Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος PolomanGR έγραψε:

Για δώστε μια ιδέα για σιφτερ που μου εχει χαλασει.

Δινω μεχρι και τα 270 που κανει της φανατεκ,και μετα παμε και για πεταλια.

Της Fanatec το CS έχω και δεν νομίζω να επιθυμήσω ποτέ κάτι καλύτερο.  Το φτηνότερο της Fanatec και αυτό της G25 μοιάζουν με παιχνιδάκια μπροστά του. Το μόνο μείον - είναι τεράστιο και βαρύ και θέλει και το βυσματάκι του έξτρα αν δεν έχεις fanatec τιμονιέρα (χρειάζομαι και εγώ ένα).

Αν μένεις Αθήνα, έλα να το δοκιμάσεις!

Υ.Γ. Ωχ τώρα είδα την υπογραφή σου - Σαλονικα!

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PolomanGR έγραψε:

305 € ειναι περιπου με ανταπτορα και μεταφορικα.

Επειδη στην παρουσα φαση ειμαι με το wheelstandpro, θα μπορεσω να το βολεψω;

Δεν έχω ιδέα, είναι ζόρικο χειριστήριο, πρέπει να στερεωθεί γερά...

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2016 at 1:41 PM, PolomanGR said:

305 € ειναι περιπου με ανταπτορα και μεταφορικα.

Επειδη στην παρουσα φαση ειμαι με το wheelstandpro, θα μπορεσω να το βολεψω;

 Επειδή και εγώ με Wheel Stand Pro είμαι και έχω και το CSP Shifter, δεν μπορείς να το βάλεις, εγώ είχα πάρει και το table clamp για να το στερεώνω στο γραφείο και τελικά το στερέωσα στο PVC Cockpit που μου έφτιαξε ο Άρης με πατέντα δικής του έμπνευσης. Είναι πολύ βαρύ και ογκώδες οπότε το table clamp είναι μονόδρομος εάν δεν έχεις κάπου να το στερεώσεις με βίδες.

5 hours ago, Aris Teidis said:

Είναι confirmed DD, βέβαια DD μπορεί να σημαίνει και stepper motor αλά Accuforce. Αναμένουμε περισότερες λεπτομέρειες και τιμή λογικά σύντομα.

Έγινε επεξεργασία από geovas77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα τελικα τον shifter της G27,οποτε για την ωρα την παλευω απο shifter,και λεω να ξεκινησω απο τα pedal την αναβαθμιση.

 

Ανοιξα το shifter και ηταν σπασμενη η μυτη: (Η φωτο δεν ειναι δικια μου,αλλα πως πρεπει ναναι κανονικα)

pIVPvaVPRRidGiIL.medium

To ενα απο τα δυο δοντακια του ποτενσιομετρου.

Επειδη δεν ειχα καποια καλυτερη ιδεα,απλα εχω βαλει ενα λαστιχακι να κραταει σταθερο το ποτενσιομετρο,θα ψαξω να βρω καποιον καλυτερο τροπο να το κρατησω,και αν εχει κανεις καμια ιδεα ας μου πει.

Έγινε επεξεργασία από PolomanGR
Link to comment
Share on other sites

Το ανεβάζω μόνο για να δείτε τις κινήσεις που κάνει

 

Από την άλλη και τι δεν θα έδινα για να έφτιαχνα κάτι τέτοιο

ή τέτοιο

 

 Θεωρώ ότι το να έχεις 1:1 σε racing sim είναι όλα τα λεφτά!!!

Επίσης πιστεύω ότι είναι, για εμένα ίσως ο μοναδικός τρόπος για να καταλαβαίνεις την ταχύτητα!!!

Ποιά triples και ποιό VR?

 

Θα μπορούσε κάποιος γνώστης να πει τι χρειάζεται και με τι κόστος περίπου (άντε πάλι, πάνω που δούλευε η απεξάρτηση)?

Τον ...τοίχο τον έχω πάντως :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, troffeo said:

Ποιά triples και ποιό VR?

Το vr αυτό ακριβώς πετυχαίνει, να τα βλέπεις όλα σε φυσικό μέγεθος συν το ότι μπορείς να κοιτάξεις προς όλες τις κατευθύνσεις +stereoscopic vision +ότι δε χρειάζεται ένα ολόκληρο δωμάτιο για να το στήσεις!! Το μόνο κακό είναι ότι δε μπορείς να βλέπεις με την άκρη του ματιού αλλά πρέπει να γυρνάς το κεφάλι αφού σε αυτή τη γενιά το fov είναι στις 110 μοίρες περίπου.

 

Να το έκανες πριν 3 χρόνια να το καταλάβω.. τώρα που το vr είναι εδώ μου φαίνεται τσάμπα κόπος. Αν πάντως είσαι αμετανόητος http://www.projectimmersion.com

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος troffeo έγραψε:

Το ανεβάζω μόνο για να δείτε τις κινήσεις που κάνει

 

Από την άλλη και τι δεν θα έδινα για να έφτιαχνα κάτι τέτοιο

ή τέτοιο

 

 Θεωρώ ότι το να έχεις 1:1 σε racing sim είναι όλα τα λεφτά!!!

