Jump to content



η αδιαβροχη


.38-.45

Recommended Posts

ειχα μερες τωρα, που παρατηρουσα οτι η σταθμη του νερο κατεβαινε. πολλους εχω ακουσει να λενε πως το νερο περναει μαγικα μεσα απο το λαστιχο και εξαφανιζεται. μαζι με καποιες φυσαλιδες στα σημεια που ενωνονται τα λαστιχα μεταξυ τους, δειγμα για μενα πως απο καπου παιρνει αερα.

drop.jpg

χθες ομως, συνεληφθη επ' αυτοφωρω. το ενα απο τα αλλαγμενα ρακορ στο μπλοκ της καρτας γραφικων εχανε. μαλλον το τεφλον δεν ηταν οσο επρεπε, αν και το ρακορ δεν επαιρνε αλλο σφιξιμο.

sblive.jpg

η αμοιρη sblive 5.1, φαινεται πως εχει καιρο ετσι. αλλα ακομα δουλευει μια χαρα. ακομα δεν καταλαβα γιατι ασπρισε, μαλλον φταιει το viakal που κυκλοφορει σε ικανες ποσοτητες μεσα στο κυκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Και εμένα κατεβαίνει απειλητικά η στάθμη στο tank αλλά δεν μπορώ να βρω καμμιά διαρροή... :(

Βγαλε το κ αφησε το να λειτουργει εκτος πισι εκτος κ θες να γινει πισινα....:p.....βαλε κ λιγο χαρτι κουζινας εκει που θα το αφησεις να λειτουργει εκτος πισιου ωατε αμα σταξει πουθενα τιποτα να το δεις μπας κ βοηθησει....

Link to comment
Share on other sites

την ειχα ξαναδει ετσι, αλλα δεν εδωσα σημασια, φαινοτανε και το μπλοκ στεγνο, βιαζομουνα να στησω και το 939. βεβαια, οταν το εστηνα, ξαναεσφιξα τα ρακορ, αλλα μαλλον δεν εφταινε τελικα.

tank δεν υπαρχει, μαλλον πρεπει να φευγει νερο απο το Τ, μεσα απο το οποιο βγαινουν τα καλωδια του αισθητηρα για τη θερμοκρασια. εγω λεω πως το εσφιξα με το ρακορ, αλλα αυτο σημασια δε μου δινει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 13:52]

ειχα μερες τωρα, που παρατηρουσα οτι η σταθμη του νερο κατεβαινε. πολλους εχω ακουσει να λενε πως το νερο περναει μαγικα μεσα απο το λαστιχο και εξαφανιζεται. μαζι με καποιες φυσαλιδες στα σημεια που ενωνονται τα λαστιχα μεταξυ τους, δειγμα για μενα πως απο καπου παιρνει αερα.

drop.jpg

χθες ομως, συνεληφθη επ' αυτοφωρω. το ενα απο τα αλλαγμενα ρακορ στο μπλοκ της καρτας γραφικων εχανε. μαλλον το τεφλον δεν ηταν οσο επρεπε, αν και το ρακορ δεν επαιρνε αλλο σφιξιμο.

sblive.jpg

η αμοιρη sblive 5.1, φαινεται πως εχει καιρο ετσι. αλλα ακομα δουλευει μια χαρα. ακομα δεν καταλαβα γιατι ασπρισε, μαλλον φταιει το viakal που κυκλοφορει σε ικανες ποσοτητες μεσα στο κυκλωμα.

Το τεφλον μάστορα είναι δύσκολη υπόθεση. Αν δεν κάτσει καλά δεν βελτιώνετε με το σφίξιμο. Θα σου πρότεινα κάνναβη με μπογιά αλλά εκτός του ότι πρέπει να περιμένεις να στεγνώσει, δεν συνάδει με την μοντέρνα τεχνολογία.

Η κόλλα σπειρώματος απλής συγκράτησης είναι η καλύτερη λύση.

Με μια μικρή αντλία αέρος πρεσάρισε ελαφρά το κύκλωμα για κάμποσες ώρες και θα είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το τεφλον, αλλα πηρε μιση στροφη.

τις φοβαμαι τις κολλες, μηπως και χαλασουν το πλεξυ (ποιος θα το δει θα μου πεις, αλλα η ιδεα και μονο φτανει).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα πρόσφατα leak test, στα ρακορ του καινούριου ψυγείου... Έβαλα ενα κάρο teflon στο ένα ρακόρ και επειδή βαρέθηκα, έβαλα λιιιγο λιγότερο στο δεύτερο. Ε μετά απο 1 ώρα που δούλευε το κυκλωμα, να σου δειλά δειλά και μια σταγονίτσα... Λύσιμο, πιο πολύ τεφλον, και τώρα ειναι τζιτζι...Οταν λεμε πολύ τεφλόν, μιλάμε για 10 φορές να γυρίσει γύρω απο το ρακόρ. Βεβαια χωρίς τεφλον έπαιζε λιγο το ρακόρ οποτε ήθελε αρκετό.

leaktest.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε βαζεις μια Bison Aqua 2 στοιχειων?Εχω φτιαξει το δικο μου τανκ απο ταπερακι ανοιξα τις τρυπες με τρυπανι και κολησα πανω μεταλικα ρακορ. Οχι μονο στεγανοποιει αλλα τα ρακορ δεν κουνιουνται με τιποτα. Στο σημειο που βλεπεις δυο γραμμες πανω και κατω απο το ρακορ μου ραγισε το ταπερ οταν το τρυπαγα με λιγο aqua δε χσνει. Γενικα δε λεει μεγαλη ποσοτητα γιατι δεν ειναι ωραιο οπτικα αλλα πιστευω σε μια γωνιτσα και εσωτερικα ακομη μπορεις να βαλεις. Εγω εχω βαλει και απ εξω κι απο μεσα. Την πηρα στο πρακτικερ και ειναι για υποθαλασια χρηση.

post-722-1416071377,6109_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.