Jump to content



Βοηθηστε λιγο παιδες.Αγορα νεου pc.


Recommended Posts

Καλημερα ,μπαινω στο ψητο με την μια

ξεκιναω με τα λεφτα που ειναι ΠΟΛΥ οριακα για το οτιδηποτε(οποτε προτασεις του στυλ , παρε αυτο με λιγα παραπανω ΜΟΝΟ αν υπαρχει σοβαρος λογος - ασυμβατοτητα , μακροζωια η κατι αλλου που δε μπορω να σκεφτω)

Σκεφτομαι 4790Κ

cooler για αρχη οχι.

Μητρικη z87 asrock pro3 (82,5Ε) / Gigabyte Z97P-D3 (100Ε) ποια απο τις δυο και γιατι..τα 20Ε περιπου ειναι ενα κοολερ.

Μνημες απλα σκεφτομαι 2χ4 ddr3 1600mhz CL9 (ΟΠΟΙΕΣ και να παρω ειανι ενταξει ; δλδ πιο φθηνες πυο βρω ; )

δισκος

crucial mx500 / mx100 / samsung evo 840 ποιον και γιατι ; Διαφορες θα δω ;

Εχω ενα μπρικι , το μηχανημα το θελω για να μπορω να τρεχω τα 3d studio μου / photoshopies/

η μνημη ΓΝΩΡΙΖΩ οτι ειναι λιγη , αλλα απο το να μην εχω καθολου , καλυτερα τα 8.

ο επεξεργαστης ειναι σιγουρος για τον λογο οτι θα ψηθει στα renderings

Γνωριζω οτι πρεπει να βαλω κοολερ αλλα αυτα αργοτερα.

Επισης ΘΕΛΩ να ασχοληθω καποια στιγμη με overclocking (αστεια πραγματα , να δω αν πηγαινει 4,5 4.7 εννοω) αλλα οταν παρω κοολερ.Οποτε ποια απο τις δυο μητρικες θα με κοψει καμμια;

Εχω ενα chieftec 550W με μια gtx280 nvidia απο πισω.αντεχει ;Για αγορα psu ΔΕΝ ειμαι , χιλιες φορες να διωξω την πρασινη και να μεινω με την onboard.Καποια στιγμη αν βρω μαρουλι , ισως βαλω καμμια καρτουλα / psu να μπορω να παιζω καμμια πασιεντζα με AA και με μεγαλη αναλυση.

Αν εχετε κατι αλλο στο μυαλο σας ευχαριστως , Απλα περιορισμενο μπατζετ

σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Αυτή η αγορά είναι κάτι που βιάζεσαι; Επειδή η βασική χρήση είναι το rendering, μήπως σε συμφέρει να περιμένεις 2-3 μήνες ακόμα, μέχρι να βγεί η νέα σειρά Haswell-E; Ο 5820Κ θα στοιχίζει περίπου όσο ο 4790Κ, μια καλή μητρική περίπου 100€ ακριβότερα, αλλά θα έχεις 6 πυρήνες με Hyper Threading, τουτέστιν, 12 threads για το rendering, αντί 8 με τον 4790Κ.

Εγώ μάλλον θα μάζευα 100€ επιπλεόν και εκεί θα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα χρειαστείς την μνήμη, εγώ θα πρότεινα ένα dimm των 8GB, καλό είναι να κοιτάξεις τις προτεινόμενες που δίνει ο κατασκευαστής σε σχέση με την μητρική που θα αποφασίσεις και δεν προτείνω τις gaming μνήμες που υπόσχονται μεγάλη ταχύτητα κλπ. αλλά μια καλή εταιρία πχ Corsair με ψήκτρα αρκεί.

Αυτό το λέω ώστε να πάρεις στο μέλλον άλλο ένα dimm ίδιο και να έχεις τα πλεονεκτήματα της dual ram αλλά και των 16GB. (Και λόγω προβλημάτων που παρουσιάζουν πολλές μητρικές με 4 dimm)

Ο επεξεργαστής που διάλεξες είναι πολύ καλός και έχει και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που θα σε καλύψει. Το βλέπεις και μετά κρίνεις αν θες κάρτα.

