Jump to content



Οθονη 27" και καρτα γραφικων.


Recommended Posts

Αγοραζω υπολογιστη αυτη την περιοδο και σκεφτομουν να παρω και μια νεα οθονη στις 27" μιας κι ετυχε να εχω καποια λεφτα παραπανω αυτη τη στιγμη.

Αρχικα η οθονη θα ηθελα να ειναι 1440p, το οποιο σημαινει οτι πρεπει να συνοδευεται απο την αναλογη καρτα γραφικων.

Για την συνθεση μου ειχα επιλεξει αυτη , που δεν ξερω αν θα μπορει να υποστηριξει μια τετοια οθονη.

Αποσο καταλαβα μεγαλη οθονη σε υψηλη αναλυση ειναι ακριβο σπορ και δεν ενδεικνυται για "οταν σου κατσουν καποια λεφτα".

Οποτε οι αποριες μου ειναι:

1. Αρχικα, η συγκεκριμενη καρτα γραφικων μπορει να υποστηριξει τετοια οθονη?

2. Αν οχι, ποια προτεινετε? Χωρις υπερβολες ομως.

3. Και φυσικα, ποια οθονη προτεινετε?

Η χρηση ειναι κυριως για παιχνιδια, καμια ταινια, browsing, τιποτα επαγγελματικο.

Τα λεφτα για οθονη και καρτα γραφικων που την υποστηριζουν δεν θα ηθελα να ξεπερνουν τα 850ευρω, που ειναι δυσκολο, απλα να εχουμε εναν μπουσουλα.

ΥΓ. Σκεφτομουν και για καποια τυπου cinema view, τις πολυ μακρουλες, αλλα δεν ξερω πως θα ειναι.

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ της μόδας τα 1440p και στα enthusiast forums τις προτείνουν πολλοί λες και είναι το άγιο δισκοπότηρο...

Αυτό που δεν σου λένε όμως είναι ότι μια τέτοια οθόνη θέλει την ανάλογη κάρτα γραφικών για να υποστηρίζει υψηλά framerates στα ΑΑΑ games και διαρκείς αναβαθμίσεις με high end (και πανάκριβες) gpu για να μπορείς να παίζεις και τα games στο μέλλον.

Εν κατακλείδι αν έχεις λεφτά όχι μόνο τώρα, αλλά είσαι σίγουρος ότι θα μπορείς να διαθέτεις και στο μέλλον go for it. Αν όχι πήγαινε για μία 1080p ή 1200p. Ειλικρινά δεν ξέρω και τι παραπάνω θα σου προσφέρει μια 1440p οθόνη στο gaming καθώς ούτε όταν παίζεις fps ή οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι κάθεσαι να θαυμάζεις τα γραφικά. Άσε που δεν νομίζω να προκύπτουν και κάποιες σημαντικές διαφορές στην οπτική απόλαυση που να δικαιολογούν τα παραπάνω έξοδα.

Όσο για την κάρτα που θέλεις να πάρεις, νομίζω ότι είναι πολύ οριακή για 1440p σήμερα στα πιο βαριά παιχνίδια και σίγουρα ανεπαρκής μετά από μερικούς μήνες.

edit: Για να κάθεσαι στο γραφείο σου 50-60εκ. απόσταση από οθόνη, μια 24" @ 1920x1200 είναι ό,τι πρέπει. Μην κάνεις υπερβολές imo. Για gaming μιλάμε πάντα. Αν κάνεις άλλες δουλειές (π.χ. word processing, image manipulation, video editing, 3d σχέδιο κτλ) , σαφώς και η μεγαλύτερη οθόνη βοηθάει, αλλά εκεί δεν χρειάζεσαι ένα σκασμό λεφτά για high end gpu.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Είναι της μόδας γιατί είναι σωστη αναλογία ανάλυσης-μεγέθους. Και δε χρειαζεσαι top end κάρτα για να παίζεις εκεί, μια 7950 έχω και όλα τα τελευταια games νεράκι τρέχουν. Εκτος αν θέλεις να παίζουν όλα full οποτε ουτε δυο καρτες δε σε φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι της μόδας γιατί είναι σωστη αναλογία ανάλυσης-μεγέθους. Και δε χρειαζεσαι top end κάρτα για να παίζεις εκεί, μια 7950 έχω και όλα τα τελευταια games νεράκι τρέχουν. Εκτος αν θέλεις να παίζουν όλα full οποτε ουτε δυο καρτες δε σε φτάνουν.

