Jump to content



Βοήθεια με αγορά Custom Υδρόψυξης


Basilisnik

Recommended Posts

Λοιπον ξεκινωντας να βαλω πρωτα το pc μου:

CPU:intel i7-4790k

GPUasus gtx 780Ti directcu oc

Case:Corsair Obsidian 750d

PSU:Corsair ax860

RAM:Corsair Vengeance Pro 2400mhz 16gb

SSD:Samsung 840 Evo 250gb

HDD:συμβατικος 500gb

Τα κομμάτια που εχω επιλέξει ειναι:

EK-Supremacy Elite - Intel 115x - Supremacy - CPU Blocks - Blocks

EK-D5 Vario (12V DC Pump) - EK-D5 Series Pumps - Pumps - Pumps & Accessories

EK-FC780 GTX Ti DCII - Nickel (Original CSQ) - GeForce GTX 7x0/Titan Series - Full Cover for Nvidia GeForce - VGA Blocks - Blocks

EK-CoolStream RAD XTX (360) - Radiators - Radiators, Fans & Accessories

EK-RES X3 250 - Reservoirs - Reservoirs & Accessories

Αυτό το οποίο επείγει και θέλω βοήθεια ειναι κυριως στο τι σωληνα ( ως προς την διαμετρο) και αντιστοιχα fittings θα διαλεξω,καθως και τα fan για το radiator. Επισης εχω μια μικρη ανησυχια για το αν το radiator δεν αρκει για cpu και gpu και θελει ακομα ενα στα 120. Περιμενω προτασεις-συστασεις, αλλα παντα σε προιοντα απο την ek :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χώρο στο κουτί σου πρόσθεσε και ένα δεύτερο radiator, σαν αυτο EK-CoolStream RAD XTX (240) - Radiators - Radiators, Fans & Accessories

Απο εκεί και πέρα η αγορά των fittings μπορεί να ειναι 13/10 και ο σωλήνας σου να ειναι αυτός eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής) ....από τους πολυ καλούς. :)

Έγινε επεξεργασία από g.shock
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χώρο στο κουτί σου πρόσθεσε και ένα δεύτερο radiator, σαν αυτο EK-CoolStream RAD XTX (240) - Radiators - Radiators, Fans & Accessories

Απο εκεί και πέρα η αγορά των fittings μπορεί να ειναι 13/10 και ο σωλήνας σου να ειναι αυτός eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής) ....από τους πολυ καλούς. :)

Πιστευεις θα εχω θεμα μονο με το 360 ? (θεμα χωρου δεν υπαρχει, θεμα $ υπαρχει). Επισης τι fans να βαλω ?(μαλλον για pull θα το παω)

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν τα ίδια parts με τα δικά σου (και την ίδια κάρτα γραφικών) με την διαφορά ότι εγώ φοράω την μητρική την Asus maximums vi formula όπου το loop περνάει μέσα από αυτήν. Έχω βάλει 2 radiator Ένα 360 και ένα 240 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Για fans να δεις αυτά eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής Είναι πάρα πολύ καλά για αυτήν την δουλειά που τα θες και με πολύ καλή στατική. ..συν ότι είναι αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν αναφέρεται και είναι σημαντικό για σένα εφόσον θα φτιάξεις λούπα με χαλκό/μπρούτζο - νίκελ είναι τι υγρό θα χρησιμοποιήσεις. Θα σου πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη κάποιο έτοιμο με corrosion inhibitor (τα περισσότερα έχουν).

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν τα ίδια parts με τα δικά σου (και την ίδια κάρτα γραφικών) με την διαφορά ότι εγώ φοράω την μητρική την Asus maximums vi formula όπου το loop περνάει μέσα από αυτήν. Έχω βάλει 2 radiator Ένα 360 και ένα 240 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Για fans να δεις αυτά eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής Είναι πάρα πολύ καλά για αυτήν την δουλειά που τα θες και με πολύ καλή στατική. ..συν ότι είναι αθόρυβο.

