Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Maximvs εσύ φτιάχνεις καταπληκτικά πράγματα, και συγχαρητήρια! Εγώ δυστυχώς μια απλή G27 έχω, και τα χει παίξει κι αυτή... 

 

Ούτε 3 μήνες δεν έχω την G27 και σήμερα τα παιξε... Το πρόσεξα όταν άνοιξα το PC πως δεν είχε κεντράρει καλά, αλλά λέω μόλις παίξω κανένα παιχνίδι θα στρώσει... Αμ δε... σε όλα όσα δοκίμασα (Assetto corsa, dirt rally, pCars), το τιμόνι δεν είναι κεντραρισμένο. Ούτε με βάλε/βγάλε usb ή καλώδιο ρεύματος, ούτε με restart, ούτε με re-calibration από windows ή ingame έστρωσε... :yikes:

 

Το χειρότερο είναι πως όσο έπαιζα assetto corsa, το κεντράρισμα χανονταν συνεχώς και άλλαζε θέση κάθε λίγο και μέσα στο παιχνίδι, ειδικά μετά από τρακάρισμα...σε κάποια φάση οδηγούσα ευθεία με το τιμόνι γυρισμένο εντελώς ανάποδα! :fie:  

 

Διαβάζοντας κάποιες σελίδες πίσω αλλά και με λίγο ψάξιμο στο internet, νομίζω πως έχει το πρόβλημα με το optical encoder: http://www.cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html

 

Μια και η τιμονιέρα είναι σε εγγύηση, δε θα ήθελα να προχωρήσω σε άνοιγμα της τιμονιέρας με τον κίνδυνο να μη φταίει αυτό και τελικά να χάσω και την εγγύηση... Με την G27 σε έλλειψη όμως, το ερώτημα είναι τι κάνω (λες να μου δώσουν καμιά G29?); Θα πάω αύριο στο plaisio να δω τι θα μου πουν και μετά τηλέφωνο στη logitech... Το σίγουρο είναι πως αναγκαστικά βλέπω να απέχω για μεγάλο διάστημα από τα αγωνιστικά δρώμενα...  :(

 

:wall:  :wacko:  :boxed:  :upside:

Link to comment
Share on other sites

Maximvs εσύ φτιάχνεις καταπληκτικά πράγματα, και συγχαρητήρια! Εγώ δυστυχώς μια απλή G27 έχω, και τα χει παίξει κι αυτή... 

 

Ούτε 3 μήνες δεν έχω την G27 και σήμερα τα παιξε... Το πρόσεξα όταν άνοιξα το PC πως δεν είχε κεντράρει καλά, αλλά λέω μόλις παίξω κανένα παιχνίδι θα στρώσει... Αμ δε... σε όλα όσα δοκίμασα (Assetto corsa, dirt rally, pCars), το τιμόνι δεν είναι κεντραρισμένο. Ούτε με βάλε/βγάλε usb ή καλώδιο ρεύματος, ούτε με restart, ούτε με re-calibration από windows ή ingame έστρωσε... :yikes:

 

Το χειρότερο είναι πως όσο έπαιζα assetto corsa, το κεντράρισμα χανονταν συνεχώς και άλλαζε θέση κάθε λίγο και μέσα στο παιχνίδι, ειδικά μετά από τρακάρισμα...σε κάποια φάση οδηγούσα ευθεία με το τιμόνι γυρισμένο εντελώς ανάποδα! :fie:  

 

Διαβάζοντας κάποιες σελίδες πίσω αλλά και με λίγο ψάξιμο στο internet, νομίζω πως έχει το πρόβλημα με το optical encoder: http://www.cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html

 

Μια και η τιμονιέρα είναι σε εγγύηση, δε θα ήθελα να προχωρήσω σε άνοιγμα της τιμονιέρας με τον κίνδυνο να μη φταίει αυτό και τελικά να χάσω και την εγγύηση... Με την G27 σε έλλειψη όμως, το ερώτημα είναι τι κάνω (λες να μου δώσουν καμιά G29?); Θα πάω αύριο στο plaisio να δω τι θα μου πουν και μετά τηλέφωνο στη logitech... Το σίγουρο είναι πως αναγκαστικά βλέπω να απέχω για μεγάλο διάστημα από τα αγωνιστικά δρώμενα...  :(

 

:wall:  :wacko:  :boxed:  :upside:

Εγω στην δικη μου G25 που ειχα και μου εκανε το ιδιο μετα απο 6 χρονια λειτουργιας,πηρα το encoder που ανεφερες , το εβαλα και η τιμονιερα ηταν σαν καινουργια στην αποκριση και στο κεντραρισμα...πραγματικα καταπληκτικο προιον το οποιο μου ηρθε απο Μαλαισια νομιζω μεσα σε 10 μερες!

