Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

πριν 31 λεπτά, το μέλος wargasm έγραψε:

Γιατί δεν δοκιμαζεις κάποια ρύθμιση όπως smoothness που εξομαλύνει τα pixels κτλ?
Όταν είχες δει τη δικιά μου αν θυμάσαι σε είχε ενοχλήσει το πολύ smoothness που είχα και το μειωσαμε. Ψαξου!

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Επειδή έχω αιώνες τώρα οθόνες tv που τις χρησιμοποιώ ως pc monitor συμφωνώ με τον απο πάνω.

1ο πράγμα που κάνω όταν συνδέω tv με pc είναι να ρυθμίσω την οξύτητα των pixel.

Να φανταστείς ότι το κάνω αυτό πριν ακόμα ρυθμίσω contrast -brightness.

Σε πολλές tv s θα το βρείς ώς ευκρίνεια σε άλλες σαν οξύτητα.

Όταν το μειώνεις θολώνεις λίγο τα πράγματα σαν να κάνεις ενα είδους antialiasing μέσω της οθόνης.

Λόγο της απόστασης το θόλωμα αυτό δεν επηρεάζει ιδιαίτερα την αίσθηση αφού απομακρυνόμενος απο την οθόνη χάνεις την οπτική πληροφορία ούτος ή άλλος. 

 

Το κάνεις ως εξής ανοίγεις το κατάλληλο ρυθμιστικό με το τηλεκοντρόλ της οθόνης και ένα μενού τον win με σκούρο φόντο και λευκά γράμματα.

Τα γράμματα πάνω στο μαύρο φόντο δείχνουν περίεργα σαν η γραμματοσειρά να μην είναι ραφιναρισμένη και κάποιος να έχει σχεδιάση τους χαρακτήρες στο χέρι.

Μειώνοντας την οξύτητα των pixel θα δείς ότι αυτό το φαινόμενο μειώνεται και ότι σιγά σιγά απο απόσταση λειτουργίας η γραμματοσειρές θα σου φαίνονται όπως στο pc σου.

 

Ουσιαστικά πιστεύω πως η ρύθμιση αυξάνει την διάχυση του φωτός απο το ενα pixel στο άλλο smoothaροντας το τελικό αποτέλεσμα.

Το πλέγμα των πίξελ σταματά να είναι τόσο εμφανές και όσο μειώνεις την αίσθηση απο το grid αυτό τόσο λιγότερο door effect θα έχεις στο μόνιτορ σου.

 

Επίσης μην το παρακάνεις στο πόσο κοντά φέρνεις το monitor. Ίσα ίσα να παίρνεις την σωστή 1-1 αίσθηση.

 

Και το vive και το oculus στην συγκεκριμένη έκδοση τους λόγο της ύπαρξης μεγεθυντικού φακού πάνω στα μονιτοράκια έχουν χειρότερο door effect ακόμα και απο 46¨ 1080    

 

Φαντάζομαι στην επόμενη αύξηση του pixel density με 4k ότι η εμπειρία χρήσης των vr glasses θα απογειωθεί ακόμα περισσότερο και θα φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο, αλλά κάπου που μιλούσα με τον λυλανκόρ μου είχε πεί ότι για να φτάσεις σε επίπεδα retina display αίσθησης (να ψάχνεις και να μη βλέπεις pixel δηλαδή) θέλει 16k!!!

Και καμπόσες nvidia γενιές ακόμα...

 

Να και ενα σχετικό άρθρο.

http://vrtalk.com/forum/showthread.php?2998-20K-Virtual-Reality-Is-Here!-Infinitus-Prime-tVR-Headset

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Επίσης για ΚΑΛΗ 4Κ TV θες 650-700. Ξέχνα τις φτηνές γιατί είναι fail. Δεν υποστηρίζουν 4:4:4 chroma subsampling σε 4κ@60hz, έχουν IPS panels με ελεεινό contrast, ghosting κλπ.

Αυτή εδώ γιατί να τον χαλάει.

Αυτή εδώ γιατί να τον χαλάει?

hitachi

Δηλαδή η υπάρχουσα παλιά έχει καλύτερο contrast και λιγότερο ghosting???

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2016 at 0:16 PM, uhu said:

Αυτή εδώ γιατί να τον χαλάει.

Αυτή εδώ γιατί να τον χαλάει?

hitachi

Δηλαδή η υπάρχουσα παλιά έχει καλύτερο contrast και λιγότερο ghosting???

Δεν την ξέρω την κυρία ούτε βρήκα in depth πληροφορίες για αυτήν. Πιθανότατα είναι καλή επιλογή αν και το contrast ratio υποδηλώνει ips panel.

 

Αν συνδυάζει τα παρακάτω είναι καλή επιλογή για μόνιτορ:

1. VA Panel (ips απορρίπτεται λόγω αστείου contrast, oled είναι πιθανό  να εμφανίσουν burn-in αν και δεν είναι και σίγουρο)

2. Χαμηλό Ghosting

3. Chroma subsampling 4:4:4 στη native resolution@60hz

4. Low input lag

 

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα πάνε καλά, το Σάββατο θα αντικαταστήσω την 660GTX με μια 470.

