Jump to content



Android media player?


Recommended Posts

Έχω εδώ και αρκετά χρόνια, από τότε που είχε βγει, ένα WD Live TV. Καλό, χρυσό κι άγιο, έχει βγάλει τα λεφτά του και κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι το δίκτυό του. Απαράδεκτο. Στο παλιό σπίτι, δε με ενοχλούσε, γιατί δεν είχα εγκατάσταση κι έτσι αναγκαστικά έπρεπε να αντιγράφω τις ταινίες στον εξωτερικό και να τις βάζω να τις παίζει.

Πλέον όμως, στο καινούριο σπίτι υπάρχει Gbit δίκτυο σε όλα τα δωμάτια και δε μπορώ να το δουλέψω. Έχω το κατεβαστήρι 24/7 να παίζει, αλλά όταν κατεβάζω κάτι, δε βλέπει το δίκτυο σωστά κι έτσι πρέπει πάλι να το αντιγράφω, πράγμα πολύ σπαστικό.

Σκέφτηκα λοιπόν, μια και το έχω αρκετά χρόνια, να το δώσω και να πάρω ένα καινούριο. Προσανατολίζομαι σε κάποια Android players, αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τον κόπο.

Θα ήθελα να μείνω κοντά στα 100€, με τίποτα παραπάνω από 150€. Επίσης καλό θα είναι να υπάρχει κοινότητα από πίσω για firmwares, apps, κλπ.

Έχω δει διάφορα εδώ, αλλά είναι τόσα πολλά που δεν ξέρω τι να διαλέξω και τι να προσέξω.

Το έχει ψάξει κανείς, έχει κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Δες και το τελευταιο TOP μοντέλο στα android box που μολις κυκλοφόρησε.

MINIX NEO X8-H - MINIX

παίζει τα πάντα άψογα.... από geek 115 ευρω.

Δε βλέπω όμως να έχει optical out, πράγμα πολύ σημαντικό.

Edit: Στραβωμάρα... Έχει!

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο τωρα για να τελειωσεις σε κανα 2ωρο...

Βασικά θα αρχίσω από αυτό:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=t5lmu9iycMM]Review of the Minix Neo X8-H and quick look at the Neo M1 flymouse - YouTube[/ame]

Έχει πλεονέκτημα το 4Κ, που δεν πρόκειται να πάρω σύντομα, αλλά γιατί να μην το έχεις στα ίδια λεφτά...;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε νοιάζει 3D με υπότιτλους ή υπότιτλους στο XMBC τότε πάρε το minix

Επίσης καλά τα χαρακτηριστικά στα χαρτιά αλλά player από player έχει διαφορά στην εικόνα.

btw οταν θα έρθουν οι 4Κ TV και μιας και υπάρχει ΗΔΗ ανταγωνισμός στο κομμάτι του "palyer" δεν θα χρειάζεσαι εξωτερικό media player, θα το κάνει η TV ! Ήδη κυκλοφορούν TVs στο 400άρι με dual-core ARM. Σκέψου σε 4-5 χρόνια τι θα γίνεται !

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Στο budget που αναφέρεις το Mede8er MED600X3D που αναφέρθηκε νωρίτερα δεν έχει αντίπαλο. Δοκιμασμένο δικτυακά με αρχεία υψηλου bitrate απέδωσε εξαιρετικά. Απο εκει και πέρα αν μπορείς να ανέβεις λίγο κοίτα προς dune μερια.

και οι 2 επιλογές ειναι future proof ενώ το community που τα υποστηρίζει ειναι σταθερό & μεγάλο και στις 2 περιπτώσεις ενώ τα updates "ακουν" τα θεματάκια των χρηστών Εφόσον στηθούν σωστά, απλά δεν ασχολείσαι πλέον...:)

Link to comment
Share on other sites

στο XBMC κανεις παπάδες, streamαρεις από DLNA, κατευθείαν από smb , αμα στήσεις addons βλεπεις online streaming τα παντα, σειρες ελληνικες ξενες, ταινιες, live tv και αλλα πάρα πολλά...

εκτος του οτι σαν ανδροιδ μπορεις να χεις τα παντα στην tv, Skype, browser, Games κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε νοιάζει 3D με υπότιτλους ή υπότιτλους στο XMBC τότε πάρε το minix

Δηλαδή στο XMBC, το οποίο είναι κάτι σα mode από ότι κατάλαβα, το τρέχεις αν θέλεις, δε θα έχει υπότιτλους;

Από την άλλη, εδώ μιλάμε για Adroid PC στην ουσία...

Link to comment
Share on other sites

Είναι media player με αυξημένες δυνατότητες. Υπάρχουν προβλήματα με κάποιες βιβλιοθήκες του android και σε άλλες συσκευές οι υπότιτλοι παίζουν μια χαρά ή καθόλου στην tv. Και από ότι θυμάμαι δεν παίζει σωστά τους υπότιτλους σε 3D ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.