Jump to content



780 ti vs R9 290


Recommended Posts

Επειδή έχω μια μεγάλη απορία και θα ήθελα να μάθω περισσότερα για της κάρτες άνοιξα αυτό το θέμα....Λοιπόν θα ήθελα να μάθω Η διάφορα σε αυτές της 2 κάρτες ειναι πολύ μεγάλη;;;Συγκρίνεται η μια με την άλλη η ειναι η μέρα με την νύχτα;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μια μεγάλη απορία και θα ήθελα να μάθω περισσότερα για της κάρτες άνοιξα αυτό το θέμα....Λοιπόν θα ήθελα να μάθω Η διάφορα σε αυτές της 2 κάρτες ειναι πολύ μεγάλη;;;Συγκρίνεται η μια με την άλλη η ειναι η μέρα με την νύχτα;;;

Σε 1080p, +20% σε επιδόσεις η 780ti αλλά και 50% ακριβότερη. Όσο ανεβαίνεις σε ανάλυση, μικραίνει και η διαφορά στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με OC μια R9 290 δεν φτάνει την 780;;;

http://www.e-gate.gr/asus-geforce-gtx-780-3gb-gddr5-gtx780-dc2oc-3gd5.html

Με 415 ευρω αγοραζεις ASUS 780 GTX DCU II με πυρηνα GK110 B1 step που κανει τρελο OC (1200-1300mhz) και Hynix μνημες που πανε τον κωλο τους και μιλατε ακομα για τις καυτες πατατες της Α-M-D ? :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Asus GeForce GTX 780 3GB GDDR5 GTX780-DC2OC-3GD5

Με 415 ευρω αγοραζεις ASUS 780 GTX DCU II με πυρηνα GK110 B1 step που κανει τρελο OC (1200-1300mhz) και Hynix μνημες που πανε τον κωλο τους και μιλατε ακομα για τις καυτες πατατες της Α-M-D ? :hehe:

462 λέει στο egate και 447 η πιο φτηνη στο σκρουτζ όταν η πιο φτηνη 290 με custom ψύξη έχει 347 .Ενα ολόκληρο κατοστάρικο φτηνότερη δηλαδή.Αμα τα 50ευρα τα θεωρείτε πετσετάκια πάρτε όσες 780 γουστάρετε, για τον απλό κόσμο η λογική είναι άλλη.

Τελος σαν κάτοχος r9 290 (msi twin frozr) δηλαδή με καλή ψύξη, όντως είναι γεγονός οτι είναι ζεστές.Στο τέλος της ημέρας τι ενδιαφέρει τον gamer όμως;

Link to comment
Share on other sites

462 λέει στο egate και 447 η πιο φτηνη στο σκρουτζ όταν η πιο φτηνη 290 με custom ψύξη έχει 347 .Ενα ολόκληρο κατοστάρικο φτηνότερη δηλαδή.Αμα τα 50ευρα τα θεωρείτε πετσετάκια πάρτε όσες 780 γουστάρετε, για τον απλό κόσμο η λογική είναι άλλη.

Τελος σαν κάτοχος r9 290 (msi twin frozr) δηλαδή με καλή ψύξη, όντως είναι γεγονός οτι είναι ζεστές.Στο τέλος της ημέρας τι ενδιαφέρει τον gamer όμως;

Τον gamer τον ενδιαφέρει να παίζει αλλά και να έχει ολες τις επιλογές. Πχ, για να δεις 3D σε παιχνίδια, πρεπει να έχεις nvidia. Για να παίξει το gsync στο νέο μονιτορ που θα βγει σε λίγες μέρες, πρεπει να έχεις nvidia.

Από την άλλη μεριά, το mantle προς το παρόν σε high end συστήματα δεν έχει κάνει τη διαφορά.

Σιγουρα αν κοιτάς μόνο τη τσέπη σου, η ΑΤΙ να είναι μονόδρομος. Αλλά από την άλλη τα έξτρα πραγματάκια που δίνει η nvidia σε πολλούς έχουν σημασία.

Και μιλάω εγώ που εδώ και πολλά χρόνια παίρνω μόνο ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου πάντα. κρατα τα λεφτά σου περίμενε να βγούνε νέες κάρτες με custom ψύξη.

ξερω τι games παίζεις και ειδικά η 290 είναι υπέρ αρκετή, εγώ πήρα 780τι γιατί η amd αργούσε πολύ να βγάλει custom ψύξη για τις 290 και σαν υπερβολή πήρα την classifield..

εάν ήταν τώρα να αγοράσω κάρτα γραφικών θα έπαιρνα 290, δεν με χαλάει να έχω και 10-15 frames ανάλογα το game πιο κάτω από τι είμαι τώρα. όπως είπα και πιο πάνω κατά την γνώμη μου 290 πολύ καλο vfm και είσαι super σε όλα τα games....:yu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποσο αξιόπιστα είναι αυτά τα frames στο video αλλα όπως βλέπεις η 290 έναντι σε 780τi και σε μιση τιμή πάει πολύ καλά. στο video είναι 8xmsaa το κανεις 2msaa και είσαι super duper....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.