Jump to content



Cpu upgrade


Recommended Posts

Ο λογος που ρωταω οσο αναοφορα τις μνημες ειναι γτ δεν ειναι μεσα στο support list και δεν ξερω αμα τις παρω αμα θα μου δουλεψουνε.....Ξερεις αμα θα δουλεψουνε ? χρειαζετε να κοιταω κατι συγκεκριμενα?

Δε νομιζω να εχεις προβλημα αλλα μνημες ειναι αυτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οκ λοιπον Nick μιλαμε για μαφια 2 gta 4 ισως να δοκιμασω crysis 3 (δν εχω ιδεα τι απαιτησεις εχει το παιχνιδι απλα ακουσα οτι βγηκε ) και επισης αυτο που με ενδιαφερει ειναι το εξης αυτος που εχω τωρα με αυτον που θελω να παρω γνωριζετε αμα ειναι πολυ πολυ καλυτερος ??? για παιχνιδια τετοιο lvl που θελω ???παρεμπιπτόντως οταν λες απαιτητικα fps σαν ποια games αναφερεσαι ?? metro και τετοιου επιπεδου γτ αν αναφερεσαι για κατι τετοια γνωριζω οτι πρεπει να το πεταξω απο ενα βραχο....:whistle2:

οκ, δε μιλας βεβαια και για τα λιγοτερο απαιτητικα games του κοσμου, αλλα μαλλον μπορουν να ειναι playable με το συστημα σου, ομως πιστευω να γνωριζεις οτι προφανως δε μπορεις να τα εχεις ολα στο max με οποιαδηποτε συνθεση εκεινης της εποχης

Link to comment
Share on other sites

οκ, δε μιλας βεβαια και για τα λιγοτερο απαιτητικα games του κοσμου, αλλα μαλλον μπορουν να ειναι playable με το συστημα σου, ομως πιστευω να γνωριζεις οτι προφανως δε μπορεις να τα εχεις ολα στο max με οποιαδηποτε συνθεση εκεινης της εποχης

το mafia 2 και το Gta 4 νομιζω μπορει

Link to comment
Share on other sites

το mafia 2 και το Gta 4 νομιζω μπορει

ενταξει, νομιζω ηταν αυτονοητο πως πιο πολυ αναφερθηκα στο crysis...

με τα gta παρεπιπτοντως δεν εχω ασχοληθει (δεν ξερω αν χανω) αλλα νομιζω ειναι μια απο τα ιδια με mafia / saind row iv κτλ με διαφορετικο σεναριο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε παιδια με το ηδη υπαρχον συστημα εκτος gpu που την εκαψα (Θεος χωρεστην evga 8800gtx :rip:) μαφια 2 full ola χωρις phyx εννοειτε 30-40 φπσ οταν ζοριζοταν λογο πολλων γραφικων οκ επεφτε και 20 πλεον με την καινουργια gpu gtx660 ti δεν μασαει ειμια απο 60-45 φπς αλλα οταν βαζω phyx πεφτει στα 20....και λογικο γτ υστερο καθαρα σε cpu το διαβασα κιολας .....gta 4 δεν ξερω οταν το κανω install ξανα θα μαθω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αποψη μου οτι ΔΕΝ αξιζει να κανεις upgrade στον επεξεργαστη σου.

Κανενας,ακομα και Qx9770 θα την κραταει πισω την καρτα(bottleneck) σε αρκετα μεγαλο ποσοστο.Που λεει ο λογος και στα 3.4-3.8ghz να τον φτασεις,παλι θα σε ''κοβει''.

Για μενα πουλα τα υπαρχοντα cpu,mobo,ram και παρε εστω και εναν i3 καινουργιας γενιας + 8 γιγα μνημη και μια απλη μητρικη.

Καλυτερη αποδοση θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αδελφε μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα αλλα το πολυ παρα πολυ 100 ευρω να διαθεσω ακομα και γι αυτο προσπαθω με 50 μαξ 60 να παρω εναν q9550 η εστω q9450 οπου η μονες διαφορες ειναι στην ουσια τα ghz...

