Jump to content



Αγορά κάρτας ήχου για PC (Εσωτερικού τύπου)


Recommended Posts

Ελάχιστη διαφορά η ΖxR απο την Realtek ALC1150 aka SupremeFX & Crystal Audio 2???

Δεν μπορεί λογικά να το σκεφτείς.. μάλλον με τα Ζ-5500 δεν μπορούσες να αξιοποιήσεις την συγκεκριμένη κάρτα στο 100% αλλιώς δεν εξηγείται. Πάντως για μένα η onboard της hero την οποία χρησιμοποιώ είναι μετριότητα.. μπορώ να σου πώ ότι η παλιά PCI X-Fi μου στα πρίμα για παράδειγμα η διαφορά ήταν η μέρα με την νύκτα! Μακραάν καλύτερη ποιότητα σε όλα της! Πάντως όλα είναι και θέμα αυτιού πολλές φορές και τι είδους μουσικής ακούς.

Ναι, αυτό ακριβώς, δεν μπορούσα να την αξιοποιήσω με βάση τα ηχεία που είχα, όσο καλά και να αποδίδει η κάρτα σου δεν θα περάσει στα ηχεία που έχεις τώρα, απλά τα ηχεία θα βγάλουν το καλύτερο που μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα software tweaks τα ξέρω... έχουν καλό αποτέλεσμα! :)

Αλλά θέλω κάτι καλύτερο. :p

SBX ftw...

οτι sofware trick και να κανεις δε το φτανει.

Για μουσικη και ταινιες ειναι πολυ καλη η SBZ ειχα παθει πλακα οταν την αγορασα

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ένα review btw και το οποίο αναφέρει ότι η Sound Blaster Z έχει σχεδόν εφάμιλη απόοδοση/ποιότητα με την STX!

Ενδεικτικά λέει..

Its sound quality in music playback is really good for a $99 sound card - comparable to the ASUS Xonar STX, although it lacks quite a few features. The Creative Sound Blaster Z is a good match for high impedance and medium to low efficiency headphones.

Link

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο πιο πάνω λέει μόνο σωστά πράγματα με μια εξαίρεση. Αυτό για τις κάρτες ήχου και τον θόρυβο.

Υπάρχει bias από ανθρώπους που έχουν επηρεαστεί από τη θεωρητική πλευρά των πραγμάτων. Θεωρητικά λοιπόν, οι κάρτες θα έπρεπε να έχουν πρόβλημα με το EMI. Πρακτικά, αυτό δεν φαίνεται σε καμία μέτρηση. Οι μετρήσεις της STX π.χ. συναγωνίζονται αυτές DAC του χιλιάρικου.

Όσο για τις onboard με HD audio πιστοποίηση παίζουν φοβερά. Δεν έχουν να ζηλέψουν σχεδόν τίποτα στην πράξη από τις καλύτερες dedicated.

Για μένα onboard ή κάρτα των 80-100€ για features μαζί με ξεχωριστό ενισχυτή ακουστικών μέχρι 100€ όποτε χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα onboard ή κάρτα των 80-100€ ...

Για μενα μονο αυτο.

Απο τη στιγμη που το PC δεν ειναι η ΚΥΡΙΑ πηγη ακροασης για σενα, το παραπανω σου αρκει.

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Ειχες προτεινει καπου καποιους ενισχυτες ακουστικων, αν θυμαμαι καλα? Σε παρακαλω μου θυμιζεις μαρκες-μοντελα? Κοιτα λιγο την υπογραφη μου παρακαλω.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] είναι σίγουρο αυτό που μου λές??

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρω την απλή που έχει μόνον ένα mic μαζί στο πακέτο.

Τέλος η κάρτα ήχου αυτή χρειάζεται στον δίαυλο PCI-E X1 ή Χ4 mode?? Νομίζω και στο Χ1 θα παίξει κανονικά έτσι δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

παιζει ναι (στη μικρη θυρα δε θυμαμαι ποσο ειναι επι Χ, λογικα και στη μεγαλη συμφωνα με το πρότυπο )

Οταν την παρεις βαλε τους παλιους _16 drivers ειναι οι ποιο σταθεροι

Ετσι εχω διαβασει στο official owners club της, αμα το googlαρεις κατι θα βρεις στα πρωτα αποτελεσματα

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

παιζει ναι (στη μικρη θυρα δε θυμαμαι ποσο ειναι επι Χ, λογικα και στη μεγαλη συμφωνα με το πρότυπο )

Οταν την παρεις βαλε τους παλιους _16 drivers ειναι οι ποιο σταθεροι

Ετσι εχω διαβασει στο official owners club της, αμα το googlαρεις κατι θα βρεις στα πρωτα αποτελεσματα

Εγώ άλλα διαβάζω...

