Jump to content



λαπτοπ αργεί υπερβολικά στο ιντερνετ


bilya

Recommended Posts

φταιει ξεκαθαρα ο cpu

τι σχεση εχει που ειναι καινουριος

ειναι διπυρηνος στο 1ghz με μεγιστη καταναλωση 9watt !!!

εδω τι καταφερνει στο cinebench

τοσο πιανω με pentium 4 prescott στα 3,4ghz

προφανως το μηχανημα αυτο ειναι καθαρα για κατεβασμα και ταινιες

στο youtube σε hd θα σερνεται κανονικοτατα και ας παιζει 1080p ταινιες μια χαρα

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

δεν το θεωρω το ξερω

γιατι εχω ενα acer με ενα διπυρηνο athlon l310 @1.2ghz με 12w καταναλωση

(στο cinebench βγαζει 0.58 δηλαδη ειναι 10% και κατι πιο γρηγορος απο τον δικο σου)

και του εχω και ssd πανω (samsung 840 120gb)

προφανως και ειναι καλυτερα απο οτι πριν με το μηχανικο δισκο στο ιντερνετ αλλα και παλι hd στο youtube δεν μπορω να δω ακομα και αν εχω μονο μια καρτελα και δεν τρεχει τιποτα αλλο στο background

μην σκεφτεις καν να αλλαξεις δισκο

δωστο πισω οπως ειναι και παρε κατι με i3 (απο 2η γενια και πανω)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32624]bilya[/MENTION] ο επεξεργαστής που έχει, κάνει για ''netbook'' με ελαφρύ λειτουργικό ( lubuntu και άλλα ελαφριά λειτουργικά συστήματα).

Για περιήγηση σε διάφορες σελίδες δεν λέω μπορεί να κάνει αλλά μην περιμένεις και πολλά από το συγκεκριμένο.

Ο chrome σαν περιηγητής έχει ''βαρύνει'' για προβολή βίντεο ή και για να βλέπεις ταινίες online μέσω internet.

Για προβολή μέσα απ'το οπτικό του ή τον δίσκο εκεί είσαι εντάξει δεν πρέπει να έχει θέμα.

Τι λειτουργικό του έχεις περάσει? Επίσης έχει δοκιμάσει με πιο ελαφρύ περιηγητή να δεις πως λειτουργεί?

Έχεις απενεργοποιήσει το hardware acceleration από το chrome (βοηθάει στην προβολή video)

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και το firefox και έκανε τα ίδια ....το θέμα όπως γράφω και παραπάνω δεν είναι μόνο τα βίντεο στο ίντερνετ αλλά και απλές σελίδες ....καταρχήν με το που άνοιγε ο chrome o cpu βάραγε 90%+

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουν βαρυνει οι εφαρμογες...

σας λεω με το δικο μου λαπτοπ οταν το πρωτοπηρα ετρεχα ανετα τα vista (win 7 τωρα) και με 1 γιγα ραμ.

Τωρα του εχω δυο , win 7 (σεταρισμενο αψογο) και πλεον μονο καμμια σελιδουλα ανοιγω.

για youtube hd ,ζοριζεται.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απο αυτα μονο filehippo μπηκα και facebook πουθενα αλλου τεσπα τωρα δεν εχω το λαπτοπ για πειραματα θα δειξει ,παντως τα παιδια στο eshop μου ειπαν πως κ αλλος τοθς πηγε λαπτοπ με ιδιο προβλημα και εφτιαξε μολις εβγαλε το αβαστ

Link to comment
Share on other sites

Το Avast είναι καταστροφή για ασθενείς επεξεργαστές. Μιλάω εκ (πολλής) πείρας.

Πέραν αυτού, το internet είναι πλέον βαρύ. Σελίδες με φλασοκαταστάσεις είναι ΒΑΡΙΕΣ για ασθενείς επεξεργαστές όπως ο συγκεκριμένος.

Το ξέρω και από το δικό μου netbook που έχει AMD E-350 διπύρηνο στα 1,6Ghz με SSD Samsung EVO 840 128 GB, και όπου έχει φλασοκαταστάσεις και βίντεο η χρήση CPU κτυπάει 90+%! Ακόμα και τα emoticons του Lab αυξάνουν την χρήση, τώρα που γράφω το μήνυμα, στο 50%!!

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως λιγα πραγματα μπορεις να κανεις... η καλυτερη λυση να το πας πισω και να παρεις αλλο λαπτοπ με πιο σοβαρο cpu. (ο cpu που του εχουν ειναι για netbooks, δλδ παρα πολυ αδυναμος με συγκριση με τους τωρινους cpu)

αν δεν το παρουν τοτε αυτα μπορεις να κανεις μονο ειναι τα εξεις.

1) κάνεις defrag με "auslogics" ή με το "Defraggler" (αν εκανες windows updates το χρειαζεται standar)

2) στο "virtual memory" το βαζεις "no paging file" και restart. αν σου βγαζει μηνυμα για λιγη μνημη τοτε πρεπει να βαλεις λιγο... initial size "200mb" και max "2048".

3) κανε ενα τεστ και βαλε το Firefox version 3.6.28 και με το "adobe flash player 10.3" δοκιμασετο (μετα δοκιμασε και με τον τελευαιο flash player να δεις διαφορες)

4) στον firefox βαλε το noscript, μεν τα site θα τρεχουν πολυ καλυτερα και θα τρωνε πολυ λιγοτερο cpu/ram (θα βοηθηση παρα πολυ), αλλα θα χρειαζεται να το κανεις disable temporary ή να τα βαζεις στην εξαιρεση καποια sites ή scripts.

5) να εισαι χωρις antivirus... αν θες να βαλεις τοτε βαλε avira ή avast αλλα ειναι λιγο... πολυ... βαρια για το λαπτοπ σου. αν προσεχεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

6) o ssd θα βοηθουσε σε αρκετα πραγματα αλλα οχι για αυτα που θες και ουτε για τα προβληματα σου... o cpu δεν ειναι δυνατος, δεν συγκρινεται με κανεναν amd/intel κανονικο cpu για laptops.

7) και τελευταια λυση linux :) (lubuntu)

τα ποιο σημαντικά βήματα που λογικα θα σου λυση το προβλημα ειναι το 3 και το 4. τα αλλα ειναι απλα για να ελαφρύνουμε το λαπτοπ (cpu/ram/hdd).

παντως πρεπει να δεις τα ορια του λαπτοπ σου, εχε ανοιχτο το "windows task manager" (ctrl+shift+esc) και βλεπε ποτε αρχιζει να ζοριζεται και μετα να ψιλοκολλαει. ο chrome δεν ειναι τοσο "ελαφρuς" οσο πιστευεις. εχει διαφορα να βλεπεις ολα τα ανοιχτα παραθυρα του youtube στα 360p και στα 720p και ποσο ακομα στα 1080p που θα κολλαει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.