Jump to content



Laptop Cooling


DJman

Recommended Posts

Αυτες ειναι οι θερμοκρασιες μου τωρα 7 το απογευμα μετα απο 8 ωρες χρησης. Το λαπτοπ εχει μονιμα με hdmi μια εξωτερικη 17αρα που ισως επιβαρινει την κατασταση.Και ανεμηστηρας μου εχει παρει τα αυτια....

temp.jpg

Ειμαι καλα ή οχι? Την εχω πατησει μια φορα σε αλλο λαπτοπ με καψιμο καρτας γραφικων και φοβαμαι. Το λαπτοπ αυτο δεν εχει τρυπες απο κατω και δεν μπορω να του βαλω και βαση να βοηθησω την κατασταση :(

Α) αυτα τα λαπτοπ που δεν εχουν τρυπες απο που περνουν αερα και τον βγαζουν απο τα πλαγια?

Β) Να κανω καμια ιδιοκατασκευη με ανεμηστηρακι να φυσαει αερα μεσω της τρυπας της express card ή θα του χαλασω την ροη?

Link to comment
Share on other sites

ποτε το καθαρισες τελευταια φορα ?

Εδω και 2 χρονια που λειτουργει.(το εχω συνολο 4 χρονια αλλα για 2 ηταν παροπλισμενο, ανοιγε 1 φορα το μηνα πχ) δεν το εχω καθαρισει ποτε. Αλλα επειδη του εβαλα μνημες πριν κανενα 3 μηνο οταν το ανοιξα δεν ειχε καθολου σκονη.

Το λαπτοπ ειναι HP

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το οτι δεν είχε σκόνη εκεί που είναι οι μνήμες δεν πάει να πει πως δεν έχει μαζέψει(στην κύρια είσοδο αέρα, στο ανεμηστηράκι του)....για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το ανοίξεις να του βγάλεις το ανεμηστηράκι του επεξεργαστή με προσοχή να του βάλεις νέα πάστα και πιστεύω θα χεις αποτελέσματα(επειδή είναι καλοκαίρι ίσως κερδίσεις το πολύ μέχρι 5 βαθμούς γιατί αυτές οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές για λαπτοπ) δυστυχώς τα hp για να τα ανοίξεις θα σου βγεί η παναγία (ένα κάρο βίδες παντού)

Link to comment
Share on other sites

Με ανεμιστήρα να σου παίρνει τα αυτιά ( δουλευει διαρκώς μάλλον) και θερμοκρασίες στους 70, μάλλον πας για αυτό που σου λέει ο bilya...αλλαγή πάστας...

Αν το χεις με αυτά , βρες το service manual, να το ανοίξεις καθωςπρεπει και κάντου ένα γενικό καθαρισμό και αλλαγή πάστας CPU/GPU ( ενδέχεται να έχει pads στη GPU )

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το ότι δεν έχει καθόλου τρύπες για να τραβάει από έξω, είναι δείγμα κακού design. Μου έτυχε σε ένα Acer. Άλλαξε πάστα για αρχή, δοκίμασε κανένα από αυτά τα laptop coolers ώστε να φυσάει από κάτω, και η έσχατη λύση είναι πατέντα / μόντα να ανοίξεις κάποιες τρύπες στο πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Με ανεμιστήρα να σου παίρνει τα αυτιά ( δουλευει διαρκώς μάλλον) και θερμοκρασίες στους 70, μάλλον πας για αυτό που σου λέει ο bilya...αλλαγή πάστας...

Αν το χεις με αυτά , βρες το service manual, να το ανοίξεις καθωςπρεπει και κάντου ένα γενικό καθαρισμό και αλλαγή πάστας CPU/GPU ( ενδέχεται να έχει pads στη GPU )

Τι ειναι τα pads? H θερμοκρασια ποση επρεπε να ηταν GPU και cores?

Στην αλλαγη παστας παντα ειχα την απορια με την τροπο(Ασφαλες) καθαριζω την παλια παστα χωρις να κανω ζημεια στα λαπτοπ(δεν το εχω κανει ποτε σε λαπτοπ). Στους 775desktop τους ερτριβα απο πανω με ελαχιστο οινοπνευμα(μιας και ειχαν μεγαλη επιφανια) και δεν ειχα προβλημα ποτε. Στα λαπτοπ το ιδιο κανω? Επισης στο GpU πρεπει να προσεξω κατι?

Link to comment
Share on other sites

αντι για οινοπνευμα πηγαινε σε ενα φαρμακειο και ζητα ισοπροπυλική αλκοόλη. μετα για να βαλεις την καινουργια παστα ο καλυτερος τροπος ειναι μια μικρη ποσοτητα στην μεση του chip. αλλα επειδη θελει λιγη εμπειρια και υπαρχει ο φοβος να βαλεις περισσοτερο απο'τι πρεπει και να ξεχειλισει απεξω καλυτερα ειναι να την απλωσεις την παστα με μια κάρτα.

τα pads κανουν την ιδια δουλεια με τη παστα αλλα ειναι σαν αυτοκολλητα. σαν τσιχλα περιπου :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.