Jump to content



Κινητό για τη νύφη μου: LG L9 II vs moto G


Volrath

Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες πήρα το moto g και αλλά το κινητό είναι κορυφαίο στην κατηγορία του.

Επίσης θα πάρει σίγουρα κ την επόμενη έκδοση αντροιντ κ είναι πάρα πολύ βολικό σε μέγεθος.

Καλά από 300+ το βρήκες 150?

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες πήρα το moto g και αλλά το κινητό είναι κορυφαίο στην κατηγορία του.

Επίσης θα πάρει σίγουρα κ την επόμενη έκδοση αντροιντ κ είναι πάρα πολύ βολικό σε μέγεθος.

Καλά από 300+ το βρήκες 150?

Γύρω στα 150 είναι η τιμή του από Κίνα (ένας φίλος μου το π. Να η πρώτη επιλογή που μου έβγαλε το google Wholesale Lenovo S960 Vibe X Smartphone 5” Full HD Gorilla Glass3 6.9mm thin MTK6589T 1080P 2GB RAM free shipping 152,2ευρώ

αν και μετα ίδια λεφτά παίρνεις και πιο καλά κομμάτια από κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 150 είναι η τιμή του από Κίνα (ένας φίλος μου το π. Να η πρώτη επιλογή που μου έβγαλε το google Wholesale Lenovo S960 Vibe X Smartphone 5” Full HD Gorilla Glass3 6.9mm thin MTK6589T 1080P 2GB RAM free shipping 152,2ευρώ

αν και μετα ίδια λεφτά παίρνεις και πιο καλά κομμάτια από κίνα.

Ναι είχε και πιο φτηνά με καλύτερα specs αλλά άρεσε στη κοπέλα η εμφάνιση, έ μπορεί να μην είναι και ΑΑΑ τα lenovo αλλά έχουν ένα ύχνος quality control.

Εγώ το xiaomi mi3 έλεγα να της παραγγείλω, ήταν βέβαια 50e πιο ακριβό, αλλά δε της άρεσε. Oh well.

Link to comment
Share on other sites

To λοιπόν. Ήρθε το τηλέφωνο σήμερα. WARNING: Incoming wall of text!

Lenovo Vibe X S960.

Καλή κατασκευή, οθονάρα, πούπουλο, πολύ λεπτό. Δεν θα το έλεγα σβέλτο αλλά όχι και αργό (τουλάχιστον έτσι ήταν εκ πρώτης όψεως).

Ήρθε με 4.2.x, υποστήριξη ελληνικών, gapps (store κτλ) και 500 σαβούρες της lenovo. Καθώς το έφτιαχνα, update. Έλα ρε, ΟΤΑ upgrade κουλό μου φάνηκε. Τελικά δεν ήταν ΟΤΑ - 1.7GB. Το βάζω χωρίς να το πολυσκεφτώ. Αφού τελειώνει, reboot....

4.4.2 αλλά...κινέζικα...no store...no gapps...

s23uKAd.jpg

Eπιλέγω -πετσοκομμένα- Αγγλικά και πάμε να δούμε για flashαρισμα.

Νταξ κλάιν λέω. Πάμε για ροοτ, ρομ μάναντζερ, cwm και καμιά custom ROM.

Root θες; ΧαχαχΑΧΑΧΑΧα. 50 guides, κανένας δε δούλευε. Βλέπεις κάτι αλλάξαν στο 4.4 και όλα τα guides ήταν μέχρι 4.2. Βρίσκω ένα κινέζικο πρόγραμμα (VRoot). Υποτίθεται ότι η τελευταία έκδοση ρουτάρει 4.4. Download...3kb/s. 12ΜΒ έκανε 1 ώρα και 20 λεπτά..τη φορά που το κατάφερε γιατί 4-5 φορές κόπηκε στο 30-40%. Καθώς ήταν η τελευταία έκδοση, δεν υπήρχε στα αγγλικά, αλλά δεν είχε και options οπότε δε με ένοιαζε.

Root: Επιτυχία. Download rom manager.apk. Eγκατάσταση. Clockworkmod recovery όμως για το s960; ΠΟΥΘΕΝΑ. Φακ.