Με μια GTX Titan που επαιζα τοσο καιρο δεν εφτανε για ULTRA 1440P+AA (σε Crysis III, Watch Dogs, Assassins Creed Black Flag, COD Ghosts, BF IV) για να εχεις συνεχεια τα 60 FPS .

Τωρα με δυο SLI 780GTX στα 1200/7000Mhz παει αερα τα παντα και μενει δυναμη για αργοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι της μόδας γιατί είναι σωστη αναλογία ανάλυσης-μεγέθους.

Θες να το εξηγήσεις αυτό;

Και δε χρειαζεσαι top end κάρτα για να παίζεις εκεί, μια 7950 έχω και όλα τα τελευταια games νεράκι τρέχουν. Εκτος αν θέλεις να παίζουν όλα full οποτε ουτε δυο καρτες δε σε φτάνουν.

Να τα σκάσεις για 1440p και μετά να ρίχνεις τα γραφικά του παιχνιδιού για να μπορείς να παίζεις @ 60fps τουλάχιστον :suicide:

Χίλιες φορές 1080p όλα full.

Link to comment
Share on other sites

Έρχονται και βαρια παιχνιδάκια οποτε εαν δεν εισαι άνθρωπος που θα βαζει το χερι στην τσεπη συχνα για να εχεις το 1440p με Ultra τοτε καλύτερα να μην πάρεις.

Προτίμησε ενα 1080p...

Αποψη μου οτι το 1440p είναι αλλο επίπεδο μιας και έχει 80% περισσότερη πληροφορία απο το 1080p on screen και δεν υπάρχει επιστροφή για τον gamer στα χαμηλότερα επίπεδα μετά απο αυτό, αλλα θελει να σπρωχνεις μαρούλι συνέχεια! ....ειναι αχόρταγο το ζωαδι!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Με μια GTX Titan που επαιζα τοσο καιρο δεν εφτανε για ULTRA 1440P+AA (σε Crysis III, Watch Dogs, Assassins Creed Black Flag, COD Ghosts, BF IV) για να εχεις συνεχεια τα 60 FPS .

Τωρα με δυο SLI 780GTX στα 1200/7000Mhz παει αερα τα παντα και μενει δυναμη για αργοτερα!

ΑΑ γιατί βάζεις σε 1440p, μάτι αετού έχεις ρε sebastian ? Τσάμπα frames χάνεις :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Θες να το εξηγήσεις αυτό;

Να τα σκάσεις για 1440p και μετά να ρίχνεις τα γραφικά του παιχνιδιού για να μπορείς να παίζεις @ 60fps τουλάχιστον :suicide:

Χίλιες φορές 1080p όλα full.

Για μένα 24αρα σε 1920 είναι πολύ μεγάλη όπως είναι κι η 30αρα για 1440p. Αν θες 1920 πήγαινε σε 22 ή μετα στις 27" για 1440p. Προσωπική άποψη βέβαια αυτη, το περί μόδας περισσότερο σχολιασα.

Παίζω watch dogs και titanfall σε 55-60 fps, μια χαρά είναι γιαντα γούστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου οτι το 1440p είναι αλλο επίπεδο μιας και έχει 80% περισσότερη πληροφορία απο το 1080p on screen και δεν υπάρχει επιστροφή για τον gamer στα χαμηλότερα επίπεδα μετά απο αυτό,

Τι εννοείς με το "περισσότερη πληροφορία"; Τα σοβαρά και competitive games σου δίνουν την ίδια πληροφορία σε όποια ανάλυση και να παίζεις, ώστε να μην έχει πλεονέκτημα στο online κανένας ανάλογα με την οθόνη του. Εκτός αν εννοείς πιο "λεπτομερή" γραφικά, που για μένα πάνω από 1080-1200p είναι άσκοπο, τουλάχιστον στις 24" που είμαι εγώ.

