Jump to content



Monitor 20-24 inches


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να αγοράσω μια οθόνη γύρω στις 23-24 ίντσες. Η κάρτα γραφικών μου είναι μια ταπεινή gt 630. Τι θα μου προτείνατε; Το pc το χρησιμοποιώ για όλα. Ταινίες το χειμώνα μερικές φορές, ίντερνετ, και από παιχνίδια αυτή τη στιγμή παίζω μόνο lol leauge of legends. Σκέφτομαι γύρω στα 200 euro αλλά και λιγότερα δε θα με πείραζε:p. Περιμένω τα φώτα σας για να κάνω αγορά....

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν και εγω την Dell 2412m

Υπαρχει λογος καποιος να παει στην 2414?

Έρχεται καλιμπραρισμένη εργοστασιακά, φοράει νεότερο panel, έχει περισσότερες συνδέσεις + τις usb3 και λεπτότερα bezels. Η 2412m έχει ως αντίβαρο την ανάλυση, έχοντας βέβαια ήδη αντικατασταθεί απο άλλο μοντέλο (που αναμένεται στα 300+ ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα αγόρασα μία Dell P2314h και οι εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές. Εξίσου καλές εντυπώσεις μου έχει αφήσει και η U2312hm που χρησιμοποιώ εδώ κι έναν χρόνο. Επίσης θεωρώ αμελητέα τη διαφορά μεγέθους ανάμεσα στις 23 και τις 24'', εν αντιθέσει με τη διαφορά κόστους η οποία κάθε άλλο παρά αμελητέα είναι στις Dell.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την dell (p2414h) έχω άσχημη εμπειρία,τελικά πήγα σε και benq ησύχασα.

Ήσουν και συ από τα θύματα της "ομαδικής παράκρουσης" των φόρουμ, σε καταλαβαίνω. Εγώ βασικά αναθεώρησα πλήρως απόψεις όταν είδα δίπλα δίπλα καλιμπραρισμένες οθόνες σε ένα βιντεάκι.

Αν δεν καλιμπράρεις χρώματα και φωτεινότητα πάντα μαμακίες θα λες.

Η 2412M που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι παλιό μοντέλο με κρασαρισμένα μαύρα(αν πιστέψουμε το prad.de) και υπάρχουν αρκετά βίντεο που δείχνουν σοβαρό πρόβλημα glow. Ούτε τα LG TN δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

LG, Samsung και BenQ μοιράζονται κάτι κοινό. Κατασκευάζουν οι ίδιες τα πάνελ τους. Για μένα αυτό είναι πολύ σημαντικό. Κρατάνε τα πρώτης διαλογής κομμάτια και στους υπόλοιπους δίνουν ό,τι περισσεύει. Εκτός του ό,τι πετυχαίνουν χαμηλότερο κόστος για την ίδια ποιότητα.

Και αν σου χαλάσουν οι φτηνιάρικοι πυκνωτές ή και γω δεν ξέρω τι, τις επισκευάζεις και πάλι είσαι κάτω από την τιμή των "πρωτοκλασσάτων" φιρμών.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] Πόσο συμφωνώ με όσα λες, ειδικά για την 2412M η οποία έχει και αρκετά έντονο coating σε σχέση με τα νέα πάνελ που βγαίνουν με semi glossy. Στο μόνο που έχω διαφορετική άποψη είναι σε αυτό με το μοίρασμα των πάνελ, οι τρίτες εταιρίες που προμηθεύονται κυρίως από Lg και Samsung ότι πληρώνουν παίρνουν και ίσως βγάλουν και καλύτερο αποτέλεσμα από τις ίδιες, σαν παράδειγμα η δική μου VP 2770 της Viewsonic είναι καλύτερη από το αντίστοιχο μοντέλο της Samsung που χρησιμοποιεί το ίδιο PLS πάνελ.

Πλέον εκτός από τα βασικά χαρακτηριστικά που φαίνονται συνήθως και μπερδεύεστε, ειδικά για τα ms που θέλει για το gtg (αλλά δεν ξέρετε τι εστί input lag) καλό θα είναι να προσέχετε η οθόνη που θα επιλέξετε να είναι flicker free, βασικό για την προστασία και την ξεκούραση των ματιών από την πολύωρη χρήση που κάνουμε, να αποφεύγετε δηλαδή οθόνες με PWM .

Εξαιρετική ποιότητα όντως όπως αναφέρθηκε έχουν οι Benq και στην χαμηλή κατηγορία τιμών που ψάχνει ο dimosgia, εγώ θα του πρότεινα στο budget του να κινηθεί είτε για την BenQ BL2410PT είτε για την BenQ EW2440L

Έγινε επεξεργασία από music
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32221]dimosgia[/MENTION]

Δεν είναι θέμα εταιρείας αλλά μοντέλου.

