Jump to content



Ερωτησεις για αγορα notebook.....


blade_pan

Recommended Posts

Λοιπον κατ'αρχας το badget ειναι 2000!

Ξερω οτι υπαρχουν 3 κατηγοριες φορητων....

μια που ειναι(δεν θυμαμαι πως λεγοναι)και καλα ειναι σαν κανονικοι υπολογιστες αλλα εχουν σαν μειονεκτημα το βαρος....

Γενικως δεν ξερω πολυ καλα για φορητους.....

Παντως ειναι και μια κατηγορια που ειναι πολυ λεπτοι,ελαφρεις και ειναι πχ P4-m και τετοια.....

Τεσπα θελω να μου πειτε καποιες σοβαρες προτασεις (κοινως αξιοπρεπεις μαρκες....compaq,toshiba.....) οι οποιοι να διαθετουν dvd-rw

μια σχετικα καλη καρτα γραφικων

τωρα αν ειναι AMD or PENTIUM δεν ξερω...

Το Laptop προοριζεται για πολλες μετακινησεις οποτε σημαντικο ειναι και το βαρος και η ισχυς της μπαταριας.

Περιμενω απαντησεις!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστω για τη βοηθεια....

Οποτε τωρα ειμαι αναμεσα στα: (πατηστε)

Sony Vaio VGN-A295HP P-M 735 1.7 GHz/512 MB/15.4"/60GB

HP Compaq nx7010 Centrino P-M 735 1.7 GHz/512 MB/15.4"/60 GB

Fujitsu Siemens Amilo M1425 Centr. 745 1.8 GHz/512 MB/15.4"/80GB

και στο πιο "βαρυ"...

HP Pavilion zd7376EA P4-HT 3.2 GHz/512 MB/17"/80GB

Ακουω γνωμες!!!!:)

Ευχαριστω για ολα.....

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη οθόνη την έχει το HP. Αυτό μετράει περισσότερο από όλα.

Τα HP είναι σαφώς πιο ποιοτικά από τα Fujitsu-Siemens. Sotiri σε ποιό review είδες τα Fujitsu να είναι ποιοτικότερα από τα HP?

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω από review, από προσωπική επαφή λέω,

γι' αυτό και βάζω τον υποκειμενικό παράγοντα (εγώ θεωρώ).

μπορεί να είναι και αντίστροφα, εγώ πάντως fujitsu θα παιρνα.

blade, αν θες πιο ελαφριά μπορείς να δεις και τη σειρά lifebook που

έχει μερικά μοντέλα 1 κιλό ελαφρύτερα (από 2,9 -> 1,9).

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κλεινω για το HP Compaq nx7010 Centrino P-M 735 1.7 GHz/512 MB/15.4"/60 GB με καποιες ματιες στο amilo m....

Ευχαριστω......ολους!

special thanks to Tristeno.....

Sotiri και το amilo m μου αρεσει γιατι εχει πολλα extra....

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα πρότεινα το fujitsu...εκτος της δυνατότερης καρτας γραφικων,εχει και deticated μνημες...αρα λογικα δεν θα μοιράζεται μνημη απο τη ram...οσο για την οθονη...το hp εχει όντως καλύτερη...αλλα δεν θα επερνα λαπτοπ μονο επειδη εχει καλυτερη οθόνη οταν το αλλο εχει μεγαλυτερο σκληρο,γρηγοροτερο επεξεργαστη και πολυ καλυτερη καρτα γραφικων...στο κατω κατω δεν νομιζω να χαλαστεις με την οθονη του fujitsu...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 18:44]

εγω παλι θα πρότεινα το fujitsu...εκτος της δυνατότερης καρτας γραφικων,εχει και deticated μνημες...αρα λογικα δεν θα μοιράζεται μνημη απο τη ram...οσο για την οθονη...το hp εχει όντως καλύτερη...αλλα δεν θα επερνα λαπτοπ μονο επειδη εχει καλυτερη οθόνη οταν το αλλο εχει μεγαλυτερο σκληρο,γρηγοροτερο επεξεργαστη και πολυ καλυτερη καρτα γραφικων...στο κατω κατω δεν νομιζω να χαλαστεις με την οθονη του fujitsu...

Ούτε το HP Μοιράζεται μνήμη

Έχει καλύτερη μπαταρία από το Siemens

Η κάρτα γραφικών είναι καλύτερη αλλά δεν είναι και τόσο καλύτερη όπως πχ η 9800. 1-2 frames στα παιχνίδια ίσως δεν έχουν σημασία αν έχεις την δυνατότητα να έχεις 50%+ περισσότερο χώρο στο desktop.

