Jump to content



Πρόβλημα στο login


katerinapc

Recommended Posts

Γεια σας, είμαι καινούρια εδώ(ευχαριστώ και για την εγγραφή) και έψαχνα κάποιο θέμα σχετικό με προβλήματα απορίες περί linux αλλά ένα που βρήκα ήταν κλειδωμένο οπότε αν είμαι οφ τόπικ ελπίζω να με συγχωρέσετε..

Το πρόβλημα μου είναι: πριν καιρό είχα εγκαταστήσει τα λίνουξ στο πισί μου, έκοψα χώρο από τα windows και έτσι εγκατέστησα δοκιμαστικά τα linux.. δούλευαν μια χαρά, χωρίς προβλήματα, άρχισα να αποθηκεύω αρχεία, τραγούδια, φωτό κλπ και κάποια στιγμή μου έγραψε ότι ο χώρος έχει γεμίσει...αλλά κανένα πρόβλημα όταν έκανα εκείνη την αντιγραφή επικόλληση εκείνων των αρχείων. Κλείνω το πισί όταν τελείωσα τη δουλειά που είχα και όταν πήγα την επόμενη φορά να το ξαναανοίξω τα linux δεν άνοιγαν με τίποτα..δηλαδή εμφανίζει την επιφάνεια που πρέπει να βάλω τον κωδικό, τον βάζω και από κει και πέρα μαύρο...ξέρει κανείς πώς πρέπει να το διορθώσω αυτό το πρόβλημα;; και τι πρόβλημα είναι; ψηλιάζομαι ότι θα έχει γεμίσει ο χώρος γ αυτό αλλά τι μπορώ να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Τι linux έχεις?Στο σημείο που σου βγάζει μαύρη οθόνη όπως λες φαιίνετε να έχει κάνει lock up ο υπολογιστής?? π.χ. όταν πάτας num lock αναβοσβήνούν στο πληκτρολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν έχει χώρο να δημιουργήσει τα προσωρινά αρχεία που χρειάζεται για να σηκώσει το γραφικό περιβάλλον.

Ανεξαρτήτως διανομής, μόλις φτάνεις στην εικόνα του login πατάς Ctrl-Alt-F1 και θα σε στείλει στην γραμμή εντολών να κάνεις login. Μπες κανονικά με όνομα και κωδικό και σβήσε κάτι μεγάλο που δε χρειάζεσαι.

Με το

df -h

βλέπεις τον ελεύθερο χώρο.

Με

ls -lah

βλέπεις τα αρχεία και τους φακέλους που έχεις

Με

cd folder_name

μπαίνεις στο φάκελο

Με

rm

σβήνεις κάποιο αρχείο.

Όταν τελειώσεις δώσε ένα

sudo reboot

για να επανακκινήσεις τον υπολογιστή και λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι πολύ αρχάρια για να καταφέρω να λύσω το πρόβλημα...

έκανα login από τη γραμμή εντολών αλλά μετά όταν έγραψα sudo cd folder_neme μου βγάζει ότι είναι λάθος εντολή...μάλλον πρέπει να βάλω το όνομα κάποιου φακέλου φαντάζομαι αλλά δεν θυμάμαι τα ονόματα και τις ρίζες τους...

Και κάτι άλλο: άμα δοκιμάσω να μπω από το guest session μπαίνει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, μόνο στο user μου έχει αυτό το πρόβλημα

πφφφ, σόρρυ παιδιά που μπορεί να μην είμαι κατατοπιστική αλλά τώρα αρχίζω και ανακαλύπτω τα linux και προσπαθώ να λύνω προβλήματα από φόρουμσ για να μαθαίνω περισσότερα και όχι βασιζόμενη σε κάποιον φίλο πχ

Link to comment
Share on other sites

πφφφ, σόρρυ παιδιά που μπορεί να μην είμαι κατατοπιστική αλλά τώρα αρχίζω και ανακαλύπτω τα linux και προσπαθώ να λύνω προβλήματα από φόρουμσ για να μαθαίνω περισσότερα και όχι βασιζόμενη σε κάποιον φίλο πχ

No problem, καλά κάνεις :) Χωρίς παίδεμα τίποτα δεν μαθαίνεται.

Αν μπήκες με τα στοιχεία σου στη γραμμή εντολών (π.χ. login name=katerina) τότε γράφοντας σκέτο

cd

(cd="current directory") σε πάει στο home φάκελό σου, π.χ. στο /home/katerina

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να γράψεις

pwd

για να βρεις τη διαδρομή του τρέχοντος φακέλου στον οποίο βρίσκεσαι την κάθε στιγμή.

