Jump to content



Router με καλυτερο wifi range ?


fanisk

Recommended Posts

Εχω μεινει με ενα αρχαιο USR 9108, δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου και δεν το ειχα παρατηρησει παλαιοτερα (δεν νομιζω) αλλα βλεπω πως ενω το router δεν εχει αλλαξει θεση, παρατηρω μειωση του range σε χωρους που παλαιοτερα δεν ειχα προβλημα. Αρχισε να τα φτυνει το router μηπως? Προσθεσα μια εξωτερικη tp-link 8dbi και ενω ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα, δεν ειμαι ευχαριστημενος. Τα βγαλε τα λεφτα του το routerακι, παραπονο δεν εχω.

Και αν ναι, μιας και εχω μεινει πολυ πισω σε τεχνολογικα θεματα, τι πρεπει να παρω? Ισχυει πως τα N εχουν εκτος του transfer rate και μεγαλυτερο range απο τα b/g? Με τα AC τι γινεται? Εχουν ακομη περισσοτερο range απο τα N ή μονο αυξημενο transfer rate? Μεχρι τωρα δεν εχω καποια συσκευη AC σπιτι και στη tv δινω μεσω HDMI. Αν τα N και AC εχουν ιδιο range νομιζω πως θα ειναι καλυτερο ενα N, σωστα?

Απο μια συντομη ερευνα αγορας (θα το ψαξω καλυτερα οταν βρω χρονο) για AC νομιζω πως το TP-Link AC1750 θα ειναι μια χαρα. Για N? Ψαχνω κατι σταθερο, χωρις προβληματα και δεν με ενδιαφερει η τιμη, αμα βγαλει οσα χρονια εβγαλε το USR :daisy:

Θα ηθελα να αφησω τη λυση των extenders/repeaters τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βασικα τι χρήματα θες να δαπανησεις. Υπάρχουν "λογικες" λύσεις μεχρι και τα 100Ευρω.

Γιαννη δεν με νοιαζει πολυ αν ειναι κατι που αξιζει (πχ αν καταληξουμε σε AC δινω και τα 170, να πουμε ταβανι 200?). Προτιμω να μου πεις "το ταδε ειναι το κορυφαιο/πιο σταθερο/κλπ" απο το να συμβιβαστω με κατι πιο οικονομικο μεν, πιο προβληματικο δε. Περασα τοσα χρονια με το 9108 (2006?) και υπολογιζω να περασω τουλαχιστον αλλα 5 με το νεο.

Για την απωλεια του range τι λες? Τα εφτυσε το router ή συμβαινει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δε τα έφτυσε. Μπήκαν παρεμβολές οι γείτονες κ ίσως άλλες συσκευές

Δεν εχω προσθεσει καποια νεα συσκευη η οποια θα μπορουσε να παρεμβαλλει. Ισως οι διπλα να προσθεσαν κατι. Επισης ζεματαει, δεν ηταν παντα ετσι. Ξαναλεω πως δεν με νοιαζουν τα χρηματα μιας και θα περασουν αρκετα χρονια για να το αλλαξω. Αρκει να βρουμε ενα τερας αξιοπιστιας/μη αποσυνδεσεων/εμβελειας κλπ κλπ. Με οσο λιγοτερα βρεθει ακομα καλυτερα. Μηπως το AC ειναι overkill δεδομενου πως δεν εχω καμια AC συσκευη σπιτι? Αρκετοι εχουν παραπονα περι αποσυνδεσεων, δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια του 9108, περασε πολυς καιρος :rofl:

Μηπως να κρατησω και το 9108 σε bridge mode αν βρω router με τη μεγιστη δυνατη εμβελεια?

Έγινε επεξεργασία από fanisk
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έχεις θέμα παρεμβολών από γείτονες, αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις σίγουρα αν δεν τρέξεις κάποιο πρόγραμμα που να σαρώνει το φάσμα συχνοτήτων και να δεις τι υπάρχει γύρω σου. Υπάρχει και η πιθανότητα να χάλασε κάτι στο 9108 και να επηρέασε την εκπομπή του. Μην τρελαίνεσαι να βρεις κάτι φοβερά ακριβό μόνο και μόνο για το ασύρματο, γιατί οι κεραίες των κινητών, ταμπλετών και φορητών είναι μικρές και όσο δυνατό και αν είναι το σήμα από τη βάση, δε θα μπορούν να στείλουν εξίσου δυνατό σήμα πίσω. Αν και είναι υπερβολή, μπορείς να κρατήσεις το 9108 σε bridge. Πρόσφατα πήρα το tp-link wdr4300 και είμαι πολύ ικανοποιημένος, οπότε σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο trendy. Ασε που βάζοντας ένα καλό ρουτερ σε bridge μπορείς να έχεις και μεγαλύτερη ασφάλεια. Το wdr4300 είναι και 5ghz (dual band) που πλέον υποστηρίζουν τα περισσότερα κινητά και άρα λιγότερες παρεμβολές.

[MENTION=994]trendy[/MENTION] πέρασες dd-wrt ?

