Jump to content



(m.2) ssd σε λογική τιμή. Ποιον;


Recommended Posts

O τωρινός μου ssd που είναι ένας OCZ Vertex 4 128Gb θα μπει σε άλλο μηχάνημα, με αποτέλεσμα να ψάχνω νέο main disk. Η m/b μου είναι μια Asus VII Ranger και μπορεί να πάρει m.2 disk type 2260/2280.

Τι θέλω:

  • να μην ξεφύγω πολύ από τα 120 ευρώ
  • μεγαλύτερη χωρητικότητα, γιατί αυτή τη στιγμή ο vertex είναι γεμάτος (35Gb games - 85Gb os/apps/files)
  • να τον έχω μέχρι 20-25 Ιουλίου
  • να είναι m.2, έτσι για τη φάση

Τι βρήκα:

Ξέφυγα κάπως σε τιμή με τους 2 τελευταίους, αλλά πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση θα περιμένω γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φτάσει η ώρα ακόμα (απο πλευρά τιμής) για m.2

Από Sata3 θα σου πρότεινα να δείς είτε τον Samsung 840 Series Evo 250GB | Skroutz.gr είτε τον Crucial MX100 256GB SSD | Skroutz.gr. Αν μπορούσες να κάνεις την "υπερβαση" οικονομικά και ο MX100 512GB στα 195Ε από γερμανία είναι μια καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι m.2 δεν έχουν πολύ ανταγωνιστικές τιμές, οπότε τους ξεχνάω σε αυτή την αναβάθμιση. Next time ίσως.

Μάλλον θα προτιμήσω τον Crucial MX100. Δεν παίζεται σε αυτή την τιμή, thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φτάσει η ώρα ακόμα (απο πλευρά τιμής) για m.2

...και κυριως oυτε απο πλευρας ωριμοτητας πλατφορμας που θα τον υποδεχθει.

Κοινως οχι μονο δε θα κερδισεις τιποτα με αυτη τη αλλαγη ..παιζει και να χασεις αναλογα βεβαια και τι εχεις ή τι ψαχνεις.

"The PCIe 2.0 x 16 slot (PCIEX4_3) shares bandwith with PCIe 2.0 x1 and M.2 slot. The default setting is Auto Mode, which automatically optimizes the system bandwidth. If you install a PCIe 2.0 x4 device, the system will automatically detect and disable PCIe 2.0 x1 and M.2 slot."

Αν δε παρεις καρτα που να μπαινει σε pci 3.0 (ή εστω την asrock extreme 6) και καποιον μ.2 χ4 που να τη τερματιζει δεν εχει νοημα η αλλαγη.

(αντε ρε ζαχο...[MENTION=51]jax7480[/MENTION])

Θα προτεινα αν οχι τον 840 evo 250γβ ..τοτε στο αμαζον εχει τον sandisk extreme II (240gb) στις 100λιρες.

Παρα πολυ καλο δισκακι με 5χρονια εγγυηση.

Μχ100 και μ500 προσωπικα θα πηγαινα μονο σε μεγαλες χωρητικοτητες..(480gb και πανω).

Εκτος αν η διαφορα στη τιμη ειναι τραγικα σημαντικη για τα οποια οικονομικα του ενδιαφερομενου στις μικροτερες χωρητικοτητες.(πχ με +20€ προσωπικα θα επαιρνα χαλαρα τον sandisk στα 240gb)

Link to comment
Share on other sites

(αντε ρε ζαχο...[MENTION=51]jax7480[/MENTION])

Δεν είχα χρόνο να το ψάξω, αλλά όσο το κοίταξα, η κάρτα δεν μπουτάρει πάνω στην Asus Maximus VI Formula (Z87) που έχω.

Περιμένω μία ASRock Extreme 6 με native support M2 και boot επιλογή για να κάνω σωστές μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

O Sandisk όντως φαίνεται πολύ καλή λύση. Από Amazon με μεταφορικά θα μου βγει 135 ευρώ.

Αυτό το διάγραμμα επιδόσεων/τιμής είναι αρκετά ενδιαφέρον (πηγή)!

attachment.php?attachmentid=62875&stc=1&d=1404466641

Αν εμπιστευτούμε τα αποτελέσματα των μετρήσεων και αν θεωρήσουμε ότι τιμή και επιδόσεις έχουν ίδια βαρύτητα στην επιλογή, ο extreme ii είναι οριακά πιο δελεαστικός από τον mx100 (με τις νέες τιμές -κόκκινες βούλες). Όπως οριακά πιο δελεαστικός είναι ο evo σε σχέση με τον extreme ii.

...μούμπλε μούμπλε... ΜΑΛΛΟΝ θα πάρω τον sammy.

ps ο mx100 512Gb φαίνεται τέλεια επιλογή, αλλά δε θέλω να δώσω 200 ευρώ για δίσκο. Και τα 512Gb θα πάνε χαμένα σε μεγάλο βαθμό...

post-29381-1416078564,3355_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.