Jump to content



Phenom II X6 1090T με GA-MA790XT-UD4P - Προβλημα


firefox

Recommended Posts

Γεια σας,

Αγόρασα έναν used X6 1090T και τον έβαλα στην από πάνω μητρική αφού πρώτα έκανα update το bios στο F8 όπως προτείνει και η gigabyte. Με έκπληξη είδα πως δεν έκανε POST.

Τι μπορεί να φταίει?

cpu support list: GIGABYTE TECHNOLOGY Socket AM3 - AMD 790X - GA-MA790XT-UD4P (rev. 1.0)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι used παίζει να σου πούλησαν χαλασμένο. Εφόσον έκανες BIOS update και φαντάζομαι έκανες και ένα boot μετά το update με τον επεξεργαστή που χρησιμοποίησες για να κάνεις το update και επιβεβαίωσες ότι αυτό έγινε σωστά, φαντάζομαι είναι θέμα επεξεργαστή και όχι μητρικής.

Δεν ξέρω αν έχει κανένα dual BIOS αυτή η Gigabyte και θέλει update και το secondary (αυτό τώρα μπορεί να είναι κοτσάνα, αλλά κάπου νομίζω διάβαζα ότι μερικές φορές το back up bios δεν γίνεται αυτόματα update)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες για το dual BIOS όχι δεν νομίζω ότι παίζει.

όταν έβαλα πάλι πίσω την προηγουμενη cpu το PC δούλεψε κανονικά.

οποτε η έχει θέμα η cpu η used η το συγκεκριμένο BIOS δεν κάνει support την cpu παρόλο που η gigabyte λέει ότι το υποστηρίζει. αν και δύσκολο το κόβω αυτό.

θα βοηθούσε αν βρισκόταν κάποιος με την ίδια μητρική και την ίδια cpu να μας πει αν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικο θα ηταν να βρεις μια μητρικη της ιδιας γενιας αν οχι την ιδια ακριβως (790 X/GX/FX chipset) με περασμενο το τελευταιο bios και να τσεκαρεις εκει τη cpu.

Εγω παντως εχω asus 790gx μητρικη με phenom ii x6 1100t και δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να πω ότι η cpu είναι στην εγγύηση και τον έχω δώσει στο μαγαζί για τσεκάρισμα. σύντομα θα μου πουν αν σε αυτούς παίζει η όχι. οποτε θα ξερουμε αν εχει προβλημα. διαφορετικα θα πρεπει να παει πιστωτικο.

αλλα έπεσα από τα σύννεφα όταν είδα ότι δεν έκανε post βάζοντας το τελευταίο BIOS και θεωρώντας ότι η cpu δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η cpu είναι μια χαρά.αυτό που έφταιγε τελικά ήταν οι μνήμες. άλλαξα θέση σε κάποιες και μια χαρά έγινε το POST. είχα 2 set από διαφορετικές μνήμες τους άλλαξα θέση έβαλα και στο βίος να τρέχουν όλες στα 1333 (κάποιες ήταν στα 1666) και έτσι όλα καλά.

τώρα έχει να προτείνει κανεις καμια καλή αερόψυξη για τον X6? γιατί είμαι με την stock ψήκτρα του X3.

η και υδρόψυξη αν έχει κανένας εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

πολύ ογκώδης η εvo 212 τώρα που πήγα και την είδα. θέλω κάτι μικρό σε μέγεθος αθόρυβο και με καλή απόδοση. τι λέτε για αυτήν: NOCTUA NH-L9A AMD CPU COOLER 92MM

Έγινε επεξεργασία από firefox
Link to comment
Share on other sites

ήθελα να αποφύγω το πολύ μεγάλο μέγεθος.

από υδρόψυξη έχει κανεις να προτείνει κάτι?

πως εξασφαλίζεις στην υδρόψυξη ότι δεν θα υπάρξει διαρροή? θέλει κάποια συντήρηση το kit όσο αφορά το υγρό, καθαρίσματα από μύκητες με ειδικά υγρά και διαφορα αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο εχω διαβασει, καλη ειναι για τα λεφτα της. Απο τη στιγμη που ειναι συμβατη με το σοκετ ΑΜ3 τοτε θα ειναι συμβατη και με τη μητρικη σου.

Για τις μνημες φανταζομαι πως ρωτας γιατι θα την εγκαταστησεις στο πανω μερος του κουτιου, οποτε το αν θα χωρεσει το ψυγειο εξαρταται απο το κουτι και απο το υψος των μνημων. Δωσε μας πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

https://pcpartpicker.com/parts/motherboard/?compatible_with=cooler-master-cpu-cooler-rls12v24pkr1

στο παραπάνω link φαίνονται συμβατότητες τις συγκεριμένης υδροψυξης με τις μητρικές. η δικη μου δεν φαίνεται στο site.βεβαια δεν έχει τόσο παλιές μητρικές όσο η δικη μου είναι όλες σχετικά καινούρια μοντέλα.έστειλα ένα mail στην κουλερμαστερ και περιμένω να δω τι θα μου πουν. σκέφτομαι να πάρω ένα fractal design define R4 και να τα βάλω όλα εκεί μέσα.και ίσως βάλω και την υδρόψυξη στο πάνω μέρος του κουτιού.νομίζω θα πρέπει να χωράει.

Link to comment
Share on other sites

ok πήρα την seidon 120v. οποτε αφού κανεις την εγκατασταστεί συνδέεις την αντλία και το fan με ρεύμα και αυτό είναι όλο έτσι?

επίσης στο πίσω μέρος του κουτιού θα τοποθετήσω το ψυγείο μαζί με τον 120mm fan να διώχνει αέρα από μέσα προς τα έξω. στο εμπρός μέρος θα έχω βάλει 2 fans 140mm να φέρνουν αέρα μέσα στο κουτί.

Έγινε επεξεργασία από firefox
Link to comment
Share on other sites

απο την cpu κάνα νέο ?
Λοιπόν η cpu είναι μια χαρά.αυτό που έφταιγε τελικά ήταν οι μνήμες. άλλαξα θέση σε κάποιες και μια χαρά έγινε το POST. είχα 2 set από διαφορετικές μνήμες τους άλλαξα θέση έβαλα και στο βίος να τρέχουν όλες στα 1333 (κάποιες ήταν στα 1666) και έτσι όλα καλά.

τώρα έχει να προτείνει κανεις καμια καλή αερόψυξη για τον X6? γιατί είμαι με την stock ψήκτρα του X3.

η και υδρόψυξη αν έχει κανένας εμπειρία!

@firefox Ναι, εγκαθιστας σωστα το μπλοκ/αντλια (δε νομιζω να εχεις θεμα εδω), συνδεεις φαν στην PWM θεση για το cpu fan και αντλια σε ενα 3πινο και εισαι ετοιμος. Αν εχεις χωρο στο πανω μερος του κουτιου βαλε ακομα εναν ανεμιστηρα για εξοδο αερα.

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά στην σειρά τοποθέτησης ψυγείου και fan. ποιο να πάει πρώτο και ποιο δεύτερο?

ποιο να ακουμπάει στο κουτί και πιο να είναι από πίσω?έχει σημασία κάτι τέτοιο?

όπως και να έχει σκέφτομαι να βάλω τον fan να διώχνει αέρα από το κουτί προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.