Link to comment
Share on other sites

το 5Ghz λιγότερες παρεμβολες μεν, λιγοτερη διαπερατότητα τοίχων δέ. Επίσης αρκετές συσκευές δεν ειναι σταθερες με το 5GHz (ipad air μονο 150Mbps στο 36 καναλι αν θυμαμαι καλα απο προσωπική πείρα).

Θα πρότεινα ASUS με AC! εχει 2-3 μοντελα, και εχουν πολυ καλες ρυθμισεις και ποιοτικά θα έλεγα.

Απο την αλλη τα TP-Link εxoυν το καλυτερο vfm

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλο πρόσφατα πρότεινα το Archer C7 και είναι απόλυτα ικανοποιημένος. Μάλλον και εγώ στο ίδιο θα πάω οσοvούπω γιατί το Ν1 της Belkin έχει πολλές αποσυνδέσεις όταν κουμαντάρει πολύ κίνηση..

Έγινε επεξεργασία από fantomas
typo
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια μικρη ερευνα και κατεληξα σε μερικα μοντελα απο διαφορετικες εταιριες. Να πω πως σκεφτηκα οτι το AC θα ειναι overkill για την ωρα, αφου δεν εχω καμια συσκευη να αξιοποιησει τετοιες ταχυτητες. N λοιπον. Επισης σκεφτηκα την αγορα modem/router και οχι router ωστε να αποσυρω το 9108 εντελως. Οσο λιγοτερα καλωδια συσκευες και προβληματα τοσο καλυτερα. Να ειναι συμβατο με την 24αρα του ΟΤΕ. Θα προτιμηθει ANNEX B λογω ISDN αν και επειδη δεν μου χρειαζεται πια, αν δεν αλλαζει μεσω fw, θα γυρισω σε PSTN.

Παραθετω links.

ASUS

Networking - DSL-N55U_C1 - ASUS (Στη περιγραφη λεει για dual band, ειναι?)

Networking - DSL-N55U Annex B - ASUS (εξωτερικες κεραιες)

Networking - DSL-N66U - ASUS (εσωτερικες κεραιες)

LINKSYS

Linksys X3500

DLINK

DIR-826L Cloud Router 2000 | D-Link Hellas

NETGEAR

DGND4000 | DSL Modems & Routers | Networking | Home | NETGEAR

TPLINK

TD-W8980 - Welcome to TP-LINK

Έγινε επεξεργασία από fanisk
Link to comment
Share on other sites

Επισης σκεφτηκα την αγορα modem/router και οχι router ωστε να αποσυρω το 9108 εντελως.
Νομίζω ότι πρέπει να το ξανασκεφθείς.

1) Δεν γίνονται όλα τα modem/router από pstn σε isdn και τούμπαλιν.

2) Αύριο μπορεί να πας σε vdsl ( μεθαύριο σε οπτική :p ) που σημαίνει αγορά καινούργιου modem/router ή θα μείνεις με αυτό που σου δίνει ο παροχέας. Συνήθως το κομμάτι modem σ'αυτά είναι καλό αλλά το κομμάτι router/wifi είναι για τον πeο.

Γι'αυτό νομίζω ότι είναι καλύτερα να έχεις 2 συσκευές ξεχωριστές. Το modem (έχεις παράπονο στο κομμάτι αυτό από το 9108 ?) και ένα καλό γρήγορο και ασφαλές router. Έτσι αν αυριο αλλάξεις εταιρία ή γραμμή ή τύπο σύνδεσης το μόνο που αλλάζεις είναι το modem στην περίπτωση που δεν είναι συμβατό το 9108. Όλα τα άλλα μένουν ίδια, και καμία συσκευή δεν θα θέλει ρύθμιση στο δίκτυο σου (κανόνες/πορτες κτλ κτλ) πέραν από το σετάρισμα του modem σε bridge (1 minute max).

Θα συμφωνήσω οτι το AC είναι υπερβολή αν δεν έχεις τώρα ουτε μια συσκευή, αλλά άλλο AC άλλο το dual band. Πάρε router που έχει 5GHz band όπως το wdr4300. Πέρα από τα άλλα στα + του είναι και ότι παίρνει πανεύκολα dd-wrt / openwrt τα οποία πέρα από πολύ ασφαλή έχουν πραγματικό qos (πχ παίζεις on-line games χωρίς πρόβλημα ενώ κατεβάζεις torrents) και γενικά έχουν άπειρες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION]

Εγώ απλά να πω μακριά από ASUS.. δε νομίζω να υπάρχουν χειρότερα router. Ρουμανία τουλάχιστον όσα παιδιά είχαμε αντιμετωπισαμε πρόβλημα.

Τι ακριβως προβληματα; Στο modem ή στο router?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να το ξανασκεφθείς.

1) Δεν γίνονται όλα τα modem/router από pstn σε isdn και τούμπαλιν.

