Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Δεν νομιζω οτι μπορεις με καποιο τροπο να δεις τι γινεται αν δεν βγαλεις τη μασκα και αν προσθεσεις σε αυτο την αισθηση που σου δινει ειναι σιγουρο οτι το χερι σου δεν θα φτασει ποτε την κουπα :(

 

Έγινε επεξεργασία από djkostas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@akis_z80, φορας γυαλια και συ, ετσι δεν ειναι;

Για πες κατι για αυτη την "λεπτομερεια".

Μπορεις να τα φορας με το occulus;

Το κιτ έχει 2 σετ φακών. 1 για νορμάλ όραση και 1 για μύωπες. Αρχικά δοκίμασα με το default set και τα γυαλιά μου. Έχω σχετικά μικρό σκελετό και δε μπορώ να πω ότι με ενόχλησε κάπου. Στο dk1 ήταν λίγο πιο στριμόκωλα τα πράγματα. Πάντως Με φακούς επαφής σίγουρα μπορεί να πετύχει κανείς λίγο καλύτερο fov,  αφού τα μάτια του θα έρθει πιο κοντά στην οθόνη.

 

Δοκίμασα και τη λύση του Β σετ φακών χωρίς γυαλιά. Διορθώνουν μόνο τη μυωπία, οπότε αν έχεις πολύ αστιγματισμό ίσως δε σε βολέψουν. Εγώ με μισό βαθμό αστιγματισμού ήμουν οκ (μυωπία έχω 6.5).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα (8/12) τελικά ήρθαν τα optical encoders (από τις 9/11) για την G27 από Ταϊλάνδη (http://cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html)

 

Επειδή τελικά η Logitech μου αντικατέστησε την G27 (με G29 ή G920, δεν ξέρω ακόμα τι μου έστειλαν, αναμένεται την Παρασκευή ή Δευτέρα) και με υποχρέωσε να καταστρέψω την G27, πλέον δεν το χρειάζομαι, ούτε σαν ανταλλακτικό, γιατί απ' ότι διάβασα στις καινούριες τιμονιέρες έχουν αλλάξει το encoder).

 

Γι' αυτό σκέφτομαι το encoder να το βάλω σε αγγελία, στο ποσό που τo αγόρασα (34 ευρώ). Αν κάποιος φίλος από το φόρουμ ενδιαφέρεται να το αγοράσει σαν ανταλλακτικό (αχρείαστο να είναι βασικά) για τη δική του G27 ή DFGT (κατά προτίμηση από Θεσσαλονίκη) ας μου στείλει ένα p.m.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό, που είναι μεταλλικό και όχι η πλαστικούρα της logitech, είναι συμβατό με την τελευταία έκδοση της G27 ή DFGT (μπλε εικόνα τιμονιού στο κουτί), όπως αναφέρεται στη σελίδα http://cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html

 

 

@Billys, όποτε έχεις χρόνο, στείλε μου ένα p.m. για να κανονίσουμε να βρεθούμε και να σου δώσω το άλλο encoder που παρήγγειλα για σένα.

 

Για την ιστορία, όταν άνοιξα την G27 για να την καταστρέψω, επιβεβαίωσα πως πράγματι η αιτία που το τιμόνι έχανε το κέντρο ήταν ο encoder που είχε σπάσει!!!

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
Link to comment
Share on other sites

Εγω πως μπορω να δω τι g27 εχω? Την εχω κανα 3μηνο απο μια προσφορα του Πλαισιου

 

 

Λογικά την καινούρια έχεις.. κι εγώ τότε την πήρα από το πλαίσιο, 239 ευρώ :-).

 

Αν έχεις κρατήσει το κουτί, πρέπει να είναι έτσι:

 

g27-carton_med.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ποια ή διάφορα της καινούριας με τη παλιά??

