Jump to content



Μεταβαση απο Αmd σε Intel


ssns

Recommended Posts

Σχετικα με την ψυξη εχω μια Thermalright TRUE Spirit 140.

Ενταξει δεν θεωρειται και η ιδανικοτερη ψυκτρα για οc αλλα κανει την δουλεια της.

Εχω βρει πακετο ιντελ στα 200ευρο με 2500κ και μητρικη και σκεφτομαι να δωσω τα δικα μου και να δωσω αλλα 50-60 και να παω προς τα εκει.

και ενταξει για να μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας αναφερομαι σε αυτο το πακετο που εχει βαλει ο φιλος [MENTION=30259]das[/MENTION] http://www.thelab.gr/pwliseis/i5-2500k-asus-z68-v-pro-gen-138484.html

αφου εχεις €200 μπατζετ, συν οτι μαζεψεις απο τον 6200 + 270, θα εκανα αλλαγες σε,

CPU: 8320 με ανεβασμα στα 4,2+ αφου εχεις ψυκτρα..!!

VGΑ: MIA 280 η μια 760

κι αν περισσευει τπτ, παρε κι ενα τροφοδοτικο.... Thermaltake Berlin 630W | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αφου εχεις €200 μπατζετ, συν οτι μαζεψεις απο τον 6200 + 270, θα εκανα αλλαγες σε,

CPU: 8320 με ανεβασμα στα 4,2+ αφου εχεις ψυκτρα..!!

VGΑ: MIA 280 η μια 760

κι αν περισσευει τπτ, παρε κι ενα τροφοδοτικο.... Thermaltake Berlin 630W | Skroutz.gr

Πολλα λεφτα εβαλες! :)

Ειτε θα δωσω τον επεξεργαστη να παω σε 8χχχ σειρα

ειτε θα πουλησω gpu και psu για να παω σε ρ9 280 και καινουργιο τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις €200 μπατζετ, συν οτι μαζεψεις απο τον 6200 + 270, θα εκανα αλλαγες σε,

CPU: 8320 με ανεβασμα στα 4,2+ αφου εχεις ψυκτρα..!!

VGΑ: MIA 280 η μια 760

κι αν περισσευει τπτ, παρε κι ενα τροφοδοτικο.... Thermaltake Berlin 630W | Skroutz.gr

τι εννοεις πολλα εβαλα?

ΑΝ καταλαβα καλα, εχεις μπατζετ 200€, και λεω...., συν ενα Χ ποσο απο την πωληση 6200 + 270, φτανεις σε ενα ποσο, αρκετα ανω των €300 (δεν λεω νουμερο, αναλογα ποσο θα πουλησεις και τι θα μαζεψεις, μπορει να φτασεις και 400€ το μπατζετ..!), σωστα?

αρα..... που ειμαι λαθος?

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις πολλα εβαλα?

ΑΝ καταλαβα καλα, εχεις μπατζετ 200€, και λεω...., συν ενα Χ ποσο απο την πωληση 6200 + 270, φτανεις σε ενα ποσο ανω των €300, σωστα?

αρα..... ειμαι λαθος?

Δεν υπαρχει καθολου μπατζετ.

Οποτε αν γινει πολυ της ρ9 270 θα χρειαστει να βαλω 50-60ευρο για αγορα ρ9 280

Αν γινει πωληση τροφοδοτικου θα χρειαστει να βαλω 30-40ευρο για αγορ αλλου.

Οποτε το "μπατζετ" ανερχεται καπου στα 100ευρο

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να δωσεις το 50αρικο στο cpu...δωστο για τον 2500κ.Πιο πολλα θα κερδισεις στα παιχνιδια απο το κομματι cpu(6200 vs 2500κ).

Αλλιως αλλαξε μονο vga +psu.

Για πες και μερικα παιχνιδια που παιζεις τωρα να δουμε τι και πως..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καθολου μπατζετ.

