Jump to content



Cosmote "το κινητό μπερδεύει το wifi με cellular"


Athanasios2104

Recommended Posts

Το ιστορικό:

-------------------

1. έρχεται λογαριασμός, καμπάνα 130 ευρώ για 1.3GB επιπλέον internet data.

2. κοιτάω αναλυτική και βλέπω ότι ΟΛΕΣ οι κινήσεις είναι σαν internet data, ακόμη και για αυτές που είμαι 1000% σίγουρος ότι έγιναν ενώ είμαι σε wifi (πχ. τα χαρακτηριστικά ~29MB από video youtube).

3. το dataman στο iphone επίσης δείχνει ότι υπάρχει κίνηση wifi, όχι cellular.

4. από Cosmote μου πετάνε την φράση του τίτλου και μου δίνουν το "tip" κάθε φορά να απενεργοποιείτε τα data όταν έχετε wifi και το αντίστροφο.

-------------------

Έχω το κινητό χρόνια (iphone 4S), το οποίο εξ ορισμού επιλέγει wifi από cellular και "δεν μπερδεύεται". Άλλωστε όταν μεταβαίνει σε 3G και γενικά cellular, το καταλαβαίνεις από την ποιότητα, το μικρό pause, και βέβαια ότι πάνω γράφει 3G και δεν δείχνει το σήμα του wifi.

Στο δια ταύτα, τι κάνω;

Τι επιχείρημα να αντιπαραβάλλω στα τραγυλαφικά αυτά λόγια;

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

Πολλα 4s ειχαν θεμα με το chip του wifi (εκει που επιανε ξαφνικα σταματαγε στην καλυτερη, εως καθολου wifi στη χειροτερη) να ξες παντως και ενδεχεται να εχουν και δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Στο δια ταύτα, τι κάνω;

Να κλείνεις το 3g όταν δεν το χρησιμοποιείς.

Τι επιχείρημα να αντιπαραβάλλω στα τραγυλαφικά αυτά λόγια;

Τραγελαφικά δεν είναι, γιατί πολύ εύκολα μπορεί να στην έκανε το κινητό σου. Αν μπορείς να δεις το routing table του κινητού, πχ από κάποια κονσόλα δοκίμασε "route" ή "ip route show", ίσως φανεί εκεί ποια σύνδεση χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα από τον πάροχο (πχ. hol, cyta κτλ) να δώσει συγκεκριμένο routing δεδομένων για Χ ημερομηνία και ώρα; Όπως οι αναλυτικές στα κινητά δλδ.

για να εξακριβώσω αν έγινε κίνηση από wifi ή 3g

πάντως το να ανοιγοκλείνω το 3g δεν γίνεται, έχω χρόνια το κινητό και 1η φορά βλέπω αυτό το πράμα. Και γενικά όλα τα κινητά γυρνάνε σε wifi όταν υπάρχει, δεν μένουν σε 3g. Βασική λογική είναι και ευτυχώς το έχουν όλα τα κινητά είτε android είτε ios είτε windows.

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα από τον πάροχο (πχ. hol, cyta κτλ) να δώσει συγκεκριμένο routing δεδομένων για Χ ημερομηνία και ώρα; Όπως οι αναλυτικές στα κινητά δλδ.

για να εξακριβώσω αν έγινε κίνηση από wifi ή 3g

Λογικά θα έχουν κάποια ανάλυση κίνησης 3G αλλά μην έχεις πολλές ελπίδες για αναλυτικά πράγματα. Πιστεύω ότι θα δίνουν κάτι της μορφής "Ημερομηνία, ώρα, kbytes in, kbytes out"

πάντως το να ανοιγοκλείνω το 3g δεν γίνεται, έχω χρόνια το κινητό και 1η φορά βλέπω αυτό το πράμα. Και γενικά όλα τα κινητά γυρνάνε σε wifi όταν υπάρχει, δεν μένουν σε 3g. Βασική λογική είναι και ευτυχώς το έχουν όλα τα κινητά είτε android είτε ios είτε windows.

Ότι γίνεται, γίνεται. Εγώ έτσι το έχω, όταν πάω σπίτι το γυρνάω σε wifi. Όταν βγαίνω έξω το έχω σε 3G και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Γιατί κάτι μπορεί να σκαλώσει στο κινητό και να μείνει κολλημένο σε 3G όταν πάω να στείλω backup του κινητού στο google drive. Ή μπορεί να σκαλώσει το wifi σου, οπότε το κινητό να γυρίσει σε 3G χωρίς να το καταλάβεις.

Για αυτό σου λέω, όπως σου είπε και η VF, να το κλείνεις το 3G όταν δεν το χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.