Jump to content



Aγορά 29 ultrawide


Recommended Posts

Καλά πείτε το και εμένα που έχω 2 29άρες να με κοιτάνε. :hehe:

Ολα είναι σχετικά και ανάλογα τι ψάχνει ο κάθε ένας.

Αν θέλεις πλάτος τότε οι ultra wide είναι must. Επειδή δουλεύω αρχεία access με κάπου 70 στήλες ένα έχω να πω. ΣΩΘΗΚΑ.

Τώρα για gaming ή για ταινία δε θα το τολμούσα για να είμαι ειλικρινής:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλά πείτε το και εμένα που έχω 2 29άρες να με κοιτάνε. :hehe:

Ολα είναι σχετικά και ανάλογα τι ψάχνει ο κάθε ένας.

Αν θέλεις πλάτος τότε οι ultra wide είναι must. Επειδή δουλεύω αρχεία access με κάπου 70 στήλες ένα έχω να πω. ΣΩΘΗΚΑ.

Τώρα για gaming ή για ταινία δε θα το τολμούσα για να είμαι ειλικρινής:ph34r:

τι θες να πεις με το τελευταιο ?

η αναλογια των ultrawide δεν τις κανει τελειες για ταινια ?

επισης με τις 29αρες , μπορεις να δεις ταινια , απτα 3-4 μετρα?

Link to comment
Share on other sites

τι θες να πεις με το τελευταιο ?

η αναλογια των ultrawide δεν τις κανει τελειες για ταινια ?

επισης με τις 29αρες , μπορεις να δεις ταινια , απτα 3-4 μετρα?

Μάλλον έχεις την εντύπωση ότι μία ταινία 1080p θα πιάνει όλη την οθόνη. Oπότε η απάντησή παρακάτω με ΧΑΛΙΑ φωτογραφίες (βαριέμαι να πάρω τη DSLR ναι :p)

Dell U2913WM

attachment.php?attachmentid=62822&stc=1&d=1404176244

Dell U2713H

attachment.php?attachmentid=62823&stc=1&d=1404176273

Απο τα 3-4 μέτρα όχι δε θα έβλεπα με την 29άρα. Μπορείς αλλά δεν είναι ευχάριστο ειδικά για μένα που φοράω και γυαλιά

[attach]62822[/attach]

[attach]62823[/attach]

post-20975-1416078556,5167_thumb.jpg

post-20975-1416078556,5959_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα αναλογίας όχι διαστάσεων. Η συγκεκριμένη 29άρα έχει 21:9 και μια 1080p ταινία έχει 16:9.

Αντί να βλέπεις μπάρες πάνω κάτω, τις βλέπεις αριστερά δεξιά

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο λεω

οταν σε μια full HD 16:9 βλεπεις μπαρες πανω κατω , αυτο δεν παει να πει πως θελει ξεχυλωμα στα οριζοντια ? αρα 21:9 το ακριβος επομενο ....

βεβαια ειχα και ταινιες που fitαραν ΜΠΑΜ πανω στο 16:9

μαλλον ειναι λιγο οτι νανε αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο?Οι ultrawide ειναι πιο ιδανικες για οσους παιζουν παιχνιδια?

Γιατι προσωπικα το βρισκω υπερβολη να ειναι τοσο wide μια οθονη.

Εκτος απο τα ματια θα κουραζετε και ο αυχενας αριστερα -δεξια συνεχεια για να δεις απο τη μια μερια στην αλλη!χαχα!

