Jump to content



Phenom II X6 1090T με GA-MA790XT-UD4P - Προβλημα


firefox

Recommended Posts

Σιγουρα ο ανεμιστηρας πρεπει να βγαζει αερα απο το κουτι. Αν θα σπρωχνει τον αερα στο ψυγειο (push) ή αν θα τον τραβαει (pull) δε πιστευω να εχει επιπτωσεις στην αποδοση. Ισως να εχει μικρη διαφορα στο θορυβο.

Θα μπορουσες να δοκιμασεις και τις δυο διαταξεις και να μας πεις αν παρατηρησες καμια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

η διάταξη για την ώρα είναι ψυγείο κολλητό στο κουτί και από πίσω ο fan.θερμοκρασίες idle 33C και σε load με prime 39C. χτες έκανα και ένα video conversion και έφτασε το πολύ 43C.

όταν είχα την stock ψήκτρα του 720X3 στον X6 είχα 45-50C μονο με browsers ανοιχτούς.μεγάλη διαφορα.

τώρα περί θορυβου.to έχω διπλα μου το case στο ύψος του αυτιού και ακούγεται ο fan από cooler master.δεν είναι πολύ ενοχλητικό αλλα ακούγεται.στις 1750rpm είναι τώρα.ίσος μπορεί να ρυθμιστεί μέσω speedfan.

όλα αυτά έχουν μπει σε ένα κουτί της fractal design define R4.με 2 fans μπροστά να ρουφάνε αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για core ή cpu temp και με τι θερμοκρασια περιβαλλοντος? Οπως και να χει παντως μια χαρα ειναι οι θερμοκρασιες.

Μεσα απο το bios δε μπορεις να θεσεις τα ανεμιστηρακια σε silent mode? Σε reviews που εχω δει παντως λενε οτι σε idle η το ανεμιστηρι ειναι αθορυβο και ακουγεται λιγο οπως λες κ εσυ σε load.

edit: Θα σου προτεινα να βαλεις και ενα ανεμιστηρι στο πανω μερος του κουτιου για να βγαζει αερα, αν δεν εχεις ηδη.

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
Link to comment
Share on other sites

έχω το cpuid hardware monitor και αναφέρομαι σε core temps.θερμοκρασίες περιβάλλοντος ποσο έχει αυτές τις μέρες..34-35C? στο BIOS δεν βρήκα option για silent mode. το έχω βάλει σε pwm mode για την ώρα και έχω παίξει λίγο με το speedfan για το control του fan της cpu αλλα χωρίς αποτέλεσμα ακόμα.

κάνει κάποιο θόρυβο ο fan της cooler master και επίσης έλεγα να αλλάξω την σειρά τους. δηλαδή πρώτα fan κολλητά στο κουτί και από πίσω το ψυγείο.ίσως έτσι ελαττωθεί κάπως ο θόρυβος.

θα επανέλθω με το speedfan κάποια στιγμή προσπαθώντας να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα "PC Health Status" υπάρχουν οι επιλογές και στο manual γράφει:

CPU Smart FAN Control

Enables or disables the CPU fan speed control function.

Enabled

allows the CPU fan to run at

different speed according to the CPU temperature. You can adjust the fan speed with EasyTune

based on system requirements. If disabled, CPU fan runs at full speed. (Default: Enabled)

CPU Smart FAN Mode

Specifies how to control CPU fan speed. This item is configurable only if

CPU Smart FAN

Control

is set to

Enabled

.

Auto

Lets BIOS autodetect the type of CPU fan installed and sets the optimal CPU

fan control mode. (Default)

Voltage

Sets Voltage mode for a 3-pin CPU fan.

PWM Sets PWM mode for a 4-pin CPU fan.

Μάλλον (και) με το Easy Tune θα μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.