Το κακό με αυτα ειναι οτι δεν υποστηριζουν pwm και σκοπευω να βαλω μπροστα στο κουτι ενα fan controller :( κατα τα αλλα θα παρω για αρχη ενα 360 και αμα δω θερμοκρασιες θα προσθεσω ακομα ενα rad.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν αναφέρεται και είναι σημαντικό για σένα εφόσον θα φτιάξεις λούπα με χαλκό/μπρούτζο - νίκελ είναι τι υγρό θα χρησιμοποιήσεις. Θα σου πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη κάποιο έτοιμο με corrosion inhibitor (τα περισσότερα έχουν).

Ελεγα να ξεκινησω με αυτο: EK-Ekoolant Blood RED (premix 1000mL) - Cooling Liquids (Coolants) - Accessories

και αργοτερα να παρω αυτο:MAYHEMS AURORA THARSIS SILVER RED 1000ML -

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να ξεκινησω με αυτο: EK-Ekoolant Blood RED (premix 1000mL) - Cooling Liquids (Coolants) - Accessories

και αργοτερα να παρω αυτο:MAYHEMS AURORA THARSIS SILVER RED 1000ML -

To ek είναι μια χαρά για την λούπα σου. Το aurora δεν θα στο πρότεινα, είναι υγρό για show και χάνει το εφέ που βλέπεις πολύ γρήγορα. Αν θέλεις mayhems βάλε pastel που το θεωρώ και κορυφαίο υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Αρα και με το υγρο ειμαστε οκ. Αυτο που μενει και δεν μπορω να βγαλω και ακρη ειναι ο ανεμιστηρας. Εφοσον το rad ειναι 360 υπολογιζω γυρω στα 60 ευρω για τους τρεις ανεμιστηρες.Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι ικανοποιητικο(υπενθυμιζω οτι θελω σιγουρα να μπορω να αλλαζω τις ταχυτητες λογω του controller που θα μπει μετα)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ανεμιστήρες, αν θέλεις το απόλυτο πας σε NB e-loops. Αρνητικά εδώ οτι κάνουν μόνο για push και είναι ακριβοί. Έχουν κορυφαία απόδοση και ιδανικά ακουστικά χαρακτηριστικά, τα οποία ειδικά μέχρι τα 1500rpm είναι τα καλύτερα που υπάρχουν. Βγαίνουν και σε pwm και γενικά συμπεριφέρονται πολύ καλά σε undervolting.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ανεμιστήρες, αν θέλεις το απόλυτο πας σε NB e-loops. Αρνητικά εδώ οτι κάνουν μόνο για push και είναι ακριβοί. Έχουν κορυφαία απόδοση και ιδανικά ακουστικά χαρακτηριστικά, τα οποία ειδικά μέχρι τα 1500rpm είναι τα καλύτερα που υπάρχουν. Βγαίνουν και σε pwm και γενικά συμπεριφέρονται πολύ καλά σε undervolting.

Κάτι πιο προσιτό περί τα 20-25 ευρω ? Η καινουργια σειρα Industrial της noctua μου αρεσε αλλα με 30 ευρω τον ανεμιστηρα μας βαζει μεσα :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι τιμές είδες για τους e-loops αλλά μπορείς να τους βρεις στο budget που έχεις, μην ανησυχείς.

Βασικα ειναι ασπροι και το συστημα ειναι μαυρο-κοκκινο :/ Δεν ξερω αλλα μου φαινεται καπως αντιαισθητικο( αν ηταν να παω σε ασπρο επελεγα και την παλια αλλα αξια σειρα της noctua )

Link to comment
Share on other sites

Oι συγκεκριμένοι πάνω σε ψυγείο συμπεριφέρονται καλύτερα από οποιονδήποτε noctua. Αν σου φαίνονται αντιαισθητικοί, οκ.

Αυτό με το ψυγείο που σου λέω να κοιτάξεις.

σορρυ δεν το ειχα δει, δες και εδω λιγο το αρθρο: Corsair Obsidian 750D Review - Clearance

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με 60 αρι και μια σειρά ανεμιστήρες είναι εντελώς οριακά και αναλόγως με την μητρική μπορεί να πιέζει τα components. Κοίτα εδώ αναλυτικά

[uPDATE] Corsair 750D and 60mm radiators - Water Cooling - Linus Tech Tips

Το δικό σου είναι ακόμα μεγαλύτερο οπότε καταλαβαίνεις. Ψάξτο. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν χωράει.

