Jump to content



αναβάθμιση με intel pentium G3285


lamesaint

Recommended Posts

γεια σας,

το παλιό πισι (Athlon 64 3200+, 2GB RAM, Asus A8N-SLI Premium) θέλει φρεσκάρισμα γιατί σέρνεται.

Λέω να πάω σε pentium G3285 και 8 GB RAM.

1) Μητρική: είμαι μεταξύ Asrock H97 Pro4 και Gigabyte Z97M-DS3H.

Τείνω προς την Ζ97 για να έχω δυνατότητα μελλοντικής αναβάθμισης της CPU σε Κ-series.

Αξίζει πιστεύετε;

2) RAM : αξίζει να ψαχτώ για XMP profiles support ?

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι οτι με 1600 μνημες εισαι καλυμμενος ο,τι συστημα και να βαλεις στο μελλον

Δηλαδη το 2-3% που θα σου δωσουν οι πιο γρηγορες οταν πας σε γρηγοροτερο επεξεργαστη δε θα το καταλαβεις καθως ο επεξεργαστης παιζει πιο σημαντικο ρολο

Για μητρικη και επεξεργαστη τωρα

αν πας σε g3258 και asrock h97 pro4 θα δωσεις 140

ενω αν πας σε g3220 και asrock b85m-hds θa δωσεις 95

τα 45 ευρω παραπανω, δηλαδη το 47% παραπανω, θα το παρεις σε αντιστοιχη αποδοση σε σχεση με τον g3220 μονο αν πας τον g3258 στα 4,5ghz οποτε και θα χρειαστεις αλλη ψυκτρα

η αποψη μου ειναι ή παρε g3220/asrock b85m-hds που ειναι αρκετα τιμιο και σε περιπτωση που δε σε ικανοποιησει θα πουληθει ευκολα

ή μαζεψε παραπανω λεφτα να πας σε i5-4440 (οχι Κ) και τη gigabyte που γραφεις

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλησαντα.

Δεν υπάρχει εν μέρη αναβάθμιση στις μέρες μας.

Δηλαδή στην πράξη ,κανεις σχεδόν δεν αναβαθμίζει μονο cpu ,γιατί σε δυο χρονια που θα θες αναβάθμιση ,η δε θα υπάρχει καινούργια ,η θα ειναι πιο ακριβή απο την καινούργια ,συν του οτι η καινουργια θα ειναι αρκετά καλύτερη.

Και αν μου οτι δε θα πας σε καινούργια γιατι δε σε πειράζει να ειναι μεταχειρω ,παρε απο τωρα μεταχειρισμένα να εισαι εντος μπάτζετ να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι οτι με 1600 μνημες εισαι καλυμμενος ο,τι συστημα και να βαλεις στο μελλον

Δηλαδη το 2-3% που θα σου δωσουν οι πιο γρηγορες οταν πας σε γρηγοροτερο επεξεργαστη δε θα το καταλαβεις καθως ο επεξεργαστης παιζει πιο σημαντικο ρολο

Για μητρικη και επεξεργαστη τωρα

αν πας σε g3258 και asrock h97 pro4 θα δωσεις 140

ενω αν πας σε g3220 και asrock b85m-hds θa δωσεις 95

τα 45 ευρω παραπανω, δηλαδη το 47% παραπανω, θα το παρεις σε αντιστοιχη αποδοση σε σχεση με τον g3220 μονο αν πας τον g3258 στα 4,5ghz οποτε και θα χρειαστεις αλλη ψυκτρα

η αποψη μου ειναι ή παρε g3220/asrock b85m-hds που ειναι αρκετα τιμιο και σε περιπτωση που δε σε ικανοποιησει θα πουληθει ευκολα

ή μαζεψε παραπανω λεφτα να πας σε i5-4440 (οχι Κ) και τη gigabyte που γραφεις

θάνξ για την απάντηση.

το μείον της B85-HDS για μένα είναι ότι έχει 4 SATA μόνο και επειδή έχω ήδη 1 SSD, 2 HDD, 1 DVDRW σε SATA δεν θα έχω ευελιξία στο θέμα αυτό.

είδα μια σύγκριση των G3220 vs G3285 και ο G3285 φαίνεται να κερδίζει με βραχεία κεφαλή

Intel Pentium G3220 vs G3258

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι οικονομικά περιορισμένος και δεν σκέφτεσαι για ποιο ακριβό επεξεργαστή, πας στον ξεκλείδωτο χωρίς δεύτερη σκέψη ώστε να έχεις περιθώρια να κερδίσεις κάτι τις από το overclocking. Εναλλακτικά βέβαια μπορείς να πας σε AMD 750K αν διαθέτεις κάρτα γραφικών. Μητρικές υπάρχουν και σχετικά φτηνές και λίγο ακριβότερες με 6-8 SATA III 1 2 3 4 5 6 7.

Link to comment
Share on other sites

θάνξ για την απάντηση.

το μείον της B85-HDS για μένα είναι ότι έχει 4 SATA μόνο και επειδή έχω ήδη 1 SSD, 2 HDD, 1 DVDRW σε SATA δεν θα έχω ευελιξία στο θέμα αυτό.

είδα μια σύγκριση των G3220 vs G3285 και ο G3285 φαίνεται να κερδίζει με βραχεία κεφαλή

Intel Pentium G3220 vs G3258

4 δεν είναι οι συσκευές σου; Χάνω κάτι; Αν τώρα θες στο μέλλον να βάλεις και 3ο HDD, βγάζεις το dvd, δε νομίζω να χρησιμεύει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

4 δεν είναι οι συσκευές σου; Χάνω κάτι; Αν τώρα θες στο μέλλον να βάλεις και 3ο HDD, βγάζεις το dvd, δε νομίζω να χρησιμεύει κάπου.

Που το ξέρεις; Εγώ έχω να γράψω DVD μήνες, άλλοι γράφουν κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

είδα μια σύγκριση των G3220 vs G3285 και ο G3285 φαίνεται να κερδίζει με βραχεία κεφαλή Intel Pentium G3220 vs G3258

Εγω σου απαντω τι παιρνεις με βαση τι πληρωνεις.

ο G3258 σε αυτο που κοιταξες και ειδες βραχεια κεφαλη, ειναι 5% (5,9/6,2) πιο γρηγορος τη στιγμη που ειναι 33% (45/60) ακριβοτερος.

Οσο για τις θηρες sata νομιζω πιο γρηγορα θα παρεις μεγαλυτερο κ γρηγοροτερο hdd για να τα εχεις ολα σε εναν παρα να εχεις 5 sata συσκευες μαζι. H' παρε την pro4

Τελος ο G3258 οπως και ο G3220 δεν υποστηριζουν μνημες στα 1600 οποτε θα πρεπει να πας ειτε σε G3240 ειτε σε αρκετα ακριβοτερη μητρικη αλλα η διαφορα τιμης και παλι δεν αξιζει την αποδοση που θα παρεις.

Η πιο vfm για μενα ειναι η "g3220-asrock b85m-hds" απο ολες τις αποψεις (αποδοση,τιμη,αξια/ζητηση μεταπωλησης)

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.