Για μένα 24αρα σε 1920 είναι πολύ μεγάλη όπως είναι κι η 30αρα για 1440p. Αν θες 1920 πήγαινε σε 22 ή μετα στις 27" για 1440p. Προσωπική άποψη βέβαια αυτη, το περί μόδας περισσότερο σχολιασα.

Παίζω watch dogs και titanfall σε 55-60 fps, μια χαρά είναι γιαντα γούστα μου.

για μένα η 24άρα @ 1920x1200 είναι το ιδανικό μέγεθος. Αλλά όπως είπες, προσωπική άποψη + εγώ δεν αναφέρομαι μόνο σε gaming, αλλά και σε image manipulation, video editing, word processing (2 έγγραφα ανοικτά on screen-κάνε το αυτό σε 22άρα...) δουλειές.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα αλλαγή από 22άρα 1080p (μια απλή LG) σε 24άρα 1080p (μια dell U2414H που είναι και της μόδας, αυτό είναι αλήθεια :)). Για την απόσταση που κάθομαι από την οθόνη, νομίζω ότι οι 22" ήταν όντως το ιδανικό μέγεθος σε σχέση με την ανάλυση, αν και η 24άρα με βολεύει περισσότερο σαν απόλυτο μέγεθος, χωρίς ακριβώς να έχει την ιδανική ανάλυση στα δικά μου μάτια (εδώ συμφωνώ απόλυτα με τον [MENTION=23]DJD[/MENTION]).

Έχω δει από κοντά και 27άρες 1440p και όντως είναι μια ιδανική κατάσταση από πλευράς μεγέθους/ανάλυσης, αλλά για την δική μου χρήση είναι τεράστια και πανάκριβη. Πιστεύω πώς έτσι είναι για τον μέσο χρήστη γενικώς.

Κατά την γνώμη μου οι οθόνες αυτές μπορούν να αξιοποιηθούν πλήρως από εξειδικευμένους χρήστες: φωτογράφους, γραφίστες, γενικώς χρήστες που θέλουν μεγάλες επιφάνειες εργασίας και ακρίβεια στα χρώματα κ.λπ. Αυτοί, ως επαγγελματίες, αξίζει ίσως να ρίξουν και ακόμα περισσότερα χρήματα για οθόνη, αν αυτό είναι βασικό εργαλείο δουλειάς. Για εμάς τους υπόλοιπους είναι τόσο μεγάλο το έξοδο (αυτήν την στιγμή τουλάχιστον) που θεωρώ ότι μόνο από κάποιον καταναλωτικό ενθουσιασμό μπορεί κάποιος να κάνει τέτοια επιλογή σήμερα, αν δεν έχει μια τέτοια οθόνη πραγματικά ανάγκη. Εδώ συμφωνώ με τον [MENTION=1066]gdp77[/MENTION]. Υπάρχει μόδα (τάση ας πούμε) να ρίχνουν 500€ σε οθόνη, χρήστες με πολύ λίγες γνώσεις πάνω σε hardware, που τις περισσότερες φορές θέλουν να φτιάξουν ένα σύστημα απλά για gaming ή για άλλες απλούστερες χρήσεις και έχουν στην διάθεσή τους ένα budget σεβαστό χωρίς να ξέρουν και αν χρειάζονται τόσα ή πολύ λιγότερα για αυτό που θέλουν. Εδώ μπαίνει και λίγο λογική marketing στην μέση, νομίζω. [ Edit: Mια τέτοια επιλογή οθόνης για έναν gamer (για έναν επαγγελματία δεν είναι απαραίτητο) συνεπάγεται και αγορά πανάκριβης κάρτας για να βγούν τα επιθυμητά fps σε τέτοια ανάλυση, τουλάχιστον έτσι διαβάζω-ακούω γιατί gamer δεν είμαι]