Στη περιπτωση σου ομως....μη το κανεις αφου η τιμονιερα εχει εγγυηση...κριμα θα ειναι...πηγαινε την για RMA και περιμενε να σε ειδοποιησουν να την παρεις.

 

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια για τις δουλειες μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μάλλον δεν είναι καλά... Σε επικοινωνία με την Logitech Hellas μου είπαν πως θα πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα για να γίνει αντικατάσταση με άλλη, αν διαθέτει το κατάστημα. Δυστυχώς επιβεβαίωσε πως δεν είναι πλέον διαθέσιμη η G27 και επομένως αν δεν υπάρχει απόθεμα στο plaisio, τότε είναι θέμα πολιτικής του καταστήματος το τι θα μου προτείνουν (πιστωτικό ή ανταλλαγή με άλλη). 

 

Στη συνέχεια, κάλεσα το plaisio και μου είπαν πως αφού η παραγγελία έγινε τηλεφωνικά, μπορώ να επιστρέψω την τιμονιέρα σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα του πλαισιου και να συζητήσω αντικατάσταση. Στην ερώτηση ποια είναι η πολιτική του πλαισίου αν δεν υπάρχει άλλο κομμάτι για αντικατάσταση (που όπως φαίνεται δεν υπάρχει ούτε στο πλαισιο), μου ανέφερε πως σε αυτήν την περίπτωση γίνεται είτε αντικατάσταση με κάποιο άλλο προϊόν ίδιας αξίας, είτε δίνεται πιστωτικό...

 

Με λίγα λόγια... πολύ φοβάμαι πως ήρθε η ώρα να κρεμάσω κι εγώ τα γάντια μου...  :(, ή να την κρατήσω και να παραγγείλω τελικά το encoder, ελπίζοντας να φτιάξει, κι ας χάσω την εγγύηση? :unsure:  

Link to comment
Share on other sites

1)επιστροφη χρηματων και βρες μια μεταχειρισμενη
2)πιστωτικο και παιρνεις μια γ29 (δε το προτεινω)
3)την στελνεις απευθειας στην logitech εξωτερικο και σε εξυπηρετουν αυτοι απευθειας.

 

προτεινω την 3η

Link to comment
Share on other sites

Πολλά θέματα από τις απαντήσεις που σου έδωσαν σε Logitech και Πλαίσιο, αλλά συνοπτικά:

 

Αν η G27 είναι ακόμη εντός εγγύησης από τη Logitech, δεν δικαιούται η Logitech Hellas να σου πει να μιλήσεις με το Πλαίσιο. Εσύ επιλέγεις εάν θα επιδιώξεις RMA από την κατασκευάστρια εταιρεία ή θα απευθυνθείς στον πωλητή (εάν ισχύουν ακόμη και οι δύο εγγυήσεις). Εάν έχει λήξει η πρόσθετη εγγύηση της Logitech ή αν με δική σου πρωτοβουλία επιλέξεις να ασχοληθείς μόνο με το Πλαίσιο, τότε ο νόμος τους υποχρεώνει να σε εξυπηρετήσουν χωρίς να σε παραπέμψουν στην αντιπροσωπεία.

 

Ο Αστικός Κώδικας δίνει στον καταναλωτή την επιλογή μεταξύ διόρθωσης ή αντικατάστασης του ελαττωματικού είδους. Αν είναι αδύνατη ή δυσανάλογα ακριβή, μπορείς να επιλέξεις μείωση του τιμήματος ή να υπαναχωρήσεις από τη σύμβαση (επιστροφή χρημάτων).

 

Προσωπικά προτείνω RMA στη Logitech, γιατί θεωρώ ότι θα είναι η πιο αποτελεσματική λύση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1)επιστροφη χρηματων και βρες μια μεταχειρισμενη

2)πιστωτικο και παιρνεις μια γ29 (δε το προτεινω)

3)την στελνεις απευθειας στην logitech εξωτερικο και σε εξυπηρετουν αυτοι απευθειας.