Η LG ας πούμε έχει βγάλει νέα φθηνά precalibrated ips όπως το LG 24MP55HQ-P. Θα λέγαμε και γι'αυτά, αλλά δεν βρίσκεις κάποιο σοβαρό ριβιού προς το παρόν. Λες και τα σνομπάρουν.

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] Πόσο συμφωνώ με όσα λες, ειδικά για την 2412M η οποία έχει και αρκετά έντονο coating σε σχέση με τα νέα πάνελ που βγαίνουν με semi glossy. Στο μόνο που έχω διαφορετική άποψη είναι σε αυτό με το μοίρασμα των πάνελ, οι τρίτες εταιρίες που προμηθεύονται κυρίως από Lg και Samsung ότι πληρώνουν παίρνουν και ίσως βγάλουν και καλύτερο αποτέλεσμα από τις ίδιες, σαν παράδειγμα η δική μου VP 2770 της Viewsonic είναι καλύτερη από το αντίστοιχο μοντέλο της Samsung που χρησιμοποιεί το ίδιο PLS πάνελ.

Πλέον εκτός από τα βασικά χαρακτηριστικά που φαίνονται συνήθως και μπερδεύεστε, ειδικά για τα ms που θέλει για το gtg καλό θα είναι να προσέχετε η οθόνη που θα επιλέξετε να είναι flicker free, βασικό για την προστασία και την ξεκούραση των ματιών από την πολύωρη χρήση που κάνουμε, να αποφεύγετε δηλαδή οθόνες με PWM .

Εξαιρετική ποιότητα όντως όπως αναφέρθηκε έχουν οι Benq και στην χαμηλή κατηγορία τιμών που ψάχνει ο dimosgia, εγώ θα του πρότεινα στο budget του να κινηθεί είτε για την BenQ BL2410PT είτε για την BenQ EW2440L

Μπράβο που το ανέφερες. Το έντονο coating μπορεί να καταστρέψει τις καλύτερες οθόνες. Εκεί έχει πρόβλημα η LG. Να πάρεις IPS της και να κουράζονται τα μάτια σου από το λαμπύρισμα όταν διαβάζεις κείμενο. Το-συνηθισμένο πλέον-μεσαίο coating είναι η χρυσή τομή πιστεύω.

Όσο για τα πάνελ. Ναι ισχύει αυτό που λες. Απλά οι εταιρείες που παράγουν θα μοιραστούν τα καλύτερα κομμάτια τους με αυτούς που θα πληρώσουν ακριβά και για όσους στοχεύουν σε μπάτζετ οθόνες θα τους δώσουν κάτι πιο δεύτερο.

Δεν ρισκάρει η LG ας πούμε να δυσφημίσει την IPS τεχνολογία της βγάζοντας δεύτερης ποιότητας πάνελ στα μοντέλα της.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] [MENTION=22029]music[/MENTION] για επεξεργασία φωτογραφίας σε βασικό επίπεδο, δεν μιλάω για επαγγελματική οθόνη (να φύγω από τα tn κτλ) η Benq EW2440L υπερτερεί έναντι της dell U2414H;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] [MENTION=22029]music[/MENTION] για επεξεργασία φωτογραφίας σε βασικό επίπεδο, δεν μιλάω για επαγγελματική οθόνη (να φύγω από τα tn κτλ) η Benq EW2440L υπερτερεί έναντι της dell U2414H;

Ψαξε σε ελληνικο καταστημα την Asus PA238Q, την εχει 259€

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] [MENTION=22029]music[/MENTION] για επεξεργασία φωτογραφίας σε βασικό επίπεδο, δεν μιλάω για επαγγελματική οθόνη (να φύγω από τα tn κτλ) η Benq EW2440L υπερτερεί έναντι της dell U2414H;

Εξαρτάται τί εννοείς με το "βασικό επίπεδο". Το prad πρότεινε και τν πάνελς για ερασιτέχνες φωτογράφους.

Για φωτογραφία τα ΤΝ και αμνα δεν είναι τα ιδανικά γιατί αλλοιώνεται η φωτεινότητα των σκοτεινών αποχρώσεων αν κοιτάς την οθόνη υπό γωνία. Το έχω παρατηρήσει στο γκρίζο χρώμα.

Στα ips δεν είναι ανάγκη να πας σε dell. Για κάτι πραγματικά καλό υπάρχει η LG 24EB23PY και η BenQ BL2411PT. Και οι δύο βαθμολογημένες με very good(άριστα του πραντ) για την υποκειμενική ποιότητα και με άριστη χρωματική κάλυψη. Καλές και για gaming. Η benq έχει λίγο δυνατό anti coating.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.