2) Αύριο μπορεί να πας σε vdsl ( μεθαύριο σε οπτική :p ) που σημαίνει αγορά καινούργιου modem/router ή θα μείνεις με αυτό που σου δίνει ο παροχέας. Συνήθως το κομμάτι modem σ'αυτά είναι καλό αλλά το κομμάτι router/wifi είναι για τον πeο.

Γι'αυτό νομίζω ότι είναι καλύτερα να έχεις 2 συσκευές ξεχωριστές. Το modem (έχεις παράπονο στο κομμάτι αυτό από το 9108 ?) και ένα καλό γρήγορο και ασφαλές router. Έτσι αν αυριο αλλάξεις εταιρία ή γραμμή ή τύπο σύνδεσης το μόνο που αλλάζεις είναι το modem στην περίπτωση που δεν είναι συμβατό το 9108. Όλα τα άλλα μένουν ίδια, και καμία συσκευή δεν θα θέλει ρύθμιση στο δίκτυο σου (κανόνες/πορτες κτλ κτλ) πέραν από το σετάρισμα του modem σε bridge (1 minute max).

Θα συμφωνήσω οτι το AC είναι υπερβολή αν δεν έχεις τώρα ουτε μια συσκευή, αλλά άλλο AC άλλο το dual band. Πάρε router που έχει 5GHz band όπως το wdr4300. Πέρα από τα άλλα στα + του είναι και ότι παίρνει πανεύκολα dd-wrt / openwrt τα οποία πέρα από πολύ ασφαλή έχουν πραγματικό qos (πχ παίζεις on-line games χωρίς πρόβλημα ενώ κατεβάζεις torrents) και γενικά έχουν άπειρες ρυθμίσεις.

Εχεις απολυτο δικιο, δεν το ειχα σκεφτει ετσι. Οχι σαν modem δεν ειχα ποτε παραπονο, για αυτο και εμεινε τοσα χρονια. Οι αποσυνδεσεις ειναι σπανιες εως ανυπαρκτες. Βολικο το οτι δεν θα χρειαστει να αλλαξω ρυθμισεις ουτε θα με ενδιαφερει τι Annex και τι γραμμη εχω. Κραταω το wdr4300 και μολις βρω χρονο θα κανω μια λιστα με αλλα για τη τελικη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω με μια λιστα για N Routers.

ASUS

Networking - RT-N66U - ASUS

LINKSYS

Linksys Smart Wi-Fi Router N900, EA4500

NETGEAR

WNDR4500 | WiFi Routers | Networking | Home | NETGEAR

DLINK

DIR-826L Cloud Router 2000 | D-Link Hellas

Κυριως, ειμαι μεταξυ των RT-N66U και WDR4300. Απ'οτι ειδα και τα 2 παιζουν με dd-wrt.

Ενδεικτικες τιμες skroutz. Στη παρενθεση οι τιμες των αντιστοιχων AC.

Asus RT-N66U 118.78€ (Asus RT-AC66U 155.52€)

TP-LINK TL-WDR4300 53,28€ (TP-LINK Archer C7 107.90€)

Η διαφορα τιμων AC vs N δεν ειναι τεραστια (δεδομενου πως θα το πληρωσεις μια φορα και θα το εχεις για αρκετα χρονια), απο την αλλη ομως δεν εχω καμια συσκευη AC σπιτι (τα κλασσικα phone/laptop/tablet/ps4/κλπ ειναι ολα N) για να επωφεληθω. Η διαφορα τιμης μεταξυ N Asus και TP-Link ειναι.. τα διπλα!

Ο bonito ειπε ASUS και ο TifoziF1 TPLInk. Τσακωθειτε να βγαλω ακρη :p

Νομιζω θα πειτε και οι 2 το WDR4300?

Υπαρχει περιπτωση να τα κανω μανταρα με το bridging και να μη παιξουν μεταξυ τους? Θα χρειαστω ενα οδηγο για καθυστερημενους. Και υποθετω μολις το παρω, καταργω το USR wifi και οποιο καλωδιο ηταν στο USR θα μπει στο νεο.

Θελω να ξεμπερδευω με την αγορα πιο ισχυρου wifi router για να δω αν καλυπτω ολο τον οροφο. Συντομα θα σας ζαλισω και με τους υπολοιπους 2 που δεν μπορω να περασω καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα!

Κανεις δεν ειχε ετοιμοπαραδοτο το 4300 και σε στιγμη αδυναμιας :hehe: πεταχτηκα μεχρι το Πλαισιο που ειναι κανα 10λεπτο και πηρα το TP-LINK Archer C7 στα 107.90€. Αφου με βαλατε στη μπριζα να κρατησω ενα καλο router και να μη με νοιαζει αν θα αλλαξω παροχο/γραμμη/κλπ ας μεινει και το περιττο για την ωρα AC.

Καλυπτει ολο το ισογειο επιτελους! Και μερος του 1ου.

Προσπαθω να φτιαξω τη προσβαση στο DVR τωρα, internet εχω κανονικα. Στην IP του USR δεν μπαινω πλεον. Υποθετω εγινε η ρυθμιση μεσω του autorun της TP και δεν χρειαστηκε να κανω την επιλογη για bridge. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.