Jump to content



ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΧΑΡΑΚΟΠΕΙΟ, ΟΠΑ, ΕΚΠΑ, ΠΑΠΕΙ Ή ΑΠΘ?


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι υποψήφιος σπουδαστής και ενδιαφέρομαι για της σχολές πληροφορικής. Είμαι μεταξύ της 1) Πληροφορικής και τηλεματικής στο ΧΑΡΑΚΟΠΕΙΟ, της 2) Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στο Καποδιστριακό, 3) Της Πληροφορικής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο(Ο.Π.Α.), 4) Της Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά και της 5) πληροφορικής στο ΑΠΘ. Φυσικά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και για άλλες σχολές.

Έχω ακούσει ότι η Πληροφορική στο Ο.Π.Α. είναι πολύ θεωρητική και δεν κάνουν καθόλου προγραμματισμό. Γιατί κάποιος να επιλέξει Πληροφορική και Τηλεπικοινωνιών και να μην επιλέξει πληροφορική και τηλεματική;

Τα μόρια μου επαρκούν για όλες τις σχολές που ανέφερα!

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από KonstantinosNat
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΠΑ.

Προγραμματισμό πρέπει να μάθεις μόνος σου αν θες να μάθεις καλά.

Μίλησα με άτομα που έχουν τελειώσει πληροφορική και μου είπαν ότι για να μάθεις προγραμματισμό πρέπει να δουλέψεις πολύ. Όμως θα ήθελα να διαλέξω όσο το δυνατών γίνεται το καλύτερο τμήμα ώστε να έχω αρκετές γνώσεις και υπόβαθρο:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με άτομα που έχουν τελειώσει πληροφορική και μου είπαν ότι για να μάθεις προγραμματισμό πρέπει να δουλέψεις πολύ. Όμως θα ήθελα να διαλέξω όσο το δυνατών γίνεται το καλύτερο τμήμα ώστε να έχω αρκετές γνώσεις και υπόβαθρο:dirol:

Κανείς δεν έχει φοιτήσει σε όλες τις σχολές για να σου πουν ποια είναι η καλύτερη.

Α) Αυτό που μπορώ να σου πω εγώ είναι ΜΗΝ μπεις στο τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πειραιά.

Β) Διάλεξε το ΕΚΠΑ σε σχέση με ΑΣΟΕΕ και ΠΑΠΕΙ γιατί απλά έχει καλύτερο reputation.

Γ) Το Πανεπιστήμιο (όπως το έζησα εγώ @least) είναι απλά ένα εξεταστικό κέντρο. Δεν τους νοιάζει εάν μάθεις, δεν τους νοιάζει εάν ξέρεις. Κάνε τις ασκήσεις σου, τα εργαστήρια σου και γράψε στα exams να περάσεις. that's all.

Είναι ΑΕΙ, δεν είναι σχολείο. Προγραμματισμό θα μάθεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει φοιτήσει σε όλες τις σχολές για να σου πουν ποια είναι η καλύτερη.

Α) Αυτό που μπορώ να σου πω εγώ είναι ΜΗΝ μπεις στο τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πειραιά.

Β) Διάλεξε το ΕΚΠΑ σε σχέση με ΑΣΟΕΕ και ΠΑΠΕΙ γιατί απλά έχει καλύτερο reputation.

Γ) Το Πανεπιστήμιο (όπως το έζησα εγώ @least) είναι απλά ένα εξεταστικό κέντρο. Δεν τους νοιάζει εάν μάθεις, δεν τους νοιάζει εάν ξέρεις. Κάνε τις ασκήσεις σου, τα εργαστήρια σου και γράψε στα exams να περάσεις. that's all.

Είναι ΑΕΙ, δεν είναι σχολείο. Προγραμματισμό θα μάθεις μόνος σου.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ψηφιακων συστημάτων γιατί, όχι?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ Γνωριζουμε κατι? Ειναι καινουργιο τμημα!

Καινούριο τμήμα = Μακριά. Παίζει μέχρι να πάρεις πτυχίο να έχει γίνει Κηπουρικής και Τηλεματικής.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΟΠΑ ημουν εγω.

