Jump to content



Υπάρχουν "Μαϊμού" φωτογραφικές μηχανές;


Recommended Posts

Καλημέρα

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στο εμπόριο ή σε συναλλαγές μεταχειρισμένων, "μαϊμού" φωτογραφικές μηχανές.

Δεν μιλάω τόσο για απλά μοντέλα αλλά κυρίως dslr της σειράς Canon D παραδείγματος χάρη.

Αν ναι, υπάρχει τρόπος να το καταλάβει κανείς;

Με ενδιαφέρει ειδικά η αρκετά δημοφιλής Canon 600D για να με πιο συγκεκριμένος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μαϊμού μηχανή τέτοιων μοντέλων επί της ουσίας δεν υπάρχει.

Αν κάποια κινεζιά έφτιαχνε κάτι τέτοιο, θα το καταλάβαινες με το που την έπιανες στο χέρι σου, ακόμα και οι φθηνότερες DSLR έχουνε ποιοτικά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως διαφορετικά quality grades.

Το quality grades αφορά στον τόπο παραγωγής του προιόντος; Επίσης είναι μετρήσιμος παράγοντας να αποφύγει κανεις μια τέτοια μηχανή ή μιλάμε για μικρο-λεπομέριες;

Link to comment
Share on other sites

Μαϊμού μηχανή τέτοιων μοντέλων επί της ουσίας δεν υπάρχει.

Αν κάποια κινεζιά έφτιαχνε κάτι τέτοιο, θα το καταλάβαινες με το που την έπιανες στο χέρι σου, ακόμα και οι φθηνότερες DSLR έχουνε ποιοτικά υλικά.

Για να καταλάβω κάτι.

Η κινεζιά είναι ας πούμε unauthorized απο την κεντρική εταιριά παραγωγή του προιόντος που δεν πληρεί τις προυποθέσεις ποιότητας ή απλώς Μade in China;

Ρωτάω γιατί ας πουμε σε ενα synthesizer της Korg (γιαπωνέζικη εταιρία) που πήρα πρόσφατα, το made in China ( μιας και το συζήτησα) δεν αποτελούσε λόγω αποφυγής του προιόντος.

Ωστόσο στις φώτ.μηχανές που είναι και πιο ευαίσθητα προιόντα το made in Japan για τις Canon πχ, ίσως να θεωρείτε must.

Link to comment
Share on other sites

Η κανον έχει εργοστάσια και εκτός Ιαπωνίας.

Οι βαθμοί διαλογής είναι για προϊόντα της ίδιας παρτίδας. Κάποια που είναι εκτός προδιαγραφών μαρκάρονται ως χαμηλότερης διαλογής αναλόγως της αποκλίσεων που έχουν. Δεν είναι ελλαττωματικά όμως.

Η κανον το κάνει σίγουρα σε αυτές που προορίζονται για την ιαπωνική αγορά. Μου χει τύχει.

Για Ελλάδα δε ξέρω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια η περίπτωση μου αφορά σε έναν πωλητή ξένο (ινδός ή κατι τέτοιο) που ζει στην ελλάδα και πουλάει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα την 2η ή 3η μεταχειρισμένη canon 600d(με φακό/θήκη/αλλά όχι κουτί) σε τιμή αρκετά κάτω του κόστους (300 ευρώ) σε γνωστό site αγγελιών με προιόντα τεχνολογίας

Η τιμή ειναι δελεαστική αλλά με βάζει και σε σκέψεις.

Μιας και μιλήσαμε τηλεφωνικά μου είπε να δω τα reviews του ως seller που όντως ειναι αρκετά και θετικά.Αλλά μπορεί κανείς να βασιστεί σε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τρομερη τιμη παντως-οκ ειναι 30-50 ευρω κατω απο τον ανταγωνισμο- (λογικα τον 18-55 εχει πανω) αλλα αμα εχεις αμφιβολίες ως προς την κατασταση της βρες καμια αλλη:p

Δεν εχω ακουσει-διαβασει για "κινεζιες" παντως

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.