Jump to content



Gaming ακουστικα


Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η σειρές gaming, pro, casual κτλ διαφέρουν κυρίως ως προς τα αξεσουάρ και την εμφάνιση

Ένα περιφερειακό gaming θα έχει φωτάκια, έντονους συνδυασμούς χρωμάτων, theming από κάποιο genre παιχνιδιών κτλ

Ένα περιφερειακό για professional θα είναι πιο λιτό, με ουδέτερα χρώματα, ίσως πιο classy υλικά πχ αλουμίνιο και γυαλί

Το τι έχει μέσα είναι άλλο ζήτημα. Υπάρχει gaming gear με ικανοποιητικό hardware. Στις περισσότερες των περιπτώσεων όμως η σειρά gaming ρίχνει λεφτά στο φαίνεσθαι, οπότε το hardware περνάει σε 2η μοίρα

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θέλει να πει ο φίλος μας είναι ότι τα ακουστικά τον καλύπτουν και όντως είναι ένα από τα καλλυτερα headset. σε ότι είναι k αυτό headset μικρόφωνο ηχεία φωτακια....

αλλα το post είναι για gaming ακουστικά δεν λέμε για ακουστικά μουσικής ,τα tiamat για μουσική είναι μαύρο χαλι, για games και ταινίες είναι μανούλα...

έχω ακουστεί ακριβά ακουστικά για μουσική και δεν ενθουσιάστηκα και ποτε δεν σύγκρινα αυτά σε σχέσει με τον tiamat.

εάν θέλει ο φίλος για μουσική θα πάρει κάτι καλλυτερο για μουσική .

καλο είναι όμως να μην ισοπεδώνουμε κάτι χωρίς να το έχουμε δοκιμάσει από κοντά.

πολύ καλά κάνουν τι δουλειά τους τα tiamat απλός κατά προσωπική μου γνώμη όχι 170 euro 140 το max έπρεπε να ήταν η τιμή τους

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά κάνουν τι δουλειά τους τα tiamat απλός κατά προσωπική μου γνώμη όχι 170 euro 140 το max έπρεπε να ήταν η τιμή τους

Συμφωνώ ότι για τα ελληνικά δεδομένα ίσως εκεί γύρω 130-140 ευρω να ήταν δικαιη τιμή για αυτά. Βεβαια όταν βγείς από τα στενά όρια της χώρας οι μισθοί αλλάζουν, οποτε όλα μοιάζει να φαίνονται λογικά.

Link to comment
Share on other sites

αλλα το post είναι για gaming ακουστικά δεν λέμε για ακουστικά μουσικής ,τα tiamat για μουσική είναι μαύρο χαλι, για games και ταινίες είναι μανούλα...

The Nameless Guide To PC Gaming Audio (with binaural headphone surround sound)

http://www.head-fi.org/t/534479/mad-lust-envys-headphone-gaming-guide-update-7-9-2014-ultrasone-hfi-15g-added

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να αντιπαραθεσεις καποιο καλυτερο gaming set που να πληρει οσα ειπα?

soundblaster Z -> fiio E9 -> AKG K612

οταν χρησιμοποιουσα τα 601 σε x-fi με ενισχυτη ( http://www.thelab.gr/off-topic/peite-o-ti-thelete-3-0-a-87377-148.html#post1062991611 )ολα τα προβατα στο L4D λεγανε πισω απο την πλατη μου οτι φοραω hack και βλεπω μεσα απο τοιχους / μου εμφανιζεται το περιγραμμα τον ζομπι πριν αυτα κανουν spawn :rofl: οποτε εκανα κατι τετοιο αρχιζε το κλαμα [ame=http://www.youtube.com/watch?v=BG5st3fk9_s]how to eat charger - YouTube[/ame] ( ναι με 7.1 παιζει και αυτος αλλα καταλαβαινεις που το παω :p )

Το sbx surround ειναι το καλυτερο DSP που εχω ακουσει σε game χωρις hardware audio acceleration - εφοσον το game εχει επιλογη "5.1" , αν θες κατι πιο budget κανεις μια χαρα την δουλεια σου με creative aurvana live/ denon dh1100 + audigy fx ( 60 + 30 ευρω δηλαδη )

edit : γραψε λαθος, αλλο D1001 και αλλο D1100 http://www.head-fi.org/t/611529/alternative-options-for-denon-ah-d1100#post_8408520 ευτυχως που υπαρχουν και τα JVC ! http://www.ebw.gr/el/product/167101/JVC-HA-RX700

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

125$ είχαν τα 701 πριν κανα μηνα και κατι το ειχα βαλει στις προσφορες.

Επισης σε αυτο το ευρος τιμων εχει πολλα και πολυ τιμια ακουστικα.

