Jump to content



R9 280 Vs. R9 280X - Αξίζει η διαφορά;


Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χωρίς να το έχω ψάξει, έχω ακούσει από πολλούς κακά σχόλια για τις 280X.

Ξαναλέω χωρίς να το έχω ψάξει.Και γενικά πωλούνται πολλές στα διάφορα fora...

Το είχα πει, αλλά μάλλον δεν το πήρες όσο σοβαρά έπρεπε.

Στη θέση σου θα κοιτούσα για άλλη κάρτα.Gtx770, δεν ξέρω πάντως όχι την ίδια πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Why not ? Επειδή του έτυχε μια φορά, δεν σημαίνει ότι και η άλλη θα είναι υποχρεωτικά ελαττωματική.

Εμένα από το ίδια κατάστημα, 280X, ίδιο μοντέλο, λειτουργεί άψογα. Όσο για την GTX770 έχει μείνει πίσω εκτός και αν μιλάμε για την έκδοση με τα 4GB.

Τα παιχνίδια πλέον καταναλώνουν αρκετή μνήμη, πόσο μάλλον αυτά που πρόκειται να έρθουν στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κάτσε να ψάχνεις επιδόσεις με artifacts.

Παρόμοιο θέμα που είχα με 670, είχε βγει bios update και το πέρασα κατευθείαν μόλις την πήρα.

Με λίγα λόγια γιατί να ταλαιπωρείται αφού πλήρωσε;Μήπως και το επόμενο του κάτσει καλό;

Και αν δεν;

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πει, αλλά μάλλον δεν το πήρες όσο σοβαρά έπρεπε.

Στη θέση σου θα κοιτούσα για άλλη κάρτα.Gtx770, δεν ξέρω πάντως όχι την ίδια πάλι!

Δεν το πήρα τοσο σοβαρά γιατί θεώρησα πως δεν θα πέσω σε ελλατωματικό μοντέλο. Για την GTX 770 το σκέφτηκα κι εγώ αλλά ο μόνος λόγος που έκανα πίσω είναι τα 2GB VRAM που διαθέτει ενώ εγώ ήθελα το λιγότερο 3GB για να μπορώ να παίζω (έστω στα medium-high) τα επόμενα games για κανά 1 με 2 χρόνια. Η 4GB έκδοση της 770 έχει κάπου στα 350ε και αν είχα 350ε εννοείτε πως θα πήγαινα στη R9 290 (και ας ήταν overkill :p).

Άρα στα 260ε που πήρα την 280Χ δεν ήξερα αν μπορούσα να πάρω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κάτσε να ψάχνεις επιδόσεις με artifacts.

Παρόμοιο θέμα που είχα με 670, είχε βγει bios update και το πέρασα κατευθείαν μόλις την πήρα.

Με λίγα λόγια γιατί να ταλαιπωρείται αφού πλήρωσε;Μήπως και το επόμενο του κάτσει καλό;

Και αν δεν;

Και γιατί να μην προτιμήσει άλλη υλοποίηση 280X και να πάει σε GTX770 χάνοντας 1GB VRAM;

Δεν το πήρα τοσο σοβαρά γιατί θεώρησα πως δεν θα πέσω σε ελλατωματικό μοντέλο. Για την GTX 770 το σκέφτηκα κι εγώ αλλά ο μόνος λόγος που έκανα πίσω είναι τα 2GB VRAM που διαθέτει ενώ εγώ ήθελα το λιγότερο 3GB για να μπορώ να παίζω (έστω στα medium-high) τα επόμενα games για κανά 1 με 2 χρόνια. Η 4GB έκδοση της 770 έχει κάπου στα 350ε και αν είχα 350ε εννοείτε πως θα πήγαινα στη R9 290 (και ας ήταν overkill :p).

Άρα στα 260ε που πήρα την 280Χ δεν ήξερα αν μπορούσα να πάρω κάτι άλλο.

Αυτό ακριβώς. Τα ίδια πράγματα είχα και εγώ στο μυαλό μου και θεώρησα πως η καλύτερη επιλογή ήταν η 280X.

Link to comment
Share on other sites

Λες και μόνο οι asus έχουν θέματα. Καινούρια msi 280x μ έχει ταράξει στο flickering. Αφού κλοκάρισαν εργοστασιακά ότι μάπα 7970 βρήκαν και τη λάνσαραν στην αγορά, τι να περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

Λες και μόνο οι asus έχουν θέματα. Καινούρια msi 280x μ έχει ταράξει στο flickering. Αφού κλοκάρισαν εργοστασιακά ότι μάπα 7970 βρήκαν και τη λάνσαραν στην αγορά, τι να περιμένεις...

