Jump to content



HDMI to VGA


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να συνδέσω δύο οθόνες στο πισι οι οποίες έχουν μόνο αναλογική είσοδο vga.

Έχω από ένα male-male vga καλώδιο και έναν dvi male to vga female μετατροπέα σε κάθε οθόνη. Η κάρτα γραφικών, από εξόδους έχει μια displayport, ένα hdmi και ένα dvi. Όποια οθόνη συνδέσω στην dvi έξοδο της κάρτας γραφικών, παίζει.

Αν στο δεύτερο καλώδιο προσθέσω και ένα αντάπτορα DVI Female to HDMI Male και πετάξω την οθόνη στην hdmi έξοδο, θα δουλέψει;

έξοδος hdmi -> <-hdmi male - dvi female-><-dvi male - vga female-><-vga male - vga male-><-είσοδος vga monitor

Πιστεύω πως ναι γιατί την μετατροπή digital-analog την κάνει ο dvi to vga μετατροπέας, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές μάρκες μετατροπέα dvi to vga και δεν δούλεψε ούτε ένας. Έχω την εντύπωση πως δεν είναι εφικτό να γίνει μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό. Σε αυτό τουλάχιστον είχα καταλήξει όταν ψαχνόμουν, το dvi είναι digital only και δεν μπορεί να περάσει αναλογικό.

Έγινε επεξεργασία από ksexasmenos
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές μάρκες μετατροπέα dvi to vga και δεν δούλεψε ούτε ένας. Έχω την εντύπωση πως δεν είναι εφικτό να γίνει μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό. Σε αυτό τουλάχιστον είχα καταλήξει όταν ψαχνόμουν, το dvi είναι digital only και δεν μπορεί να περάσει αναλογικό.

καμια σχεση...

Αν ηταν να γινει μετατροπη digital->analog καλα κρασια, αφενος παει η ποιοτητα, αφετερου δε γινεται με ενα μικρο dongle, χρειαζεται ηλεκτρονικα για να γινει τετοια διαδικασια...

Η κατασταση εχει ως εξης. Υπαρχουν διαφοροι τυποι DVI, εν προκειμενω μας ενδιαφερουν οι dvi-i και dvi-d που υπαρχουν στις πιο πολλες καρτες. Οι DVI-D μπορουν να δωσουν ΜΟΝΟ digital σημα, εξου και το D, ενω οι DVI-I περιλαμβανουν και pins τα οποια μεταφερουν το σημα και σε αναλογικη μορφη VGA. Συνεπως στους δευτερους (DVI-I) με εναν απλο ανταπτορα dvi->vga παιρνεις αναλογικο vga χωρις καμια μετατροπη, απλα γιατι ο ανταπτορας χρησιμοποιει τα pins που μεταφερουν την αναλογικη πληροφορια που ουτως η αλλως υπαρχει στον DVI-I...

Συνεπως το μονο που χρειαζεσαι ειναι να τσεκαρεις οτι το DVI της καρτας σου ειναι DVI-I και ετσι θα μπορεσεις να παρεις και VGA...

Γενικα τα τελευταια χρονια επειδη εχουν πληθυνει οι εξοδοι γραφικων με το hdmi να εχει γινει δεδομενο πλεον, και το diplayport να εχει μπει επισης στη ζωη μας για τα καλα, και οι εταιρειες δε βρισκουν χωρο για να βαλουν και καθαρο VGA στις καρτες τους, σχεδον ολες φροντιζουν ενα απο τα DVI τους να ειναι -I ωστε να σου βαλουν εναν ανταπτορα στο κουτι και αν χρειαστεις VGA να το παρεις ετσι...

Σε λιγο παλιοτερες καρτες που παλι εχουν πολλαπλα DVI και καθολου VGA, παλι ειναι σχεδον βεβαιο οτι ενα απο αυτα τα DVI θα ειναι -I για να μπορεις να παρεις VGA αποκει...

Αρα μαλλον οταν εκανες τις δοκιμες σου δε χρησιμοποιησες το "σωστο" DVI στο πισω μερος της καρτας, και απο ατυχια επεσες πανω σε καποιο DVI-D...Το να μην εχει κανενα DVI-I η καρτα σου ειναι εξαιρετικα σπανιο...Οσον αφορα τα 3 διαφορετικα dongles προφανως δε δουλεψε κανενα αφου δεν ηταν σε αυτα το προβλημα!

[MENTION=9979]the_ar[/MENTION]

αυτο που λες να κανεις δεν θα δουλεψει αφου αν διαβασεις την παραπανω αναλυση και καταλαβεις πως λειτουργουν αυτοι οι "απλοι passive" ανταπτορες, υπαρχει προβλημα στο οτι το HDMI δεν εχει analog pins οποτε και που θα το κανεις DVI μετα δε μπορει το DVI σου να δωσει VGA...

