Jump to content



Nέα LIAN LI micro Atx και mini-Itx (PC-V359 & PC-Q36)


Recommended Posts

Φοβερο design, σαν πολυτελες κομοδινο ειναι.

Παρα πολυ καλες πινελιες τα front-facing plexi window & ολοκληρη φιμε πλεξι οροφη.

Δεν βλεπω την ωρα να κυκλοφορησουν.

Ειδικα το μαυρο με την κοκκινη λεπτομερια με κερδισε.

computex-2014-lian-li-boitier-pc-q33-pc-q36-pc-v359-3.JPG

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HUTxAx5nKTk]LIAN LI PC-V359 & PC-Q36 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα κουτια σαν κυβος εχω την εντυπωση πως ειναι αρκετα μεγαλα για υπολογιστες με mITX χωρις λογο.

Κ εξηγουμαι: Οταν στηνεις ενα mITX PC θελεις να ειναι οσο το δυνατον μικροτερο κ να παιρνει τα καλυτερα υλικα hardware. Προφανως οι περισσοτεροι θελουμε να εχει τη δυνατοτητα να παρει τη μεγαλυτερη καρτα που κυκλοφορει (28-30cm).

Αυτη τη δυνατοτητα (κορυφαιο hardware-μικροτερο οσο το δυνατον μεγεθος) τη δινουν καλυτερα τα ορθογωνια κουτια τυπου Coolermaster Elite 120/130.

Οχι πως αυτα ή το κορυφαιο 250D δεν κανουν τη δουλεια, αλλα τα θεωρω πολυ μεγαλα για ''μικρο'' υπολογιστη. Ογκομετρικα αν το δουμε υπαρχουν κουτια με ιδιο ογκο που παιρνουν microATX μητρικες με οτι παραπανω προσφερουν αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτο που ειναι σαν κυβος ειναι micro ATX.

Το αλλο, το μακροστενο ειναι mini-Itx.

Δυστυχως δεν εχω στησει σε Elite για να εχω αποψη.

Ωστοσο σε ενα, ας πουμε enthousiast ή gaming/everything build δεν ειναι μονο η καρτα γραφικων που κυνηγας σαν μεγεθος να χωραει, αλλα και μεγαλη αερο/υδροψυξη/αρκετα drive bays/optical κλπ.

Το elite και τα τυπου elite ειναι λιγο πιο περιορισμενα σε τετοιες δυνατοτητες, χωρις να σημαινει οτι δεν αποτελουν καλες λυσεις.

Τα συγκεκριμενα ομως λιαν-λι του θεματος με αυτο το πλεξι στην οροφη ειναι σαν κομψοτεχνηματα.

Αν βαλεις στην ακρη το μεγεθος και τον ογκο που προφανως εχεις δικιο, μην μου πεις οτι συγκρινονται σε εμφανιση με τα Elite; :)

Link to comment
Share on other sites

!!! Ναι ρε. Δε το προσεξα. Ειδα αυτο κ μετα κοιτουσα το δικο σου 250D....

Ε καλα σε εμφανιση δε συγκρινονται τα τυπου 250D με τα τυπου Elite. Ειναι πιο ομορφοι οι κυβοι.

Απλα ο ογκος τους δε μου καθεται καλα. Με τον ιδιο ογκο ανεβαινεις κατηγορια μεγεθους μητρικης σε νορμαλ κουτι ορθιο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το χρυσαφι ειδικα ειναι ο,τι πρεπει να ακουμπας το ποτακι σου και το τασακι

αλλα και το ασημι αμα του βρεις ενα ωραιο σεμεδακι μπαινει σε μια γωνιτσα..!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι 100% αλουμινιο οφελει σε κατι περαν του βαρους; Σε θερμοκρασιες π.χ. ή ασχετο;

Tα κουτια εν τω μεταξυ θα ειναι η χαρα του modder ειτε εμπειρου ειτε οχι.

Διχως πριτσινια και μονο βιδες μπορεις ανετα να τα κανεις φυλλο και φτερο.

1015187_290157894472579_1706732624_o.jpg

1890370_290157904472578_779078021_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τιμή περιμενω :whistling

LIAN LI PC-V359WX MICRO-ATX CASE BLACK WINDOW -

+

http://www.e-shop.gr/lian-li-pc-q36wx-mini-itx-case-black-window-p-PER.813202

170 + 135 αντιστοιχα.

Φοβομουνα χειροτερα μη σου πω...

Φαινεται πιο ποιοτικο απο coolermaster/corsair κλπ, μενει να δειξει ...

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

Mη με μπριζωνεις και παμε για group impulse buy!

Αναμενω να δω κανενα review της προκοπης γιατι ενα που κυκλοφορει ειναι μετριο.

(τo review, οχι το κουτι)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qli9EjIpdJQ]Lian Li PC-V359 MicroATX Case Overview - YouTube[/ame]

H100 κανονικα στο πλαι. Φωτο απο το μικρο, το μεγαλο δεν βρηκα αλλα ιδια ειναι.

cebit-2014-boitier-lian-li-pc-v359-4.JPG

Taipeh_2014-4_049.JPG

Link to comment
Share on other sites

πω τώρα ειδα το θεματακι [MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] μας βλεπω να παιρνουμε δάνεια....ειναι διαμαντάκια και τα δυο

ειδικα το οτι ειναι ολο αλουμίνιο!!!!

στο itx μπαινει H100i στο πλαιονο??

Link to comment
Share on other sites

πω τώρα ειδα το θεματακι [MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] μας βλεπω να παιρνουμε δάνεια....ειναι διαμαντάκια και τα δυο

ειδικα το οτι ειναι ολο αλουμίνιο!!!!

στο itx μπαινει H100i στο πλαιονο??

Ασε φιλε εχω παθει ζημια απο χθες που τα πρωτοειδα. Ακομα και το χρυσαφι μ'αρεσει :D

Ναι απο οτι δειχνει μπαινει η Η100 στο πλαι , οι φωτο στο σποιλερ πιο πανω ειναι απο το mini.

Ομως θα εχεις παλι το ιδιο θεμα με την gpu που ειχες στο 250D.

Αυτο μαλιστα φαινεται και λιγο πιο στενο απο το 250D οποτε μπορει να παιζει θεμα με 240rad και την daughter board των asus mini-itx μητρικων.

Γι αυτο αναμενω reviews, γι αυτα τα θεματακια που δεν ειμαι σιγουρος, αλλα να σου πω την αληθεια το microAtx μου αρεσει καλυτερα σαν κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.