Jump to content



Προτάσεις για νέα σύνθεση.


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μετά από χρόνια έφτασε η ώρα για νέο υπολογιστή. Η χρήση του θα είναι γενική , δλδ office , surfing , rendering ταινιών , όλα δηλαδή εκτός από gaming.

O υπολογιστής που έχω τώρα αποτελείται από : q6600 στα 3,4 , gigabyte ep45-ud3r , 4gb corsair dominator 1066 , NVidia 9600gt , Samsung 930 και ένα τροφοδοτικό chieftek 450w. Από όλα τα παραπάνω θα κρατήσω τον ssd και την κάρτα γραφικών. Δυστυχώς έχω προβλήματα με restarts και κολλήματα και από τη στιγμή που τα 775parts είναι δυσεύρετα , η αγορά νέου συστήματος είναι μονόδρομος (αν και αυτό που έχω με καλύπτει πλήρως).

Τι σκέφτομαι να πάρω :

1) Επεξεργαστής :

Σίγουρα τετραπύρηνος και σίγουρα Intel. Από εκεί και πέρα το χάος. έχω να ασχοληθώ με τις νέες εξελίξεις χρόνια (γύρω στα 5 ) , οπότε έχω χάσει τη μπάλα.

Θα κάνω o/c (όχι τίποτα τρελό , στα επίπεδα του q600 από 2,4 στα 3,6). Ο λόγος έιναι ότι γιατί όχι αφού μπορώ και βέβαια για να γλιτώσω χρήματα βάζοντας έναν πιο οικονομικό cpu που μπορεί να χρονιστεί πιο ψηλά.

Όπως καταλάβατε λοιπόν ψάχνω το best value for money.

2) Ψύκτρα : Θα χρησιμοποιήσω την thermalright true extreme 120 που έχω , σε συνδυασμό με αυτό εδώ eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής.

3) Μητρική : Φαντάζομαι ότι θα μου προτείνετε Z97. Αυτό που θέλω είναι σταθερότητα , αξιοπιστία και καλές δυνατότητες overclocking. Αν είχε e-sata και wifi ακόμη καλύτερα. Λαμπάκια, panels και ιστορίες δεν με ενδιαφέρουν.

4) Μνήμες : Εδώ τα πράγματα είναι πιο απλά . 8gb , τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς.

5) Τροφοδοτικό : Είμαι μεταξύ http://www.e-shop.gr/product?id=PER.640645 και XFX PRO SERIES 550W PSU - .

6) Κάρτα γραφικών : Όπως είπα θα κρατήσω την NVidia 9600gt. Πιστεύετε ότι η ενσωματωμένη στην cpu κάρτα θα είναι καλύτερη ;

Όριο χρημάτων είναι τα 500ευρώ , με ένα μαξιλαράκι 50ευρώ για μία εξαιρετική περίπτωση. Αν είναι και 50ευρω χαμηλότερα ακόμη καλύτερα :jump:

Περιμένω λοιπόν με αγωνία τις προτάσεις σας , στον πρώτο μου υπολογιστή η βοήθεια σας ήταν καταλυτική.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από mathewgx
Link to comment
Share on other sites

Δες κάτι τέτοιο σαν βάση.

Ξεκλείδωτος 4πύρηνος δεν υπάρχει άλλος Intel. Μιας και ενδιαφέρεσαι και για oc, έβαλα και μια μητρική που πιστεύω ότι αρκεί για ένα μικρό προς μεσαίο oc (4.2-4.4GHz).

Τροφοδοτικό έβαλα ένα αρκετά ποιοτικό. Οικονομικότερες λύσεις υπάρχουν, όπως αυτές που σκέφτεσαι, αλλά το Antec χωράει στο budget και είναι αρκετά καλύτερο. Από τις άλλες 2 λύσεις, το G550M είναι haswell compatible. To XFX δεν είναι.

Με την ψύκτρα που έχεις, επίσης, θα κάνεις μέτριο oc.

Κάρτα γραφικών κράτα την 9600 προς το παρόν. Στο μέλλον, εφόσον δεν είσαι gamer, βάζεις μια μεταχειρισμένη των 50-60€ (π.χ. gtx 650) για να έχεις acceleration στις εφαρμογές.

Αυτά από μένα.

post-31462-1416078583,5651_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τον επεξεργαστή και τις μνήμες συμφωνώ απόλυτα. Είναι αυτά που κοίταγα και εγώ.

Για τροφοδοτικό θα επιμείνω στις (φθηνότερες) επιλογές μου. Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι κάποιο καλύτερο.

