Jump to content



επιλογη ακουστικων


Recommended Posts

καλησπέρα θέλω να αγοράσω ακουστικά για το pc κυρίως για μουσική mp3 και από youtube

έχω βρει τα audio technica ath m40x έχουν πολλή καλές κριτικές τα ακούσει κάποιος?

χρήματα μέχρι 100-120 euro

κάρτα ήχου έχω την creative sound blaster x-fi xtreme audio θα χρειαστώ κάτι καλύτερο για να πάρω το 100% από

τα ακουστικά ?

Link to comment
Share on other sites

https://soundcloud.com/sonic-sense-pro-audio/audio-technica-m40x?in=sonic-sense-pro-audio/sets/headphones-test

Δεν τα έχω ακούσει, αλλά από την παραπάνω ηχογράφηση φαίνονται καλά. Και έχει καλή φήμη αυτή η σειρά.

Σίγουρα θα χρειαστείς ενίσχυση γιατί στα 35Ohm καμία κάρτα ήχου δεν θα σου βγάλει σωστή τονικότητα με επαρκές μπάσο και χαμηλή παραμόρφωση. Αν μπορείς να δώσεις 100€ περίπου για ενισχυτή τότε το προχωράς αλλιώς ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

https://soundcloud.com/sonic-sense-pro-audio/audio-technica-m40x?in=sonic-sense-pro-audio/sets/headphones-test

Δεν τα έχω ακούσει, αλλά από την παραπάνω ηχογράφηση φαίνονται καλά. Και έχει καλή φήμη αυτή η σειρά.

Σίγουρα θα χρειαστείς ενίσχυση γιατί στα 35Ohm καμία κάρτα ήχου δεν θα σου βγάλει σωστή τονικότητα με επαρκές μπάσο και χαμηλή παραμόρφωση. Αν μπορείς να δώσεις 100€ περίπου για ενισχυτή τότε το προχωράς αλλιώς ξέχνα το.

επειδή δεν τα γνωρίζω καλά αυτα τι ειναι τα 350hm δλδ τι ακριβός τα χρειαστώ άλλη καρτα ηχου ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω τα razer electra , δεν είναι πολύ ακριβά και είναι πολύ ποιοτικά και όμορφα

Αμα εχει κάποιος σκοπο να δωσει λεφτά για ηχεια και δινει έμφαση στην εμφάνιση και οχι..στον ηχο κανένα θέμα.

Απλα υπάρχουν και πολυ καλυτερες επιλογες για οποίον επιζητά ποιότητα στον ηχο

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχει κάποιος σκοπο να δωσει λεφτά για ηχεια και δινει έμφαση στην εμφάνιση και οχι..στον ηχο κανένα θέμα.

Απλα υπάρχουν και πολυ καλυτερες επιλογες για οποίον επιζητά ποιότητα στον ηχο

Όπως;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ποιοτικά ακουστικά και ήχος mp3 και youtube είναι λίγο ασυμβίβαστα. Αν το mp3 δεν είναι στο max bitrate ή δεν πας σε ac3 ή flac αρχεία δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να ξεχωρίσεις τα ακουστικά του "κιλού" από τα καλά ακουστικά.

Το άλλο θέμα είναι πόσο βολικά είναι τα ακουστικά. Χρησιμοποιώ τα Razer Carcharias και ενώ έχω και άλλες εναλλακτικές νομίζω ότι είναι από τα πιο βολικά που κυκλοφορούν. Τα AKG αρχίζουν και με ενοχλούν μετά από λίγο ενώ κάτι superlux που είχα πάρει αν και καλά στην απόδοση είχα την εντύπωση ότι προσπαθούσαν να μου σπάσουν το κρανίο κάθε φορά που πήγαινα να τα φορέσω. Στα 100-120€ έχει αρκετές επιλογές ο thread starter αν και προσωπικά με δεδομένα την κάρτα ήχου και το youtube, mp3 δεν θα έδινα πάνω από κανα 40άρι σαν budget.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια θελω να παρω και εγω για το γραφειο ακουστικα για να ακουω ομιλίες κυρίως από video αλλα θα ηθελα να τα εχω και για μουσικη.

Πέρα από Razer που τα έχουμε ξανακουβεντιασει, ποια αλλα προτεινετε να δοκιμασω για την παραπανω χρηση?

Με ενδιαφερουν ποιοτικα ακουστικα και θα ηθελα να μου πειτε οχι απλα μαρκες αλλα συγκεκριμενα μοντελα. Να μην ξεπερνανε βεβαια στο κοστος τα 150 ευρω (αντε 200 αν κρινετε πως αξιζει η υπερβαση).

Θα με ενδιεφερε και η γνωμη του [MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] σαν πιο γνωστης του αντικειμενου.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

δες και τα Q40 της m-audio !

“M-Audio Studiophile Q40 - A smooth bassy treat on a dime” - MalVeauX’s Review of M-Audio Studiophile Q40 Closed-back Dynamic Headphones

ειχα πουλησει τα δικα μου και σκεφτομαι να τα ξαναπαρω γιατι μου μεινανε κατι dt770 velour pads :p

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα κατι εχουν παθει στο εσωτερικο και οποτε παιζει μπασο ακους τους οδηγους να τριζουν :( βαλε μια στο google " dt770 driver rattling " εχει συμβει συμβει σε αρκετο κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32182]narcomenos[/MENTION]

Υπάρχουν πολλά αξιόλογα μοντέλα με ταβάνι τα 200€, αλλά είναι λίγο ρίσκο αν δεν συνδυαστούν με ενισχυτή ακουστικών. Παίζει πρόβλημα και με τη διαρροή σε εργασιακούς χώρους, οπότε πας σε κλειστά και ημικλειστά.

eq=βοηθάει να έχεις eq

Καλά και επώνυμα με το ρίσκο που είπαμε:

AKG K551(από τα καλύτερα και πληρέστερα), k240

Beyer dt 770 pro 80 Ohm(eq), DT 860(μικρή διαρροή, eq, από τα πολύ καλά)

Philips Fidelio M1(eq)

audiotechnica m50x(eq)

grado sr80i(on ear)

Giant killers. Αυτά που αποδίδουν αρκετά πάνω από τα λεφτά τους, με άλλα λόγια.

supelux 681 evo

Tascam TH-02(on-ear που μετράνε και ακούγονται πολύ καλά)

Takstar hi 2050

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.