:whistling

Link to comment
Share on other sites

καταρχην η οθονη των Αμιλο ειναι wxga ...15.4" ειναι αρκετα καλη αλλα δεν συγκρινεται με sxga ... ο ΗΡ δεν ξερω τι φερει ... αλλα μεγαλη διαφορα σε ποιοτητα δεν θα δεις

Απο θεμα χωρου πιστεψε με 80 με 60 gb ειναι αρκετη διαφορα αν κατεβαζεις απο νετ η αν παιζεις κανενα παιχνιδακι ...

απο καρτα γραφικων αν ειναι κατωτερη της 9700/128 που φερει το Αμιλο τοτε μαλλον δε μιλαμε για 1-2 frames κατω αλλα 10-40 frames κατω αναλογα την καρτα και αναλογα το παιχνιδι...

επιπλεον η ΗΡ απο support στην Ελλαδα ισως ειναι οτι χειροτερο

τελος αν θελεις μπορεις να βρεις στο εξωτερικο τα ιδια (και καλυτερα notebooks) με 400 ευρω περιπου κατω..

για παραδειγμα δες αυτο:

1GB ram, 80GB hdd, 9700/128MB , PM745(2mb L2), 15.4"WXGA κλπ κλπ

κοντα στα 1390 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου προτεινα κατι απο την σειρα Χ30 της Τοσιμπα, που χρησιμοποιω τελευταια. Εχει εξαιρετικης ποιοτητας οθονη, αισθητα καλυτερη του μοντελου της Αcer 15.4" που ειναι και τα μονα που εχω δει και μπορω να συγκρινω. Τονιζω το θεμα της οθονης γιατι σε ενα λαπτοπ ειναι το α και το ω. Οι επιδοσεις και τα χαρακτηριστικα ξεχνιουνται αμεσως οταν η οθονη δειχνει θολη και εχει μικρες γωνιες θεασης.

http://www.mgmanager.gr/browse.asp?sub=105&page=4

Η 9700 του τρεχει τα παντα απο παιχνιδια εστω και 64ρα που ειναι ,δε μασαει

;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, η οθονη ναι μεν ειναι πολυ βασικο συστατικο ΑΛΛΑ εξαρταται τη διαφορα... δλδ ποσο καλυτερη ειναι σε ενα laptop απο ενα αλλο ...διοτι συνηθως δεν θα δεις τρομερες διαφορες μεταξυ wxga και μεταξυ sxga και μεταξυ wuxga και παει λεγοντας .... θα δεις ομως μεταξυ xga και λοιπων ...

απο και περα τα χαρακτηριστικα τα υπολοιπα ειναι κατι που σε περιοριζουν πραγματικα και ουσιαστικα ... οσο καλη οθονη και να εχεις αν δεν μπορεις να κανεις καποια πραγματα που θελεις τοτε τι να το κανεις? να βλεπεις πιο ομορφα αυτα που δεν μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Να τονισω οτι αναφερομαι σε οθονες 15.4" που αλλωστε ειναι και το sweet point νομιζω σημερα για λαπτοπ ;) με την εννοι οτι η αναλυση τους ειναι ιδανικη σε σχεση με το μεγεθος ...

Κοιτα αν μου ελεγες οτι μου δινεις 1.7 ντοθαν αντι για 1.5 και μου αλλα με μετρια οθονη, νομιζω οτι θα διαλεγα το 1.5 με την καλυτερη ;) εξαλου τι ειναι αυτο που τα συγχρονα λαπτοπς (με σεντρινο-ντοθαν > 1.5) αδυνατουν να εκτελεσουν...νομιζω πως κανουν τα παντα. Εκει που θα δεις τη διαφορα στην αποδοση ειναι κυριως στην μνημη. Οταν εβαλα 1024 αντι για 512 που ειχε πραγματικα το λαπτοπ απογειωθηκε! ΚΑι οταν ερθουν τα longhorn ειμαι βεβαιος οτι θα βαλω 2GB (στο εξωτερικο οι μνημες λαπτοπ ειναι πολυ φτηνες) και θα μου βγαλει μια 3 ετια το λιγοτερο. Αντιθετα θεωρω οτι 200 Mhz cpu παραπανω δεν "φαινονται" τοσο οσο η μνημη.

Αρα λοιπον επιμενω στο Τοσιμπα σε σχεση με το Acer χωρις να ειμαι βεβαιος για τα ΗΠ αλλα γενικα δεν φημιζονται για τις προσεγμενες οθονες τους .Για τα 15.4" Fujitsu εχω ακουσει τοσο θετικα οσο και αρνητικα σχολια... :...:

Link to comment
Share on other sites

Επισης, αν σκεφτεστε για ΗΡ θα πρεπει να υπολογισετε και το γεγονος οτι σε ενδεχομενη αναβαθμιση μνημων, θα πληρωσετε τουλαχιστον τα διπλασια για ΗΡ μνημες, εκτος κι αν ρισκαρετε με αλλη μαρκα (αν και κανενα ΗΡ site δεν θα σας προτεινει αλλη μαρκα, θα πρεπει να ψαξετε πολυ...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.