Jump to content



955 c2 oc βοήθεια..


tsakali

Recommended Posts

Καλημέρα!!

Θέλω να κάνω oc τον σύστημα τις υπογραφής.. ο λόγος είναι πως στο παιχνίδι ο επεξεργαστής δουλεύει στο 99% κ η κάρτα στο 60% κ υπέθεσα πως έτσι θα λυθεί..

*Ο επεξεργαστής είναι 955 stepping c2 γιατί από ότι διάβασα παίζει ρόλο.

Το ανέβασα 3,6 κ 3,8 με stock ρεύματά...

Αν και στα 3,8 με πέταξε στο prime μπλε οθόνη :-(

Με ποια σειρά πρέπει να πειράξω τα μπιμλικια;;;

Από θερμοκρασίες δεν νωμιζω να έχω θέμα έχω την h100i..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Έγινε επεξεργασία από tsakali
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Θέλω να κάνω oc τον σύστημα τις υπογραφής.. ο λόγος είναι πως στο παιχνίδι ποιο????? ο επεξεργαστής δουλεύει στο 99% κ η κάρτα στο 60% κ υπέθεσα πως έτσι θα λυθεί..

*Ο επεξεργαστής είναι 955 stepping c2 γιατί από ότι διάβασα παίζει ρόλο.

Το ανέβασα 3,6 κ 3,8 με stock ρεύματά...

Αν και στα 3,8 με πέταξε στο prime μπλε οθόνη :-(

Με ποια σειρά πρέπει να πειράξω τα μπιμλικια;;;

Από θερμοκρασίες δεν νωμιζω μα έχω θέμα έχω την h100i..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θες πολλά πολλά, τώρα με πόσο ρεύμα είσαι ? με την h100 μπορείς να παίξεις με παραπάνω ρεύμα πολύ άνετα και ίσως έχεις σταθερά τα 4ghz με τον c2 σου, πάντως πας για 3.9+ σίγουρα. Κλείσε τα feautures για boost δώσε ρεύμα πχ 1.5v και multi και πες που έφτασε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θες πολλά πολλά, τώρα με πόσο ρεύμα είσαι ? με την h100 μπορείς να παίξεις με παραπάνω ρεύμα πολύ άνετα και ίσως έχεις σταθερά τα 4ghz με τον c2 σου, πάντως πας για 3.9+ σίγουρα. Κλείσε τα feautures για boost δώσε ρεύμα πχ 1.5v και multi και πες που έφτασε :)

feautures??

Οτι λες να το κάνω μέσο bios η με το overdrive?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τσακαλι εχω την εντυπωση πως η μητρικη σου σε περιοριζει πολυ στο oc.

Με 4+1 power phase design δε νομιζω οτι μπορει να δωσει την απαιτουμενη ενεργεια στη cpu, ειδικα αν εχεις ανεβασει το ρευμα και αν μπορει σιγουρα θα ζοριζεται αρκετα.

Στη θεση σου θα ανεβαζα πολλαπλασιαστη με στοκ ρευμα οσο παει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τσακαλι εχω την εντυπωση πως η μητρικη σου σε περιοριζει πολυ στο oc.

Με 4+1 power phase design δε νομιζω οτι μπορει να δωσει την απαιτουμενη ενεργεια στη cpu, ειδικα αν εχεις ανεβασει το ρευμα και αν μπορει σιγουρα θα ζοριζεται αρκετα.

Στη θεση σου θα ανεβαζα πολλαπλασιαστη με στοκ ρευμα οσο παει.

Για 4cores δεν είναι τραγικά τα πράγματα, μπορεί να βγάλει τα watt το πρόβλημα είναι ο 955 αυτός θα πιάσει τα 3900 ίσως τα 3950 γιατί είναι c2, αν μάλιστα είναι κακό κομμάτι παίζει να σταματήσει και στα 3.8.

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα στο 3,6 κ πάλι...

Ευχαριστώ πολύ για την καλή διάθεση όλων σας.... αλλά για κάποιον λόγο τρελάθηκε η μητρική, κ έτρωγε σκαλωματα ακόμη κ στο BIOS... και τουλάχιστον αυτήν τη στιγμή δεν είμαι για τέτοια [emoji27]

Μάλλον η λύση είναι μονόδρομος..

Προσεχώς πάει για σκότωμα κ πάμε σε μια ποιο σωστή υλοποίηση...[emoji6]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.