μια χαρα ειναι ο αυχενας.. εδω δεν κουραζεται με το eyefinity! Η περιφερειακη οραση κανει τη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες σύγχρονες ταινίες είναι σε 2.39 : 1 που είναι περίπου 21:9. Γι'αυτό και βλέπουμε ματρόσκες οι οποίες είναι 720p να έχουν πραγματικό ύψος περίπου 530-540 pixels.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες σύγχρονες ταινίες είναι σε 2.39 : 1 που είναι περίπου 21:9. Γι'αυτό και βλέπουμε ματρόσκες οι οποίες είναι 720p να έχουν πραγματικό ύψος περίπου 530-540 pixels.

bingo

αρα κατι τετοιες τα κολλαγαν αριστα πανω στο 21:9

ομως αμα πεσεις σε κατι αλλο , οι μπαρες αριστερα-δεξια φαινονται κατα πολυ χειροτερες απο πανω-κατω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς! μπορείς όμως με τον player να κάνεις ένα σχετικό crop αριστερά δεξιά, χωρίς να χάσεις (συνήθως) πολύτιμη πληροφορία και να μειώσεις τις πάνω/κάτω μπάρες. ο vlc έχει έτοιμη ρύθμιση για προσαρμογή σε διάφορες αναλογίες οθονών (πχ 16:9 ή 16:10)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λενε fit to boarders και keep aspect ratio ?

οποτε εχω stretchαρει καποια ταινια για να ποιανει ολη την οθονη , το αποτελεσμα δεν ειναι ασχημο απο αποψη ποιοτητας ... αλλα οπτικα φαινεται αθλιο!!!

θα θελα η κιουρια [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] αμα μπορει να βαλει μια φωτογραφια απο ταινια 2.39 : 1 να δω πως φαινεται στην ultrawide !!!

Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα αναλογίας όχι διαστάσεων. Η συγκεκριμένη 29άρα έχει 21:9 και μια 1080p ταινία έχει 16:9.

Αντί να βλέπεις μπάρες πάνω κάτω, τις βλέπεις αριστερά δεξιά

Αυτό που έχεις στο screenshot είναι σειρά πάντως και όχι ταινία. Γι αυτό είναι 16:9.

Οι περισσότερες ταινίες είναι 21:9 περίπου άρα η οθόνη σου έχει ιδανική αναλογία.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες σύγχρονες ταινίες είναι σε 2.39 : 1 που είναι περίπου 21:9. Γι'αυτό και βλέπουμε ματρόσκες οι οποίες είναι 720p να έχουν πραγματικό ύψος περίπου 530-540 pixels.

Υπάρχουν αρκετές ταινίες σε 16:9, αλλά το κινηματογραφικό standard όντως είναι το 2,39:1 και παλιότερα το 2,35:1 (π.χ στα star wars).

@karmen1983 για δείξε αν μπορείς πώς φαίνονται τα παρακάτω καρέ στην οθόνη σου!! 1, 2

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε έτοιμο απλά επειδή είδα και "παρεξηγήθηκα".

attachment.php?attachmentid=62853&stc=1&d=1404311154

O Πέτρος μίλησε για 16:9 και του απάντησα ότι θα βλέπει μπάρες αριστερά δεξιά.

attachment.php?attachmentid=62854&stc=1&d=1404311191

Οπως και να έχει το πράμα προτιμάω την 27άρα για ταινίες/σειρές παρά την 29άρα για κάτι τέτοιο. Εχει περίεργη αίσθηση σαν monitor (είναι κοντόχοντρη) και δε φαντάζεστε πόσο αν δε τη δείτε απο κοντά. Οταν την πρωτοείδα νόμιζα ότι ξεχάσανε να μου στείλουν την άλλη μισή οθόνη.

Ο λόγος αγοράς για μένα είναι μόνο αυτός που είπα. Αν χρειάζεστε το πλάτος δηλαδή για συγκεκριμένες δουλειές.

post-20975-1416078562,7451_thumb.jpg

post-20975-1416078562,7967_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

games πλεον ...δεν , σπανια

ολη μερα ιντερνετ

anime βλεπω πολυ και ταινιες

τωρα για 2560*1440 θα το σκεφτομουν , αλλα εκτος του οτι ειναι ακριβα , σε περιπτωση που μου την βιδωσει να παιξω , θα χρειαζομαι και αλλη καρτα γραφικων

μαλλον κανα IPS fullHD στις 25 +/- ιντσες με βλεπω να παιρνω

βασικη αναγκη να εχει ηχεια και usb hub

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.