Απ ότι διάβασα διαφέρουν τα optical encoders. Στα νεότερα μοντέλα εχει περισσότερες τρυπούλες, ίσως για μεγαλύτερο precision. Δεν ξέρω αν έχουν άλλες διαφορές.

Σε κάθε περίπτωση οι G27 εχουν πλέον καταργηθεί. Η logitech έχει σταματήσει την παραγωγή τους και ότι πωλείται ακόμη είναι ότι έχει απομείνει στο stock.

edit: ανάποδα είναι. Ο encoder στα νεότερα μοντέλα έχει 30 slots ενώ στα παλιότερα έχει 60 slots.

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα (8/12) τελικά ήρθαν τα optical encoders (από τις 9/11) για την G27 από Ταϊλάνδη (http://cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html)

Επειδή τελικά η Logitech μου αντικατέστησε την G27 (με G29 ή G920, δεν ξέρω ακόμα τι μου έστειλαν, αναμένεται την Παρασκευή ή Δευτέρα) και με υποχρέωσε να καταστρέψω την G27, πλέον δεν το χρειάζομαι, ούτε σαν ανταλλακτικό, γιατί απ' ότι διάβασα στις καινούριες τιμονιέρες έχουν αλλάξει το encoder).

Γι' αυτό σκέφτομαι το encoder να το βάλω σε αγγελία, στο ποσό που τo αγόρασα (34 ευρώ). Αν κάποιος φίλος από το φόρουμ ενδιαφέρεται να το αγοράσει σαν ανταλλακτικό (αχρείαστο να είναι βασικά) για τη δική του G27 ή DFGT (κατά προτίμηση από Θεσσαλονίκη) ας μου στείλει ένα p.m.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό, που είναι μεταλλικό και όχι η πλαστικούρα της logitech, είναι συμβατό με την τελευταία έκδοση της G27 ή DFGT (μπλε εικόνα τιμονιού στο κουτί), όπως αναφέρεται στη σελίδα http://cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html

@Billys, όποτε έχεις χρόνο, στείλε μου ένα p.m. για να κανονίσουμε να βρεθούμε και να σου δώσω το άλλο encoder που παρήγγειλα για σένα.

Για την ιστορία, όταν άνοιξα την G27 για να την καταστρέψω, επιβεβαίωσα πως πράγματι η αιτία που το τιμόνι έχανε το κέντρο ήταν ο encoder που είχε σπάσει!!!

μλκια έκανες!! έπρεπε να τράβαγες φωτογραφίες και να στην "έσπαγα" στο φωτοσοπ..:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι ξερετε θελω βοηθεια για το παρακατω προβλημα.

Οπως βλεπετε το ροδακι εχει παει πλαγια επειδη ο σωληνας ειναι στρογγυλος με αποτελεσμα να μην γυριζει κανοντας την μετακινηση του καθισματος δυσκολη ειδικα τωρα το χειμωνα πανω στη μοκετα. Τι μπορω να του βαλω στα ροδακια για να μην γερνει? εστω και αν χρειαστει να φτιαξουμε κατι. Υποψην οτι ο σωληνας ειναι ατσαλι 3mm παχος.

post-52744-0-78943800-1449756045_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι ξερετε θελω βοηθεια για το παρακατω προβλημα.

Οπως βλεπετε το ροδακι εχει παει πλαγια επειδη ο σωληνας ειναι στρογγυλος με αποτελεσμα να μην γυριζει κανοντας την μετακινηση του καθισματος δυσκολη ειδικα τωρα το χειμωνα πανω στη μοκετα. Τι μπορω να του βαλω στα ροδακια για να μην γερνει? εστω και αν χρειαστει να φτιαξουμε κατι. Υποψην οτι ο σωληνας ειναι ατσαλι 3mm παχος.