 

προτεινω την 3η

 

Θα περάσω το απόγευμα από ένα πλαίσιο να δω τι θα μου πουν, χωρίς να πάρω την τιμονιέρα μαζί μου...

 

Για το 1) και 2): Γνωρίζοντας από το παρελθόν την αντιμετώπιση από το πλαίσιο σε τέτοια θέματα, πιστεύω πως θα μου πουν να φέρω την τιμονιέρα και να τους την αφήσω να την ελέγξουν αυτοί και αν έχει πρόβλημα θα την στείλουν στον προμηθευτή και θα με ειδοποιήσουν... Στη συνέχεια θα περάσει περίπου 1 μηνας χωρίς να με ειδοποιήσουν, θα αρχίσω να ενοχλώ εγώ, θα μου λένε πως δεν τους απάντησε ακόμα, και μετά από κανα 2 μηνο και έπειτα από αρκετή δική μου πίεση,  τελικά θα μου προτείνουν είτε επιτροφή χρημάτων, είτε πιστωτικό, είτε αντικατάσταση με κάποια άλλη, ή κάτι τέτοιο... 

Σε αυτό το σενάριο που είναι και το πιο πιθανό, α) θα μείνω πολύ καιρό χωρίς τιμονι και β) Ξεχνώ την G27 για πάντα... 

 

Ακόμα κι αν μου μου δώσουν πιστωτικό (230 ευρώ την πήρα) και πάω για G29(400 ευρώ, χωρίς το shifter), θα πρέπει να δώσω άλλα 170ευρώ που δεν τα δίνω σε καμία περίπτωση. Το να μου δώσουν μια DFGT και να γυρίσω πάλι στα άθλια πετάλια, δεν το συζητώ καν!

 

Αφού έφαγα άκυρο από την Logitech Hellas, το μόνο βήμα που τελικά απομένει να κάνω με δεδομένο πως εγώ θέλω αυτήν που αγόρασα, δηλαδή την G27 η οποία δεν υπάρχει πλέον στην Ελλάδα και είναι άγνωστο αν θα την ξαναφέρουν στο μέλλον, είναι το 3), δηλαδή να επικοινωνήσω απευθείας με την Logitech Εξωτερικού (ποια όμως; logitech.com?) για να ζητήσω είτε επισκευή, είτε αντικατάσταση (στην τελική, το θέμα είναι τόσο διαδεδομένο που είναι σίγουρο πως ότι και να έχει πάθει, επισκευάζεται)!

 

Αν τελικά δε βγάλω άκρη και με την Μαμά logitech, μάλλον θα βάλω χέρι για να την φτιάξω μόνος μου, αφού έτσι κι αλλιώς αν αποτύχει κι αυτό, σημαίνει πως δεν έχει και κανένα νόημα η αγγύηση... Εδώ έχει και οδηγίες (το πρώτο που βγάζει το google για "g27 centering problem"): http://isiforums.net/f/showthread.php/11012-G27-losing-its-centering-position-(hardware-fix)

 

 

Πολλά θέματα από τις απαντήσεις που σου έδωσαν σε Logitech και Πλαίσιο, αλλά συνοπτικά:

 

Αν η G27 είναι ακόμη εντός εγγύησης από τη Logitech, δεν δικαιούται η Logitech Hellas να σου πει να μιλήσεις με το Πλαίσιο. Εσύ επιλέγεις εάν θα επιδιώξεις RMA από την κατασκευάστρια εταιρεία ή θα απευθυνθείς στον πωλητή (εάν ισχύουν ακόμη και οι δύο εγγυήσεις). Εάν έχει λήξει η πρόσθετη εγγύηση της Logitech ή αν με δική σου πρωτοβουλία επιλέξεις να ασχοληθείς μόνο με το Πλαίσιο, τότε ο νόμος τους υποχρεώνει να σε εξυπηρετήσουν χωρίς να σε παραπέμψουν στην αντιπροσωπεία.