Μπορεις ομως να χρησιμοποιησεις το diplayport της καρτας σου το οποιο μεταφερει και analog, και να παρεις αποκει κατευθειαν displayport->VGA χωρις να χρησιμοποιησεις καν τον dvi-VGA adaptor σου...

Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι ενδεχομενως η καρτα σου να μη δινει ταυτοχρονα εικονα απο ολες (ή ολους τους συνδιασμους) τις εξοδους της και να συναντησεις προβλημα εκει.... Δηλαδη πχ μπορει να μη μπορει να δωσει ταυτοχρονα και απο το displayport και απο το DVI... Μαλλον ομως δε θα εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών μου βγάζει το τέταρτο βύσμα.

277px-DVI_Connector_Types.svg.png

Βέβαια έχει και ένα VGA όπου έκανα την δουλειά αλλά από την άλλη δεν βγαίνει αναλογικό από όσο είχα ψάξει.

Αυτές είναι και οι έξοδοι από την κάρτα.

Sapphire-HD-6570-1-GB-DDR3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών μου βγάζει το τέταρτο βύσμα.

277px-DVI_Connector_Types.svg.png

Βέβαια έχει και ένα VGA όπου έκανα την δουλειά αλλά από την άλλη δεν βγαίνει αναλογικό από όσο είχα ψάξει.

Αυτές είναι και οι έξοδοι από την κάρτα.

Sapphire-HD-6570-1-GB-DDR3.jpg

Ναι...οπως βλέπεις το Dvi της είναι dvi-d που όπως σου είπα παραπάνω είναι digital only... Οπότε δε μπορείς να πάρεις vga αποκεί...

Η κάρτα σου έχει τέτοιο επειδή σου δίνει και καθαρό vga και δεν έχουν προβλέψει την πιθανότητα κάποιος να θέλει διπλό vga όταν σχεδόν κανεις δδ χρειάζεται καν μόνο!

Δυστυχώς δε μπορείς να κανεις τίποτα με αυτήν την κάρτα αν θες 2 vga...

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχουν ανταπτορες που απο hdmi απευθειας σε vga (και ο ηχος βγαινει με ξεχωριστο jack)

Καπου εχω εναν τετοιο. Δουλευει με τα λαπτοπ, δε δουλευει με σκ@#$mac

Link to comment
Share on other sites

Όπως εχει ειπωθεί σε ολα τα θέματα ,μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικά πραγματα.

Το vga με το hdmi ,ειναι τελείως διαφορετικοί κοσμοι ,και θες μηχάνημα με τροφοδοσία για να κανεις μετατροπή ,με φτωχα αποτελέσματα.

Εκτος καποια έξοδός dvi βγάζει ΚΑΙ αναλογικό σημα ,αυτο φαίνεται μονο στις οδηγίες της εκάστοτε συσκευής.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με ένα passive displayport to vga σαν και αυτό θα κάνω την δουλειά μου.

Eναλλακτικά θέλω active displayport to vga ή active hdmi to vga, σωστά;

Ευχαριστώ για το μάθημα!

edit: Μόλις είδα στο βιβλιαράκι της κάρτας μου αυτό:

GraphicsCard50.jpg

Αρα μάλλον θέλω active displayport to vga adapter...

Έγινε επεξεργασία από the_ar
Link to comment
Share on other sites

Δε μου βγάζει το λινκ,θεωρητικά θα κάνεις δουλειά,αλλα βρε παιδάκι μου,πιο πολυ σε συμφέρει να πάρεις μια πολυ φτηνή καρτα γραφικών,οι ανταπτορες εχουν χαλια αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

επισης το σχεδιο στο βιβλιαρακι που εβαλες υπονοει οτι υπαρχει και καθαρη vga output στην καρτα... Μπορεις να βαλεις ποιο μοντελο επακριβως ειναι?

Με active ανταπτορες παντως ΜΗ μπλεξεις, εκτος αν ειναι απολυτη αναγκη!

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών που έχω είναι μια Sapphire 7770. Από εξόδους έχει μία DVI-I, μία HDMI και μία Displayport. VGA δεν υπάρχει. Ίσως είναι ένα στάνταρ σχέδιο που βάζουν σε όλες τις κάρτες.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια LG W2234S την οποία έχω συνδέσει στην DVI-I της 7770. Πριν λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου άλλη μια LG W2234S και θέλω να συνδέσω και αυτή στην 7770. Επειδή δεν έχω άλλη DVI-I έξοδο, ψάχνω να βρω μια οικονομική λύση για να την συνδέσω είτε στην HDMI, είτε στην Displayport.

