Jump to content



Cpu upgrade


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας .Θελω να κανω upgrade την cpu μου εχω την E6850 3GHZ 4MB L2 και σκεφτομαι να παρω τις Intel Core 2 Quad Q9450 4x2 66GHz 12MB 1333 Quad Core LGA775 | eBay η την Intel Core 2 Quad Q9550 2 83 GHz Quad Core BX80569Q9550 Prozessor CPU 5051964043041 | eBay καθαρα για gaming το εχω σκεφτει καλα το θεμα ?? η motherboard ειναι η GA-X38-DQ6 MNHMES pc2 6400 ocz 4x1 gb ddr2 800 ghz Gpu gtx 660 Ti oc 2 gb της Msi Psu καπου στα 600-550 δεν θυμαμαι γτ ειχα την 8800 gtx και ρουφαγε πραμα....

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Πες και το υπόλοιπο σύστημα Μητρική, κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό, μνήμες και οθόνη.

+τι παιχνίδια παίζεις.

Και μετά θα έχουμε και μια ιδέα για το αν το σκέφτεσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζω και ενα αλλο για τις μνημες topic οπου εκει χρειαζομαι οπως και διποτε help αλλα ας μιλησουμε γι αυτο πρωτα και επισης κατω απο το κειμενο μου προσπαθω να βαλω το τι pc εχω αλλα δεν ξερω πως αμα μπορεις και εκει να με βοηθησεις ...:inlove:

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσες καποια πραγματα, αλλα οχι το βασικοτερο: ποιες ειναι οι απαιτησεις σου σε gaming και τι games παιζεις γιατι η λεξη gaming παρα-ειναι γενικουρα... Αν πχ θες pc για lol η τετοιου ειδους games, το ηδη υπαρχον ειναι overkill και μπορεις να το κρατησεις ως τα βαθια γεραματα, αν θες απαιτητικα fps τοτε ειναι απλα για να το βαψεις μπλε και να το φουνταρεις στη θαλασσα :rofl: Γενικα ολα ξεκινανε απο τις αναγγες

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπον Nick μιλαμε για μαφια 2 gta 4 ισως να δοκιμασω crysis 3 (δν εχω ιδεα τι απαιτησεις εχει το παιχνιδι απλα ακουσα οτι βγηκε ) και επισης αυτο που με ενδιαφερει ειναι το εξης αυτος που εχω τωρα με αυτον που θελω να παρω γνωριζετε αμα ειναι πολυ πολυ καλυτερος ??? για παιχνιδια τετοιο lvl που θελω ???παρεμπιπτόντως οταν λες απαιτητικα fps σαν ποια games αναφερεσαι ?? metro και τετοιου επιπεδου γτ αν αναφερεσαι για κατι τετοια γνωριζω οτι πρεπει να το πεταξω απο ενα βραχο....:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπον Nick μιλαμε για μαφια 2 gta 4 ισως να δοκιμασω crysis 3 (δν εχω ιδεα τι απαιτησεις εχει το παιχνιδι απλα ακουσα οτι βγηκε ) και επισης αυτο που με ενδιαφερει ειναι το εξης αυτος που εχω τωρα με αυτον που θελω να παρω γνωριζετε αμα ειναι πολυ πολυ καλυτερος ??? για παιχνιδια τετοιο lvl που θελω ???παρεμπιπτόντως οταν λες απαιτητικα fps σαν ποια games αναφερεσαι ?? metro και τετοιου επιπεδου γτ αν αναφερεσαι για κατι τετοια γνωριζω οτι πρεπει να το πεταξω απο ενα βραχο....:whistle2:

Ολα εξαρτονται απο το ποσο θα παρεις τον cpu. Πιστευω αν τους παρεις ενα 70-80 ευρω αξιζει. Στο gaming το βασικο ειναι να εχεις σωστα fps και με βαση αυτο προσαρμοζεις την ποιοτητα που μετα απο καποιο σημειο οι απαιτησεις ανεβαινουν κατακορυφα και η ποιοτητα οχι τοσο.

Ο Q9550 που τον εχω ακομα, αν ειναι και η Ε0 εκδοση παιρνει ενα σεβαστο OC με default ρευμα. Τα παιχνιδια που ανεφερες θα εισαι υπερκαλυμενος.

Με τις μνημες τι προβλημα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα γραφικων σου ειναι καλη αλλα δε τραβαει το υπολοιπο συστημα. Οπως κ να χει, με εναν Q9550 ή καλυτερα Q9650/QX9650 κ κλοκαρισμα στα ~3,5 θα σαι μια χαρα για καμια 2ετια ακομα.

Η μνημη σου ειναι λιγη αλλα δεν αξιζει να βαλεις 8GB, εκτος αν σου τη χαρισει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα γραφικων σου ειναι καλη αλλα δε τραβαει το υπολοιπο συστημα. Οπως κ να χει, με εναν Q9550 ή καλυτερα Q9650/QX9650 κ κλοκαρισμα στα ~3,5 θα σαι μια χαρα για καμια 2ετια ακομα.

Η μνημη σου ειναι λιγη αλλα δεν αξιζει να βαλεις 8GB, εκτος αν σου τη χαρισει καποιος.