 

Ο Αστικός Κώδικας δίνει στον καταναλωτή την επιλογή μεταξύ διόρθωσης ή αντικατάστασης του ελαττωματικού είδους. Αν είναι αδύνατη ή δυσανάλογα ακριβή, μπορείς να επιλέξεις μείωση του τιμήματος ή να υπαναχωρήσεις από τη σύμβαση (επιστροφή χρημάτων).

 

Προσωπικά προτείνω RMA στη Logitech, γιατί θεωρώ ότι θα είναι η πιο αποτελεσματική λύση.

 

 

Η απόδειξη αγοράς αναφέρει χαρακτηριστικά: "Το προϊόν 1408062 συνοδεύεται με 3 έτη εγγύησης της Πλαίσιο Computers". Ημερομηνία αγοράς στην απόδειξη: 10/9/2015. Σημερινή ημερομηνία: 6/11/2015. Ούτε 2 μήνες!!!

 

@racer, ή όποιος άλλος έχει εμπειρία από επικοινωνία με μαμά logitech (εξωτερικού), ας μου κάνει κανένα p.m. για το που πρέπει να απευθυνθώ (ε-μαιλ, τηλ, κλπ)

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως στελνεις βιντεο στην Logitech σαν αποδεικτικο οτι δε δουλευει και την αποδειξη σε φωτοτυπια και σου στελνει αλλη καινουργια η logitech με την μια.Αλλα για περισσοτερες πληροφοριες καλυτερα να στα πει ο Τασος.Τον σκουνταω αλλα δεν ανταποκρινεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, όυι αστόχησε το optical encoder σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Δεν είναι απίθανο αλλα μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

 

Δοκίμασες άλλη θύρα USB?

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, όυι αστόχησε το optical encoder σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Δεν είναι απίθανο αλλα μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

 

Δοκίμασες άλλη θύρα USB?

 

Δοκίμασα, 3 διαφορετικές θύρες, δοκίμασα να το βγάλω από το ρεύμα και να το ξαναβάλω, re-calibration, όλα τα γνωστά (τον profiler δεν τον έχω κάνει uninstall ακόμα, αλλά δε νομιζω να φταίει, αφού δεν κεντράρει σωστά κατά την εκκίνηση των windows ακόμα)... 

 

Πάντως κι εγώ έχω αμφιβολίες για το αν είναι αυτό, ή μόνο αυτό το πρόβλημα... Είχα γράψει και παλιότερα πως το force feedback στο dirt rally κυρίως με τις default ρυθμίσεις έκανε πολύ θόρυβο σα να έχουν λασκάρει οι βίδες και τα γρανάζια... Πολύ πιθανόν να θέλουν απλά σφήξιμο κάποιες βίδες από μέσα... Και για να πω την αλήθεια, αν και εδώ και 1-2 μέρες είχα δει πως όταν άνοιγα τον υπολογιστή το κεντράρισμα δεν ήταν ακριβώς στο κέντρο, αλλά έγερνε ελαφρά προς τα αριστερά, δεν είχα δώσει σημασία γιατί ήταν ανεπαίσθητο. Ουσιαστικά τα παιξε εντελώς μετά από μια στούκα στο dirt rally! Από τότε, η κατάσταση είναι τραγική!

 

Στο assetto, μέσα σε 2 γύρους στην zandvoort με την formula abarth, η διαδρομή του τιμονιού προς τα αριστερά είχε σχεδόν εξαφανιστεί!

Αν βρω χρόνο θα ετοιμάσω βιντεάκι μέχρι αύριο να σας δείξω ακριβώς τι κάνει (ίσως χρειαστεί και για τη μαμά logitech)...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα,

 

Είχα πρόβλημα με τα πεντάλ του γκαζιού κια του φρένου σε μια G25 η οποία είναι εκτός εγγύησης και ανοιγμένη, για καθαρισμό.

Επικοινώνησα με το τμήμα customer care, μέσα από το site της Logitech Europe, όπου τους ανέφερα το πρόβλημα και τους ζήτησα λύση η ανταλλακτικό, αφου ήταν εκτός εγγύησης.

Καταγράψανε το πρόβλημα και του δώσανε κάτι σαν αριθμό πρωτοκόλλου, και από εκεί και πέρα ξεκίνησε η ανταλλαγή emails και τα πέρα δώθε.