Οποτε αν γινει πολυ της ρ9 270 θα χρειαστει να βαλω 50-60ευρο για αγορα ρ9 280

Αν γινει πωληση τροφοδοτικου θα χρειαστει να βαλω 30-40ευρο για αγορ αλλου.

Οποτε το "μπατζετ" ανερχεται καπου στα 100ευρο

αααα... μαλιστα, αρα εγω ειχα καταλαβει λαθος..!!

τοτε..,

1 θα συμφωνησω, πρωτα με αλλαγη καρτας γραφικων, ωστε να δεις τι οφελος θα εχεις.

2 προσπαθησε -αφου εχεις ψυκτρα-, να ανεβασεις και λιγο τον επεξεργαστη σου, κατι θα κερδισεις και απο εκει..!!

και μετα βλεπεις, ΑΝ χρειαστεις αλλαγη επεξεργαστη..!!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να δωσεις το 50αρικο στο cpu...δωστο για τον 2500κ.Πιο πολλα θα κερδισεις στα παιχνιδια απο το κομματι cpu(6200 vs 2500κ).

Αλλιως αλλαξε μονο vga +psu.

Για πες και μερικα παιχνιδια που παιζεις τωρα να δουμε τι και πως..

Battlefield 3

Bioshock (και τα 3 της σειρας)

Saints Row

Sniper Elite

Crysis 2

και καποια αλλα απο stream και origin.

και βεβαια αν τσιμπησω κανενα που βγει σε προσφορα

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

Eνδεικτικα βαζω δυο εικονες για να δεις διαφορες μεταξυ επεξεργαστων.

bf3%20EG%20PROZ.jpg

Εδω οκ εχουν αρκετα καλη καρτα ..οι διαφορες που θα δεις μαλλον θα ειναι μικροτερες.(αν και δεν νομιζω τοσο στα min).

bi%20proz.jpg

Νορμαλ καρτα..νομιζω με λιγο οc την 280 και εισαι στα ιδια.Aπλα η αναλυση δεν ειναι στα 1920χ1080 για πιο σαφες συμπερασμα.Λογικα πιο μικρη ψαλιδα με εξαιρεση τα min παλι.

υ.γ

Mη ξεχαστεις και κοιτας piledriver....bulldozer εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κάρτα γραφικών και PSU. Aναβάθμιση επεξεργαστή όταν θα μπορεί αυτή να είναι ουσιώδης. 2500Κ ή 8320 είναι ημίμετρα. Πας αργότερα σε 4690Κ, 4790Κ αν και εφόσον έχεις μαζέψει κάποια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

παει και ερχεται..

Ημιμετρο ειναι μονο ο 8320 :p

Αν ειναι να αλλαξει καρτα και psu...ας αλλαξει cpu(2500κ) και καρτα.

Το οτι θα πεταξει τον amd κερδος ειναι για το psu του.Aκομα και αν κανει ενα μικρο oc στον 2500κ.

Σκεψου οτι οταν θα βρει τα χρηματα αργοτερα ..παιζει να τον θεωρησεις παλι ημιμετρο τον 4690Κ/4790κ .

Εκτος αν εννοεις να βρει αλλα 200/300€ τον αλλον μηνα βαρια 3μηνο .

Μονο ο ιδιος το ξερει αν μπορει.

edit

Καταναλωση μονο το cpu (2500κ) σε prime..

SandyBridge_OC_Analysis_CPU_Power_vs_Voltage_Prime95.png

αλλη μια για τον 2500κ απο το συστημα ολοκληρο ..-απο αλλο site

power-2.png

oλοκληρο το συστημα -φχ6200 πλεον -σε...cinebench r10 :p

power-load.png

100watt στο πολυ χαλαρο κερδος για psu.Χωρια το +50% αρκετα χονδρικα στα min frames απο την αλλαγη(να μη πω για το average).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

παει και ερχεται..

