Jump to content



Αγορά silent τροφοδοτικού


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε. Είμαι με ένα σύστημα 8320 και μία 9600gt που σε extreme καταστάσεις δεν έχει ξεπεράσει το σύστημα ποτέ τα 260watt μετρημένα όλα αυτά. Θέλω να πάρω ένα καινούριο τροφοδοτικό και να ειναι future proof. Οπότε έχουμε και λέμε:

1)Πολύ ήσυχο.ΠΑΡΑ πολύ ήσυχο. Δεν είναι τυχαίο ότι το έχω βάλει πρώτο στη λίστα. Είναι το πιο σημαντικό για μένα.

2)Να είναι modular

3)Να μην κοστίζει πάνω από 80-85ευρώ.Όσο φτηνότερο τόσο καλύτερα :p

4)Να είναι συμβατό με haswell για να υποστηρίζει τα energy states τους σε περίπτωση που στο μέλλον αλλάξω σύστημα.

5)Γενικά νομίζω ένα 500-550watt θα με καλύψει πλήρως.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να συνδυάσεις και τα 5.

https://www.skroutz.gr/s/384731/Be-Quiet-Pure-Power-L8-630W.html (3 χρόνια εγγύηση, αλλά πολύ ήσυχο)

https://www.skroutz.gr/s/4184620/CoolerMaster-G650M.html

https://www.skroutz.gr/s/4184806/CoolerMaster-G550M.html

Αν δεν σε ενδιέφερε τόσο το modular design θα μπορούσες να δείς κάτι καλύτερο σε αυτό το budget, όπως Antec ή XFX.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Μπαα δεν με ψήνουν καθόλου τα corsair μόνο και μόνο για την τιμή τους τα είχα δει αλλά τα διέγραψα κατευθείαν.

Σκέφτομαι για το bq το 530 το L8 πιστεύω θα με καλύψει μιας και δεν πρόκειται να βάλω καμιά 780 ή λέτε να κάνω την υπέρβαση και να πάρω το 630; Επίσης στα 250watt κατανάλωση θα κάνει πολύ παραπάνω θόρυβο το 530 από το 630;

Αυτά τα coolermaster βλέπω παίζουν πολύ σαν προτάσεις και σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν ξέρω καθόλου τι λένε από θόρυβο σε σχέση με τα bq

Link to comment
Share on other sites

Τα CM G550M και G650M κάνουν θόρυβο στα όρια. Αν πάρεις το G650M είναι πιθανόν να μην το ακούς συχνά αφού θα τραβάς κάτω από το μισό ονομαστικό δυναμικό του. Είναι καλό vfm πιστεύω, απλά είναι καινούργια τροφοδοτικά και δεν έχουν δοκιμαστεί πολύ για να ξέρουμε τί γίνεται. Το καλό σε σχέση με τα BQ είναι τα 2 παραπάνω χρόνια εγγύησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποοο από το πρωί ψάχνω reviews για να καταλήξω και έχω κατά μπερδευτεί. Βλέπω coolermaster και bequiet να ξεχωρίζουν αλλά αυτό που δεν ξεκινάει ο ανεμιστήρας με τα corsair απλά είναι τέλειο βέβαια ανεβαίνει αρκετά το κόστος. Aν και ίσως να κάνω την υπέρβαση και να πάρω κανένα rm550 ή rm650 και όχι το rm750. Εσείς τι λέτε αξίζει στην περίπτωση μου;

edit: Στα reviews του techpowerup βλέπω ότι συγκριτικά το g550 είναι πιο αθόρυβο σε σχέση με το be quiet! 500 . Μήπως αξίζει να επενδύσω στο πρώτο αφού έχει και μεγαλύτερη εγγύηση;

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να συνδυάσεις και τα 5.

https://www.skroutz.gr/s/384731/Be-Quiet-Pure-Power-L8-630W.html (3 χρόνια εγγύηση, αλλά πολύ ήσυχο)

https://www.skroutz.gr/s/4184620/CoolerMaster-G650M.html

https://www.skroutz.gr/s/4184806/CoolerMaster-G550M.html

Αν δεν σε ενδιέφερε τόσο το modular design θα μπορούσες να δείς κάτι καλύτερο σε αυτό το budget, όπως Antec ή XFX.

δες και τα corsair rm. πιο ακριβα, αλλα δε θα ανοιγει καν ο ανεμιστηρας και ειααι στο αθορυβο οχι στο ησυχο.

και αν ανοιξει παλι ησυχο ειναι.

Τελικά θα κάνω την υπέρβαση και θα ανεβάσω το budget. Το rm650 το βρήκα στα 105ευρώ και το rm550 στα 92.Για να είναι συνεχώς σβηστός ο ανεμιστήρας ή έστω όταν ανοίγει να μην κάνει θόρυβο ποιο από τα δυο να επιλέξω; Πιστεύω θα με καλύψει το 550,σωστά; Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

ας σε βοηθησει καποιος πιο ειδικος στα rm γιατι εγω εχω το 1000 και με 2 7970 και i5 στα 4500 δεν ανοιγει ο ανεμιστηρας παρα μονο μετα απο λιγο gaming. για το δικο σου και το 550 μαλλον κατι παρομοιο θα γινει αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παθών ο ίδιος. Αγόρασα το Corsair CX500M σχετικά φτηνά (59€). Θα έμπαινε σε HTPC, αλλά με το που μπήκε, βγήκε. Πολύ θόρυβος από το 12άρι ανεμιστήρα.