Με αρκετή υπομονή και επιμονή ;) και μετά από καμιά 10αριά μέρες (Ιούνιος 2013), μου απάντησε η Isabela :p και με πληροφόρησε ότι μου δίνουν έκπτωση 75% :rolleyes:  για να αγοράσω την G27 αφού είχε ήδη καταργηθεί ή G25, η να αγοράσω οποιοδήποτε Logitech περιφερειακό ήθελα.

Παράλληλα μου έστελε ένα κουπόνι με κωδικό που περιελάμβανε την έκπτωση και με μια επισύμανση ότι ίσχυε για 30 μέρες μόνο.

 

Προχώρησα στην αγορά της G27, η οποία μου ήρθε σε 1 εβδομάδα από Αγγλία (νομίζω ότι εκεί είναι τα κεντρικά τους στην Ευρώπη) πληρώνοντας περίπου 100€ συνολικά αν θυμάμαι καλά.

Εδώ μπορείς να δεις την υπογραφή της, την οποία έκανα copy από μειλ που έψαξα και βρήκα.

Kind Regards
Isabela
Logitech Europe S.A.
Customer Care - Europe, Middle East and Africa

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και εάν χρειάζεσαι κάτι άλλο μου λές...

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, όυι αστόχησε το optical encoder σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Δεν είναι απίθανο αλλα μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

 

Δοκίμασες άλλη θύρα USB?

 

Πάντως και εγώ συμφωνώ με τον Δημήτρη!

Φαντάσου ότι εγώ το άλλαξα το optical encorder, χωρίς να έχω θέμα, μήπως και βελτιώσω ένα μικρό κενο που καταλάβαινα στο κέντρο του τιμονιού, χωρίς τελικά να το εξαλείψω...., μετά από κάνα χρόνο.

Εάν δεν βρείς άκρη και επειδή η G29 δεν μου αρέσει προσωπικά, η καλύτερη σημερινή μόντα είναι να καταργήσεις ΟΛΑ τα πλαστικά που "πιάνουν" τιμόνι και γρανάζι με κάτι τέτοιο, που θα φτιάξεις όμως εδώ ίσως φθηνότερα σε τόρνο, από τον Grey Wolf 

Ή θα αλλάξεις εντελώς, όπως εγώ, σε κάτι με ιμάντες.... Βέβαια τα λεφτά πολλά και καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και μενα μου φαινεται πολυ περιεργο σε τοσο μικρο διαστημα να την ακουσει..Θεμη κανενα νεοτερο με την τιμονιερα? Δεν πιστευω να εχεις θεμα παντως με τα κεντρικα της logitech αν τελικα την στειλεις..

Κριμα παντως οπως κ να χει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δεν έχω νέα ακόμα, από πλαίσιο μου είπαν να μου δώσουν πιστωτικό γιατί όντως δεν υπάρχει άλλη σε καμία αποθήκη και μάλιστα μου πρότειναν κι αυτοί να επικοινωνήσω απευθείας με logitech αν θέλω ξανά την G27, γιατί το πλαίσιο απλά θα την επιστρέψει στον προμηθευτή.

 

Το βράδυ έκανα register την G27 στο site της Logitech (@Billy κάντο κι εσύ! Μου έβγαλε πως έχει εγγύηση μέχρι 07/08/2018) και άνοιξα θέμα στο support. Ακόμα δεν έχουν απαντήσει (πέρα από το αυτόματο e-mail επιβεβαίωσης ότι θα κοιτάξουν το θέμα μου asap), αλλά μεσολαβεί και ΣΚ.

 

Πάντως βλέποντας όλα αυτά τα βίντεο με τις "εγχειρήσεις" στις G27, τόσο ΔΕ θέλω να μπλέξω ανοίγοντάς την.. 

 

Μια πρώτη γεύση για το τι συμβαίνει όταν ανοίγω το pc και κάνει calibration, μπορείτε να δείτε στο βίντεο που μόλις ανέβασα:

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τελευταίο τεστ.

 

Κάνε exit τον Logitech profiler κ μετά φόρτωσε το AC. Εκεί κάνε από την αρχή το calibration wheel, όλα τα βήματα. Αν μετά in game στο δείχνει πάλι λάθος ή αν αλλάζει συνεχώς η θέση του κέντρου, τότε όντως έχει ραγίσει το optical encoder και ολισθαίνει.

 

Καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.