Ημιμετρο ειναι μονο ο 8320 :p

Αν ειναι να αλλαξει καρτα και psu...ας αλλαξει cpu(2500κ) και καρτα.

Το οτι θα πεταξει τον amd κερδος ειναι για το psu του.Aκομα και αν κανει ενα μικρο oc στον 2500κ.

Σκεψου οτι οταν θα βρει τα χρηματα αργοτερα ..παιζει να τον θεωρησεις παλι ημιμετρο τον 4690Κ/4790κ .

Εκτος αν εννοεις να βρει αλλα 200/300€ τον αλλον μηνα βαρια 3μηνο .

Μονο ο ιδιος το ξερει αν μπορει.

Πρώτα από όλα ο 2500Κ δεν θα κάνει την 270X, 280X ή 770. Εκεί που τρώει τα μούτρα της η 270 θα συνεχίσει να τα τρώει. Σε παιχνίδια που την παλεύει, εντάξει θα πετυχαίνει καλύτερες επιδόσεις. Ας πάρει μια καλή κάρτα γραφικών τώρα που θα τον ανεβάσει αισθητά στα games και όταν με το καλό μαζέψει λεφτά - σε έναν μήνα, σε έναν χρόνο? - ας κάνει μια αναβάθμιση στο σύστημά του να πάει 2-3 σκαλοπάτια ποιο πάνω ΣΕ ΟΛΑ. Και σε επεξεργαστή και σε πλατφόρμα. Αυτά είναι απλά προτάσεις, μπορεί να τιος αγνοήσει, ιδίως αν βλέπει ότι οικονομικά ξεφεύγει το πράγμα έστω και σε βάθος χρόνου.

Υ.Γ. θα το εκτιμούσα αν σταμάταγες να μου λες τι σκέφτομαι ή τι θα κάνω. Thank you :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι νιωθω παλι οτι εισαι ετοιμος να αρπαχτεις?

Προσθετω σε αυτα που λες ..απλα το "αν ειναι να παρει τροφοδοτικο...ας παρει τον 2500κ"

Διπλο κερδος.

Και εκει που τρωει τα μουτρα της η 270 και οποια αλλη καρτα ..ναι παλι θα τα τρωει.

Στα minimum frames και πλεον και average αφου επηρεαζονται ..θα ειναι ανεβασμενος.(αρκετα στα minimum ..και καμποσο στο average-οσο επιτρεψουν τα minimum)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι νιωθω παλι οτι εισαι ετοιμος να αρπαχτεις?

You are doing it again :p

Και εκει που τρωει τα μουτρα της η 270 και οποια αλλη καρτα ..ναι παλι θα τα τρωει.

Με την προσθήκη του bold, αλλάζεις εντελώς το νόημα αυτού που έγραψα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Με την προσθήκη του bold, αλλάζεις εντελώς το νόημα αυτού που έγραψα.

Ρε παιδια συγγνωμη δεν μπορει ο 8350 να γεμισει μια 270Χ;

Δεν ειναι θεμα αν τη γεμιζει ή οχι.Ενα ποσοστο της καρτας θα παρεις...οποια μα οποια και αν ειναι αυτη.

(που και παλι η λεξη "ποσοστο" δεν ειναι απολυτα σωστη..αλλα προσεγγιζει καλυτερα τις πραγματικες συνθηκες...)

πχ..

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test_GPU-Action-Battlefield_4_Dragons_Teeth-test-bf4_proz_amd.jpg

Ενας 8320 ..αν ανεβει στα επιπεδα του 9370..θα ειναι περιπου ιδια με τον 2500Κ default.(εστω για το συγκεκριμενο παιχνιδι..Μη ψαξουμε οτι παιχνιδι κυκλοφορει.Λιγο πολυ το ιδιο συμβαινει παντου).