ακριβως, το μονο νομιζω ο q9550 εχει καλυτερο stepping (EO)

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Bonito δες μια τα link που εχω βαλει για τους cpu και οι 2 ειναι απο δημοπρασια του ebay αλλα δεν θα δωσω πανω απο 50 ευρω δεν αξιζουν παραπανω λεφτα αδελφε για παρα πολλους λογους....Απλα δεν ξερω τι stepping ειναι αν μπορεις να καταλαβεις εσυ θα ηθελα να μου πεις ,Οσο αναφορα τις μνημες που εχω θελω απλα την μαξ αποδωση και ξερω οτι για games θα χρειαστω 8 gb και επισης η gpu μου σαν recommened zhtaei 8gb

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα και μιας και εγω ειμαι στο ιδιο διλημμα μιας και εχω το Ε6750 ,και λογω αγορας καινουργιας καρτας γραφικων θελω να κανω την αναβαθμιση και να παω σε εναν της σειρας q ή ακομα και με modα σε καποιον xeon 771 με κοστος γυρω στα 70e ή αν βρω να πουλησω ολο το δικο μου συστημα και να παω σε amd fx6xxx.Δλδ με εναν q ειμαι καλυμμενος απο cpu για τα συγχρονα παιχνιδια για να δουλεψει με μια 7950 ή θελω παραπανω?

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Bonito δες μια τα link που εχω βαλει για τους cpu και οι 2 ειναι απο δημοπρασια του ebay αλλα δεν θα δωσω πανω απο 50 ευρω δεν αξιζουν παραπανω λεφτα αδελφε για παρα πολλους λογους....Απλα δεν ξερω τι stepping ειναι αν μπορεις να καταλαβεις εσυ θα ηθελα να μου πεις ,Οσο αναφορα τις μνημες που εχω θελω απλα την μαξ αποδωση και ξερω οτι για games θα χρειαστω 8 gb και επισης η gpu μου σαν recommened zhtaei 8gb

o Q9550 αν η φωτογραφια ειναι οντως του επεργαστη και οχι μια γενικη ειναι C1 stepping αλλα αυτο δε σε ενδιαφερει αν δεν κανεις OC. Ενα 3.5GHz ισως και με C1. Απλα στον E0 ειναι ψιλο-εγγυημενο και με χαμηλα ρευματα. Δες και για κανα QX9650 αν και θα ειναι ακριβος.

8GB DDR2 θελεις 4x2GB και θα τις χρησοπληρωσεις. Νομιζω με 4GB εισαι κομπλε.

Για παραδειγμα καινουργιες οι Dominator 1066 που ειναι απτις πιο γνωστες ddr2 εχουν 140 λιρες τα 4GB. Σιγουρα θα βρεις πιο κατω αλλα δεν θα αξιζει.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις socket 775 και παρεις xeon poy einai για socket 771 πρεπει να κανεις το αναλογο mod στον 775 ελπιζω να το γνωριζεις αυτο Igalkis ?

αυτο το γνωριζω.απλα πας σε καλυτερο ποιοτικά cpu νομιζω και με λιγοτερα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Bonito ευχαριστω για το γρηγορο reply Δεν κοιταζω αδελφε για qx9650 γιατι στην ουσια ειναι ολοιδιος με τον q9550 τωρα δεν ξερω τι stepping ειναι οπου καταλαβα εχει να κανει με το θεμα oc αλλα η διαφορα ειναι στα hz και ειναι κοροιδα να δωσω 140+ για εναν 7 ετιας cpu για να εχω στοκ τιμες παντα εως το πολυ 10 fps παραπανω.... οσο αναφορα τις μνημες θα κανω new topic οπου εκει θα βαλω μερικα λινκς αμα μπορεις να helparis και εκει για να μην τα μπουρδοκλωσουμε εδω

Οκ igalkis στα ειπα αυτα οχι για να το παιξω εξυπνος απλα εψαχνα για cpu και ολο xeon eblepa na poylane και το εψαξα λιγο οπου και εδω υπαρχει topic gia to mod και ειπα να το πω σε περιπτωση π δεν το γνωριζεις :)

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Bonito ευχαριστω για το γρηγορο reply Δεν κοιταζω αδελφε για qx9650 γιατι στην ουσια ειναι ολοιδιος με τον q9550 τωρα δεν ξερω τι stepping ειναι οπου καταλαβα εχει να κανει με το θεμα oc αλλα η διαφορα ειναι στα hz και ειναι κοροιδα να δωσω 140+ για εναν 7 ετιας cpu για να εχω στοκ τιμες παντα εως το πολυ 10 fps παραπανω.... οσο αναφορα τις μνημες θα κανω new topic οπου εκει θα βαλω μερικα λινκς αμα μπορεις να helparis και εκει για να μην τα μπουρδοκλωσουμε εδω

Βαλε εδω δε χρειαζεται καινουργιο θεμα, εφοσον ειναι για την αναβαθμιση του pc σου

Link to comment
Share on other sites

GIGABYTE - Support. αυτο ειναι το λινκ απο το σιτε της μητρικης μου οπου δειχνει τις μνημες

OCZ 4 GB DDR2 RAM 1066 MHz DIMM 240 Pin 2 x 2GB Memory 842024009986 | eBay

Μεχρι στιγμης αυτην βρηκα ειδα και καποιες αλλες με λιγα λεφτα βεβαια σχεδον ολες με δημοπρασια ...θα ψαξω τωρα και θα κανω add

8GB 4x2GB OCZ Gold DDR2 PC28500 1066MHz | eBay δες μια αυτες νομιζω ειναι αυτες που χρειαζομαι ...Τι λες?

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=18494]INFLAMESGOHAN[/MENTION]

Και αυτες τις εχω ειναι μια χαρα. Το θέμα ειναι ποσα θα δωσεις. Αν μπορεσεις να πουλησεις αυτες που έχεις ίσως αξιζει, αλλα και παλι σου λεω τα 4GB δε σε περιοριζουν τόσο.

*Προσπαθησε να κανεις ενα post.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που ρωταω οσο αναοφορα τις μνημες ειναι γτ δεν ειναι μεσα στο support list και δεν ξερω αμα τις παρω αμα θα μου δουλεψουνε.....Ξερεις αμα θα δουλεψουνε ? χρειαζετε να κοιταω κατι συγκεκριμενα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.