Jump to content



Περι Logitech Performance MX... ουτε η ιδια η Logitech δεν ξερει!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...

Γνωριζει κανεις ποσα σημεια επαφων-κλικ εχει η ροδελα του Performance MX?

Χτες ανακαλυψα οτι εχει 2 (τουλαχιστον) , αν πατηθει στο κεντρο γινεται στρογγυλος κερσορας για γρηγορο up-down scroll σε σελιδες. Αυτο που ανακαλυψα χτες ειναι οτι αν πατηθει στο πισω μερος ανοιγει 'νεες καρτελες' , πραγμα που εψαχνα πολυ καιρο και απορουσα στο πως γινεται να μην το εχει ...... και το ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΟ?! Μιλησα για ενα θεμα που ειχα με τον δεκτη με καποιον απο το Service/Support και πανω στην κουβεντα τον ρωτησα για το δευτερο σημειο επαφης .... και μου λεει 'Πρωτη φορα το ακουω απο σενα'. χα χα χα χα... (ουτε το setpoint το αναφερει καπου).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ροδέλα κλικάρεται και αριστερά-δεξιά. Χτες απόκτησα πάλι ένα ΜΧ Revolution bluetooth γιατί το παλιό ΜΧ με την ghz antenna τα χε φτύσει και δεν το χορταίνω. Το σερφάρισμα πάει σε άλλο επίπεδο με αυτό το ποντίκι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ροδέλα κλικάρεται και αριστερά-δεξιά. Χτες απόκτησα πάλι ένα ΜΧ Revolution bluetooth γιατί το παλιό ΜΧ με την ghz antenna τα χε φτύσει και δεν το χορταίνω. Το σερφάρισμα πάει σε άλλο επίπεδο με αυτό το ποντίκι! ;)

Το αριστερα - δεξια ειναι το πλεον 'αυτονοητο' αφου εχει τα βελακια αλλωστε... αλλα το οτι εχει δυο διαφορετικα κλικ στην 'ιδια ευθεια'?!?! Και να μην το λενε οι μπαγασες?

Ισχυει αυτο που λες με την απολαυση :p , σκεψου οτι εγω ειχα καποτε το MX1000 και τωρα εχω το Performance μαζι με το Revolution και το G700.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με παραξένεψε είναι οτι ο chrome ήθελε addon!!!???!!! για να ενεργοποιηθεί το hyper scrolling αλλά anyway, μια χαρά δουλεύει! Αγαπάμε auction sites που βρίσκουμε θησαυρούς.

Υγ. Και το δικό μου δούλεψε με generic bluetooth adapter που ήδη είχα. Κανένα πρόβλημα με τα 8.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παντως ρε παιδες ... επιχειρησα να ξαναμιλησω με τεχνικο της Logitech , που θεωρητικα το εψαξε το θεμα με το scroll και μου ειπε οτι δεν βρηκε κατι!!!

1. πως γινεται να μην βρηκε κατι? Δλδ ειδικα σεμαρια πρεπει να γινουν για να μαθει ο κοσμος πως να ανοιγει νεες καρτελες με αυτο το ποντικι? :p

2. Πως γινεται η ιδια η Logitech να μην ξερει κατι τετοιο??? Ουτε σε manual το γραφει , ουτε σε ρυθμισεις του setpoint , ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!

Στοιχημα οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν το γνωριζει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω ρυθμισει ως middle click και δουλευει μια χαρα...

βασικα νομιζω λεμε το ιδιο! Αν πατησεις σε καποιο λινκ τοτε το ανοιγει σε νεα καρτελα, αν πατησεις καπου στη σελιδα κανει τον κερσορα στρογγυλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω ρυθμισει ως middle click και δουλευει μια χαρα...

βασικα νομιζω λεμε το ιδιο! Αν πατησεις σε καποιο λινκ τοτε το ανοιγει σε νεα καρτελα, αν πατησεις καπου στη σελιδα κανει τον κερσορα στρογγυλο.

Ναι οντως... νομιζα οτι ηταν σε διαφορετικα σημεια τα 'κλικ' . Οτι για κερσορα θελει στην μεση ενω για τα λινκ πισω στο τελος της ροδελας.

Link to comment
Share on other sites

Το πάτημα της ροδέλας

Συγγνωμη?

Το πατημα της ροδελας ετσι και αλλιως υφισταται ενεργοποιημενο.... δλδ με το που το ανοιξει καποιος αμα κανει κλικ στη ροδελα του κανει τον 'γρηγορο κερσορα'.

Link to comment
Share on other sites

Σύντομη ερώτηση μιας και είμαι δύο μήνες χωρίς ποντίκι και θα είμαι για πολύ αν δεν ασχοληθω να πάρω: όταν κάνετε κλικ τη ροδέλα ξεκλειδώνει και τρέχει μετά όπως σε διάφορα αλλά λοτζι ποντίκια; γιατί το μεσαίο κλικ το χρησιμοποιώ πάρα πολύ για άνοιγμα κλείσιμο ιστοσελίδων, και θέλω να μην "τρέχει" η ροδέλα.

Link to comment
Share on other sites

Σύντομη ερώτηση μιας και είμαι δύο μήνες χωρίς ποντίκι και θα είμαι για πολύ αν δεν ασχοληθω να πάρω: όταν κάνετε κλικ τη ροδέλα ξεκλειδώνει και τρέχει μετά όπως σε διάφορα αλλά λοτζι ποντίκια; γιατί το μεσαίο κλικ το χρησιμοποιώ πάρα πολύ για άνοιγμα κλείσιμο ιστοσελίδων, και θέλω να μην "τρέχει" η ροδέλα.

Το mx revolution οπως και το mx performance εχουν αυτο το μηχανισμο που ασκεις 'δυναμη' με το δαχτυλο για να γυρησει η ροδελα και πατωντας το απο κατω κουμπακι απενεργοποιειται ο μηχανισμος και ρολαρει διχως αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν πατάς την ροδέλα όμως μόνο η πατώντας το από κάτω κουμπί; γιατί είχα και το g700 και ήθελε αυτό το κουμπί. Είναι πολύ άβολο να τρέχει η ροδέλα έτσι. Υπάρχει το pgup & down αν ήθελα να προσπεράσω κάτι.. :/

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν πατάς την ροδέλα όμως μόνο η πατώντας το από κάτω κουμπί; γιατί είχα και το g700 και ήθελε αυτό το κουμπί. Είναι πολύ άβολο να τρέχει η ροδέλα έτσι. Υπάρχει το pgup & down αν ήθελα να προσπεράσω κάτι.. :/

Ααααα... εννοεις να 'ξεκλειδωνει' σαν software κατασταση?

Ειναι οπως ειπε ο φιλος πιο πανω.

Αν πατας την ροδελα στο κεντρο γινεται ετσι

scroll_up_down-128.png

και οταν την πατας με τον ιδιο τροπο σε σημεια που μπορεις να κανεις 'δεξι κλικ - ανοιγμα νεας καρτελας' , το κανει με το κλικ της ροδελας.

Link to comment
Share on other sites

Το revolution είχε το smart scrolling νομίζω, που όταν την γύρισες απότομα ελευθερωνονταν και πήγαινε γρήγορα. Στο performance πρέπει να πατήσεις τι κουμπάκι από πίσω για να την ελευθερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.