Jump to content



(Φαινομενικά) Υγιής HDD δεν κάνει boot


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω έναν σκληρό δίσκο Western Digital Caviar Blue 1TB, ο οποίος παρουσιάζει περίεργη συμπεριφορά. Άνοιξα το σύστημα και μου πέταξε μήνυμα "disk boot failure". Τον έβγαλα και τον συνέδεσα στον δικό μου υπολογιστή όπου τον έλεγξα για bad sectors με το εργαλείο της WD. Και δείχνει υγιέστατος.

Το σύστημα στο οποίο τον έχω συνδέσει είναι ένα παλιό σύστημα από το 2006 και είναι το παρακάτω:

Motherboard: MSI K8N NForce4 Platinum

CPU: AMD Athlon II 64-bit

RAM: 2 x 1GB Kingston DDR + 2 x 1GB Corsair DDR @333 MHz

CPU Cooling: Zalman CNPS5X Performa

PSU: Thermaltake 400Watt PSU

GPU: Sapphire RADEON HD5450 1GB Passive Cooling

HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB @7200 RPM

Το σύστημα δεν είχε παρουσιάσει κάποια αστάθεια μέχρι που πρόσφατα πριν 1 εβδομάδα περίπου το άνοιξα για να αλλάξω την μητρική "MSI K8N NForce4 Platinum" με μία ακριβώς ίδια που βρήκα μεταχειρισμένη. Ο λόγος ήταν ότι η πρώτη είχε κάποιους σκασμένους πυκνωτές και μη-λειτουργικό Northbridge Fan και κατά συνέπεια υπολειτουργούσε (συγκεκριμένα το πληκτρολόγιο στην θύρα PS2 σταματούσε να πληκτρολογεί χωρίς προφανή αιτία). Επίσης σε αυτή την αλλαγή της μητρικής πρόσθεσα και την ψύκτρα που βλέπετε παραπάνω (ενώ πιο πριν είχα την stock).

Να σημειωθεί ότι δοκίμασα τον δίσκο σε όλες τις θύρες Sata και άλλαξα και καλώδιο χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης το BIOS είναι στημένο ολόσωστα και όσον αφορά τα boot devices / boot order κτλ. Τείνω να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι από πλευράς μητρικής.

Οι ερωτήσεις μου:

  1. Μπορεί ένας δίσκος (εκτός των bad sectors) να έχει κάποιο άλλο λόγο που δεν εκκινεί;
    • Αν ναι πως το ελέγχω;

[*]Πως μπορώ να ελέγξω την μητρική για defects?

  • Υπάρχουν κάποια diagnostics?
  • Έχετε να μου προτείνετε κάποια εργαλεία;

[*]Κάτι που παρατήρησα μετά το συμβάν του disk boot failure είναι πως στο memory testing που κάνει στην αρχή όταν εκκινεί το σύστημα αντί να σταματάει στα 4 εκατομμύρια κάτι ... (ο αριθμός των 4GB) αυτό συνεχίζει επ' άπειρον και δεν σταματάει αν δεν πατήσω το ESC. Κάτι που να προδίδει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις format?

Η μητρική μπορεί να είναι ίδιο μοντέλο αλλά μπορεί να είναι άλλο revision ή να έχει άλλη έκδοση BIOS ή για οποιονδήποτε λόγο να λαμβάνουν οι συσκευές διαφορετικά resources και να δημιουργείται κάποιο conflict.

Συνεπώς πριν απ' όλα δοκίμασε καινούρια εγκατάσταση windows στο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις format?

Η μητρική μπορεί να είναι ίδιο μοντέλο αλλά μπορεί να είναι άλλο revision ή να έχει άλλη έκδοση BIOS ή για οποιονδήποτε λόγο να λαμβάνουν οι συσκευές διαφορετικά resources και να δημιουργείται κάποιο conflict.

Συνεπώς πριν απ' όλα δοκίμασε καινούρια εγκατάσταση windows στο δίσκο.

Αυτό ισχύει, αλλά μετά το συμβάν ο δίσκος ξαναλειτούργησε 1 φορά, μετά πάλι disk boot failure (και δεν ξανάνοιξε) και τώρα πλέον δεν αναγνωρίζεται ούτε από το BIOS ως boot device.