Με

cd ..

σε πάει έναν φάκελο πίσω (πάνω) από εκεί που βρίσκεσαι, με

cd /

σε πάει στο root folder του σκληρού, με

cd /home/katerina/Documents

σε πάει απευθείας στο φάκελο Documents του δικού σου φακέλου χρήστη, κ.ο.κ.

Σε όποιο φάκελο βρίσκεσαι με cd κάθε φορά γράφεις

ls -al

για να δεις τα περιεχόμενα, αρχεία, κρυφά αρχεία, υποφακέλους και τα στοιχεία τους π.χ. ημερομηνίες, μέγεθος αρχείου κτλ. (ls="list")

Κάποιοι φάκελοι και αρχεία έχουν διαφορετικά δικαιώματα χρήστη, για αυτό μερικές φορές χρειάζεσαι την εντολή sudo (sudo="substitute user do") όπου θα σου ζητήσει και το password σου για να εκτελέσεις την εντολή. Προσοχή με το sudo τι κάνεις και τι σβήνεις.

Με την εντολή

rm

σβήνεις αρχεία (για φακέλους χρειάζεται και το -r, ξανά ΠΡΟΣΟΧΗ όταν σβήνεις, ειδικά όταν δεν βρίσκεσαι στο φάκελο χρήστη σου)

π.χ.

rm /Users/katerina/Documents/test.txt

για να σβήσεις το αρχείο test.txt που έχεις στα Documents σου.

Με λίγα λόγια:

Πήγαινε στον φάκελο χρήστη σου (απλά εκτέλεσε "cd"), κάνε "ls -al" και δες τι αρχεία και φάκελοι υπάρχουν. Συνήθως κάτι που κατέβασες θα βρίσκεται στο φάκελο Downloads ή Documents. Βρες ένα μεγάλο αρχείο που δεν χρειάζεσαι και σβήστο με το "rm" για να κάνεις χώρο. Εκτέλεσε "exit" για να κάνεις logout και πάτα CTRL+ALT+F7 για να πας στο login screen (ή απλά κάνε επανεκκίνηση) και ξαναπροσπάθησε.

Έγινε επεξεργασία από gorg
Link to comment
Share on other sites

Mπαίνω στη γραμμή εντολών και όταν εκτελώ απλά cd μου βγάζει ότι δεν βρίσκει τίποτα και μετά στο ls-al δεν μου την δέχεται ως εντολή...τελοσπάντων μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να μπω στο user μου με το κανονικό login, εννοώ όχι από τη γραμμή εντολών, επιλέγοντας ως επιφάνεια εργασίας σκέτο gnome, γιατί πρόσεξα πως ήταν τσεκαρισμένη μια άλλη επιλογή του gnome, οπότε έτσι άνοιξε αλλά μου εμφάνισε το εξής μήνυμα στην οθόνη:

System Program Problem detected

Do you want to report the problem now?

και πάτησα ναι, οπότε μετά από λίγο εμφανίστηκε ένα άλλο μήνυμα, όταν μου ζήτησε να κάνω αναβάθμιση γιατί προφανώς είχα πολύ καιρό να μπω

Sorry, Ubuntu 13.10 has experienced an internal error. If you notice further problems, try restarting the computer

Sent an error report to help fix this problem

οποτε τσέκαρα την επιλογή, αλλά μετά από λίγο εμφανίστηκε νέο παράθυρο με αυτό:

An unhandlable error occured

There seems to be a programming error in aptdaemon, the software that allows you to install/remove software and to perform other package management related tasks...

?????????what όλα αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Το cd δε θέλει sudo μπροστά. Το "ls -alh" έχει κενό, δεν είναι μία λέξη.

Το λάθος που σου πετάγεται έχει να κάνει με το πόσα προγράμματα προσπαθούν να εγκαταστήσουν-αναβαθμίσουν πακέτα. Κλείσε όλα τα παράθυρα που έχεις ανοίξει για αναβαθμίσεις και δώσε από μία κονσόλα

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Αν σου πετάξει κάποιο λάθος κάνε το copy-paste εδώ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32857]katerinapc[/MENTION]

"ls -al", έχει κενό μετά το "ls". Το "-al" μέρος είναι οι παράμετροι της εντολής "ls".

Μπορεί να έχεις broken packages/dependencies. Μπορείς να κάνεις fix από το Synaptic Package Manager, αλλά επίσης από τη γραμμή εντολών (προσοχή στα κενά) δοκίμασε να γράψεις

sudo apt-get install -f

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.