Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

54 minutes ago, Aris Teidis said:

1800$ - πολύ ακριβό ρε φίλε...

Το F1 της Fanatec, μαζί με τις μετατροπές για να κάτσει στο OSW, ζήτημα αν ξεπέρασε τα 200 ευρά! Εντάξει δεν έχει τόσο καλό dashboard.

Ε πως δεν τα ξεπέρασε, 230+μεταφ έχει το απλό και 300 το "carbon".

Και μπροστά στο SMZ1 θα έλεγα πως είναι χειρότερο και από παιχνιδάκι.

 

It has 10 buttons, 4 Three way momentary toggles and 6 rotary style switches. The commercial duty shifters are from Precision Design Worx and are billet aluminum with magnetic snap action. It also has dual clutch paddles allowing for controlled starts at the drop of the green. 15 LEDs shift light across the top, 3 left and 3 right LEDs can be customized to indicate DRS Available, DRS Active, DRS On, Yellow Flag, Blue Flag, Pit Limiter, Water Temp, Oil Pressure, Fuel Pressure, Low Fuel

 

Από την άλλη βέβαια, 1800$+180 μεταφ μόνο ο Barry έχει να τα δώσει για ένα τιμόνι!  :tongueout:

 

-------------------------------

RACE-CAR-FEEL BRAKE CONVERSION LOAD CELL V2 FOR THRUSTMASTER T3PA-PRO AND T500RS PEDALS

RACE-CAR-FEEL BRAKE LOAD CELL CONVERSION FOR LOGITECH G25, G27, G29 AND G920 (V2)

 

For one day only save 20% on any of our renowned load cell brake upgrade kits for the Thrustmaster or Logitech pedals. Just use Priority CodeAMERICA at checkout to apply your discount. Sale ends Monday, October 10th, 2016.  (μέχρι τις 0600 το πρωί για εμάς)

Έγινε επεξεργασία από djkostas
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος djkostas έγραψε:

Ε πως δεν τα ξεπέρασε, 230+μεταφ έχει το απλό και 300 το "carbon".

Και μπροστά στο SMZ1 θα έλεγα πως είναι χειρότερο και από παιχνιδάκι.

Κοίτα, δεν ξέρω πόσο κοστίζει τώρα αλλά εγώ το αγόρασα 150€. Κάπου 5-10€ έδωσα για το τσιπάκι που κάνει τη μετατροπή, 2-3€ για το USB καλώδιο και λιγότερο από 10€ για το 3D printed Quick Release. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα, ούτε πουλάω τίποτα ούτε προσπαθώ να εντυπωσιάσω, απλώς αναφέρω ότι υπάρχουν και ποιο φτηνές λύσεις!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/11/2016 at 6:41 PM, Maximvs said:

Αυτο το project το δουλευω εδω και 3 μηνες....Σημερα μπορω να παρουσιασω την πρωτη μου κατασκευη LCD οθονης με προγραμμα που το ξεκινησα απο το μηδεν με την σημαντικοτατη βοηθεια του φιλου fuz10n αλλα και με πολλα ξενυχτια το εχω φτασει στο σημειο που βλεπετε.Υπαρχουν σχεδια για το συγκεκριμενο software που με τη συνεργασια του φιλου Nick Koudourakis , ελπιζω να το φτασουμε εκει που θελουμε.Το SimDash ειναι μια οθονη που λειτουργει σαν extended monitor στο PC και λειτουργει με δικο του software που αυτη τη στιγμη υποστηρισει το Assetto Corsa.Θα μπουνε και αλλα Sim racing games σιγα σιγα.Υπομονη λοιπον...

 

Υ.Γ αν δεν υπηρχε ο φιλος fuz10n αυτο το software δεν θα ειχε ποτε πραγματοποιηθει....

 

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

Eτοιμο και το desktop stand για το display...

Final2a.jpg

 

Final1a.jpg

 

Final5.jpg

 

 

και συνεχιζουμε....

τοποθετησα το καινουργιο button plate που εφτιαξα πριν καποιες μερες στο τιμονι 599XX Evo 30 Alcantara.To plate δεν εχει αυτοκολλητα αλλα οι ονομασιες ειναι 3D printed πανω στο plate δινοντας ενα πολυ πιο ωραιο αποτελεσμα απο τα αυτοκολλητα.Επισης εχει μαγνητικα λεβιεδακια ταχυτητων και τα κουμπια του λειτουργουν μεσω του original thrustmaster connector , χωρις προσθετο usb καλωδιο....

 

3.jpg

 

2.jpg

χαιρομαι που το τελειωσες γιατι καποια στιγμη προς το τελος σε αφησα τα παρατησα τελειως. πολυ ωραιες δουλειες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που το τελειωσες γιατι καποια στιγμη προς το τελος σε αφησα τα παρατησα τελειως. πολυ ωραιες δουλειες!

Το software δεν έχει τελειώσει ακόμα...Ή βασική του εικόνα είναι σχεδόν έτοιμη και δουλεύει σωστα.Θα προσθέσουμε κι άλλα πράγματα σύντομα...

Ευχαριστώ για το σχόλιο σου....Κι όπως είπα και πριν στο θέμα της οθόνης , από εσένα ξεκίνησαν όλα.Γιατι είχες την υπομονή να βοηθησεις κάποιον που δεν ήξερε τίποτα από προγραμματισμό.