Απλά, αυτό ήθελα να πώ. Κάτι που αντικειμενικά είναι άριστο από τεχνολογικής απόψεως, μπορεί να είναι εντελώς αχρείαστο για έναν απλό χρήστη, ακόμα και αν έχει τα λεφτά να το πάρει. Γενικώς, νομίζω ότι υπάρχει μια υπερβολή στις επιλογές που πολλοί από εμάς κάνουμε. Και εγώ μπήκα στον πειρασμό να δώ μια 27άρα 1440p όταν ψαχνόμουν, αλλά κάθισα και έκανα τον αυτοέλεγχό μου, έριξα κανά δυό χαστούκια στον έμφυτο καταναλωτισμό του Έλληνα που κι εγώ έχω μέσα μου και πήρα την οθόνη που έχω τώρα. Ίσως και τα 240€ που έδωσα να ήταν υπερβολή για την χρήση που κάνω. Είναι φοβερή οθόνη, αλλά δεν θα την αξιοποιήσω μάλλον όσο θα ήθελα. Ίσως και αυτά τα λεφτά να ήταν υπερβολή. Θα μπορούσα να βολευτώ μια χαρά και με κάτω από 200€.

Συγγνώμη για το μακροσκελές!

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "περισσότερη πληροφορία"; Τα σοβαρά και competitive games σου δίνουν την ίδια πληροφορία σε όποια ανάλυση και να παίζεις, ώστε να μην έχει πλεονέκτημα στο online κανένας ανάλογα με την οθόνη του. Εκτός αν εννοείς πιο "λεπτομερή" γραφικά, που για μένα πάνω από 1080-1200p είναι άσκοπο, τουλάχιστον στις 24" που είμαι εγώ.

περισσοτερη πληροφορια σημαινει περισσοτερη πληροφορια, (κι αν βαλεις 2560χ1600 εχεις ακομα περισσοτερη πληροφορια, κι αν βαλεις 3 οθονες ακομα περισσοτερη) καμια σχεση με ποιοτητα γραφικων και τετοιες ιστοριες.

ΟΛΑ σχεδον τα games εχουν σκηνες (ισως οχι μεγαλης σημασιας) που στα 1920Χ1080p δεν τις βλεπεις

Προσωπικα ζω το "δραμα" που λεει ο Ορεστης του να εχεις high end καρτα (οχι τιταν, παλαιοτερης εποχης, αλλα δεν παυει να ειναι υποτειθεται καλη καρτα και για τα δεδομενα των 1080 ηταν overkill) και να σου μοιαζει σα καμια gt630 το ζω, αλλα μετα τα 1440 p ΔΕΝ υπαρχει επιστροφη στις χαμηλες αναλυσεις, τελος!

Αν χρειαζεται 780 / 780ti χαλαλι της

Link to comment
Share on other sites

24'' και 1920x1200 θα είσαι μια χαρά. Πιστεύω πάντως ότι λόγω του ότι ανεβαίνει το 4K θα αναγκαστούν AMD και NVidia να βγάλουν καλές κάρτες γραφικών για να αντεπεξέλθουν κι όταν γίνει αυτό οι midrange κάρτες θα παίζουν τα 1440p νερό. Ως τότε όμως...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Ασχετα απο το αν υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαζω τακτικα καρτα, δεν διατιθεμαι να το κανω να πω την αληθεια μου.

Οποτε, προτασεις για 24" εχετε παρακαλω? Η χρηση απλη οπως προανεφερα. Απλα οχι ΤΝ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αγοραζα την ΗP Ζ24i (1920x1200, 16/10):

HP Z24i | Skroutz.gr

PRAD | Test Monitor HP Z24i

The Z24i is a great device for the office everyday and more, where he can not be considered as an allrounder, because for this it would be important to allow the external playback of video material. The price is reasonable for the performance offered in every case.

Γενικα πολυ καλα χρωματα, χαμηλο input lag και avg 11.5 ms responce time! Ειναι και 16/10 που σημαινει πιο γεματη εικονα απο την αναλογια 16/9. Πολυ καλη ποιοτητα, και οχι φτήνιες σαν την DELL.

Link to comment
Share on other sites

ολοι εχουν τις αποψεις τους, αλοι θελουν hz και αλλοι αναλυση και χρωματα. Το θεμα ειναι εσυ τι θες, ολα σε ενα νοικοκοιρεμενα δεν υπαρχει, εκτος και αν θες να το ρισκαρεις με τις κορεατικες μπας και πεσεις σε καλο κομματι που κλοκαρει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.