Jump to content



Τι μνημη μου προτεινετε για το Lenovo G500?


Recommended Posts

Καλημερα.

Εχω το φορητο υπολογιστη LEnovo g500 i7 3612QM

Θελω να βγαλω την 4 Gb που εχω αυτην την στιγμη και να βαλω 2 μνημες των 8Gb. Δηλαδη 8+8=16Gb συνολο.

Χρησιμοποιω βαρια σχεδιαστικα και χρειαζομαι οποσδηποτε πανω απο 8 GB.

Σκεφτομαι για την

CORSAIR CMSX16GX3M2B1600C9 VENGEANCE 16GB (2X8GB) SO-DIMM DDR3 1600MHZ PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT

http://www.e-shop.gr...it-p-PER.549593

ειναι καλη για τον G500 οσο αφορα χαρακτηριστικα και επιδοσεις;

Αναρτω μερικες φωτογραφιες απο το CPU-Z.

Ευχαριστω για οποια βοηθεια.

post-32633-1416078518,1565_thumb.jpg

post-32633-1416078519,1278_thumb.jpg

post-32633-1416078519,2073_thumb.jpg

post-32633-1416078519,5052_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32633]Giovanni[/MENTION], απλα να σου πω οτι εβαλα την balistic που σου προτειναν απο πανω σε G510 μαζι με τη ramaxel που έχεις, και ολα κομπλε. νομιζω εχει χαμηλοτερα tRas σε σχεση με τη ramaxel που εχεις στα ιδια volt.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις γρηγορες απαντησεις.

Γνωριζω οτι το G500 που εχω δεχεται μνημες μεχρι 1600MHZ οποτε δεν κανουν οι μνημες που προτεινατε.

Επισης δεν δεχεται 4gb+8, αλλα μονο 4+4 που δεν θελω και 8gb+8gb.

Bonito.

Τι εννοεις εχει χαμηλοτερα tRas σε σχεση με τη ramaxel που εχεις στα ιδια volt;

Θα υπαρχει προβλημα;

Διαβαζω """"""The lower this is (tRas), the faster the performance, but if it is set too low, it can cause data corruption by deactivating the row too soon.""""""῾.

Θα υπαρχει προβλημα λες;

Έγινε επεξεργασία από Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις γρηγορες απαντησεις.

Γνωριζω οτι το G500 που εχω δεχεται μνημες μεχρι 1600MHZ οποτε δεν κανουν οι μνημες που προτεινατε.

Επισης δεν δεχεται 4gb+8, αλλα μονο 4+4 που δεν θελω και 8gb+8gb.

Bonito.

Τι εννοεις εχει χαμηλοτερα tRas σε σχεση με τη ramaxel που εχεις στα ιδια volt;

Θα υπαρχει προβλημα;

Διαβαζω """"""The lower this is, the faster the performance, but if it is set too low, it can cause data corruption by deactivating the row too soon.""""""῾.

Θα υπαρχει προβλημα λες;

Προβλημα δεν θα υπάρχει, ειναι απόλυτα συμβατες. Η αληθεια ειναι οτι δεν υπηρχε αμφισβήτηση για αυτο, αλλα μιας και μου ήρθε σήμερα είπα να το αναφέρω.

Δεν ειμαι ο ειδικος αλλα γενικα τα timing των ram οσο χαμηλότερα τοσο καλύτερα, αλλα αυτο σχετικό ειναι γιατι εχουν κατα καποιο τροπο δυναλογη σχεση με τη συχνοτητα. Εχοντας σταθερη παντα την τάση (1.35V) θα δεις οτι ολες οι ραμ με μεγαλες συχνοτητες εχουν μεγαλυτερα timings (μεγαλυτερα timings = χειροτερο, αλλα οχι).

Στην περιπτωση του λαπτοπ ολα ειναι αυτοματα, οποτε δεν εχεις να ανυσηχεις. Τωρα ποσο αξιζει καλης ποιοτητας ραμ(καλης ποιοτητας ραμ δεν ειναι μονο η συχνοτητα και τα timings, ειναι η ποιοτητα κατασκευης των chips) σε λαπτοπ δε το γνωριζω. Ισως αν εχεις Ram-dependent εφαρμογες να μετραει λιγο.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Bonito.

Ειμαι ασχετος με το θεμα και ανησυχω μην αγορασω μνημες που δεν θα λειτουργουν σωστα στο συγκεκριμενο μοντελο Laptop που εχω.

Pnick, αυτο με την συχνοτητα μνημης δεν το γνωριζα. Θα το ψαξω και εγω λιγο. Καλα θα ηταν να πληρωνα κατι λιγοτερο.

Πηγα και στην Λογιστρια σημερα και αφου γλυτωσα το εγκεφαλικο παλι καλα.

Βαζω και την διευθυνση με τις προδιαγραφες του μοντελου υπολογιστη και τις μνημες που παιρνει.

http://shop.lenovo.com/gr/el/laptops/lenovo/g-series/g500/#tab-Τεχνικές_Προδιαγραφές

""""""""Μνήμη

DDR3 έως 16 GB 1.600 Mhz (υποστήριξη δύο καναλιών) [2 υποδοχές SODIMM (1x 2 GB / 2x 2 GB / 1x 4 GB / 1x 2 GB + 1x 4 GB / 2x 4 GB / 1x 8 GB / 2x 8 GB)""""""""""""""

Έγινε επεξεργασία από Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Καλα λες. Δεν το προσεξα καλα.

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια.

Αλλα αυτες του καταστηματος που προτεινατε ειναι CL10 PC3 14900 και οχι cl9 PC3 12800

Έγινε επεξεργασία από Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω """"""The lower this is (tRas), the faster the performance, but if it is set too low, it can cause data corruption by deactivating the row too soon.""""""῾.

Θα υπαρχει προβλημα λες;

Οσο χαμηλοτερα τοσο το καλυτερο, απο κει και περα αυτο που διαβαζεις εχει να κανει με overclocking, δηλαδη το να παιξει καποιος με πιο χαμηλα timings ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΩΝ του κατασκευαστη.

Αυτο ειναι εφικτο μεχρι ενα ορισμενο σημειο (προυποθετει συνηθως και πειραγμα τασης και αρκετα αλλα που δε σε ενδιαφερουν για το λαπτοπ σου) και αν το παραξηλωσεις εχεις data corruption και μια ωραιοτατη μπλε οθονη, αλλα αυτα δε σε ενδιαφερουν εσενα που απλα θες να αλλαξεις μνημες απλως με μεγαλυτερη χωρητικοτητα (ουτε η ταχυτητα σε ενδιαφερει, αφου ετσι κι αλλιως αν ειναι μεγαλυτερη θα κλειδωσει στα 1600, ενω αν ειναι μικροτερη Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι να το καταλαβεις αλλα τεσπα...)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Nick74. Μου ελυσες τις αποριες που ειχα.

Οταν λες """"ενω αν ειναι μικροτερη Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι να το καταλαβεις"""" εννοεις οτι οι διαφορες ειναι πολυ μικρες για να τις καταλαβει κανεις στην πραγματικοτητα;

Τι θα προτεινες αναμεσα στην Corsair και την Crucial Balistic;

Link to comment
Share on other sites

Oi crucial είναι rated cl10 1833 με 1.35V αλλά παίζουν μια χαρά και άνετα με cl9 1600 (Jedec) στα 1.35.

Απλά μπορούν να παίξουν και στα 1.5V με μεγαλύτερες συχνότητες αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ότι είναι και καλύτερες ώς specs αλλά και σημαντικά φτηνότερες από τις corsair στο link σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.