Σου έδωσαν άλλη ή είσαι ακόμα με την ελλατωματική;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι ελαττωματικη! Λογικά πράγματα είναι αυτά ή μας κατάντησαν να τα θεωρούμε λογικά. Συν τοις άλλοις βαριέμαι τις αντικαταστάσεις, άλλωστε δεν θα πάθει κάτι η κάρτα. Σε 2d είναι το ενοχλητικό flickering, σε games δεν το κάνει. Τρεις ατι πέρασαν από τα χέρια μου, η 280x είναι τηρουμένων των αναλογιών η χειρότερη.

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Kλασσικό 2d desktop flickering. Και από επιδόσεις (full stable o/c και οι δύο) εντελώς οριακά πάνω από την 7950 μου.

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν σήμερα τηλέφωνο. Μου είπαν ότι σε αυτούς δεν κάνει κάτι και ότι λειτουργεί κανονικά. Είναι δυνατόν;

Σε σενα δηλαδη σε οτι και αν ετρεξες ειχε παντα artifacts?

Πρωτου βαλεις την καρτα πανω στο συστημα και περασεις drivers, εκανε καλη απεγκατασταση/καθαρισμο των driver της προηγουμενης καρτας που ειχες στο συστημα?

Τι να πω.

Καλα ξεμπερδεματα ευχομαι...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Σε σενα δηλαδη σε οτι και αν ετρεξες ειχε παντα artifacts?

Πρωτου βαλεις την καρτα πανω στο συστημα και περασεις drivers, εκανε καλη απεγκατασταση/καθαρισμο των driver της προηγουμενης καρτας που ειχες στο συστημα?

Τι να πω.

Καλα ξεμπερδεματα ευχομαι...

Σε όσα games δοκίμασα, σε όλα έκανε βασικά.

Έκανα καθαρισμό/απεγκατάσταση εννοείται. Τους είπα με downclock δεν το έκανε και μου είπαν ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό.

Για να δούμε...

EDIT: Με ξαναπήραν και μου είπαν πως δεν το κάνει στο Crysis 3 (δεν ανάφερα πρόβλημα με το crysis όμως εγώ). Του εξήγησα πως μερικά κομμάτια της συγκεκριμένης κάρτας είναι ελλατωματικά και μου είπε πως έπρεπε να είχα κρατήσει screenshoot σαν απόδειξη του προβλήματός μου. Του είπα να μπει στο google και να δει πόσοι έχουν ίδια προβλήματα με αυτή την κάρτα :p Τέλος πάντως μου είπε θα μιλήσει στον προιστάμενο για αντικατασταση και θα με ενημερώσει από Δευτέρα.

Έγινε επεξεργασία από Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

Έγινε αντικατάσταση, οπότε αύριο θα την έχω μαζί με το νέο μου case λογικά (corsair air 540) . Ελπίζω να μην πέσω σε ελλατωματικιά πάλι. :jump:

Παρ'όλα αυτά μπράβο στο you!

το you ειναι μεσα στα amd rewards για τα παιχνιδια ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε η κάρτα από χθες . Με μερικές δοκιμές σε 7-8 παιχνίδια και δεν είδα attifacts. Με μια μικρή επιφύλαξη πιστεύω πως είναι οκ τώρα. Στο μόνο παιχνίδι που μου έχει σπάσει τα νέυρα είναι το Watch dogs... Κολλάει σπαστικά ακόμα και με patches-mods κτλ. Μόνο με textures στα medium ψιλοπαίζεται (με framedrops). Έχετε παρόμοια προβλήματα στο συγκεκριμένο παιχνίδι ή λέτε να με κόβει η ραμ συστήματος που είναι 4GB;

Παρατήρησα ότι σε αρκετά games (WD, Assasin BF, NFS Most Wanted) η κάρτα δεν πάει 99% αλλά μερικές φορές είναι στο 50-90% για παράδειγμα και στο Most wanted έχει 40Fps σε μερικές σκηνές και η χρήση της κάρτας είναι στο 60%. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Θέλω να λύσω όλα τα μικροθεματάκια για να μπορώ να έχω μια γνώμη. Κρίμα σχεδόν 300ε κάρτα και να μην χρησιμοποιείται στο έπακρο.

Σε BF 4 & Sniper Elite 3 πάντως, είναι τα μοναδικά games που τερματίζουν την κάρτα. Στο BF4 έχω Avg 64FPS και στο Sniper Elite πάνω από 100 με supersampling κλειστό. Η χρήση της κάρτας φυσικά είναι στο 90-99-100%.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.