Θα σου πρότεινα να έπαιρνες ένα XSPC RX v3 στα 54mm αλλά μπορεί να θέλεις να τα πάρεις όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με 60 αρι και μια σειρά ανεμιστήρες είναι εντελώς οριακά και αναλόγως με την μητρική μπορεί να πιέζει τα components. Κοίτα εδώ αναλυτικά

[uPDATE] Corsair 750D and 60mm radiators - Water Cooling - Linus Tech Tips

Το δικό σου είναι ακόμα μεγαλύτερο οπότε καταλαβαίνεις. Ψάξτο. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν χωράει.

Θα σου πρότεινα να έπαιρνες ένα XSPC RX v3 στα 54mm αλλά μπορεί να θέλεις να τα πάρεις όλα μαζί.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακομα το κουτι στα χερια μου και κατα 99% εχεις δικιο. Επειδη την παραγγελια ετσι και αλλιως θα την κανω απο την ek ( την εκανα ηδη βασικα αλλα ενταξει θα το αλλαξω) αν παρω ενα 240 και ενα 120 ουσιαστικα το ιδιο δεν θα ειναι ( δεν πιστευω να εχει θεμα η αντλια)

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία δεν έχει θέμα. Μπορεί να σηκώσει όσα ψυγεία θέλεις. Τα ψυγεία εξάλλου είναι το λιγότερο restrictive κομμάτι της λούπας.

Ναι θα είναι το ίδιο με ένα 240 και 120. Στην θέση σου δεν θα το έκανα βέβαια, δεν βλέπω τον λόγο. Θα διάλεγα ένα τριπλό λίγο πιο λεπτό (64 είναι λίγο υπερβολή) για να το βάλω πάνω και μετά αν ήθελα και άλλο θα έβαζα ένα διπλό μπροστά το οποίο μπορεί να έχει οτι πάχος θέλεις.

Γενικά μην κολλάς με το πάχος, είναι εντελώς overrated μέγεθος. Ενα UT60 με ένα XT45 για παράδειγμα έχουν ελάχιστες διαφορές και μάλιστα κάτω απο τα 1400rpm δεν έχουν καθόλου διαφορές.

Αυτό που είναι μακράν το πιο σημαντικό είναι το συνολικό μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία δεν έχει θέμα. Μπορεί να σηκώσει όσα ψυγεία θέλεις. Τα ψυγεία εξάλλου είναι το λιγότερο restrictive κομμάτι της λούπας.

Ναι θα είναι το ίδιο με ένα 240 και 120. Στην θέση σου δεν θα το έκανα βέβαια, δεν βλέπω τον λόγο. Θα διάλεγα ένα τριπλό λίγο πιο λεπτό (64 είναι λίγο υπερβολή) για να το βάλω πάνω και μετά αν ήθελα και άλλο θα έβαζα ένα διπλό μπροστά το οποίο μπορεί να έχει οτι πάχος θέλεις.

Γενικά μην κολλάς με το πάχος, είναι εντελώς overrated μέγεθος. Ενα UT60 με ένα XT45 για παράδειγμα έχουν ελάχιστες διαφορές και μάλιστα κάτω απο τα 1400rpm δεν έχουν καθόλου διαφορές.

Αυτό που είναι μακράν το πιο σημαντικό είναι το συνολικό μήκος.

Μάλιστα. Το radiator που μου ειπες δεν μπορεσα να το βρω εντος ελλαδος και δεν ξερω κατα ποσο συμφερει να ψαξω εξω(χρημα αλλα κυριως χρονος).Ακυρωνω την παραγγελια απο την ek και κανω καινουργια χωρις το radiator και θα ψαξω για ενα 360 κατω απο 60 mm απο εδω. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου φιλε :)

edit*

αυτο διαλεξα:http://www.eworld.com.gr/products/details/2493/Alphacool-NexXxoS-XT45-Full-Copper-360-Watercooling-Radiator

Έγινε επεξεργασία από Basilisnik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.