Προγραμματισμο καναμε λιγο απ ολα: JAVA, C++, VHDL, HTML, PHP, FORTRAN

Φανταζομαι ησουν τεχνολογικη κατευθυνση... γιατι εγω ημουν θετικη και οταν πηγα δεν ειχα ιδεα. Οποτε οταν ξεκινησαμε με java και δεν ειχα ιδεα απο προγραμματισμο, δεν καταλαβαινα χριστο.

Bασικα αν σε ενδιαφερει ο προγραμματισμος, θα τον μαθεις μονος σου, μην περιμενεις τη σχολη. Οπως και το πτυχιο δεν λεει κατι αν δεν ξερεις προγραμματισμο, οπως εγω πχ.

Εχω φιλο απο τα ψηφιακα συστηματα Πειραια που ξερει πολυ καλα προγραμματισμο, δουλευει πανω σ αυτο, και αμφιβαλω αν εχει παρει πτυχιο (μπηκαμε το 2004).

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε πειράζει να είσαι φοιτητής στο Ηράκλειο, το τμήμα επιστήμης υπολογιστών ήταν πολύ καλή σχολή για μένα και τον [MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Και για εμένα επίσης, αν και ακούω ότι έχει γίνει πιο δύσκολο απ' ότι ήταν.

Τουλάχιστον μαθαίνεις και προγραμματισμό εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Και για εμένα επίσης, αν και ακούω ότι έχει γίνει πιο δύσκολο απ' ότι ήταν.

Τουλάχιστον μαθαίνεις και προγραμματισμό εκεί...

Είχαμε πολλά προγραμματιστικά μαθήματα. C, C++, Java, Λειτουργικά συστήματα, Compilers και διάφορα άλλα επιλογής, όπως fortran, ενώ απ' ότι βλέπω πλέον έχουν βάλει και πολλά ακόμα σχετικά με διαδικτυοκεντρικό προγραμματισμό, παιχνίδια, γραφικά. Συνοπτικός κατάλογος μαθημάτων | Κατάλογος μαθημάτων | Σπουδές | Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών

Link to comment
Share on other sites

HMMY ΕΜΠ , κατευθυνση Υπολογιστές-Λογισμικο-Δικτυα και εισαι ετοιμος :p

θα φας βεβαια στη μουρη και μερικα άσχετα μαθήματα με αυτό που σε ενδιαφερει (μεχρι την κατευθυνση) αλλα περνιούνται.... με τα χρόνια :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για το ΕΚΠΑ:

C 1ο εξάμηνο: INTRODUCTION TO PROGRAMMING

C++ 3ο εξάμηνο: OO Programming

Μπορώ να σου πω ότι οι 2 καθηγητές που μου έκαναν αυτά τα μαθήματα είναι από τους πιο καλούς που είχα ποτέ.

Επίσης βάζουν 4 ασκήσεις (3 μέτριες και 1 παλούκι) οπότε έχεις και λόγο για να κάτσεις να μάθεις κώδικα :p

Στην c++ κάνει και μερικά μαθήματα java στο τέλος,

μετά στο 4ο κάνουμε και sql

Εκτός από αυτά.. πρέπει να ξέρεις ότι έχει αρκετά μαθηματικά και 2-3 φυσικής(κύματα)

Τέλος, μακριά από το ΟΠΑ εκτός αν ασχοληθείς με παρατάξεις :p

το πιο σημαντικό..... έχουμε webcast (έχουμε και την άλλη εβδομάδα μαθήματα οπότε μπορείς και εκεί να μπεις να το δεις) name: electures ,pass: live4di

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα (BSc, MSc, PhD, post-doc κλπ) τοτε προφανώς πρέπει να πας πανεπιστήμιο. Από άποψη έρευνας της Κρήτης παίρνει όλα τα φράγκα και κάνει και καλή δουλειά. Μετά Αθήνα στο ΕΜΜΥ ή ΑΠΘ Πληροφορική είναι επίσης καλές εναλλακτικές.