(πολύ καλή παρατήρηση και του pnick, προσωπικά θα με έβαζε σε σκέψεις, αν και αυτά δεν τελειώνουν ποτέ!)

Για μητρική δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αυτές οι δύο που είπες είναι από τις πιο αξιόλογες. Αλλά μπορώ να πω οτι η σειρά pro της Asus που έχω με Z77 chipset είναι εξαιρετική, από τις καλύτερες που έχω χρησιμοποιήσει και πιο αθόρυβη επίσης, ρίξε μια ματιά στην καινούρια έκδοση.

Για τον ssd και οι δύο είναι καλοί, και κατά την προσωπική μου άποψη οι δύο καλύτερες επιλογές στα χρήματα αυτά. Εγώ προτιμώ τον Samsung λόγω καλής προσωπικής εμπειρίας σε πολλές περιπτώσεις με τους ssd της εταιρίας και αντίθετα λόγω κακής με άλλες. (Λόγω δουλειάς έχουν περάσει πολλοί από τα χέρια μου και οι πιο αξιόπιστοι σε αυτή την κατηγορία τιμής ήταν οι Samsung αλλά και οι Crucial μια χαρά επίσης αν και δεν τους χρησιμοποίησα πολύ)

Μια χαρά είσαι κατά την γνώμη μου πάντως!

Έγινε επεξεργασία από DrFred
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα 12 εναντι των 8 κανουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στο rendering.

αλλα πολεμαω απο τον απριλιο να παρω μηχανημα..Δε μπορω να περιμενω κιαλλο..

αν δεν ακολουθησω τη προταση σου και παρω τωρα , εχεις να μου προτεινεις κατι ;

Link to comment
Share on other sites

Παρε 1 dimm μνήμης ολες ιδιες ειναι απο τη ποιο φθηνή μέχρι τη ποιο ακριβή , real life usage δε θα δεις διαφορά (dual -single channel, oc'ed or not).

Αναλογα με το ποσο θα κανεις rendering μπορεις να παρεις και καποιον ι5 να γλυτώσεις λιγα φραγκα,αν το κανεις περιστασιακά δηλαδη και οχι καθημερινά για ώρες. (η στοκ ψυκτρα καλη ειναι ακομα και σε load, οι εποχες prescot περασανε :p)

Μητρικη παρε μια με το χ97 τσιπακι μιας και είναι οι ποιο καινουριες

ssd samsung να εχεις το κεφαλι σου υσηχο

Link to comment
Share on other sites

i5 ουτε καν...

8threads αναγαστικα.Εδω συζηταμε για 6C/12Τ και μου λες για 4C? :p:P

ωραια 1dimm κομπλε. ζ97 κομπλε.

samsung 840 κομπλε

ωραιοι ειστε ρε , τις πιο ακριβες επιλογες μου ειπατε :p

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα 12 εναντι των 8 κανουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στο rendering.

αλλα πολεμαω απο τον απριλιο να παρω μηχανημα..Δε μπορω να περιμενω κιαλλο..

αν δεν ακολουθησω τη προταση σου και παρω τωρα , εχεις να μου προτεινεις κατι ;

Εντάξει, ο 4790Κ είναι περίπου στα 310-315€ αυτή την στιγμή. Από μητρικές θα κοίταζα σαν minimum τις εξής, αν ήθελα κάτι πολύ οικονομικό και με δυνατότητα oc:

1. Asrock Z97 Pro4 | Skroutz.gr (βάζω Asrock, αν και δεν το συνηθίζω, γιατί είναι πλούσιες σε specs με αρκετά μικρό κόστος, και έχω την εντύπωση ότι οι καινούργιες Η97, Ζ97 έχουν 3 χρόνια εγγύηση).

2. Gigabyte Z97-D3H | Skroutz.gr

Πιό κάτω δεν θα πήγαινα προσωπικά.

Μνήμες, δες αυτές CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT - .

Έχε υπόψιν ότι ο 4790Κ έρχεται κουρδισμένος στα 4.0 GHz με boost στα 4.4GHz. Δεν νομίζω να μπορέσεις να τον στρεσάρεις για πολύ στο rendering χωρίς aftermarket ψύκτρα. Θα σου ανεβάζει με την stock πολύ ψηλές θερμοκρασίες. Σκέψου αν είναι να βάλεις ψύκτρα από την αρχή. Με 30-40€ μπαίνουν ψύκτρες που θα σου επιτρέψουν και ένα πολύ μικρό oc ίσως.