επισης αυτο που δεν ξερω και αμα μπορει καποιος να μου εξηγηση οσο αναφορα τις μνημες σκεφτομαι να παρω Coarsair Dominator 8500 2 x 4GB CM2X2048 8500C5D | eBay αλλα αυτες ειναι 2χ4 GB και ελεγα να επαιρνα 4χ2 gb αλλαζει κατι ?? θελω να πω πιο αργα η πιο γρηγορα θα πανε ??? η mobo dual channel einai

__________________

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

Αδελφε μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα αλλα το πολυ παρα πολυ 100 ευρω να διαθεσω ακομα και γι αυτο προσπαθω με 50 μαξ 60 να παρω εναν q9550 η εστω q9450 οπου η μονες διαφορες ειναι στην ουσια τα ghz...

επισης αυτο που δεν ξερω και αμα μπορει καποιος να μου εξηγηση οσο αναφορα τις μνημες σκεφτομαι να παρω Coarsair Dominator 8500 2 x 4GB CM2X2048 8500C5D | eBay αλλα αυτες ειναι 2χ4 GB και ελεγα να επαιρνα 4χ2 gb αλλαζει κατι ?? θελω να πω πιο αργα η πιο γρηγορα θα πανε ??? η mobo dual channel einai

__________________

Δεν ειναι 2x4GB. απλα γραφουνε οτι θα παρεις 2 πακετα που το καθε πακετο εχει 2 ραμ των 2GB. οποτε 4x2GB. δε νομιζω οτι οι dominator βγηκανε ποτε σε στικς των 4GB. μονο 800-αρες θυμαμαι.

Απλα σου ξαναλεω, εφοσον βαλεις εναν Q9550 σε καλη τιμη, η αναβαθμιση ειναι μια χαρα. Και δεν εχεις bottleneck απο την 660ti η οποια ειναι καρτα του 2010-2011.

Για μενα οι ραμ δεν αξιζουν και εισαι κομπλε με τα 4GB

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι τα 4 γίγα αρκούν. Πάρε μόνο τον q9550.. θα σε καλύψει νομίζω και στην τελική 3,2-3,3 θα τα έχεις για πλάκα αν έχεις καλή ψύκτρα!

ακριβως. Παιζει και χωρις ψυκτρα. Εγω τον ειχα στα 3.8ghz με μια πολυ απλη της zalman.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως. Παιζει και χωρις ψυκτρα. Εγω τον ειχα στα 3.8ghz με μια πολυ απλη της zalman.

Συμφωνώ αλλά ίσως παίξει ρόλο και η μητρική του. Εμένα πάνω από 3,6 δεν πάει :cry: / Δεν νομίζω να σε κόβει το stepping για τα 3,3!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια αγορασα μεσο ebay τον

Mouse over image to zoom

  • $_0.JPG
  • $_0.JPG
  • $_0.JPG

Details about Q9550 Core 2 Quad (2.83GHz/12M/1333) SLAWQ δεν ξερω το stepping αλλα τον πηρα 80 και ηταν και ο πιο φθηνος !!!! τον περιμενω γυρω στις Thursday, Aug. 21 - Monday, Sept. 1 ελπιζω να ειναι καλο κομματι...Τωρα θα δω αμα η ψυκτρα που εχω στον e6850 κανει για quad core

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια αγορασα μεσο ebay τον

Mouse over image to zoom

  • $_0.JPG
  • $_0.JPG
  • $_0.JPG

Details about Q9550 Core 2 Quad (2.83GHz/12M/1333) SLAWQ δεν ξερω το stepping αλλα τον πηρα 80 και ηταν και ο πιο φθηνος !!!! τον περιμενω γυρω στις Thursday, Aug. 21 - Monday, Sept. 1 ελπιζω να ειναι καλο κομματι...Τωρα θα δω αμα η ψυκτρα που εχω στον e6850 κανει για quad core

αντε μεγεια, να σου'ρθει με το καλο και βλέπεις. Την μαμα-ψυκτρα του e6850 έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια κερναω σουβλακι οποιος με βοηθησει με το Overclock :D Bonito nai mama stock kai sygkekrimena model: PLA08025512H IGLOO 5062 LIGHT (E) DC12V 0.17A .Την ψαχνω τωρα να δω αμα κανει που αμα δεν με απατα η μνημη μου νομιζω κανει και για quad αλλα αμα καποιος γνωριζει στα σιγουρα ας το πει .

Biker ευχαριστω οσο αναφορα το stepping δεν ξερω τι παιζει ακριβως με το OC αμα ειναι C1 ουτος η αλλος με αερα θα κανω και αμα κανω oc αλλα ας την παρω πρωτα !!αλλα η προσφορα ισχυει οσο αναφορα το oc

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.