Μπες σε repair console και τρεξε fixboot και fixmbr

Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος παιδιά δυστυχώς... :help:

Σύνδεσα τον δίσκο πάλι πίσω στο αρχικό παλιό-σύστημα και δεν τον αναγνώριζε - disk boot failure κλασσικά.

Δεν τον αναγνωρίζει πλέον ούτε μέσα στο BIOS ως boot device!

Δοκίμασα να κάνω boot από cd/dvd για νέα εγκατάσταση των Windows και δεν αναγνώριζε ούτε το Sata CD/DVD-Drive - disk boot failure επίσης.

Βάζω να κάνω boot από USB Stick (στο οποίο έχω πάντα ένα Linux Mint Distro - για έκτακτες ανάγκες), ξεκινάει την πρώτη φορά, καλά εννοείται δεν "έβλεπε" ούτε δίσκο ούτε CD-Drive, σαν να μην υπήρχαν, κάνω ένα reboot και μετά σταμάτησε να αναγνωρίζει και το USB Stick!

Τελικά μάλλον αυτή η μητρική που πήρα μεταχειρισμένη (ντεμέκ) για καλύτερη είναι τελικά χειρότερη από την προηγούμενη με τους σκασμένους πυκνωτές. Άλλη εξήγηση δεν βρίσκω...

Το αφήνω πάνω σας εάν κάποιος έχει καλύτερες ιδέες ας μου πει.

Ειδικά για το αν και πως μπορώ να ελέγξω το integrity της μητρικής και συγκεκριμένα των Sata Ports.

Link to comment
Share on other sites

Okay, είχαμε κάποια πρόοδο. Το έβαλα κάτω σήμερα το πρωί κι έκανα τα εξής:

  1. Έβγαλα την μπαταρία του CMOS.
  2. Έβγαλα όλα τα RAM sticks.
  3. Έβγαλα το καλώδιο ρεύματος και πάτησα το power button για 15''.
  4. Άρχισα να βάζω ένα ένα τα RAM Sticks σε διαφορετικά slots τηρώντας όμως πάνα την διάταξη dual channel (αφού τα 2 sticks είναι Corsair ενώ τα άλλα 2 είναι Kingston).

Σε κάποια φάση πήρε μπροστά αναγνώρισε και HDD και CD-Drive.

Μετά το επόμενο restart χωρίς προφανή λόγο τα "έχασε" πάλι.

Παίζοντας (βάζοντας/βγάζοντας) αναγνώρισε και πάλι HDD και CD-Drive αλλά (και πάλι) χωρίς προφανή λόγο σταμάτησε να βλέπει το USB πληκτρολόγιο το οποίο μέχρι την προηγούμενη φορά το έβλεπε και λειτουργούσε κανονικά. Το αντικατέστησα με ένα παλιό Microsoft PS2 Port που είχα.

Έπαιξα πάλι με τα RAM sticks παρατηρώντας τι μνήμη βλέπει το BIOS με το καθένα.

Στο 1ο stick -> 1GB

Στο 2ο stick -> 2GB

Στο 3ο stick -> 2.8GB

Στο 4ο stick -> 2.8GB

Μιλάμε πάντα για τι βλέπει το BIOS. Δεν παίζει ζήτημα περιορισμού λειτουργικού εδώ (32/64bit).

Άρα αυτός είναι ή περιορισμός του chipset για RAM περισσότερη των 3GB ή ένα stick είναι ελαττωματικό(?).

Αν ήταν όμως ελαττωματικό δεν θα είχα και το αντίστοιχο beep code το οποίο θα υποδήλωνε σφάλμα;

Επειδή ίσως να σας μπέρδεψα, αυτή τη στιγμή έχει ανοίξει και λειτουργεί.

4 stick του ενός Gigabyte αλλά το BIOS βλέπει 2,8 (τα Windows 64bit βλέπουν 2,75 επίσης).

Κάτι τελευταίο που παρατήρησα είναι ότι τόσο το BIOS όσο και τα Windows δεν γράφουν το μοντέλο του διπύρηνου επεξεργαστή. Συγκεκριμένα γράφει "AMD hammer family processor - model unknown".