καλημερα,

στο you tube αν μπεις και πληκτρολογησεις rs1 seat θα δεις πολλα παιδια που εχουνε βαλει ροδακια στο καθισμα και ισως παρεις καποια ιδεα.(Νομιζω οτι τα προσαρμοζουν ακριβως στα σημεια στα οποια το καθισμα εχει τα τεσσερα ποδαρακια για να ακουμπαει στο πατωμα) Στο δικο μου παντως αν θελω να το μετακινησω λιγο αν θελω να δω καποια ταινια στην τηλεοραση και θελω να κατσω στον καναπε τραβαω λιγο το χαλι που το εχω πανω και ετσι το βαρος του καθισματος δεν ειναι και τοσο προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι ξερετε θελω βοηθεια για το παρακατω προβλημα.

Οπως βλεπετε το ροδακι εχει παει πλαγια επειδη ο σωληνας ειναι στρογγυλος με αποτελεσμα να μην γυριζει κανοντας την μετακινηση του καθισματος δυσκολη ειδικα τωρα το χειμωνα πανω στη μοκετα. Τι μπορω να του βαλω στα ροδακια για να μην γερνει? εστω και αν χρειαστει να φτιαξουμε κατι. Υποψην οτι ο σωληνας ειναι ατσαλι 3mm παχος.

:eek: Γιατί ο άξονας της ρόδας δεν είναι κάθετος? Ήτανε και στράβωσε ο σωλήνας? Τι θα έλεγες για καινούργια (κάθετη) τρύπα για τον άξονα?

Για να μην έχεις πρόβλημα στο χαλί θες ποιο μεγάλες ρόδες (διάμετρο)!

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

:eek: Γιατί ο άξονας της ρόδας δεν είναι κάθετος? Ήτανε και στράβωσε ο σωλήνας? Τι θα έλεγες για καινούργια (κάθετη) τρύπα για τον άξονα?

Για να μην έχεις πρόβλημα στο χαλί θες ποιο μεγάλες ρόδες (διάμετρο)!

Δεν εχει στραβωσει κατι απλα επειδη ο σωληνας ειναι στρογγυλος το πανω μερος απο το ροδακι δεν εχει καλο πατημα και παιζει πανω στο σωληνα. Ακομα και αν το σφιξεις τερμα παλι το ιδιο θα γινει αν ο σωληνας ηταν τετραγωνος π.χ δεν θα ειχε θεμα και το ροδακι θα γυριζε κανονικα.

Αυτο που σκεφτηκα ειναι να βρω ενα σωληνα ορθογωνιο με το ιδιο πλατος οπως το πανω μερος απο τη ροδα, να το βαλω κατα πλατος απο τη μια τρυπα στην απεναντι και να βιδωσω εκει τις ροδες.

Ενας αλλος φιλος το τερματισε λεγοντας μου να παρω γρυλο για μικρες παλετες και να το πηγαινω βολτα οπου θελω...

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει στραβωσει κατι απλα επειδη ο σωληνας ειναι στρογγυλος το πανω μερος απο το ροδακι δεν εχει καλο πατημα και παιζει πανω στο σωληνα. Ακομα και αν το σφιξεις τερμα παλι το ιδιο θα γινει αν ο σωληνας ηταν τετραγωνος π.χ δεν θα ειχε θεμα και το ροδακι θα γυριζε κανονικα.

Αυτο που σκεφτηκα ειναι να βρω ενα σωληνα ορθογωνιο με το ιδιο πλατος οπως το πανω μερος απο τη ροδα, να το βαλω κατα πλατος απο τη μια τρυπα στην απεναντι και να βιδωσω εκει τις ροδες.

Ενας αλλος φιλος το τερματισε λεγοντας μου να παρω γρυλο για μικρες παλετες και να το πηγαινω βολτα οπου θελω...

Η φωτογραφία σου, δίνει λίγες πληροφορίες... υποθέτω ότι η τρύπα στο σωλήνα δεν είναι διαμπερή. Θα ήταν λύση αυτό αν δεν σε πειράζει να εξέχει από πάνω, λίγο, ο άξονας της ρόδας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.