Jump to content



Router με καλυτερο wifi range ?


fanisk

Recommended Posts

Ναι προς τους ορόφους να κοιτάει.

Κάτι είχα διαβάσει και γω για μέχρι 30 μέτρα, αλλά νομίζω αν δώσεις παραπάνω ρεύμα πάει και πιο μακριά. Το tough switch, δίνει μέχρι 48v οπότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Άσε που δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς πάνω από 30 μέτρα στην κάθε κεραία. Πόσα μέτρα μακριά θα είναι? Αν είναι πολλά, θα έλεγα μην το κάνεις καν, γιατί κινητά από μεγάλη απόσταση συν τοίχους μεσ'τη μέση δεν θα πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι προς τους ορόφους να κοιτάει.

Κάτι είχα διαβάσει και γω για μέχρι 30 μέτρα, αλλά νομίζω αν δώσεις παραπάνω ρεύμα πάει και πιο μακριά. Το tough switch, δίνει μέχρι 48v οπότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Άσε που δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς πάνω από 30 μέτρα στην κάθε κεραία. Πόσα μέτρα μακριά θα είναι? Αν είναι πολλά, θα έλεγα μην το κάνεις καν, γιατί κινητά από μεγάλη απόσταση συν τοίχους μεσ'τη μέση δεν θα πιάνουν.

Η αποσταση με νοιαζει περισσοτερο για το NVR δικτυο αργοτερα. Για τη κεραια ακομη και να το κρυψω τελεια γυρω-γυρω μεχρι το στεγαστρο δεν νομιζω να ειναι πανω απο 10μ. Και τα nanostation πρεπει να κοιτουν προς τα εκει που θελω να εκπεμπουν ή μπαινουν και σε τοιχο? Αν με τη κεραια πιασω τη μια μερια του σπιτιου (πισω) σκεφτομαι πως στο pole μιας cctv μπροστα, οταν μπει η ip να κουμπωσω και ενα NS2 στραμμενο προς το σπιτι (εμπρος) αφου εχει 2η PoE.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις, εχουμε αρκετη γαμωτο. Για αρχη, μπορω να δω μονος μου αν οι πριζες ειναι στην ιδια φαση? Πως?

Εφόσον έχεις τριφασικό, έχεις 3 γενικές ασφάλειες (μία για κάθε φάση). Αυτές μπορεί να είναι είτε τηκτές, είτε μικροαυτόματοι. Στην περίπτωση που έχεις τριφασικό μικροαυτόματο (και τα 3 διακοπτάκια κινούνται μαζί) η παρακάτω διαδικασία δεν είναι εφικτή.

Βήμα 1ο.

Κατεβάζεις γενικό.

Βήμα 2ο.

Βγάζεις τα τηκτά 2-3 ή κατεβάζεις τους μικροαυτόματους 2-3. Ανεβάζεις γενικό. Ελέγχεις εάν οι 2 πρίζες που θες έχουν ρεύμα. Αν ναι είσαι τυχερός και τελείωσες. Αν έχει μόνο η μία, ατύχησες, χρειάζεσαι ηλεκτρολόγο. Κατεβάζεις γενικό, επαναφέρεις το ρεύμα και στις άλλες φάσεις και ανεβάζεις.

Βήμα 3ο (εάν δεν τελείωσες στο 2ο)

Κατεβάζεις γενικό, κλείνεις τις φάσεις 1-3 και αφήνεις την 2. Ελέγχεις όπως παραπάνω.

Βήμα 4ο

Όπως παραπάνω, ελέγχεις την φάση 3.

Εάν οι πρίζες ανήκουν σε διαφορετική φάση, θέλει μια απλή επέμβαση ο πίνακας. Για έναν ηλεκτρολόγο είναι δουλειά 5 λεπτών. Εάν δεν ξέρεις να το κάνεις με ασφάλεια, μην ανοίξεις τον πίνακα ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ. Ακόμα και με το γενικό κατεβασμένο, υπάρχουν σημεία με ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε κύκλωμα πριζών καταλήγει σε έναν μικροαυτόματο ο οποίος τροφοδοτείται από συγκεκριμένη φάση. Σε ένα σπίτι με τριφασικό ρεύμα, έχεις σίγουρα 4-5 κυκλώματα πριζών τα οποία τροφοδοτούνται από διάφορες φάσεις και ασφαλίζονται με μικροαυτόματο των 16Α. Επιπλέον υπάρχουν κυκλώματα φωτισμού με μικροαυτόματο των 10Α τα οποία συνήθως (και κακώς) τροφοδοτούν και πρίζες.

Στην παρακάτω φώτογραφία στο κάτω μέρος του μικροαυτόματου σημειώνεται η φάση από την οποία τροφοδοτείται (L1,L2,L3) ενώ στο πάνω μέρος με Π1,Π2 κλπ είναι τα κυκλώματα πριζών, και Φ1,Φ2 κλπ είναι τα κυκλώματα φωτισμού.

attachment.php?attachmentid=63754&stc=1&d=1408960546

Έτσι έχουμε την εξής αντιστοίχηση κυκλώματος και φάσης

Π1 -> L1

Π2 -> L2

Π3 -> L3

Π4 -> L2

Π5 -> L3

Φ1 -> L1

Φ2 -> L1

Φ3 -> L2

Φ4 -> L3

Φ5 -> L1

Φ6 -> L2

Φ7 -> L3

έτσι εάν έχουμε 2 πρίζες οι οποίες τροφοδοτούνται από διαφορετικές φάσεις, το μόνο που χρειάζεται είναι να αλλάξουμε θέση στα επάνω καλώδια έτσι ώστε τα 2 κυκλώματα να παίρνουν από την ίδια φάση. π.χ. εάν η μία είναι στο Π1 και η άλλη στο Π4, κάνουμε μία τράμπα τα Π1 και Π2 και έτσι και τα 2 κυκλώματα τροφοδοτούνται από την L2. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Οποιαδήποτε αλλαγή καλωδίων στους μικροαυτοματους πρέπει να γίνεται ανάμεσα σε κυκλώματα που τροφοδοτούνται από μικροαυτόματο των ίδιων Ampere.

και όπως είπα και πριν :

ΡΕΥΜΑ ΤΖΙΖ ΚΑΙΕΙ!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ, ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ!!!

post-1002-1416078732,438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.