Jump to content



Πρακτική Άσκηση


Tomahawk

Recommended Posts

Επιτέλους με ένα μάθημα να εκκρεμεί ξεκινάω πρακτική τον Οκτώβρη.

Με το φανταρικό ξεμπέρδεψα με τη προοπτική μήπως και με κρατήσει ο φορέας απο τη πρακτική.

Οπότε ψάχνω κάτι όσο το δυνατόν πιο "σίγουρο" όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση,

ακόμη κι αν δε με κρατήσουν τουλάχιστον να έχω κάνει πρακτική κάπου που να μετράει σχετικά.

Θέλω να ασχοληθώ με τα Δίκτυα, τον Οκτώβρη/Νοέμβρη πάω και για εξετάσεις CCNA.

Θα προσπαθήσω να βρω κάτι όσο γίνεται όσο πιο σχετικό στο αντικείμενο.

Μέχρι στιγμής βρήκα σε Ελληνικά Πετρέλαια και ΟΤΕ που παίζει να με ενδιαφέρουν.

Έχει κανείς απο εδώ γνώση για το τι παίζει σε περίπτωση πρακτικής σε αυτές τις εταιρίες;

Δυστυχώς για τα ΕΛΠΕ μου είπαν πως αν δε παίζει χοντρό βύσμα δεν σε κρατάνε.

Θα περιμένω βέβαια να δω τι θα βγει μέχρι αρχές Σεπτέμβρη και θα συνεχίζω να σας πρήζω!

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα την Space Hellas καθως ειναι Gold Partner σε Cisco, VMWAre κ.α. Επίσης, ιδανικό θα ήταν να κάνεις κάτι σε συνεργασία με τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (Greece / ESA in your country / ESA) -- στείλε τους κανα mail και πες τους αν εχουν κάτι υπόψην τους, δουλεύουν αρκετοί έλληνες και πάντα έχουν ανάγκη για Network Engineers. Τέλος, σήμερα παίζουν πάρα πολύ τεχνολογίες όπως Hadoop, Cloud, VMWare, Amazon Cloud Servides κλπ. Δες αν σε ενδιαφερει καποιο τέτοιο θέμα και ψάξε μήπως μπορείς να κάνεις project με την Lancom (σε Datacenter - Serverfarm τεχνολογιες). Φυσικά, κάνε νήξη και προς τα έξω με κανα Erasmus ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Dr. , θα δω όλες τις προτάσεις σου αναλυτικά!

Ένας φίλος πήγε για πρακτική στην VCI όπου και τον κράτησαν και δουλεύει εδώ και 1 χρόνο.

Απο τη συγκεκριμένη βγαίνουν κάθε εξάμηνο προκηρύξεις οπότε κάτι θα παίξει και τώρα φαντάζομαι.

Για Erasmus δεν το κοιτάω γιατί αν είναι να φύγω για έξω θα το κάνω μια και καλή

στο μέλλον, και λογικά για Nurnberg που είναι το μισό μου σοϊ! ;)

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Θέλω τη πολύτιμη συμβουλή σας!

Έχω στείλει σε 2-3 εταιρίες δικτύων, τώρα θα στείλω και σε 2 νοσοκομεία (ιδιωτικά φυσικά)

αλλα βρήκα και μια συμπαθητική θέση που έχει ως αντικείμενο

"ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ -HARDWARE-SOFTWARE -ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ/ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΙΚΤΥΩΝ - ΕΠΙΜΕΛΙΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ -ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ" (sorry για τα κεφαλαία αλλα κανω copy paste)

Το πρόβλημα είναι πως είναι δημόσιο και ο επόπτης είναι πολιτικά προσκείμενος σε μεγάλο κόμμα απο το search που έκανα. Με ενδιαφέρει σαν θέση αλλα το οτι είναι δημόσιο και το οτι ο επόπτης είναι βαμμένος κάργα με προβληματίζει αρκετά.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επιτέλους πλησιάζει η ώρα να ξεμπερδεύω με το μάθημα οπότε συνεχίζω το ψάξιμο εντατικά.

Γνωρίζει κάποιος τι παίζει στην travelplanet24;

Γιατί άνοιξε θέση IT για πρακτική αλλά δεν ξέρω αν ψάχνει άτομα για να στελεχώσει το τμήμα

ή απλά για φθηνά εργατικά χέρια οπότε και σε 6 μήνες θα με στείλουν...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μια φιλη δουλευει εκει περα και ειναι αρκετα ευχαριστημενη, δεν εκανε πρακτικη εκει ομως αν δεν κανω λαθος

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ειμαι αποφοιτος πληροφορικης εδω και 4 χρονια. Τα τελευταία 3 χρονια ημουν ελευθερος επαγγελματιας

με επισκευες Η/Υ. Πλεον ειμαι ανεργος και ψαχνω με καποιο τροπο να μαζεψω εμπειρια και προυπηρεσια πανω στα δικτυα.

Υπαρχει καποια εταιρια που να παιρνει αποφοιτους για να τους εξελιξει, στα πλαίσια ισως μια πρακτικης, οπως γίνεται έξω; Λιγο ουτοπικο ειναι για Ελλαδα αλλα λεω μηπως υπαρχει κάτι και δεν το ξερω... Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από Fu Manchu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.glassdoor.com/Reviews/Travelplanet24-com-Reviews-E578491.htm

 

και από περίπτωση φίλου, μόλις τελειώσει η πρακτική γεια σας.

 

Τώρα είδα την απάντηση, ευχαριστώ! :)

 

Πέρασα το μάθημα οπότε μόνο πρακτική πτυχιακή τώρα.

Πιστεύω πως βρήκα εταιρία με προοπτική να με κρατήσει απο ότι μου λέει και συμφοιτητής που δουλεύει εκεί.

Συνεχίζω όμως να κοιτάω και να σημειώνω εταιρίες σε περίπτωση που πάω για συνέντευξη και δεν μείνω ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.