Also If you use the ACM, it breaks out from the headphone jack directly so you would get the same quality as if you plugged directly into the back.

The ACM unit is simply an extension + rotary potentiometers + switcher + beam-forming microphone. No, it does not degrade anything if you connect the ACM to the card directly. Just don't connect to the front IO panel from your chassis.

Επίσης ΔΕΝ στέκει να χαλάει η ποιότητα του ήχου λόγο του ACM module... 1 είναι Gold plated και 2 λειτουργεί απλά σαν προέκταση&διαχωριστής των σημάτων που το 1ο πάει στο μικρόφωνο και το 2ο στα ακουστικά με διαφορετικές ρυθμίσεις στην ένταση κτλ. Εξάλου απο αυτό "φεύγουν" 2 διαφορετικά καλωδια με mini jack που πάνε και κουμπώνουν στις αντίστοιχες θύρες στο πίσω μέρος της κάρτας. Το jack για τα ηχεία μπαίνει απευθείας στο πίσω μέρος της κάρτας και απλά μέσα απο το SBX interface μεταπηδάς απο τα ηχεία στα ακουστικά και ανάποδα μέ ένα κλίκ. Τέλος θα ήταν παντελώς χαζό η Creative να το έδινε μαζί με την κάρτα με επιπλέον χρηματική επιβάρυνση και να ήταν "φιάσκο" η όλη υπόθεση!

Link

Link2

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρες είναι αυτά... όπως προείπα ΔΕΝ στέκει σε καμία περίπτωση!

Το προηγούμενο ποστ εκεί είναι να το δείτε εκτενώς!

Απο κει και πέρα όσα video/reviews είδα/διάβασα δεν λένε πουθενά κάτι τέτοιο.

Με την 1η ευκαιρία μόλις την τσιμπήσω θα το διαπιστώσω και μόνος μου, αν και δεν ανησυχώ για τπτ... Σε περίπτωση που προκύψει το οτιδήποτε θα επιστραφεί πίσω απλό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Ειχες προτεινει καπου καποιους ενισχυτες ακουστικων, αν θυμαμαι καλα? Σε παρακαλω μου θυμιζεις μαρκες-μοντελα? Κοιτα λιγο την υπογραφη μου παρακαλω.

Ευχαριστω :)

Schitt magni, o2 objective(DIY)*, fiio e9(μόνο για υψηλά impedance), lovely cube(DIY)

*και έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Διάβασα ένα review btw και το οποίο αναφέρει ότι η Sound Blaster Z έχει σχεδόν εφάμιλη απόοδοση/ποιότητα με την STX!

Ενδεικτικά λέει..

Link

Η Asus STX είναι βασισμένη στο PCM1792A της Texas (THD 0.0004%, SNR 127dB) και η Sound Blaster Z στο CS4398 της Cirrus (THD 0.0007%, SNR 120dB) και τα δύο 24bit/192Khz.

Εάν εξαιρέσουμε τα τσιπάκια της Analog Devices, ΙΜΗΟ της Texas είναι ότι καλύτερα για audiophile εφαρμογές, εξού και η χρησιμοποίησή τους από κορυφαίες στον ήχο εταιρίες.

H Asus είναι περισσότερο για audio εφαρμογές και διαθέτει επίσης καλό ADC. Την χρησιμοποιώ εδώ και μερικούς μήνες για ψηφιοποίηση δίσκων βινυλίου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την μετατροπή (δεν είναι MOTU ή METRIC) αλλά σε ερασιτεχνικό επίπεδο που την θέλω είναι καλή.

Εάν ενδιαφέρεσαι περισσότερο για μουσική IMHO μην κοιτάς σε ASUS ή SOUND BLASTER

Δες και εδώ φτηνά/ακριβά και πανάκριβα

www.athensproaudio.gr/‎

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.