Jump to content



Επιλογή parts για νέο pc (help..)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει νέο pc με budget max. ~700€.

(Χωρίς mouse/keyb και monitor)

Χρήση all around.. Τίποτα το ιδιαίτερο και το απαιτητικό.

Απλά θέλει να πάρει ένα καλό σύστημα που να τον βγάλει για τα επόμενα χρόνια.

(Το τωρινό του pc το έχει απο το 2004..)

Τι προτάσεις έχουμε...;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, δε θέλει και πολλή σκέψη. Προτείνω να ακολουθήσεις την εξής τακτική. Παίρνει ο φίλος ένα εμφανίσιμο κουτί και ένα 400άρι τροφοδοτικό συμβατό με τους επεξεργαστές Haswell, έναν 120άρη SSD των 50 - 100 ευρώ (κατά τη γνώμη μου, μέχρι 70 και πολλά είναι), μια 4άρα μνήμη στα 1600MHz, ένα λογικής τιμής mobo σειράς H97, μια nvidia GT730 - 40 - 50 αναλόγως, ένα συμβατικό δίσκο 2,5 ή 3,5 ιντσών της τάξης του 1ΤΒ και όσα περισσέψουν τα δίνει για επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3559]Oric[/MENTION]

Τροφοδοτικό σχεδόν "της πλάκας" (παθητικό PFC, efficiency ~70%, εγγύηση 2 χρόνια) και 4GB RAM για να μπορεί να λέει οτι έχει i7!!!

Μάλλον είναι καλύτερη η σύνθεση του pnick και ας "μοιάζει" με την δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Ερώτηση: Ποιες οι κύριες διαφορές H97 και Ζ97;

Επίσης AMD δεν είδα να προτείνει κανείς. Δεν αξίζουν..;

Αφού η σύνθεση του @pnick είναι ήδη κάτω από το μπάτζετ σου και είναι πολύ καλή, δεν υπάρχει λόγος να πας σε amd που ο μοναδικός λόγος να τους κοιτάξεις θα ήταν ο οικονομικός. Φτιάχνεις ηδη κάτι καλύτερο, πιο σύγχρονο, πιο future proof και λιγότερο ενεργοβόρο, οποτε είσαι παραπάνω από καλά. Προσωπικά θα έφτανα στα 600 για να βάλω ένα καλό κουτί. Οι διαφορές H97 και Z97 είναι το overclocking που φαντάζομαι ότι δεν σε αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δε θα ασχοληθούμε με OC.

Το μοντέλο της μητρικής που προτείνει ο [MENTION=31462]pnick[/MENTION], δεν το βλέπω διαθέσιμο στο eshop.

Αυτό είναι οκ σε σύγκριση;

Επίσης μιας και οικονομικά είναι αρκετά καλά το σύστημα, αξίζει το λίγο παραπάνω για μια καλύτερη cpu (πχ. 4590)?

Για τροφοδοτικό λέω αυτό.

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

Οκ είναι ναι. Ήδη η cpu είναι πολύ πάνω απ ότι θα χρειαστεί ποτέ + ότι δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά εκτός από λίγα mhz. Θα μου πεις, γιατί να μην μπει; Δεν διαφωνώ απλά έτσι θα ανεβαίνεις συνέχεια χωρίς να κερδίζεις ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

To CM N200 είναι από τα συμπαθητικά, σε σχέση με την τιμή, mini που έχει πέσει το μάτι μου.

Απλή σύγχρονη σχεδίαση μέσα έξω. Τρελό airflow. Έξυπνα mounts. 5x120. Μπορείς να βάλεις και 2πλό ψυγείο μπροστά και να έχεις και σοβαρότατο airflow με side fan και rear και cage.

Εξαντλεί τα όρια στον όγκο που πιάνει, με ρεαλισμό (μπορείς να βάλεις άφοβα σοβαρό hw μέσα) μιλάμε για μικρό κουτί,... 202 x 378 x 445 αλλά με τα 120αρια στα κλασικά σωστά σημεία κολλημένα πάνω στο hw δεν θα ζηλεύει τίποτα από κανέναν. Όμως σε ότι αφορά το cable management απευθύνεται σε κάπως... "μερακλή" χρήστη που ξέρει ότι θέλει κάτι αρκετά compact. Για αυτόν ειδικά τον χρήστη το Ν200, όχι μόνο κακό δεν είναι, αλλά imo φοβερή επιλογή στα 40e.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

To CM N200 είναι από τα συμπαθητικά, σε σχέση με την τιμή, mini που έχει πέσει το μάτι μου.

Απλή σύγχρονη σχεδίαση μέσα έξω. Τρελό airflow. Έξυπνα mounts. 5x120. Μπορείς να βάλεις και 2πλό ψυγείο μπροστά και να έχεις και σοβαρότατο airflow με side fan και rear και cage.

Εξαντλεί τα όρια στον όγκο που πιάνει, με ρεαλισμό (μπορείς να βάλεις άφοβα σοβαρό hw μέσα) μιλάμε για μικρό κουτί,... 202 x 378 x 445 αλλά με τα 120αρια στα κλασικά σωστά σημεία κολλημένα πάνω στο hw δεν θα ζηλεύει τίποτα από κανέναν. Όμως σε ότι αφορά το cable management απευθύνεται σε κάπως... "μερακλή" χρήστη που ξέρει ότι θέλει κάτι αρκετά compact. Για αυτόν ειδικά τον χρήστη το Ν200, όχι μόνο κακό δεν είναι, αλλά imo φοβερή επιλογή στα 40e.

+1. Έχω φτιάξει συστηματάκι με το ήσυχο αδερφάκι του, το Silencio 352. Είναι ουσιαστικά ίδια τα κουτιά, πέρα από το ηχομονωτικό και την διαφορετική πρόσοψη. Είναι όπως είπες, πολύ τίμια κουτιά για τα λεφτά τους. Το μόνο - είναι πράγματι το cable management (ειδικά στο silencio είναι πιό ζόρικα τα πράγματα γιατί είναι και το μονωτικό υλικό στα πλάγια), αλλά από κουτί των 40€ δεν μπορεί κανείς να ζητήσει κάτι παραπάνω. Πολύ βολικές μου φάνηκαν και θέσεις στο motherboard tray για ssd.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η συνθεση σ, αλλα δεν βλεπω gpu μεσα.Η πρωτη συνθεση ηταν καλη μεχρι 700 που θες. Η ανεβαινεις πανω απο τα 700ε για να βαλεις gpu ή πας σε amd!

Δεν έχω βάλει λόγω της Intel HD 4600 της cpu, που πιστεύω καλύπτει τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το case, αξίζει τα ~10€ παραπάνω για αυτό ή να μείνω όπως είμαι?

Επίσης η THEMIS δεν είναι πλέον διαθέσιμη...

Τι επιλέγουμε στη θέση της..? Λέτε να μείνω με τη stock...?

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το case, αξίζει τα ~10€ παραπάνω για αυτό ή να μείνω όπως είμαι?

Επίσης η THEMIS δεν είναι πλέον διαθέσιμη... :(

Το επιλέγουμε στη θέση της..?

τώρα θέμα γούστο είναι, πάντως αν σου αρέσει αυτό πάρτε το.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.