Jump to content



Αγορα PSU!!!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες, εδω και 6 μηνες μετα απο ενα προβληματικο τροφοδοτικο της corsair το οποιο πηρα απο το πλαισιο εβγαλε προβλημα απο την αρχη με αποτελεσμα να μου βγαζει το μηχανημα μπλε οθονες.

Μετα απο τεραστια χρονοτριβη απο το πλαισιο και ειδικα το τεχνικο team το οποιο θα ελεγα χωρις επιφυλαξη οτι ηταν αμαθεις και απειροι το προβλημα εντοπιστηκε και οταν ηρθε η στιγμη της αλλαγης του τροφοδοτικου, εσκασε ο εφιαλτης!

Μου ειπαν πως εχει τελειωσει το αποθεμα απο ολες τις εταιρειες και υπαρχει μονο Turbo-x (και αυτο μορφη εκβιασμου ειναι), μεσα στην αγανακτηση μου απο τη σχεδον μηνιαια αδρανεια του service και προκειμενου να μην χασω την εγγυηση μου αναγκαστηκα να βαλω αυτο το πραγμα στο κουτι μου. Πλεον που εχω μερικα χρηματα στην ακρη θελω οσο τιποτα να ξεφορτωθω αυτο το πραγμα απο εκει μεσα. Ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ! :)

Τα τροφοδοτικα που εχω υποψην ειναι τα εξης:

1. EVGA SUPERNOVA 850 G2 POWER SUPPLY 850W -

2. ANTEC HIGH CURRENT GAMER HCG-850M -

3. ENERMAX ERV850EWT-G REVOLUTION87+ PC POWER SUPPLY 850W -

Εσεις τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

CPU: core i5 3470 3.2GHz

GPU: MSI nvidia GTX 760 2GB

MB: Gigabyte B75M-D3H

RAM: Corsair vegeance 2x4GB 1600MHz

Disks: SSD OCZ Agility 3 60GB, HDD WD 500GB

Πιστευω αυτα αρκουν!

Δεν θέλεις μεγάλο τροφοδοτικό. Ένα 550-650W θα ήταν απόλυτα επαρκές, απλά και κάποια μεγαλύτερα έχουν καλές τιμές. Εγώ μεταξύ αυτών θα κοιτούσα:

1. https://www.skroutz.gr/s/4341596/Antec-TruePower-Classic-650W.html

2. https://www.skroutz.gr/s/5130186/Super-Flower-Leadex-Gold-650W.html

3. https://www.skroutz.gr/s/4633378/EVGA-SuperNOVA-750-G2.html (10 χρόνια εγγύηση)

Link to comment
Share on other sites

Πανω εχω παραθεσει μονο 850W για το λογο οτι δεν μπορω να αποκλεισω τιποτα που θα μου τραβηξει περισσοτερο ρευμα στο μελλον οποτε απο οτι καταλαβα κλεινεις και συ προς evga!

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια παρολα αυτα και για enermax!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και κανένα τροφοδοτικό της XFX που ουσιαστικά είναι Seasonic under the hood. Τέτοιο μου πρότειναν τα παιδιά εδώ μέσα πέρσυ που έφτιαχνα σύστημα και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με ένα 750 semimodular bronze ;)

Link to comment
Share on other sites

Πανω εχω παραθεσει μονο 850W για το λογο οτι δεν μπορω να αποκλεισω τιποτα που θα μου τραβηξει περισσοτερο ρευμα στο μελλον οποτε απο οτι καταλαβα κλεινεις και συ προς evga!

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια παρολα αυτα και για enermax!

για να φτασεις και να περασεις τα 650-700W, θα πρεπει να βαλεις 2 καρτες γραφικων "τερατα", και να υπερχρονισεις ΟΛΟ το συστημα...!!!!

αν νομιζεις οτι καποια στιγμη θα το τολμησεις, τοτε παρε 850 + W τροφοδοτικο...!

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα. Σκοπεύεις να κάνεις sli/crossfire στο μέλλον; Αν ναι, τότε σκέψου 850άρι και παραπάνω αν είναι. Αν όχι, τότε δεν υπάρχει σύστημα με μονή κάρτα γραφικών που να σου τραβήξει παραπάνω από 400-450W σε πλήρες φορτίο. Το 750άρι θα είναι πολύ παραπάνω από τις πραγματικές ανάγκες σου, αλλά επειδή το Supernova G2 είναι πολύ κοντά σε τιμή με τα καλά 650άρια, γι' αυτό το πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον δεν σκεφτομαι υπερχρονισμους (ισως κανενα απλο overclock) που ενταξει πιστευω καλυπτει το 750 οποτε μαλλον θα κινηθω προς τα εκει!

Εκτος απο EVGA εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ οκ λοιπον! Τρομερο μηχανημα αφου να φανταστεις εχει 70% efficiency, θορυβος που επικαλυπτει και τουρμπινα 747, και ολα αυτα με ενα προσδοκωμενο ζωης 6-7 μηνες και πολυ λεω!

Τι αλλο πρεπει να πω για να σας αποδειξω ποσο φοβερο ειναι!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον δεν σκεφτομαι υπερχρονισμους (ισως κανενα απλο overclock) που ενταξει πιστευω καλυπτει το 750 οποτε μαλλον θα κινηθω προς τα εκει!

Εκτος απο EVGA εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο?

Δεν νομιζω πως μπορεις να βρεις κατι καλυτερο απο το 750 G2! Παρε και ενα λινκ για του λογου το αληθες! EVGA Supernova G2 750W Review

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα. Σκοπεύεις να κάνεις sli/crossfire στο μέλλον; Αν ναι, τότε σκέψου 850άρι και παραπάνω αν είναι. Αν όχι, τότε δεν υπάρχει σύστημα με μονή κάρτα γραφικών που να σου τραβήξει παραπάνω από 400-450W σε πλήρες φορτίο. Το 750άρι θα είναι πολύ παραπάνω από τις πραγματικές ανάγκες σου, αλλά επειδή το Supernova G2 είναι πολύ κοντά σε τιμή με τα καλά 650άρια, γι' αυτό το πρότεινα.

με 750W κάνει sli/crossfire ότι θέλει άνετα, εκτός από τίποτα.. 2 R290 Uber (κρίμα τα λεφτά) που πάλι γίνεται, αλλα δεν θα έχει τόσο "αέρα" αν θέλει oc και ψυγεία 24/7.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.