Οποιαδήποτε γνώμη, πόρισμα, πρόταση κτλ. δεκτή. Δεν θα ήθελα να επιστρέψω το tower πριν βεβαιωθώ ότι ξέρω με κάποια βεβαιότητα τι είχε συμβεί και να είμαι σχετικά σίγουρος ότι στην επόμενη επανεκκίνηση δεν θα υπάρξουν παρόμοια προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Okay ένα μικρό update στην κατάσταση γιατί ακόμα παιδεύομαι.

Πήγα τον δίσκο πίσω στο κατάστημα αγοράς για έλεγχο. Μου τον αντικατέστησαν και πέρασα τον καινούριο και ξεκίνησα νέα "φρέσκια" εγκατάσταση Windows 7. Μετά το πέρας της εγκατάστασης και αφού ο υπολογιστής άνοιξε κανονικά έχω το παρακάτω φαινόμενο στην καρτέλα με τις πληροφορίες για το μηχάνημα.

32GB RAM (2,75 usable)! - πράγμα αδύνατο αφού έχω μόνο 4GB DDR μνήμης επάνω

και όσον αφορά τον επεξεργαστή:

"AMD hammer family processor - model unknown" - το οποίο πίστευα ότι οφείλονταν σε παλαιούς ή ελλιπείς drivers των Windows XP προηγουμένως, αλλά τώρα και στα Windows 7 το ίδιο;

Πιστεύω πλέον ολοφάνερα τα έχουν παίξει οι ελεγκτές της μητρικής. Εσείς τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει drivers για τη μητρική (chipset);

Δε φαντάζομαι να έβαλες 32-bit windows ε;

Δες εδώ:

Windows 7 x64 says RAM 4 GB but 2 GB usable [solved] - Gigabyte - Motherboards

Οι περισσότεροι που το έλυσαν είτε έβγαλαν-ξαναέβαλαν τη CPU, είτε τη RAM ξαναβάζοντας τα DIMMs ένα προς ένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει drivers για τη μητρική (chipset);

Δε φαντάζομαι να έβαλες 32-bit windows ε;

Δες εδώ:

Windows 7 x64 says RAM 4 GB but 2 GB usable [solved] - Gigabyte - Motherboards

Οι περισσότεροι που το έλυσαν είτε έβγαλαν-ξαναέβαλαν τη CPU, είτε τη RAM ξαναβάζοντας τα DIMMs ένα προς ένα.

Όχι 64-bit βάζω πάντα γιατί σε αυτά έχω δωρεάν πρόσβαση (νόμιμα). Κι εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι θέμα seating των components γιατί από εκεί που δεν άνοιγε καθόλου στις αρχές - άνοιξε πλέον αφού έβγαλα και ξανατοποθέτησα τα RAM Sticks. Ίσως αν κάνω το ίδιο και στον επεξεργαστή να στρώσει...

Απλά πρέπει να το πάρω απόφαση και να ξεβαρεθώ γιατί σκέφτομαι την διαδικασία βγάλε , καθάρισε πάστα , καθάρισε heatsink , βάλε πάστα , ξανατοποθέτησε κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα θέμα σε pc του 2005 που θυμίζει το δικό σου. Είχα 1gb ram (2x512) ένα Kingston και ένα δε θυμάμαι τι. Ενώ το μηχάνημα δούλευε άψογα, ξαφνικά παρατήρησα μια μέρα να υπολειτουργεί τρέλα. Δοκίμασα φορματ και λάμβανα bsod στην εγκατάσταση, επανειλημμένα. Αν τέλει από το bsod code κατάλαβα ότι φταίει η μνήμη και όταν την έβγαλα (κατά τύχη μια από τις δύο) όλα κομπλέ απλά ήμουν με 512 ram. Σαν ξαναέβαλα τη ραμ, κανένα beep code αλλά ενώ τη διάβαζε το μηχάνημα υπολειτουργούσε. Απλά στο λέω όλο αυτό,μήπως και κάποιο ντιμακι σου κάνει ζημιά. Δοκιμασες να βάλεις ένα ένα ντιμακι να δεις αν παίζει πρόβλημα; κάνε και ένα memtest δε χάνεις τίποτα. Για να αποφύγεις διαδικασία βγάλε-βάλε CPU.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.