Όσοι έχετε 4Gb Vram , είστε οκ στο AC με όλα full και ακόμα και 3οθονο ή 4Κ?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk






Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, liakjim said:

Αν όλα πάνε καλά, το Σάββατο θα αντικαταστήσω την 660GTX με μια 470.

Όσοι έχετε 4Gb Vram , είστε οκ στο AC με όλα full και ακόμα και 3οθονο ή 4Κ?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk






Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Το 3όθονο στα 1080p χρειάζεται περίπου 3.2GB VRAM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Αν συνδυάζει τα παρακάτω είναι καλή επιλογή για μόνιτορ:

1. VA Panel (ips απορρίπτεται λόγω αστείου contrast, oled είναι πιθανό  να εμφανίσουν burn-in αν και δεν είναι και σίγουρο)

2. Χαμηλό Ghosting

3. Chroma subsampling 4:4:4 στη native resolution@60hz

4. Low input lag

 

 

Και εγώ τόσο καιρό που τρέχω με περηφάνια με μια 2311h βγάζω τα μάτια μου δηλαδή?

Εντάξει νομίζω πως τα παραλές... 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, uhu said:

 

Και εγώ τόσο καιρό που τρέχω με περηφάνια με μια 2311h βγάζω τα μάτια μου δηλαδή?

Εντάξει νομίζω πως τα παραλές... 

Μιλάω για σύγκριση tv vs tv που προορίζονται για χρήση pc monitor. Δε μίλησα για monitor vs tv. Μπορεί να βρεις πολύ κακή tv για τέτοια δουλειά.

To monitor σου είναι reviewed και έχει γνωστά πολύ καλά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα simracers.
Επειδή είμαι κ εγώ φαν του racing αλλα σε πιο μικρό λεβελ τι προτείνετε σε εναν για να διασκεδάσει? Μόνο τιμόνι? Τιμονι και πετάλια? Τιμόνι πεταλια κ ταχύτητες? Σε ενα high budget 400ευρώ υπάρχει κάτι που να προσφέρει ValueForFun?? Εχετε να προτείνετε κάτι?

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι της αγοράς των μεταχειρισμένων,υπάρχει αντιπρόταση? Το logitech g29 ή thrustmaster t300rs?

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
Μια g27 στα 120-150€ είναι απείρως πιο τίμια επιλογή.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος DOR1K1N έγραψε:

Επειδή δεν είμαι της αγοράς των μεταχειρισμένων,υπάρχει αντιπρόταση? Το logitech g29 ή thrustmaster t300rs?

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το καλύτερο που μπορείς να πάρεις σε αυτά τα χρήματα:

https://www.amazon.de/Thrustmaster-4160652-Integral-Alcantara-Ferrari/dp/B014UOF0S8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1478851634&sr=8-1&keywords=t300+alcantara

 

 Η G29/920 μόνο σε προσφορά ~ €200, πιο ακριβά δεν αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αποφεύγεις τα μτχ, αυτή τη στιγμή υπάρχει η g29 στο amazon de με 253 ευρώ + 49 ευρώ το shifter = 302 ευρώ. Λογική τιμή για καινούριο wheel. Τόσο είχε και η g27 για μεγάλο διάστημα όταν κυκλοφορούσε.

 

Αν δε σε ενδιαφέρει ο λεβιές και θέλεις κάτι ποιοτικότερο, η thrustmaster με τα 380 ευρώ που πρότεινε ο @gchristod είναι πολύ καλή περίπτωση. Μετά αν αποφασίσεις να πάρεις H-Shifter θα χρειαστείς ακόμα 150 περίπου ευρώ βέβαια.

 

BTW Σε αγγελίες παλιότερα υπήρχαν g25/g27 σε καλή κατάσταση από 120 ευρώ, με τις καλές g27 να πιάνουν συνήθως 170-180.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Τα πετάλια όμως...

Το bundle που έβαλα το λινκ πιο πάνω έχει τα T3PA που είναι ισάξια αν όχι ένα κλικ καλύτερα αυτών της g29. Ακόμα και το GT Legends μια χαρά τα αναγώρισε ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, gchristod said:

Το bundle που έβαλα το λινκ πιο πάνω έχει τα T3PA που είναι ισάξια αν όχι ένα κλικ καλύτερα αυτών της g29. Ακόμα και το GT Legends μια χαρά τα αναγώρισε ;) 

Δεν είχα δει το link, όντως καλό deal.

Όποιος δει το clubsport shifter 1.5 σε προσφορά ας σφυρίξει παρακαλώ, το περιμένω πως και πως. :)

 

Όταν λέμε προσφορά ενοώ μεγάλη προσφορά, black friday style .

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.