Επίσης πιστεύω ότι είναι, για εμένα ίσως ο μοναδικός τρόπος για να καταλαβαίνεις την ταχύτητα!!!

Ποιά triples και ποιό VR?

 

Θα μπορούσε κάποιος γνώστης να πει τι χρειάζεται και με τι κόστος περίπου (άντε πάλι, πάνω που δούλευε η απεξάρτηση)?

Τον ...τοίχο τον έχω πάντως :p

Eχω έναν βιντεοπροβολέα που ανεβάζει 1080p της sony για ταινίες είναι πραγματικά φανταστικός αν και τά χει τα χρονάκια του αλλά για simracing  αυτή τη στιγμή μόνο το τριόθονο για μένα (άλλωστε αυτό το 1προς 1 το πετυχαίνεις αρκετά  φέρνοντας κοντά τις οθόνες )γιατί είμαι και λίγο καχύποπτος με το  vr  τουλάχιστον προς το παρόν ,αν δούμε ότι δουλεύει ικανοποιητικά τότε βουρ αν και είμαι λίγο κατά της κατανάλωσης αλλά τελικά όχι και σε υπερθετικό βαθμό χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panosdimp said:

Eχω έναν βιντεοπροβολέα που ανεβάζει 1080p της sony για ταινίες είναι πραγματικά φανταστικός αν και τά χει τα χρονάκια του αλλά για simracing  αυτή τη στιγμή μόνο το τριόθονο για μένα (άλλωστε αυτό το 1προς 1 το πετυχαίνεις αρκετά  φέρνοντας κοντά τις οθόνες )γιατί είμαι και λίγο καχύποπτος με το  vr  τουλάχιστον προς το παρόν ,αν δούμε ότι δουλεύει ικανοποιητικά τότε βουρ αν και είμαι λίγο κατά της κατανάλωσης αλλά τελικά όχι και σε υπερθετικό βαθμό χαχαχα.

Έχει έρθει το rift σε 2 γνωστούς από το rd που μιλάμε τακτικά και έχουν χαζέψει τελείως. Με έχουν πρήξει τόσο με το πόσο καλύτερο είναι από triples και ότι δεν πρόκειται να ξαναπαίξουν ποτέ sim σε συμβατική οθόνη που πλέον δεν τους απαντάω! Ο ένας μάλιστα (simon knight με τρελό rig) το είχε παραγγείλει δοκιμαστικά και το είχε για δεδομένο ότι θα το πουλήσει μετά από λίγο καιρό. Τώρα ούτε λόγος για αγγελία. 

Μου λένε βάλε Mugello και θα νομίζεις ότι μπαίνεις για πρώτη φορά στην πίστα λόγω των κλίσεων και των υψομετρικών διαφορών. Καταλαβαίνεις πόσο χαμηλά ή ψηλά κάθεσαι στα αυτοκίνητα, στα open wheelers είσαι έτοιμος να αγγίξεις το δρόμο με το χέρι κλπ κλπ κλπ.

 

Πάντως όταν βλέπεις τέτοιο ενθουσιασμό από απλούς χρήστες, ε κάτι δείχνει.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ και μένα τα ίδια μου λένε φίλοι από το iR Άκη, σίγουρα το VR είναι το μέλλον όσον αφορα το simracing αλλά εγώ έπεισα τον ευατό μου να περιμένει λίγο ακόμα για να ωριμάσει τουλάχιστον μια γεννιά συσκευών η τεχνολογία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Πάντως όταν βλέπεις τέτοιο ενθουσιασμό από απλούς χρήστες, ε κάτι δείχνει.

Άκη δεν το συζητώ ότι το ένα είναι το χθές και το VR (άλλωστε είμαι γνωστός αρρωστάκιας με τον Vale τον Rossi :p) το αύριο!!!

Αυτό που συζητούσαμε προχθές στην μάζωξη με τα παιδιά, είναι ακριβώς αυτό που αναφέρεις και εσύ, δηλαδή ότι πρέπει να κουνάς το κεφάλι για να παίρνεις αυτά που εχει να σου δώσει το σύστημα.

Εγώ προσωπικά έχω μεγάλο θέμα με αυτό, είτε γιατί μάλλον γερνάω, είτε γιατί μάλλον έχω θέμα με την ...παρεγκεφαλίδα μου!!!

Δηλαδή ΔΕΝ μπορώ να γυρνάω δεξια - αριστερά το κεφάλι, καθώς αυτό μου φέρνει τρελή ναυτία :hehe:

Ιδιαίτερα έχοντας συνηθήσει με την μηχανή να πηγαίνω όσο γρήγορα μπορώ, ίσως να έχω συνηθήσει το "ακούνητο" (δηλαδή μια κίνηση στόχος την φορά, λόγω του ότι στην οδήγηση της μηχανής όπου βλέπεις πας!) κεφάλι και την όραση μόνο με το παίξιμο των ματιών ή την περιφεριακή.

Ακόμα και στα triples που έχω, τις πλαινές τις βλέπω με την κίνηση των ματιών και έχω με την στρέψη του κεφαλιού, εκτός και εάν είμαι σε καμιά πολύ αργή φουρκέτα.

Έγινε επεξεργασία από troffeo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.