Μένει λοιπόν η μητρική. Περιμένω και άλλες προτάσεις , όπως π.χ. την ASUS Z97-A RETAIL - , για την οποία διάβασα κάπου.

Επίσης , αν τελικά επιλέξω να μην κάνω overclocking τι θα μου προτείνατε για cpu - mobo ; Θα γλιτώσω χρήματα έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο τροφοδοτικό βασικά για αυτόν τον λόγο τον έβαλα. Για το oc. Επειδή παίζει κανείς με τα ρεύματα του επεξεργαστή, και ειδικά στην περίπτωσή σου που δεν θα υπάρχει κάρτα γραφικών να τραβάει δυνατά ρεύμα, υπάρχει ο φόβος των crossloads. Θέλεις τροφοδοτικό ποιοτικό. Όχι ότι αυτά που έβαλες δεν είναι. Ειδικά το XFX έχει καλά χαρακτηριστικά (πλην του ότι δεν είναι haswell compatible). Αλλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Αν δεν κάνεις oc, και για την χρήση σου είναι η πιό συνετή επιλογή (γνώμη μου), τότε υπάρχει αρκετά οικονομικότερη πρόταση:

1. Επεξεργαστής: https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?from=catspan&keyphrase=4590 175€

2. Μητρική: https://www.skroutz.gr/s/4884788/Asus-H97-Pro.html 110€

Link to comment
Share on other sites

Eπεξεργαστής: INTEL CORE I7-4790 3.60GHZ LGA1150 - BOX -

Μητρική: ASROCK H97 PRO4 RETAIL -

Μνήμη: CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT -

Τροφοδοτικό: XFX PRO SERIES 550W PSU -

495 ευρώ και προσαρμοσμένο στη δουλειά που το θες. Γιατί -ειδικά όταν θες σταθερότητα και αξιοπιστία- να πάρεις ένα i5 και να τον κλοκάρεις όσο πάει όταν με τα ίδια χρήματα στο σύνολο παίρνεις i7 με 8 threads (σημαντικά για τη δουλειά που το θες) αλλά και εργοστασιακά υψηλότερα χρονισμένο.

Το o/c δεν θα έλεγα ότι είναι "τζάμπα επιδόσεις". Περισσότερο ταιριάζει με τα "δωρεάν" λεπτά ομιλίας. Προπληρωμένο είναι τόσο για το Κ στον επεξεργαστή όσο και στη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις 930 και θα τον μεταφερεις στο νεο συστημα κανε αυτο που σου λεει ο Trexx

Με ψύξη αέρα μην περιμενεις 50% παραπανω ταχυτητα οπως στους παλιους καλους c2d/c2q. Ένα 20 με 30% παραπανω αν εισαι τυχερός. Στο rendering οι ι7 4χχχ στα 4ghz μπορεί να είναι και 2-3 φορές πιο γρήγοροι από έναν c2q στα 4.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου λες πάλι ότι σε ειρωνεύομαι, σου εγγυώμαι εκ των προτέρων ότι δεν το κάνω. Έβγαλες σύνθεση με i5 με 507 ευρώ όταν με τον i7 βγαίνει φτηνότερη. Πού είναι η υπερβολή;

Link to comment
Share on other sites

Θα μου λες πάλι ότι σε ειρωνεύομαι, σου εγγυώμαι εκ των προτέρων ότι δεν το κάνω. Έβγαλες σύνθεση με i5 με 507 ευρώ όταν με τον i7 βγαίνει φτηνότερη. Πού είναι η υπερβολή;

Απλά, ζητούσε oc στο 1ο μήνυμα και αυτό είναι σεβαστό για όποιον λόγο και αν τον θέλει. 507€ ήταν για i5 ξεκλείδωτο. Μετά του είπα αυτό

"Αν δεν κάνεις oc, και για την χρήση σου είναι η πιό συνετή επιλογή (γνώμη μου), τότε υπάρχει αρκετά οικονομικότερη πρόταση:

1. Επεξεργαστής: https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epek...keyphrase=4590 175€

2. Μητρική: https://www.skroutz.gr/s/4884788/Asus-H97-Pro.html 110€"

και το σύστημα έβγαινε περί τα 440€.

Δεν πάω να πείσω τον TS για το αν θα κάνει oc ή όχι. Αφού το κατάλαβε ότι μπορεί να μη τον συμφέρει, είπα την άποψή μου.