Ssd, αυτόν που είπαν και τα παιδιά http://www.skroutz.gr/s/3731583/Samsung-840-Series-Evo-120GB.html. Καλή είναι η τιμή σε σχέση με αυτό που παίρνεις.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω οτι όλες οι μνήμες είναι ίδιες και ο λόγος που πρότεινα ένα dimm είναι για να αναβαθμιστείς στο μέλλον κάνοντας την δουλειά σου μέχρι τότε.

δε διαφωνισα μαζι σου στη τελικη , το διαβασες λαθος :p

Απλα ο λογος δεν ειναι το "gaming" μνημες που ειπες

1 dimm προτινω και εγω(εχω και στο δικο μου πισι) , 1 λιγοτερο εξαρτημα να χαλασει! :)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνισα μαζι σου στη τελικη , το διαβασες λαθος :p

Απλα ο λογος δεν ειναι το "gaming" μνημες που ειπες

1 dimm προτινω και εγω(εχω και στο δικο μου πισι) , 1 λιγοτερο εξαρτημα να χαλασει! :)

Μάλλον μπερδευτήκαμε, η μνήμη παίζει ρόλο, δεν θα έπαιρνα ποτέ μια φτηνή μνήμη, όχι τόσο στην ταχύτητα, που υπάρχει διαφορά, αλλά στην σταθερότητα του συστήματος κάτι που τελικά μεταφράζεται και σε ταχύτητα. Δεν προτείνω μία μνήμη αλλά δύο πανομοιότυπες, αλλά λόγω μπάτζετ να αγοραστούν πρώτα η μία και κάποια στιγμή και η δεύτερη. Διαφορετικά δεν προτείνω ένα dimm.

Αλλά νομίζω οτι ο φίλος κατάλαβε τί εννοούσαμε και οι δύο.:nerd:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] βασικες διαφορες gigabyte D3H με D3 σκετη , ποιες ειναι ;

εννοω γιατι θα επελεγες την H?

Oκ τα σιγουρα ειναι

840 samsung

4790Κ

1dim 8GB 1600CL9/10 (αν ειναι compatible με την μητρικη)

Μητρικη τωρα..

ποια και γιατι ;

επισης το σιγουρο ειναι ΟΧΙ eshop(πιπερι που το γραφω)

Ευχαριστω.

Υ.Γ δεν εχω τη δυνατοτητα να ψαξω και να βρω αναλυτικες συγκρισεις γιατι ειμαι στη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έπαιρνα ποτέ μια φτηνή μνήμη, όχι τόσο στην ταχύτητα, που υπάρχει διαφορά, αλλά στην σταθερότητα του συστήματος κάτι που τελικά μεταφράζεται και σε ταχύτητα.

Απλα οχι για πολλούς λόγους. (placebo, προσωπικό κόλλημα-fanboyισμος, και οχι μονο) :)

Στο θεμα των επιδόσεων διαφορές υπάρχουν μονο σε προγράμματα benchmark (κακώς οι περισσότεροι τα θεωρούν αξιόπιστο εργαλείο μέτρησης ή να το θεσω αλλιως , δεν αντιπροσωπεύουν μια "καθημερινή χρήση" του υπολογιστή) , εξω απο αυτα διαφορά δε θα δεις πότε.

Μπορείς να ψάξεις μόνος σου μετρήσεις απο διάφορους στο ιντερνετ.

Το να μετρας hz στις μνημες ειναι λιγο "χαζο"

Θα μου πεις βέβαια οι "γρηγορες" ειναι ελάχιστα ακριβότερες απο τις "αργες", οκ δεκτο , αλλα πρακτικά ειναι το ιδιο όποιες και αν πάρεις.