H HDMI απορρίφθηκε γιατί χρειαζόμαστε active adapter και απ' ότι καταλαβαίνω εκεί παίζει μεγάλο ρόλο η ποιότητα του DAC που φοράει. Άρα καλή ποιότητα=$$$.

Η Displayport από την άλλη, μιας και βγάζει και αναλογικό σήμα, λογικά μπορεί να μας κάνει δουλειά με ένα passive adapter. Για active adapter στην Displayport δεν το συζητάμε για τον παραπάνω λόγο.

Όπως και να έχει, παρήγγειλα έναν passive Displayport to VGA adapter για να το δοκιμάσω. Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα μόλις τον παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών που έχω είναι μια Sapphire 7770. Από εξόδους έχει μία DVI-I, μία HDMI και μία Displayport. VGA δεν υπάρχει. Ίσως είναι ένα στάνταρ σχέδιο που βάζουν σε όλες τις κάρτες.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια LG W2234S την οποία έχω συνδέσει στην DVI-I της 7770. Πριν λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου άλλη μια LG W2234S και θέλω να συνδέσω και αυτή στην 7770. Επειδή δεν έχω άλλη DVI-I έξοδο, ψάχνω να βρω μια οικονομική λύση για να την συνδέσω είτε στην HDMI, είτε στην Displayport.

H HDMI απορρίφθηκε γιατί χρειαζόμαστε active adapter και απ' ότι καταλαβαίνω εκεί παίζει μεγάλο ρόλο η ποιότητα του DAC που φοράει. Άρα καλή ποιότητα=$$$.

Η Displayport από την άλλη, μιας και βγάζει και αναλογικό σήμα, λογικά μπορεί να μας κάνει δουλειά με ένα passive adapter. Για active adapter στην Displayport δεν το συζητάμε για τον παραπάνω λόγο.

Όπως και να έχει, παρήγγειλα έναν passive Displayport to VGA adapter για να το δοκιμάσω. Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα μόλις τον παραλάβω.

Γιατι δεν περνεις ενα ετοιμο καλωδιo dvi to hdmi?

Link to comment
Share on other sites

Όπως εχει ειπωθεί σε ολα τα θέματα ,μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικά πραγματα.

Το vga με το hdmi ,ειναι τελείως διαφορετικοί κοσμοι ,και θες μηχάνημα με τροφοδοσία για να κανεις μετατροπή ,με φτωχα αποτελέσματα.

Εκτος καποια έξοδός dvi βγάζει ΚΑΙ αναλογικό σημα ,αυτο φαίνεται μονο στις οδηγίες της εκάστοτε συσκευής.

sent from mobile

δηλαδη αυτο εδω που πηρα πριν απο 1-2 χρονια και παιζει απο το λαπτοπ σε vga tv, κανει μαγικα?

[ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00AJ2QZCG/ref=oh_aui_detailpage_o04_s00?ie=UTF8&psc=1[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα ,ή η λυση βρίσκεται στο manual του λαπτοπ σου.

Αν δε μπορεις να αντιληφθείς ποσο διαφορετικό μπορει να ειναι ενα αναλογικό απο ενα ψηφιακο σημα ,δε μπορω να σε βοηθήσω παραπάνω ,θα πρεπει απλα να το θεωρείς σα δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτο εδω που πηρα πριν απο 1-2 χρονια και παιζει απο το λαπτοπ σε vga tv, κανει μαγικα?

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00AJ2QZCG/ref=oh_aui_detailpage_o04_s00?ie=UTF8&psc=1

Αυτο που πηρες ειναι Active adapter, δηλαδή εχει κυκλωμα μεσα που μετατρεπει το σημα και το στελνει, σε αντιθεση με εναν passive οπου πρακτικα αλλαζει τη μορφη του βυσματος (πχ ενα καλωδιο hdmi ->dvi)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πηρες ειναι Active adapter, δηλαδή εχει κυκλωμα μεσα που μετατρεπει το σημα και το στελνει, σε αντιθεση με εναν passive οπου πρακτικα αλλαζει τη μορφη του βυσματος (πχ ενα καλωδιο hdmi ->dvi)

εε προφανως. οπως ειπα, δεν κανει μαγικα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γιατι δεν περνεις ενα ετοιμο καλωδιo dvi to hdmi?

Να το κάνω τι; Ξαναδιάβασε το πρόβλημα που έχω.

Λοιπόν, παρέλαβα τον passive adaptor που ανέφερα νωρίτερα. Η οθόνη πλέον λειτουργεί. :fun: Η αλήθεια είναι ότι εμφανίζει κάτι "νερά" αλλά δεν με ενοχλούν μιας και η χρήση της θα είναι περιστασιακή. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια που μου προσφέρατε! :)

Α.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.