Αν βαλεις οτι με τον 6200 ακομα και deafault που εχει τωρα καιει περισσοτερα απο 100watt σε σχεση με τον 2500Κ (ακομα και αν κανει ενα μικρο oc ..βλ παραπανω εικονες) τοτε αν βαλει λεφτα να αλλαξει cpu ή psu συμφαιρει να παει σε 2500k.

Τα λεφτα για καρτα παραμενουν ως εχουν...

(ενα 50αρι παραπανω θα του βγει το psu αν δωσει το δικο του...Ε ας δωσει cpu+mb να παρει με το 50αρικο (περιπου) ton 2500k με την ζ68.Aπο το πουθενα extra frames και 100 watt κατω να τα δωσει στην 280 (εναντι της 270).

Link to comment
Share on other sites

Δυο ενδεχομενα παιζουν παιδια.

1)Αλλαγη πλατφορμας απο amd σε ιντελ

ή

2)Αλλαγη καρτας γραφικων και psu(αν δεν σηκωνει την ρ9 280)

Δοκιμασα με το turbo boost να παω τον 6200 στα 4,1ghz αλλα μου πεταει τα Αero.

Περα απο αυτο φαινεται να πηγαινει καλα.Δεν ξερω αν θα το ξανα δοκιμασω.

Ας αφησουμε στην ακρη ομως το oc και ας μιλησουμε για στοκ συχνοτητες προς το παρον.

Γενικα απο οτι βλεπω οτι αλλαγη και να κανω θα χρειαστει να μπει ενα 100αρι απο την τσεπη μου το ποιο πιθανο.

Aπλα το θεμα ειναι τι συμφερει περισσοτερο να εχω τον ι5 με την ρ9 270 ή να εχω τον 6200 με την ρ9 280?

Εκει που θα χανει ο 6200 απο τον ι5 θα τα κερδιζει η ρ9 280 εναντι τις ρ9 270.

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω απο AMD καρτες και επεξεργαστες. Μην ακουτε κανεναν. Εως 270Χ ενας FX στα 4GHZ ειναι μια χαρα. Ναι δεν θα εβαζα 290Χ σε 8350.

R9 280 και 6200 φιλε μου. Καν το και OC. 5 Ευρω το χρονο ειναι το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Παιζω με τους AMD εδω και 9 χρονια δεν δεχομαι καποιος να μου λεει για καταναλωση κτλ.

Ενας 6200 ειναι BD βασικα οχι Piledriver αρα δεν θα τον εβαζα πανω απο R9 280 απλη ως μια απλη αναβαθμιση. Τωρα η πιο σωστη αναβαθμιση με το συστημα του παιδιου ειναι η R9 280 ή η καινουργια 285 αν και ειναι ακριβη προς το παρον. Ο 6200 στα 4GHZ μαζι με την r9 280 θα καινε περιπου 200 W . Σιγουρα το τροφοδοτικό του δεν ειναι ποιοτικο αλλα ως μια πρωτη αναβαθμιση πας σε R9 280 απλη.

Link to comment
Share on other sites

Παιζω με τους AMD εδω και 9 χρονια δεν δεχομαι καποιος να μου λεει για καταναλωση κτλ.

Ο 6200 στα 4GHZ μαζι με την r9 280 θα καινε περιπου 200 W . Σιγουρα το τροφοδοτικό του δεν ειναι ποιοτικο αλλα ως μια πρωτη αναβαθμιση πας σε R9 280 απλη.

Το πρωτο το αφηνω ασχολιαστο..γιατι αν εμπαινα στη διαδικασια θα με ρεπορταρε και ο yanni.

Tα 200watt ναι...αν επαιζε spider solitaire..

Κανενα 350αρη θα παιζει με τον 6200 και την 280, ολα default στα παιχνιδια που ανεφερε.

Στη χειροτερη ,να κανω λαθος και να πεσει στα 300..

Δεν ειναι ολες οι καρτες 260χ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.