Αν θες να μάθεις προγραμματισμό, θα μάθεις μόνος σου μέσω των MOOCS, πχ Coursera ή Udacity (ακαδημαϊκό style) ή αν θες κάτι πιο πρακτικό CodeSchool ή CodeAcademy ή Udemy ή ακόμα και ... Youtube! Με τα σωστά βιβλία (γραμμένα στα Αγγλικά εννοείται -- μακρυά από Ελληνικές μεταφράσεις), θα αρχίσεις να γράφεις προγράμματα, και θα φτιάχνεις το GitHub profile σου. Αν θες να πιάσεις δουλειά στο εξωτερικό, το GitHub παίζει τον μέγιστο ρόλο αν είσαι προγραμματιστής, καθώς και τα contribution που θα κάνει σε open source. Στις σχολές θα μάθεις κάποια βασικά πράγματα, δηλαδή το να χτυπάς 10άρια σε Προ1, Προ2, Προ3 κλπ μαθήματα της σχολής, σημαίνει απλά ότι είσαι καλός στο Entry level programming, μετά έχεις να φας πολύ πράγμα.

Το ιδανικό σενάριο είναι να μένεις Ελλάδα, και να εργάζεσαι remote. Το να δουλεύεις από το κρεββάτι σου είναι μεγάλο πράγμα, και ο προγραμματισμός είναι "κουτί" για μια τέτοια καριέρα. Αφού κάνεις τα πρώτα σου βήματα, άρχισε να γραφεις στο blog σου διάφορες "συνταγές" κώδικα, κοίταζε για μικρές και εύκολες δουλειές στο odesk και μην ξεχνάς να παίρνεις μέρος στο CodeChef.

Επίσης, θα πρέπει να κατασταλάξεις στο τι είδος προγραμματιστής θες να γίνεις. Θες να πειράζεις low level και embedded συστήματα; πχ microcontrollers, fgpa, arduino, κλπ; Δηλαδή C/C++.

Θες να γίνεις mobile developer; Να φτιαχνεις εφαρμογές σε Android (Java) ή iPhone (Objective C); Εχει πολύ μεγάλη πέραση και μπορείς να βρεις remote δουλειά. Γνωστός μου μένει Θεσσαλονίκη, και δουλεύει για εταιρία στο Δουβλίνο, παίρνει 2k καθαρά μέσω paypal.

Θες να γίνεις Web Developer; Ξεκίνα HTML5/CSS3/Javascript αν θες για designer, ενώ για backend θες οπσωδήποτε PHP/SQL. Γνωστός μου (έχει τελειώσει Πειραιά, και μετά έκανε Master στο Imperial), δουλεύει από το σπίτι του για μία εταιρία στην Αγγλία. Γράφει PHP και Python.

Καλό είναι να ξεκινήσεις με μία γλώσσα που είναι εύκολη, όμορφη για σένα και όχι για τον compiler :p όπως η Python ή η Ruby. Γράψου στα διάφορα meetups της περιοχή σου για να χτίσεις δίκτυο με ανθρώπους που είναι κοντά στο αντικείμενο και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Επίσης, μπορεί να γουστάρεις penetration testing. Κανένα πανεπιστήμιο δεν θα στο μάθει αυτό. Θες σίγουρα καποιες βασικές γνώσεις από δίκτυα (πχ Cisco CCNA & Security) και μετά PenTest Academy ή κατι τετοιο (διαβαζε το DeltaHacker).

Γενικά να έχεις υπόψην σου ότι έξω ζητάνε άτομα που ξέρουν να κάνουν την δουλειά, δεν τους πολύ νοιάζει τι τελείωσες, αρκεί να έχεις ένα σχετικό πτυχίο και να ξέρεις αυτό για το οποίο σε θέλουν. Στην Αθήνα το Hackerspace και Θεσσαλονίηκ το GDG είναι καλά μέρη για να μπεις σε ένα κύκλο ανθρώπων που ασχολούνται με Developing, και έτσι θα δεις και θα καταλάβεις τι παίζετε.

Good luck

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.