Jump to content



ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ CPU ΚΑΙ RAM ΣΕ ΜΗΤΡΙΚΗ


Recommended Posts

γεια σας παιδες.

μια βοηθεια αν μπορειτε και ξερετε.

εχω αυτη την μητρικη: Motherboards - M3A32-MVP Deluxe/WiFi-AP - ASUS

εχω πανω τον amd X2 6400+ KAI ram 4gb kingston ddr2 800mhz

τωρα για να μην αλλαζω μητρικη σε am3 θελω να βαλω τον amd X6 1100t (AM2+, AM3)

και λεει στο cpu support στο sait της amd πως για να βαλω τον επεξεργαστη αυτον θα πρεπει

να βαλω πανω ram με 1066mhz οποτε αλλαζω τις 800αρες με 1066mhz και λογικα ειμαι οκ ετσι?

αν καποιος εχει εμπειρια απο αυτην την αλλαγη ας μου πει παρακαλω.

το προβλημα και το ερωτημα μου ειναι πως στο ram support του sait εχει πολυ λιγες μνημες των 1066mhz συμβατες με την μητρικη και ολες μεχρι 1gb.

πχ εχει συμβατες τις kingston hyperx σε συχνοτητα 1066mhz αλλα 1gb,

εγω εχω βρει τις ιδιες με 1066mhz σε 2gb ανα μνημη δηλαδη 4χ 2gb = 8gb αν βαλω αυτες θα εχω προβλημα ή πρεπει να βαλω 4x 1gb απαραιτητα?

οποιος μπορει ας με βοηθησει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

E; Γιατί πρέπει να βάλεις 1066ρες RAM; Ίσα ίσα, από ότι βλέπω, DDR2 1066 μόνο σε AM2+ μπορείς να βάλεις στη μητρική σου. Κάνε update στο bios και παίξε με τις ram που έχεις τώρα, δε θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα απ' οσο ξερω δεν ανανεωνουν τις RAM QVL, ειδικα σε παλιες μητρικες.

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα με 4Χ2Gb. Στειλε ενα mail στην ASUS καλου κακου ομως..

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
Link to comment
Share on other sites

E; Γιατί πρέπει να βάλεις 1066ρες RAM; Ίσα ίσα, από ότι βλέπω, DDR2 1066 μόνο σε AM2+ μπορείς να βάλεις στη μητρική σου. Κάνε update στο bios και παίξε με τις ram που έχεις τώρα, δε θα έχει πρόβλημα.

καταρχιν σε ευχαριστω για το χρονο σου.

ο επεξεργαστης που θα βαλω ειναι AM2+ γιαυτο λογικα δεν πρεπει να βαλω 1066αες?

ναι update εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα απ' οσο ξερω δεν ανανεωνουν τις RAM QVL, ειδικα σε παλιες μητρικες.

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα με 4Χ2Gb. Στειλα ενα mail στην ASUS καλου κακου ομως..

οκ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σε ΑΜ2+/ΑΜ3 επεξεργαστες μπορεις να βαλεις μεχρι DDR2 1066 MHz RAM, πραγμα που σημαινει οτι μπορεις να βαλεις και RAM με συχνοτητα 800 MHz ή και χαμηλοτερη.

Αν εχεις παντως 2 dimms ελευθερα θα σου προτεινα να βαλεις αλλα 2Χ1gb και να εχεις συνολικα 6Gb. Κι εγω με τον ιδιο επεξεργαστη ειμαι με 6Gb DDR3 1066MHz και παει νερακι. Εκτος και αν κανεις βαριες δουλειες στο pc οπως video editing τοτε θες μπολικη RAM.

Link to comment
Share on other sites

Σε ΑΜ2+/ΑΜ3 επεξεργαστες μπορεις να βαλεις μεχρι DDR2 1066 MHz RAM, πραγμα που σημαινει οτι μπορεις να βαλεις και RAM με συχνοτητα 800 MHz ή και χαμηλοτερη.

Αν εχεις παντως 2 dimms ελευθερα θα σου προτεινα να βαλεις αλλα 2Χ1gb και να εχεις συνολικα 6Gb. Κι εγω με τον ιδιο επεξεργαστη ειμαι με 6Gb DDR3 1066MHz και παει νερακι. Εκτος και αν κανεις βαριες δουλειες στο pc οπως video editing τοτε θες μπολικη RAM.

τι να πω μακαρι οποτε προχωραω στην αγορα του επεξεργαστη και βλεπουμε!

βασικα πρεπει να εχεις δικιο!

Έγινε επεξεργασία από d@mi@NOS
Link to comment
Share on other sites

NoS[/MENTION];1063713105]καταρχιν σε ευχαριστω για το χρονο σου.

ο επεξεργαστης που θα βαλω ειναι AM2+ γιαυτο λογικα δεν πρεπει να βαλω 1066αες?

ναι update εχω κανει.

O 1100T είναι AM3. Έτσι λέει το site τους τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

οι Phenom II εχουν διπλο memory controller, ddr2-ddr3.

σε DDR2 παιρνουν ΜΕΧΡΙ 1066ΜΗΖ μνημες. ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν παιζει με 800-667..!

και μαλιστα, επειδη ειχα παλιοτερα τον δικο μου PHENOM 720ΒΕ σε μητρικη με DDR2 RAM, ειχα βαλει επανω 2 σετ διαφορετικων ταχυτητων..! και 800, και 1066. απλα ετρεχαν στην χαμηλοτερη απο τις 2, δλδ στα 800..!!

πιστευω λοιπον οτι δεν θα εχεις προβλημα..!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.