Αναγκαστικά SP Flash tool. Για να δουλέψει το πρόγραμμα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιος περίεργους drivers usb to mediatek ή κάπως. Έλα μου ντε που το κινητό όταν το συνδέεις τους βάζει μόνο του. ΚΑΙ ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ. Και χρειάζεται να αφαιρέσεις τη μπαταρία. Αλλά σε αυτό το κινητό ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ η μπαταρία...

6wm0QIz.gif

Κατεβάζω ένα πρόγραμμα που βγάζει τέτοιους οδηγούς (usbdeview). Βγάζω οτιδήποτε έχει σχέση με android από το pc. Πρέπει υποτίθεται με το που συνδέεις το κινητό (κλειστό) με το usb καλώδιο να είσαι στο device manager και όταν πετάξει το pop in για το device να προλάβεις να κάνεις δεξί κλικ και update drivers και να βάλεις manual το location. Πριν εγκαταστήσει τους δικούς του. ΈΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ SSD. 0.5sec pop-up.

rcNETex.gif

Οπότε αρχίζει το παιχνίδι. Αποσύνδεση κινητού, αφαίρεση οδηγών, σύνδεση κινητού και spam δεξί κλικ εκεί που εμφανίζεται το pop up για το unknown device. Καμια 10ρια φορές για να το προλάβω. GREAT SUCCESS!

Ώρα να βρούμε ROM.

Καμιά ROM με ελληνικά και store ρε παιδιά; Nope.

Kαμιά ROM με "κανονικά" αγγλικά και store ρε παιδιά; Μπαααα.

Βρίσκω στην Χ+1 σελίδα του google search "s960" + "gapps" σε ρώσικο φόρουμ. Οnline translation...

IoJhIim.gif

4.4.2 OFFICIAL (από lenovo.ru) Ρώσικη, με appstore/gapps!!!

Πρέπει να κάνεις register λέει (στο Ρώσικο foroum) για να πάρεις το link. Νταξ, λέω σιγά. Στο τέλος του register, CAPTCHA:

Δεύτερος μήνας (αυτόματη μετάφραση είπαμε): Απαντάω февраля (Φεβρουάριος). Nope.

Refresh: Τετράγωνο τρίγωνο: Χμ....2? Nope.

Refresh: Πόσα γράμματα καλοκαίρι; 9 Enter...ΦΑΑΑΑΑΚ, ξέχασα ότι ήταν μετάφραση...(μάλλον 4 = лето).

Refresh: Πόσα γωνίες τετράγωνο; 4;;;;; ΥΕΕΕΕS.

Με τα πολλά, το κατεβάζω. Δεν δεχόταν να κάνω flash, να'ναι καλά ένα ποστ που έλεγε ότι πρέπει να κάνω firmware upgrade και έπιασε. Το ρούταρα μετά (μιας και είχα μάθει πώς) έβαλα και Ελληνικά. Αποτέλεσμα:

4.4.2 με ελληνικά, ΦΥΣΑΕΙ, gapps και ένα κεφάλι καζάνι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά το κολλημένο lenovo που έχω στα χέρια μου δε ξαναπαίρνω lenovo ή οτι ναναι κινεζιές. Άντε να το κάνω RMA. 1 μήνα κουβέντα με support merimobiles και 1μίση μήνα βαρεμάρα για RMA.

Με rom στην rom και δοκιμές επι δοκιμών και driver του driver. fck mediatek drivers

Link to comment
Share on other sites

Ήρωας ήρωας...

Τώρα κάποιος που δεν ξέρει άντε γεια απλά.

Αχ μια χαρά επιλογή έκανα με το moto g!!

Όλα δουλεύουν ρολόι σε στοκ τελείως κ πολύ γρήγορο.Το έβαλα δίπλα δίπλα με ένα galaxy s4 και πολλές εφαρμογές τις άνοιγε λίγο πιο γρήγορα κ σχεδόν πάντα ήταν πιο smooth!!

Θα το χαρακτήριζα σαν ένα mini nexus 5 με πολύ καλύτερη μπαταρία!![emoji2]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.