Jump to content



Περι Logitech Performance MX... ουτε η ιδια η Logitech δεν ξερει!!!


Recommended Posts

Όχι εννοώ hardware αν ξεκλειδώσει. Όταν πατάς μέσα την ροδέλα ξεκλειδωνει η ροδέλα και από αργή και σταθερή γίνεται ο Δώνης στα νιάτα του..!!! Έτσι είναι σίγουρα το άλλο λοτζι που λειτουργεί κάτι σε γυαλί. Εκεί το είδα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοώ hardware αν ξεκλειδώσει. Όταν πατάς μέσα την ροδέλα ξεκλειδωνει η ροδέλα και από αργή και σταθερή γίνεται ο Δώνης στα νιάτα του..!!! Έτσι είναι σίγουρα το άλλο λοτζι που λειτουργεί κάτι σε γυαλί. Εκεί το είδα.

gUj2Pv.jpg

Λοιπον εχουμε και λεμε :

το MX Performance και το G700 εχουν το κουμπακι κατω απο την ροδελα που ενεργοποιει - απενεεργοποιει το μηχανισμο του scroll.

Ενω το Mx Revolution ενεργοποιειται και απενεργοποιεται ο μηχανισμος απο το 'κλικ' της ροδελας. (μαλλον αυτο εχει τα μειον του γιατι χανεις σε προγραμματιζομενα κλικς).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω! Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις δοκιμάσει κανένα άλλο ασύρματο λοτζι;!!! Επειδή βλέπω ότι έχεις συλλογή ολόκληρη!!! Θέλω να είναι με το δεκτή uni για να συγχρονίζει με το Κ800 και να έχει μπρος πίσω κουμπιά και η ροδέλα να μην ξερυθμιζει και τρέχει με το πάτημα..!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω! Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις δοκιμάσει κανένα άλλο ασύρματο λοτζι;!!! Επειδή βλέπω ότι έχεις συλλογή ολόκληρη!!! Θέλω να είναι με το δεκτή uni για να συγχρονίζει με το Κ800 και να έχει μπρος πίσω κουμπιά και η ροδέλα να μην ξερυθμιζει και τρέχει με το πάτημα..!

Οπως ειπα και σε διπλανο thread :

Θυμαμαι στα 16-17 που πηγαινα στο σπιτι ενος φιλου (μεγαλυτερου και χωμενο μεσα στα pc) ... ειχε απο τα πρωτα trackball mouse (logitech) , δεν μπορουσα ουτε να το βλεπω. Ηθελε 'ενα γραφειο' μονο για το ποντικι (τροπος του λεγειν). Την απεχθανομουν αυτη την εταιρεια...

Μεχρι που επιασα στα χερια μου το πρωτο laser , wireless , επαναφορτιζομενο ποντικι (με δικη του μπαταρια και βαση). MX1000. Ερωτας ... Ημουν απο τους πρωτους που το πηραν. Τοτε εκανε (στην αρχη) 110 ευρω αν θυμαμαι?!Πολλα λεφτα τοτε για ποντικι... Αλλα κρατησε 6 χρονια. Δουλευα πιο τσιπιρικι στο Πλαισιο στα περιφερειακα... ερχοταν ποσος κοσμος να παρει ποντικι/πληκτρολογιο ,και απο συνηθεια η επειδη ακουγαν η ηξερα ολοι ελεγαν Microsoft. Εγω τους επειθα να παρουν το MX100. Μεχρι και σε πωλητες της Microsoft προσπαθησα να το πουλησω ... χα χα χα (δεν ηξερα οτι ηταν πωλητες :p ).

Απο τοτε μονο Logitech. Φαντασου οτι εχω αλλαξει 2 σετ logitech , αλλα παντα διπλα ειχα το MX1000 , μετα το Performance και το G700 για κανα gaming. Το Revolution το κραταω για το project που στηνω σε συνδιασμο με το πληκτρολογιο Dinovo Media desktop (δυστηχως στο πακετο αυτο που ειναι ακομα σφραγισμενο , εχει στο σετ το MX1000 και μου εχουν πει τεχνικοι της Logitech οτι μετα απο μερικα χρονια οι συσκευες που εχουν ενσωματωμενη μπαταρια ειναι αχρηστες γιατι ληγει η ζωη της μπαταριας ακομα και σφραγισμενο να ειναι το προιον).

Οποτε οτι εχω δουλεψει ειναι το Performance και το MX1000 , το Revolution ακομα δεν ... περιμενει το project. Και το G700 περιμενει να βρω χρονο να παιξω κανα παιχνιδακι για να το εγκαινιασω (το ειχα παρει μεταχειρισμενο).

Περαν αυτων των ποντικιων , τα υπολοιπα της εταιρειας σχεδον ολα εχουν κλασσικο - συμβατο design , εγω τωρα πια εχω συνηθησει να γεμιζει το χερι , να εχει εργονομικο σχεδιο και τα απαραιτητα κουμπακια ... :)

Ακριβως οπως το θελεις σε κουμπια και ροδελα νομιζω ειναι το Performance.

Έγινε επεξεργασία από Dark Oblivion
Link to comment
Share on other sites

Στο revolution θυμάμαι χρησιμοποιούσα middle click, αλλά ίσως είχα βάλει άλλο κουμπί να το κάνει. Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να ρυθμίσεις τι πάτημα της ροδέλας για middle click αντί για εναλλαγή κύλισης? Έχουν περάσει τρία χρόνια από τότε που το είχα και δεν θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Στο revolution θυμάμαι χρησιμοποιούσα middle click, αλλά ίσως είχα βάλει άλλο κουμπί να το κάνει. Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να ρυθμίσεις τι πάτημα της ροδέλας για middle click αντί για εναλλαγή κύλισης? Έχουν περάσει τρία χρόνια από τότε που το είχα και δεν θυμάμαι...

Μεταξυ μας ... δεν εχω δουλεψει σχεδον ποτε το 'set point' , εκτως απο τις βασικες ρυθμισεις για ταχυτητα του κερσορα και κτλ κτλ... τωρα ειδα οτι ναι ρυμθιζεται. Και για default εχει 'μεσαιο κλικ'.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.