Jump to content



πρόταση για hybrid/convertible laptop


Recommended Posts

Αυτό τον καιρό ψάχνω για νέο laptop, μιας και το Asus N53Jq πλέον ζορίζεται. Αν και έχω σκεφτεί να του αλλάξω σκληρό (να βάλω ssd) και panel full HD, που μαζί να βγούνε γύρω στα 250-300, κοιτάω ωστόσο και τι υπάρχει πλέον στην αγορά.

Το ενδιαφέρον μου κέντρισαν τα hybrid/convertible, που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σαν tablet. Προσωπικά δεν καίγομαι για tablet, άλλα δεν θα με χαλούσε μια στις τόσες να δουλεύω απευθείας touch screen.

Με λίγο ψάξιμο το μάτι μου έπεσε το Lenovo Flex 15, που έχει καλά χαρακτηριστικά και γίνεται "περίπου" tablet. Σκοπεύω να το δω και από κοντά να δω ποιότητα κατασκευής, γιατί η αλήθεια είναι ο 1ος λόγος που δεν έχω αλλάξει ακόμη το Asus είναι το απίστευτο (για μένα) πληκτρολόγιο και η όλη ποιότητα κατασκευής του.

Αν έχετε τίποτα άλλες προτάσεις (όχι Mac), είμαι όλος αυτιά. Το budget είναι max 1500ρικο. Προορίζεται κυρίως για δουλειά, γραφικά περιβάλλοντα, αναπαραγωγή ταινιών και ελάχιστο gaming (σε καμία περίπτωση δεν ψάχνω gaming laptop). Όπως είπα ψάχνω καλή κατασκευή, δυνατά χαρακτηριστικά και το touch σε hybrid/convertible στυλ είναι plus. Επίσης το μέγεθος να μην ξεπερνάει τις 15'' (που είναι 15.6 για την ακρίβεια).

Επίσης, επειδή έχω χάσει επεισόδια, δεν ξέρω αν στους επόμενους μήνες περιμένουμε καμιά ουσιαστικά αναβαθμισμένη σειρά cpu, gpu κτλ, οπότε καλύτερα να περιμένω κανένα 3μηνο.

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

Μια εξαιρετική λύση είναι αυτή η μηχανή, συν μια ταμπλετίτσα των 250€ για τις χαλαρές στιγμές.

O i7 που έχει το συγκεκριμένο Flex 15 είναι αργός, =1949&cmp[]=1937&cmp[]=2015"]πιο αργός κι από desktop i3 τελευταίας γενιάς, ενώ δεν αναβαθμίζεται, καθώς όλοι οι επεξεργαστές σειράς U είναι κολλημένοι (όχι σε βάση zif).

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Πηρα αυτό Lenovo IdeaPad Y510P 59400122 (Art.-Nr. 90532017) - Notebooks / Laptops - computeruniverse πριν λίγο καιρό, υπερ-ευχαριστημένος, δες http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/toshiba-qosmio-x70-a-i-lenovo-y510p-135603.html. Συμφωνώ με τον Oric παραπάνω.

Τα 10άρια tablet των 500-600 γραμμαρίων με λίγη ώρα χρήσης σε κουράζουν πόσο μάλλον κάτι που ζυγίζει ~2μιση κιλά.

Έρχεται όπου νάναι και ο αντικαταστάτης του Υ510ρ το Y50 http://www.computeruniverse.net/products/90553204/lenovo-ideapad-y50-70-59427074.asp (+ ~12E ταχυδρομικα). Υπάρχει και σε 14άρι (Υ410p & Y40 αντίστοιχα).

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

τα Asus Ν550 τα είχα δει από παλιά (πιο συγκεκριμένα το JV μοντέλο), μιας και όπως είπα έχω asus και βγάζει καλά Laptop

τα πρόβληματα/ενδοιασμούς που έχω με τα Ν550 είναι:

1) δεν έχουν ssd, άρα επιπλεον κόστος για να βάλω δικό μου (και δεν ξέρω αν μπορώ να περάσω μετά τα windows που έχει προεγκατεστημένα)

2) το πληκτρολόγιο με έχει ξενίσει λίγο...

3) το άσπρο μεταλλικό χρώμα (θα προτιμούσα μαύρο)

δεν ξέρω, για πείτε τίποτα μήπως δεν τα σκέφτομαι σωστά :unsure:

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα τηλέφωνο Ελλάδα, άλλα νομίζω και αυτοί τα στέλνουν Ιταλία

πάντως 4+ χρόνια που έχω το συγκεκριμένο n53Jq είναι σκυλί, δεν έχει πάθει τίποτα

για αυτό σκέφτομαι κι όλας μήπως του πετάξω έναν ssd και μια full hd οθόνη να γίνει καινούργιο (βέβαια δεν θα είναι touch)

Link to comment
Share on other sites

και αν σου κάτσει; http://www.thelab.gr/mobile-computing/symvouli-gia-antimetopisi-provlimatos-rma-gia-asus-69962.html

:hehe:

Αυτό που έχεις τώρα, μόνο με τον ssd (δες Crucial MX100 512GB, SATA 6Gb/s (CT512MX100SSD1) Preisvergleich | Geizhals EU ~185Ε στην πόρτα σου) θα δείς τρομερή βελτίωση. Τώρα για την οθόνη, αν σε παίρνει κάν' το. Δεν είναι λίγος ο Ι7 720QM και σίγουρα ΠΟΛΥ δυνατότερος από Ι5/Ι7 4χ00U !

Φαντάζομαι έχεις 8+ GB ram εεε;

Link to comment
Share on other sites

και αν σου κάτσει; http://www.thelab.gr/mobile-computing/symvouli-gia-antimetopisi-provlimatos-rma-gia-asus-69962.html

:hehe:

Αυτό που έχεις τώρα, μόνο με τον ssd (δες Crucial MX100 512GB, SATA 6Gb/s (CT512MX100SSD1) Preisvergleich | Geizhals EU ~185Ε στην πόρτα σου) θα δείς τρομερή βελτίωση. Τώρα για την οθόνη, αν σε παίρνει κάν' το. Δεν είναι λίγος ο Ι7 720QM και σίγουρα ΠΟΛΥ δυνατότερος από Ι5/Ι7 4χ00U !

Φαντάζομαι έχεις 8+ GB ram εεε;

βασικά σκεφτόμουν έναν samsung evο/pro που έχω και στο desktop

τώρα για οθόνη το θέμα δεν είναι να βρω (πχ. από ebay), το θέμα είναι να μου την περάσει κάποιος όπως πρέπει, δηλαδή σε δωμάτιο χωρίς σκόνες κτλ, γιατί όπως ξέρεις, μία σκόνη να περάσει μέσα αφού κλείσεις το Panel, την πάτησες, θα την βλέπεις μέχρι να την βγάλεις ξανα-ανοίγοντας την οθόνη :rant:

μνήμη είχε 4gb, άλλα μπορώ να βάλω άλλα 4...

λες δλδ να κοιτάω για αναβάθμιση παρά για νέο laptop; :wassat:

Δεν θα έχω βέβαια touch screen (no big deal), από την άλλη όμως θα κρατήσω τα 7αρια :D

όσον αφορά cpu για laptops, υπάρχει κανένα comparison chart της προκοπής που να περιλαμβάνει και τον δικό μου... γιατί μου λες είναι εξίσου καλός με τις τωρινές σειρές, από την άλλη βλέπεις MQ, HQ, XU και δεν ξέρω γω τι... έχω χάσει την μπάλα :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.