Τα Coolermaster G550 και BeQuiet θα είναι περίπου στα ίδια επίπεδα θορύβου; Αν ναι το RM και τα fanless της Seasonic αποτελούν μονόδρομο;

Κάποια άλλη πρόταση;

Οι απαιτήσεις στο σύστημα (HTPC) δεν θα ξεπεράσουν τα 350W.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ούνο

COOLERMASTER V450S 450W 80+ GOLD PSU (RS-450-AMAA-G1) -

http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/cooler-master-v450s-tora-3d-kai-sta-127323.html

ντούε

SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 650W (SF-650F14MG) -

SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 750W (SF-750F14MG) -

Αυτός ο διακόπτης παίζει όταν τον έχεις στο ένα mode να απενεργοποιεί τελείως τον ανεμιστήρα. Ψάξτο.

Είχα 2 χρόνια superflower gold 500άρι με απενεργοποιημένο φουρφούρι σε 3770k με gtx580 8 σκληρούς

32GB RAM και καμπόσα φουρφούρια και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Κυρίως για εργασία τον είχα, τα παιχνίδια

που έπαιζα δεν ήταν απαιτητικά, οπότε δεν ξέρω άμα κούμπωνα κανά Crysis 3 (πχ) με όλα max άμα θα άντεχε.

Το παράδοξο ήταν πως το τροφοδοτικό δεν ζεσταινόταν καν. (όταν δεν έπαιζα, όταν έπαιζα δεν είχα τεστάρει)

τρέ

Αποτελέσματα φίλτρου | Polytope

κουάτρο

SEASONIC SS-400FL X-400W FANLESS -

SEASONIC SS-460FL X-460W FANLESS -

το πέντε το τσίνκο είναι;

ENERMAX EPM500AWT PLATIMAX 500W -

Η σειρά Platimax υποτίθεται πως είναι πάρα πολύ ήσυχη.

Η Corpsair λείπει από την λίστα γιατί δεν την προτείνω ούτε σε εχθρό μου. Για το "Να είναι συμβατό με haswell

για να υποστηρίζει τα energy states τους σε περίπτωση που στο μέλλον αλλάξω σύστημα." δεν έχω ιδέα. Τέλος,

άμα ήταν να πάρω 1 από τα παραπάνω, θα έπαιρνα - για αρχή - το coolermaster και αν τελικά δεν καθόταν στα

αυτιά μου, θα το πούλαγα και θα χτύπαγα το Leadex εφ' όσον ισχύει το ό,τι με το διακοπτάκι απενεργοποιείτε το

φουρφούρι. (το φουρφούρι στο δικό μου SuperFlower όταν γύρναγε έκανε ίσως τον πιο άσχημο ήχο που έχω ακούσει

από φουρφούρι). Και κάπου εδώ πριν πέσω για ύπνο, συνειδητοποιώ πως υπάρχει και αυτό:

SUPER FLOWER GOLDEN SILENT SERIES 500W (SF-500P14FG) - Ξεφεύγει (και αυτό) από το budget, αλλά...

Έγινε επεξεργασία από zomg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το άλλαξα το Corsair CX500M με ένα Coolermaster G550M (είχα περιορισμό στο μήκος, μέχρι 14εκ + έγινε αλλαγή με προιον από το ίδιο κατάστημα αφού κόπηκε πιστωτικό*)

Η μέρα με τη νύχτα σχετικά με τον θόρυβο. Δυσκολεύομαι να ακούσω με ambient θόρυβο το τροφοδοτικό να δουλεύει.

Ευχαριστώ τον pnick και τους υπολοίπους για την βοήθειά τους.

*Το γνωστό κατάστημα στο Χαλάνδρι (διασταύρωση με Κηφισίας), δέχτηκε να μου αλλάξει στο 100% της αξίας του το τροφοδοτικό εν αντιθέσει της πολιτικής επιστροφών, καθώς το είχα ανοίξει από την συσκευασία του και χρησιμοποιήσει για 2 λεπτά μέχρι να ξενερώσω με το θόρυβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το άλλαξα το Corsair CX500M με ένα Coolermaster G550M (είχα περιορισμό στο μήκος, μέχρι 14εκ + έγινε αλλαγή με προιον από το ίδιο κατάστημα αφού κόπηκε πιστωτικό*)

Η μέρα με τη νύχτα σχετικά με τον θόρυβο. Δυσκολεύομαι να ακούσω με ambient θόρυβο το τροφοδοτικό να δουλεύει.

Ευχαριστώ τον pnick και τους υπολοίπους για την βοήθειά τους.

*Το γνωστό κατάστημα στο Χαλάνδρι (διασταύρωση με Κηφισίας), δέχτηκε να μου αλλάξει στο 100% της αξίας του το τροφοδοτικό εν αντιθέσει της πολιτικής επιστροφών, καθώς το είχα ανοίξει από την συσκευασία του και χρησιμοποιήσει για 2 λεπτά μέχρι να ξενερώσω με το θόρυβο.

Καλοδούλευτο. Το έχω βάλει σε σύστημα και συγγενής μου έχει το 650άρι. Γενικώς, ήσυχη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πάντως μάλλον έπεσες σε προβληματικό κομμάτι. Δεν είναι θορυβώδη τροφοδοτικά τα CX

 

Έχω και CX και ΤΧ τροφοδοτικά, και τα δύο έχουν χαλασμένα ανεμιστηράκια.

Δουλεύουν τα ανεμιστηράκια κανονικά, απλά τα db τους είναι τα διπλάσια απο κάθε άλλο τροφοδοτικό υπάρχει στην αγορά του πλανήτη μας, ΓΗ!

 

Τα ανεμιστηράκια που βάζει η corsair είναι για τα πανηγύρια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.