Και πάλι ευχαριστώ.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ώπα να τα μας!!! μεγιες και καλο ταξιδο:)
μπράβο πολύ ωραίο και μου θυμίζει δουλειά Άρη; [emoji3]
 
ερώτηση(άσχετη): η τηλεόραση Μήπως έχει θέμα στο καλοριφέρ ;


Ευχαριστώ.

Ναι είναι δουλειά Άρη.

Η τηλεόραση είναι όντως κοντά στο σώμα οπότε το έκλεισα.

Αν και το βλέπω να φεύγει για το υπόγειο , η γκρίνια είναι απίστευτη (δικαιολογημένη ).

Τώρα μένει η στήριξη των παρελκομενων γιατί μπήκαν πρόχειρα για δοκιμή.

Ένα πρώτο τεστ πάντως με άφησε πολύ ικανοποιημένο.

Η τηλεόραση δεν έχει καθόλου lag και νιώθεις μέσα στο αμάξι.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημητρη! Καλόταξιδο!
Δεν ξέρω αν βλέπω σωστά, αλλά εγώ θα την καυεβαζα πιο χαμηλά ακόμα. Ή τηλεόραση να ξεκινάει από το κάτω μέρος της στεφάνης του τιμονιού. Έτσι τα όργανα θα τα βλέπεις μέσα και πίσω από το τιμονι, όπως στη πραγματικότητα δηλαδή.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημητρη! Καλόταξιδο!
Δεν ξέρω αν βλέπω σωστά, αλλά εγώ θα την καυεβαζα πιο χαμηλά ακόμα. Ή τηλεόραση να ξεκινάει από το κάτω μέρος της στεφάνης του τιμονιού. Έτσι τα όργανα θα τα βλέπεις μέσα και πίσω από το τιμονι, όπως στη πραγματικότητα δηλαδή.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Όχι το ύψος είναι καρφί. Η καρέκλα έχει κλίση 10-15 μοιρών, οπότε το βλέμμα μέσα από το τιμόνι πάει ακριβώς και συμπίπτει με το εικονικό ( το οποίο στη συνέχεια το απενεργοποιησα ).

Πάντως αν το έφτιαχνα από την αρχή, θα το έκανα πιο μαζεμένο και σίγουρα όλο το μπροστινό θα έλειπε.

Σκέφτομαι να έχω την τηλεόραση σε βάση τοίχου, ώστε να έχω ρύθμιση κλίσης και σε αυτήν.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημητρη! Καλόταξιδο!
Δεν ξέρω αν βλέπω σωστά, αλλά εγώ θα την καυεβαζα πιο χαμηλά ακόμα. Ή τηλεόραση να ξεκινάει από το κάτω μέρος της στεφάνης του τιμονιού. Έτσι τα όργανα θα τα βλέπεις μέσα και πίσω από το τιμονι, όπως στη πραγματικότητα δηλαδή.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Τελικά επειδή είχα μεγάλη κλίση ως προς την τηλεόραση και για να κρατήσω την οπτική ευθεία , σήκωσα το κάθισμα , παράλληλα προς τα πάνω οπότε η τηλεόραση έμεινε συγκριτικά πιο χαμηλά.

Πραγματικά ο Άρης έχει κάνει εξαιρετική δουλειά και σχεδιασμό. Το κάνεις ότι θες.
Rig transformer.

Έτσι έγινε τελικά :

04e76ec29968426f05aad3a2c9e24b70.jpg

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αμα σε ακουσω απο δω και περα οτι δεν σε ειδα η εχω μικρο φοβ, θα σου φερω το καλοριφερ στο κεφαλι :p

 

Ακόμα δεν είμαι σίγουρος, πιο FOV να βάλω http://www.projectimmersion.com/fov/index.php

 

Τελικά επιλέγω AC ή όπως έχω δει κάπου, Pcars?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.

 

Η τηλεόραση, συνδέεται σε PC , με καλώδιο HDMI.

 

Η τηλεόραση , πατώντας το info λέει ότι δέχεται 1920Χ1080 σήμα.

Το PC , είναι σε 1920Χ1080p.

 

Το πρόβλημα είναι ότι όλα φαίνονται πολύ μεγάλα, τα εικονίδια και τα παράθυρα, σαν να δουλεύει σε πιο μικρή ανάλυση.

 

Τί κάνω λάθος? Δοκίμασα 3 καλώδια, όλα το ίδιο.

 

Capture3.jpgCapture.jpgCapture2.jpg

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, liakjim said:

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.

 

Η τηλεόραση, συνδέεται σε PC , με καλώδιο HDMI.

 

Η τηλεόραση , πατώντας το info λέει ότι δέχεται 1920Χ1080 σήμα.

Το PC , είναι σε 1920Χ1080p.

 

Το πρόβλημα είναι ότι όλα φαίνονται πολύ μεγάλα, τα εικονίδια και τα παράθυρα, σαν να δουλεύει σε πιο μικρή ανάλυση.

 

Τί κάνω λάθος? Δοκίμασα 3 καλώδια, όλα το ίδιο.

 

Capture3.jpgCapture.jpgCapture2.jpg

 

δες αν εχει ρυθμιση η TV στην HDMI θυρα να γινεται PC MODE....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.