Δηλαδι οτιδήποτε πανω απο 1333-1600 mhz ειναι άχρηστο -ο ποιο φθηνες μνημες ερχονται σε 1600mhz τουλαχιστον-

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

το ξερω , απλα δε μπορω τωρα να παρω 16..παιρνω 8 με το σκεπτικο τα 16 αργοτερα.

after effects θα χρησιμοποιησω πιο λιγο απο τα αλλα.

mudbox/3dsmax/photoshop και λιγο after effects

Link to comment
Share on other sites

'Καλή' z77, 16Gb RAM, κουλεράκι και κανας μεταχειρισμένος 2600Κ/2700K/3770Κ (+oc) μου φαίνεται καλύτερη επιλογή στα ίδια χρήματα

σε οτιδήποτε άλλη χρήση θα είχες δίκιο, αλλά για την δουλειά που το θέλει, ο τελευταίας γενιάς στις ίδιες συχνότητες με τους παλιούς την κάνει γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο αλλά το budget είναι περιορισμένο και ίσως να βοηθήσει αυτή τη στιγμή περισσότερο π.χ. η παραπάνω RAM.

Επίσης τώρα το καλοκαίρι θα είναι δύσκολο για ένα επεξεργαστή που κάνει συνέχεια render χωρίς aftermarket ψύκτρα.

Βέβαια από την άλλη με LGA 1155 η δυνατότητα αναβάθμισης πάει περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] βασικες διαφορες gigabyte D3H με D3 σκετη , ποιες ειναι ;

εννοω γιατι θα επελεγες την H?

...

Μητρικη τωρα..

ποια και γιατι ;

επισης το σιγουρο ειναι ΟΧΙ eshop(πιπερι που το γραφω)

Ευχαριστω.

Χοντροειδή σύγκριση των specs μπορείς να δείς εδώ VISION STUDIO COMPUTERS ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ. Πέρα από m.2 και sata Express, η D3H έχει και καλύτερη κάρτα ήχου. Επίσης, μπορείς και ο ίδιος να παρατηρήσεις ότι η D3H έχει και καλύτερη ψύξη. Υποθέτω ότι θα έχει και καλύτερο vrm με περισσότερα power phases.

Μνήμες και επεξεργαστή από όπου και να πάρεις, ακόμα και e-shop, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Είναι κομμάτια που σπάνια βγάζουν πρόβλημα.

Όσο για τις μνήμες, ναι από επιδόσεις δεν χάνεις και τίποτα αν πάρεις 1x8 τώρα, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ καλύτερα να πάρει κάποιος 2x4 για αρχή. Αν παρ' ελπίδα κάτι συμβεί στις μνήμες, με 2 dimmάκια υπάρχει καλύτερη δυνατότητα για έλεγχο της βλάβης (μητρική κ.λπ.), και το σύστημα μπορεί άνετα να εξακολουθήσει να λειτουργεί και με ένα dimmάκι. Διασπορά του κινδύνου της βλάβης ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος "καλής" μνήμης.

Περισσότερης μνήμης, ΝΑΙ αν ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] επεξεργάζεται ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εικόνες, η ντύνει με υπερβολικά λεπτομερή textures τις μπάλες και τους κύβους του...

OVERCLOCKING δεν θα έκανα σε studio μηχάνημα (έστω και χομπίστικο) ούτε με σφαίρες. Όχι γιατί θα καεί, θα ψηθεί κτλ...αλλά επειδή χάνεται το νόημα και μπάινεις πάλι στο τρυπάκι και χάνεις την ουσία που είναι αυτό που θες να δημιουργήσεις. Tώρα αν σε τρώει για καμιά 300-400mhz μην σκέφτεσαι ούτε ψύκτρες xtra ούτε τίποτα. Δωστα κάπου αλλού.

Το θέμα του επεξεργαστή ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξέρεις πως πάει. Σήμερα είσαι ευχαριστημένος, άυριο δεν είσαι. Βάλε και το οικονομικό μέσα και θα καταλάβεις τον λόγο γιατί εσύ από τον ΑΠ΄ριλιο, εγώ από πέρυσι+ προσπαθούμε να αλλάξουμε μηχάνημα. Όλοι έχουν δίκιο, και όλοι άδικο στην πρόταση επεξεργαστή.

Δεν ξέρω (αν και είχαμε μιλήσει με pm), αλλά προφανώς το ξέρεις ήδη ότι και με έναν core αν θες κάνεις παπάδες. Δουλεύεις πολύ animation δλδ? Still images?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.