Jump to content



AMD FX-4130 θερμοκρασια


Recommended Posts

σημερα εβαλα 2 ανεμιστηρα στην υδροψυξη (seidon 120m) κ αφου τη τοποθετησα ξανα παρατηρησα οτι η θερμοκρασια στη cpu ξεκιναει απο 32 βαθμους κελσιου. κ το ανωτερο που εφτασε ηταν 37. ολα αυτα απο το bios της μητρικης τα εβλεπα οχι απο καποιο προγραμμα.

εχω κανει κατι λαθος κατα την τοποθετηση ισως;

κατι ακομα: η παστα που υπηρχε στη cpu απο τη μανα του κολλαει σα τσιχλα κ δε καθαριζετε με χαρτοπετσετα κ οινοπνευμα που χρησιμοποιησα. καμια συμβουλη;

Link to comment
Share on other sites

καλοκαιρι εχουμε , το 32 μου φαινεται καλα , ειδικα οταν το μεγιστο που εχεις ειναι 37 και 77 :p

βαλε λιγη δυναμη παραπανω! τα cpu δεν σπανε ετσι απλα

με τι μπορω να καθαρισω τη cpu?

Link to comment
Share on other sites

βενζινη καθαρισμου

απο που το παιρνω αυτο; πρατηριο ή σουπερ μαρκετ; η παλια παστα εχει πετρωσει κ δεν εβγαινε με χαρτι κουζινας κ οινοπνευμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι bulldozer είναι απο τα πλέον δροσερά chipakia και ο δικός σου απο τους ποιο κρύους, τι θερμοκρασίες έχεις σε full load ? φτάνεις τους 55-60 βαθμούς ?

δεν εχω προγραμμα για να δω τη θερμοκρασια. τη παρακολουθω μονο απο το bios της μητρικης. παντως μετα απο 10 ωρες με τον υπολογιστη ανοιχτο σε internet & games αν θυμαμαι καλα ειχε φτασει σε 50 βαθμους(νομιζω).

σκεφτηκα μηπως κ εκανα χαζομαρα γιατι ξεκινησα να καθαρισω λιγο τη παστα τη παλια πρωτα απο την υδροψυξη αλλα ειδα οτι δεν εφευγε καθολου κ το παρατησα. αλλα τη παστα απο τη cpu δε τη πειραξα. μετα ειδα τις θερμοκρασιες κ παρατηρησα οτι ξεκινησε απο 32 βαθμους για αυτο κ εβαλα αυτο το post.

Link to comment
Share on other sites

απο που το παιρνω αυτο; πρατηριο ή σουπερ μαρκετ; η παλια παστα εχει πετρωσει κ δεν εβγαινε με χαρτι κουζινας κ οινοπνευμα.
σουπερ μαρκετ, με χαρτι κουζινας, εχω καθαρισει πολλες φορες,θα βγει σιγουρα,σιγα σιγα δε χρειαζεται πολυ πιεση λιγη ποσοτητα πανω στο χαρτι και επαναλαμβανεις μεχρι να καθαρισει εντελως
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
για καλοκαιρι οι θερμοκρασιες σε cpu:41, motherboard:39, gpu:41 ειναι καλες ή υψηλες;

αυτες ειναι σε normal χρηση οχι gaming. επισης σε mode OC δουλευει μονο η gpu.

ανάλογα πόσους βαθμούς έχεις και στο δωμάτιο. Ναι για καλοκαίρι φυσιολογικές είναι.

Link to comment
Share on other sites

Άμα τις είδες από BIOS είναι μόνο idle οι θερμοκρασίες σου.

Κατέβασε κάνα prime και realtemp νομίζω και βάλτο σε load να δες πώς θα βαρέσει 55ρες. Οι idle temps σου είναι φυσιολογικές πάντως.

edit:

Επίσης μη γελιέστε. Οι FX μόνο κρύοι δεν είναι, Μη βλέπετε τις θερμοκρασίες που αναφέρουν οι σένσορες για να συγκρίνετε με άλλες αρχιτεκτονικές. Στον 8320 μου έβλεπα τις θερμοκρασίες από το exhaust του κουτιού και ήταν σαν φούρνος.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Άμα τις είδες από BIOS είναι μόνο idle οι θερμοκρασίες σου.

Κατέβασε κάνα prime και realtemp νομίζω και βάλτο σε load να δες πώς θα βαρέσει 55ρες. Οι idle temps σου είναι φυσιολογικές πάντως.

edit:

Επίσης μη γελιέστε. Οι FX μόνο κρύοι δεν είναι, Μη βλέπετε τις θερμοκρασίες που αναφέρουν οι σένσορες για να συγκρίνετε με άλλες αρχιτεκτονικές. Στον 8320 μου έβλεπα τις θερμοκρασίες από το exhaust του κουτιού και ήταν σαν φούρνος.

Καλά τα λές, μπορεί η cpu να είναι κρύα αλλά καταναλώνει αρκετά watt θυμάστε απο το σχολείο λογικά τον πρώτο θερμοδυναμικό νόμο κάπου πρέπει να πάνε και αυτά με την μορφή θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

η cpu ειναι fx-4130 χωρις oc. η gpu ειναι gigabyte 7790 2gb σε mode oc. τη θερμοκρασια της cpu την ειδα απο το bios της μητρικης. οσο για τη καρτα εχω προγραμμα απο την εταιρια. παντως η καρτα σε full load πιανει μεχρι 60 βαθμους. κ η θερμοκρασια στο δωματιο ειναι γυρω στους 30 (περιπου). απλα ειναι το πρωτο καλοκαιρι με τον επιτραπεζιο κ θελω να τσεκαρω αν παιζουν σε φυσιολογικα επιπεδα οι θερμοκρασιες. :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.