δοκτορα καθε φορα που διαβαζω ποστ σου ειναι πολυ καλο! οντως ειναι καλη ιδεα η ακροαση ολων των ακουστικων-σεταπ..!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει πολλά αλλά αρκετά για να έχω μια ικανή άποψη περί μουσικών ακουστικών, δεν γνωρίζω όμως πολλά περί gaming ακουστικών. Προσωπικά για μένα είναι λίγο αστείος ο διαχωρισμός, αλλά τον καταλαβαίνω. Διαφορά υπάρχει και δεν είναι θέμα ποιότητας αλλά γούστου/συνήθειας/εμπειριών, δηλαδή η διαφορά βρίσκεται μεταξύ των δύο αυτιών που φορούν τα ακουστικά.

Ένας ακόμα μύθος του παρελθόντος που φτιάχτηκε από εταιρείες για να προωθούν δεύτερη ποιότητα σε υπερβολικές τιμές. Και για να δικαιολογεί ο καθένας το σκουπίδι που αγόρασε, αρκεί να κοστίζει τρελά λεφτά.

Είναι αποδεδειγμένο πλέον ότι κατά μέσο όρο οι άνθρωποι, ανεξαρτήτως εμπειρίας και κουλτούρας/χώρας, προτιμούν ένα φλατ σετ ηχείων σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο ή ακουστικά που να μιμούνται αυτόν τον ήχο. Αυτό σημαίνει συγκεκριμένα, μετρήσιμα χαρακτηριστικά. Ας είναι καλά οι Dr Sean Olive και Dr Toole από την Harman.

BTW, η έκθεση θα έχει ενδιαφέρον αν μπορούμε να ακούσουμε. Δώσε ίνφο αν ξέρεις κάτι.

έχω ακουστεί ακριβά ακουστικά για μουσική και δεν ενθουσιάστηκα και ποτε δεν σύγκρινα αυτά σε σχέσει με τον tiamat.

Ποιά, απάνω σε ποιό μηχάνημα και για πόσο χρονικό διάστημα αν μπορείς να μου πεις;

αλλα το post είναι για gaming ακουστικά δεν λέμε για ακουστικά μουσικής ,τα tiamat για μουσική είναι μαύρο χαλι, για games και ταινίες είναι μανούλα...

Η θολούρα και το βουητό(αν υπάρχουν) παραμένουν το ίδιο, άσχετα με το υλικό που παίζεις.

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]

Γ@μάτο σετ τα 612. Σκεφτόμουν να τα πάρω. Λέγεται ότι έχουν-επιτέλους-σωστό μπάσο. Τα έχεις ακούσει; Ένας Fiio E9 θα τα παλεύει ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Γ@μάτο σετ τα 612. Σκεφτόμουν να τα πάρω. Λέγεται ότι έχουν-επιτέλους-σωστό μπάσο. Τα έχεις ακούσει; Ένας Fiio E9 θα τα παλεύει ποιοτικά.

Ισχυει... παρεα με εναν fiio e09k παιζουν

Nope, υποθετω οτι ειναι απλα μια βελτιωμενη εκδοση των 601,

αυτο ακριβως...

πρεπει να κανω πλιατσικο στου @wolves καποια μερα

Ξεχασε τα, τα πλιατσικα...

Αν εχεις φορτωσει τιποτα πιτογυρα μαζι για review, το συζηταμε :p

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι στην έκθεση μπορούμε να ακούσουμε αλλά και να δούμε για όσους προτιμούν να διαλέγουν ακουστικά δια της οράσεως. Και δεν το λέω υποτιμητικά...όλα έχουν την αξία τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζουν σωστα λογω εμπεδησης και ευαισθησιας, ισως με τον ενισχυτη της ZxR να ειναι καλυτερα τα πραγματα, ειχα δοκιμασει τα 601 απευθειας στην Z μιας και ειχα ηδη πουλησει τον audio gd C2C, απλα δεν ! στα παιχνιδια μπορουσα να κανω soundwhoring κανονικα αλλα τα πριμα τσυριζανε λες και καποιος εξυνε κιμωλια στον πινακα, οποτε ή double amping απο την headphone output στον fiio ή DAC+AMP στην οπτικη εξοδο να τελειωνεις, λιμπιζομαι/ζαχαρωνω/λιγουρευομαι ενα τετοιο audio-gd nfb-15.32 -dac/preamp 32bit/192khz usb/coaxial/optique

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sennheiser U320 : Test complet

Τα ακουστικά του [MENTION=30259]das[/MENTION]. Ή περίπου αυτά.

u320.jpg

Πράγματι, είναι από τα καλύτερα gaming sets που υπάρχουν. Ανώτερα από τα ακριβότερα Senn της σειράς pc και από όλα τα razer με βάση αυτά που βλέπω στο σάιτ.

Κανένα ιδιαίτερο θέμα με παραμορφώσεις και ομαλότατος ήχος. Απλά έχουν αδύναμα μπάσα και πρίμα, όπως ακριβώς το περίμενα.

Χρειάζονται το bass boost ενεργοποιημένο και κάποια απλά shelf filters(4 περίπου) από ένα τυπικό eq για να στρώσουν. Αξίζει το eq εδώ.

Καλό είναι να δει κανείς τα επαγγελματικά AKG στο ίδιο σάιτ για να καταλάβει πόσες απάτες υπάρχουν πάνω από τα 100€.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.