Για μένα, αν θέλεις να σου πώ, υπερβολή είναι και ο i5 (non K) για αυτήν την χρήση ("office , surfing , rendering ταινιών , όλα δηλαδή εκτός από gaming.")...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ, έχουμε άλλη λογική, εγώ λέω τη γνώμη μου, άσχετα με το τι ζητάει ο καθένας με βάση τη δικιά μου εμπειρία. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστή, αλλά έχω τη λογική ότι αν ήταν να κάνει ότι ήθελε εξαρχής ο εκάστοτε ts τότε δεν θα ρωτούσε σε forum.

Η δεύτερη πρόταση είναι επίσης λογική και σωστη κατ εμέ αν και βάζεις πάλι ακριβή μητρική. Γιατί υποτιμάς τόσο το rendering?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υποτιμάς τόσο το rendering?

Από ό,τι κατάλαβα, με rendering ταινιών εννοεί απλή μετατροπή αρχείων για να βλέπει ταινίες, και όχι κάποια βαρύτερη ενασχόληση=επεξεργασία κ.λπ. Ίσως να κατάλαβα λάθος. Αν κάνει επεξεργασία, ναι οπωσδήποτε χρειάζεται καλός επεξεργαστής. Αν απλά κάνει μετατροπές για να βλέπει ταινίες, ε, δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο. Ίσως να μας εξηγούσε τί ακριβώς εννοεί. Την μητρική την έβαλα επειδή έχει m.2 και e-sata, επειδή από ο,τι κατάλαβα δεν αλλάζει συστήματα συχνά. Ίσως του φανούν χρήσιμα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το o/c δεν θα έλεγα ότι είναι "τζάμπα επιδόσεις". Περισσότερο ταιριάζει με τα "δωρεάν" λεπτά ομιλίας. Προπληρωμένο είναι τόσο για το Κ στον επεξεργαστή όσο και στη μητρική.

Ναι , το κατάλαβα. Είχα μείνει στην εποχή των 775.

Από ό,τι κατάλαβα, με rendering ταινιών εννοεί απλή μετατροπή αρχείων για να βλέπει ταινίες, και όχι κάποια βαρύτερη ενασχόληση=επεξεργασία κ.λπ.

Σωστά κατάλαβες , δεν το είχα διευκρινήσει. Εννοώ μετατροπή ταινιών σε avi για θέαση στην τηλεόραση.

Για να κάνω την υπέρβαση .... αν πάω σε amd σύστημα τι μου προτείνετε ; Υπάρχουν πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα σε σχέση με Intel ;

Link to comment
Share on other sites

...

Για να κάνω την υπέρβαση .... αν πάω σε amd σύστημα τι μου προτείνετε ; Υπάρχουν πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα σε σχέση με Intel ;

Το να πας σε AMD, έχοντας την οικονομική δυνατότητα για Intel i7, δεν είναι υπέρβαση, αλλά καταβαράθρωση.-

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω την υπέρβαση .... αν πάω σε amd σύστημα τι μου προτείνετε ; Υπάρχουν πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα σε σχέση με Intel ;

Υπερβαση δεν θα κανεις οπως προαναφερθηκε, απλα θα κανεις αρκετη οικονομια με το αντιστοιχο τιμημα στις επιδοσεις. Απο τη στιγμη ομως που μπορεις ευκολα να δωσεις 450-500 ευρω τοτε πας σε intel (i5 κατα την αποψη μου, μιας και δεν ζοριζεις το pc). Αν ησουν στα 350-400 τοτε συζηταγαμε για AMD.

Link to comment
Share on other sites

Μη το θέτεις σαν "ιδεολογία" κατ' εμέ. Είναι θέμα του πού μπορείς να κινηθείς καθαρά οικονομικά. Εφόσον αντέχεις να πάς σε i5 είναι καλύτερα να επιλέξεις Intel. Ο @ΑMDakias (για μια ακόμα φορά) το έθεσε σωστά. Ο καθένας έχει βέβαια τις προτιμήσεις του, αλλά αν είναι να γίνεται ιδεολογία ακόμα και η τεχνολογία (για την οποία πληρώνουμε), τότε καήκαμε. Ο Έλληνας βέβαια είναι ικανός ακόμα και για αυτό :fight: :happy:

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα κοίταγα μια σύνθεση amd που θα ερχόταν ποιο φτηνά

cpu

AMD A10 7850K 3.70GHZ BOX -

psu

THERMALTAKE SPS-630MPCBEU SMART SE SERIES 630W CM 87+ PSU -

ram

G.SKILL F3-2400C11D-8GXM 8GB (2X4GB) DDR3 2400MHZ CL11 RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT -

mobo

ASUS A88X-PLUS RETAIL -

Το σύνολο για τα παραπάνω είναι 403,26 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.