Jump to content



Βοήθεια με αγορά Κάρτας Γραφικών


Recommended Posts

Θέλω την βοήθεια σας λίγο! σκέφτομαι να πάρω κάρτα γραφικών αυτόν τον μηνα και είμαι ανάμεσα σε 3 κάρτες! οποτε πείτε μου την γνώμη σας :)

Asus VGA GTX760-DC2OC-2GD5:

[ame=http://www.amazon.de/GTX760-DC2OC-2GD5-NVIDIA-Grafikkarte-GDDR5-Speicher/dp/B00DBPKEOI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1410523749&sr=8-1&keywords=nvidia+760+gtx]Asus VGA GTX760-DC2OC-2GD5 NVIDIA Grafikkarte: Amazon.de: Computer & Zubehör[/ame]

ASUS Radeon R9 280 3072MB GDDR5:

[ame=http://www.amazon.de/ASUS-Radeon-3072MB-GDDR5-90YV0620-M0NA00/dp/B00J3K9Y6E/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=undefined&sr=8-1&keywords=r9+280]ASUS Radeon R9 280 3072MB GDDR5 90YV0620-M0NA00 38: Amazon.de: Computer & Zubehör[/ame]

Asus NVIDIA GeForce GTX750TI:

[ame=http://www.amazon.de/NVIDIA-GeForce-GTX750TI-Grafikkarte-Speicher/dp/B00ICUGOP0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=undefined&sr=8-1&keywords=Nvidia+gtx]Asus NVIDIA GeForce GTX750TI OC Grafikkarte: Amazon.de: Computer & Zubehör[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες τι την θέλεις(εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση μέτριες επιδόσεις 750Ti, υψηλές επιδόσεις υψηλή κατανάλωση άριστο value for money 280, PhysX CUDA normal κατανάλωση υψηλές επιδόσεις κάπως ακριβή 760).

Προσωπικά θα πήγαινα στην 280.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι απαντήσεις, μπάμ μπάμ :)

Βασικά το PhysX θα το ήθελα.. αλλα όντως την 280 την βρίσκω φοβερή για τα λεφτά τις! αυτό με το ρεύμα με προβληματίζει λίγο όντως ( γιατί είναι και ακριβό εδώ στην γερμανία), το normal από το μεγαλύτερη κατανάλωση έχει μεγάλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη: BenQ XL2420T

CPU: Intel I5 4670

Mobo: Asus MAXIMUS VII HERO Intel Z97 So.1150

PS: 530 Watt be quiet! Pure Power L8 CM Modular 80

Ram: Kingston DDR3 1600 (Προβλέπεται αλλαγή σε κάνα 2 μήνες)

Τελικά πήρα αυτήν:

Asus Radeon R9 280X 3GB DirectCU II Aktiv PCIe 3.0 x16

60789 - 3072MB Asus Radeon R9 280X DirectCU II Aktiv PCIe 3.0

Link to comment
Share on other sites

Κακή επιλογή τόσο σε κάρτα όσο και σε υλοποίηση. Μακάρι να είσαι από τους τυχερούς και να μη σου βγάλει θέματα. Τις μνήμες γιατί να τις αλλάξεις;

Για ΑΛΛΗ μία φορά πόσο δίκιο...Απορώ γιατί οι TS δεν κάνουν τον κόπο να ρίξουν μια ματιά και στα άλλα threads.

Link to comment
Share on other sites

Κακή επιλογή τόσο σε κάρτα όσο και σε υλοποίηση. Μακάρι να είσαι από τους τυχερούς και να μη σου βγάλει θέματα. Τις μνήμες γιατί να τις αλλάξεις;

Τι θα άλλαζες? Μιας και μου ήρθαν προχτές προλαβαίνω να τα δώσω πίσω και να πάρω κάτι άλλο!

PS:Επίσης θέλω να μου προτείνεται εάν θέλετε κάποιο τετράγωνο κουτί, όχι πολύ ακριβό που να χωράει την Άσους Hero και την κάρτα.

Έγινε επεξεργασία από Cguevara
Link to comment
Share on other sites

Απο το ιδιο καταστημα που ποσταρες την 280x θα επαιρνα gtx 770 της gigabyte με 20ε παραπανω. Ανωτερη σε ολους τους τομεις.

Για κουτι οταν λες τετραγωνο τι εννοεις?

Μπορώ να την αλλάξω θα κοιτάξω μήπως και την στείλω πίσω από δευτερα, αλλα εσύ εννοείς μάλλον την 2GB GTX770?

Για κουτί εννοώ κάτι τέτοιο:

Corsair Carbide Series Air 540 Wuerfel ohne Netzteil schwarz

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω και μεγάλες διαφορες...

Δεν είναι οι επιδόσεις το θέμα. Εκεί όντως είναι κοντά οι κάρτες με την 770 να είναι ελάχιστα καλύτερη συνολικά. Τα 2GB σε τέτοιες κάρτες δεν είναι πρόβλημα καθώς δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν περισσότερα.

Η συγκεκριμένη κάρτα γενικώς, καθώς και άλλες υλοποιήσεις έχουν βγάλει προβλήματα απλά στην asus είναι περισσότερα. Ίσως βέβαια επειδή η asus πούλησε και περισσότερα κομμάτια πχ. Κατά τα άλλα η 280Χ δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια κλοκαρισμένη 7970, με λίγα περιθώρια περαιτέρω πειράγματος και με σάπιες μνήμες που πολλές φορές οδηγούν σε flickering, artifacts και bsods.

ΥΓ. msi 280X έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να την δώσεις πίσω την 280x δωσ' την. Το ρίσκο δεν αξίζει τα λίγα παραπάνω που ίσως σου δίνει από την 770. Τώρα αν θέλεις οπωσδήποτε 280x, μείνε μακριά από την ASUS DCII. Μια Sapphire είναι καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να την δώσεις πίσω την 280x δωσ' την. Το ρίσκο δεν αξίζει τα λίγα παραπάνω που ίσως σου δίνει από την 770. Τώρα αν θέλεις οπωσδήποτε 280x, μείνε μακριά από την ASUS DCII. Μια Sapphire είναι καλύτερη επιλογή.

Πια έχετε να προτείνεται από αυτές εδώ?

GTX 770 -> GeForce GTX f

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.